Справа № 2-а-444/2010 р.
26 лютого 2010 року Фрунзенський районний суд м. Харкова у складі: головуючого - судді Бондаревої І.В., при секретарі - Шевченко К.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Харкові адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Фрунзенської районної у м.Харкові ради, Харківського обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Харківської обласної державної адміністрації про визнання дій неправомірними, зобов*язання вчинити певні дії,
30.12.2008 р. позивачка звернулася до суду з адміністративним позовом до Міністерства праці та соціальної політики, Державного казначейства України, Міністерства Фінансів України, Управління праці та соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації про визнання дій неправомірними, зобов*язання вчинити певні дії, вказуючи, що 14.10.2004 р. в неї народився син ОСОБА_2, а 06.11.2006 р. в неї народилась донька Рєната, у зв*язку з чим вона перебуває на обліку в Управління праці та соціального захисту населення Фрунзенської районної у м.Харкові ради і їй призначена допомога по догляду за дітьми до досягнення ними трирічного віку. Зазначає, що всупереч вимогам ст.15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" вона отримувала допомогу по догляду за дітьми до досягнення ними трирічного віку у меншому розмірі, ніж передбачено цим Законом. Просить суд визнати неправомірними дії відповідачів щодо нарахування та виплати їй сум допомоги по догляду за дітьми до досягнення ними трирічного віку, та стягнути на її користь недоотриману суму допомоги, за період з 2007 р. по 2008 р. р. у розмірі 11268,40 грн.
За заявою позивача ухвалою суду від 21.12.2009 р. первісних відповідачів замінено на належних -Управління праці та соціального захисту населення Фрунзенської районної у м.Харкові ради (далі Управління) і Харківський обласний центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Харківської обласної державної адміністрації (далі Центр).
В судове засідання сторони не з*явились, надавши суду заяви про розгляд справи у їх відсутність.
При цьому Управління надало суду заперечення проти позову, у якому зазначає, що вони є розпорядниками бюджетних коштів у частині субвенцій з виконання державних програм соціального захисту населення щодо призначення допомоги сім'ям з дітьми, тобто є учасником бюджетного процесу , діяльність якого регламентується Бюджетним кодексом України, а тому беруть зобов'язання та провадять видатки тільки в межах бюджетних асигнувань , встановлених затвердженим кошторисом. За таких обставин визнання рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007р. неконституційним абзацу третього частини другої статті 56 Закону України "Про державний бюджет на 2007р." не надає Управлінню, як розпоряднику бюджетних коштів, законодавчих підстав застосовувати показник прожиткового мінімуму для призначення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Управління не має законних підстав брати на себе зобов'язання без відповідних бюджетних асигнувань. У 2008 р. Управління діяло у межах своїх повноважень і на підставі діючого законодавства.
За таких обставин суд вирішує справу на підставі наявних матеріалів, у відсутність сторін.
Беручи до уваги заперечення Управління, дослідивши письмові докази по справі, суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог.
В судовому засіданні встановлено, що позивачка ОСОБА_1 має 2-х неповнолітніх дітей: ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, та ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_2.
Діти проживають за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_3, разом з матір*ю, позивачкою у справі, яка їх доглядає .
Як вбачається із змісту заперечень відповідача, позивачка знаходиться на обліку в Управлінні та протягом 2007-2008 р.р. їй була призначена допомога по догляду за дітьми до досягнення ними трирічного віку:
На дитину ОСОБА_3 - з 22.03.2007 р. по 14.10.2007 р. у розмірі по 90 грн. щомісяця (без індексації).
На дитину ОСОБА_4 Рєнату - з 22.03.2007 р. по 31.12.2007 р. у розмірі по 90 грн. щомісяця (без індексації), з 01.01.2008 р. по 21.12.2008 р. у розмірі по 130 грн. щомісяця (без індексації).
Згідно довідок Центру від 15.02.2010 р., фактично позивачем отримано в період з 01.03.2007 року по 31.12.2007 р. - 1755,41 грн. (враховуючи індексацію).
Зазначена соціальна виплата ОСОБА_1 призначена як незастрахованій особі в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Відповідно до ст. 15 Закону України „Про державну допомогу сім'ям з дітьми” в чинній на 9 липня 2007 р. редакції, допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Дію ч.1 ст.15 Закону України „Про державну допомогу сім'ям з дітьми” було зупинено на 2007 р. згідно із Законом України „Про Державний бюджет України на 2007 рік”, ст.56 якого було визначено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, відповідно до Закону України „Про державну допомогу сім*ям з дітьми” та Закону України „Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням” здійснюються за рахунок коштів відповідної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам у розмірі, що дорівнює різниці між 50% прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім*ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 грн. для незастрахованих осіб та не менше 23% прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку встановленому КМ України.
На підставі рішення Конституційного суду України № 6-рп/2007 від 09.07.2007 р. визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними) п.7 ст.71 та абзац 3 ст.56 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік", яким встановлено обмеження щодо розміру виплат і тому позивачеві повинні бути проведені з 09.07.2007 р. виплати грошової допомоги у відповідності до ст.15 „Про державну допомогу сім'ям з дітьми” в чинній на 9 липня 2007 р. редакції.
Згідно зі ст.62 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік", розмір прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років встановлений: з 1 січня - 434 гривні, з 1 квітня - 463 гривні, з 1 жовтня - 470 гривень.
Приймаючи до уваги наведене, суд вважає, що з 09 липня 2007 р. по 14.10.2007 р. позивачка ОСОБА_1 мала право на отримання щомісяця допомоги по догляду за дитиною ОСОБА_3 у розмірі, не менш як прожитковий мінімум, встановлений для дітей у віці до 6 років, а саме - 1739,52 грн. (343,52 грн.+ 463 грн.х 2 мес + 470 грн.), та з 09.07.2007 р. по 31.12.2007 р. по догляду за дитиною ОСОБА_3 Рєнатою у розмірі 2679,52 грн. (343,52 грн.+ 463 грн.х 2 міс. + 470 грн.х 3 міс.), а всього на двох дітей - 4419,04 грн.
Фактично ОСОБА_1 у 2007 р. отримала за цей період допомогу на двох дітей у розмірі 1755,41 грн.
Таким чином, різниця між фактично отриманою допомогою по догляду за дітьми до досягнення ними трьох років та допомогою, що мала б виплачуватися ОСОБА_1 за період з 09.07.2007 р. по 31.12.2007 р., складає 2663,63 грн. (4419,04 грн. - 1755,41 грн.).
Утверджуючи і забезпечуючи права і свободи громадян, держава встановлює певні соціальні пільги, компенсації і гарантії, в тому числі Законом України « Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» , що є складовою конституційного права громадян на соціальний захист і юридичними засобами здійснення цього права, а тому відповідно до ч. 2 ст. 6, ч. 2 ст. 19, ч. 1 ст. 68 Конституції України є загальнообов'язковими, однаковою мірою мають додержуватися органами державної влади, місцевого самоврядування, їх посадовими особами.
Принципи соціальної держави втілено також у ратифікованих, Україною міжнародних актах: Міжнародному пакті про економічні, соціальні і культурні права 1966 року, Європейській соціальній хартії (переглянутій) 1996 року, Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року, та рішеннях Європейського суду з прав людини. Зокрема, згідно зі статтею 12 Європейської соціальної хартії (переглянутої) 1996 року держава зобов'язана підтримувати функціонування системи соціального забезпечення, її задовільний рівень, докладати зусиль для її поступового посилення тощо.
Згідно з ч. 2 ст. 124 Конституції України, яка є нормою прямої дії, юрисдикція судів поширюється на всі правовідносини, що виникають у державі. Статтею 6 Закону України від 7 лютого 2002 року N 3018-ПІ "Про судоустрій України" всім суб'єктам правовідносин гарантовано захист їх прав, свобод і законних інтересів незалежним і неупередженим судом, утвореним відповідно до закону.
Згідно з п. 1, ч. 2, ст. 162 КАС України, у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про визнання протиправними рішення суб'єкта владних повноважень, а також про зобов'язання відповідача вчинити певні дії. Відповідно до п. 2 ч. 3 ст. 105 КАС України, адміністративний позов може містити вимоги про зобов'язання відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення або вчинити певні дії.
Таким чином, суд приходить до висновку, що відмова Управління у призначенні ОСОБА_1 допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трьох років відповідно до ст. 15 Закону України „Про державну допомогу сім'ям з дітьми” у розмірі, встановленому законом прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, за період з 09.07.2007 р. по 31.12.2007 р., є неправомірною і покладає на відповідача обов'язок провести перерахунок та призначити позивачці різницю між фактично отриманою допомогою по догляду за дітьми ОСОБА_3 та Якушеською Рєнатою, та допомогою, що мала б виплачуватися відповідно до ст. 15 Закону України „Про державну допомогу сім'ям з дітьми”, за період з 09.07.2007 р. по 31.12.2007 р.
Враховуючи, що відповідно до Положення про обласний центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, нарахування та виплати соціальних допоміг здійснює Харківський обласний центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, суд покладає на Управління обов'язок перерахувати Центру недоотриману позивачкою суму допомоги по догляду за дітьми до досягнення ними трьох років, за період з 09.07.2007р. по 31.12.2007р., для здійснення нарахувань та виплат позивачці.
В свою чергу, на Харківський обласний центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат суд покладає обов'язок нарахувати та виплатити позивачці недоотриману суму допомоги по догляду за кожною дитиною до досягнення нею трьох років за період з 09.07.2007р. по 31.12.2007р.
Строк на звернення до суду за захистом порушеного у 2007 р. права позивачкою не пропущений, оскільки вона звернулась до суду 30.12.2008 р., тобто до його закінчення, що підтверджується відбитком поштового штемпелю на конверті.
Що стосується позовних вимог за 2008 р., суд зазначає наступне.
Пунктом 23 розділу II Закону України «Про державний бюджет України на 2008 р. та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» було внесено зміни до Закону України „Про державну допомогу сім'ям з дітьми”, та встановлено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у 2008 р. встановлюється у розмірі, що дорівнює різниці між 50% прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім*ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 грн.
Рішенням Конституційного Суду України №10 від 22.05.2008р. п.23 Закону України «Про державний бюджет України на 2008р. та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» не визнано неконституційними.
Порядок призначення і виплат державної допомоги сім*ям з дітьми затверджений Постановою КМ України № 1751 від 27.12.2001 р. та змінений Постановою КМ України №57 від 22.02.2008 р.
Таким чином, суд вважає, що допомога позивачці по догляду за дітьми до досягнення ними трьох років у період з 01.01.2008 р. по 31.12.2008 р. була призначена та сплачена на підставі чинного законодавства, у зв*язку з чим відмовляє у задоволенні позовних вимог за цей період - за безпідставністю.
Судові витрати по справі підлягають розподілу у відповідності до ч.3 ст. 94 КАС України.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.18, 22, 70, 71, 160, 161, 162, 167 КАС України, ст.ст.46, 48, 64, п.1 ч.1 ст.92 Конституції України, рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007 р. № 6-рп/2007, рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008р. №10, ст.15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" , Законом України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням", Законом України "Про державний бюджет України на 2007р.”, Законом України "Про державний бюджет України на 2008р. та про внесення змін до деяких законодавчих актів України", суд -
Позовні вимоги задовільнити частково.
Визнати неправомірною відмову Управління праці та соціального захисту населення Фрунзенської районної у м.Харкові ради у призначенні ОСОБА_1 допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трьох років, відповідно до ст. 15 Закону України „Про державну допомогу сім*ям з дітьми”, у розмірі, встановленому законом прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку .
Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Фрунзенської районної у м.Харкові ради провести перерахунок призначеної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трьох років, та призначити ОСОБА_1 допомогу по догляду за сином ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, за період з 09.07.2007р. по 14.10.2007 р., та за донькою ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_2, за період з 09.07.2007р. по 31.12.2007 р., відповідно до ст. 15 Закону України „Про державну допомогу сім*ям з дітьми” у розмірі, встановленому законом прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.
Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Фрунзенської районної у м.Харкові ради перерахувати Харківському обласному центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат недоотриману суму допомоги по догляду за дітьми до досягнення ними трьох років, за період з 09.07.2007 р. по 31.12.2007 р., з врахуванням раніше сплаених сум, для здійснення нарахувань та виплат ОСОБА_1.
Зобов'язати Центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Головного управління праці та соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації нарахувати та виплатити ОСОБА_1 недоотриману суму допомоги по догляду за дитиною ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, за період з 09.07.2007 р. по 14.10.2007 р., та за донькою ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_2, за період з 09.07.2007 р. по 31.12.2007 р.
У задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Фрунзенський районний суд м. Харкова шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження постанови протягом 10 днів з дня її проголошення, а в разі складання постанови у повному обсязі з дня складання в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження з подачею її копії до апеляційного адміністративного суду, або в порядку ч.5 ст. 186 КАС України.
Суддя -