Справа № 530/365/20
Номер провадження 4-с/530/107/20
іменем України
06.07.2020 року Зіньківський районний суд Полтавської області в складі: головуючого - судді Должко С.Р., секретаря Стрілець Л.Г., представника скаржника адвоката Зінченко О.В. розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Зіньків цивільну справу за скаргою
ОСОБА_1 на дії державного виконавця у ВП 24246939, суб"єкт оскарження: Зіньківський районний відділ державної виконавчої служби Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми), державний виконавець Зіньківського районного відділу державної виконавчої служби Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) Фалько Оксана Миколаївна, боржник: ОСОБА_1 , стягувач ОСОБА_2 , -
В Зіньківському районному суді Полтавської області знаходиться цивільна справа за скаргою ОСОБА_1 на дії державного виконавця у ВП 24246939, суб"єкт оскарження: Зіньківський районний відділ державної виконавчої служби Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми), державний виконавець Зіньківського районного відділу державної виконавчої служби Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) Фалько Оксана Миколаївна, боржник: ОСОБА_1 , стягувач ОСОБА_2 .
У судове засідання учасники справи: скаржник ОСОБА_1 і представник скаржника адвокат Зінченко О.В., суб'єкт оскарження з'явилися, стягувач ОСОБА_2 ,в судове засідання не з'явився, не повідомлена належним чином, хоча повідомлявся про час та місце слухання справи.
Від скаржника ОСОБА_1 і представник скаржника адвокат Зінченко О.В. надійшло клопотання про надіслання виклику стягувачу ОСОБА_2 на іншу адресу, в зв'язку з тим, що вона проживає в АДРЕСА_1 а тому просять відкласти судовий розгляд.
У відповідності до частинами 11, 12 ст. 33 ЦПК України встановлено, що справа, розгляд якої розпочато одним суддею чи колегією суддів, повинна бути розглянута цим же суддею чи колегією суддів, за винятком випадків, що унеможливлюють участь судді у розгляді справи, та інших випадків, передбачених цим Кодексом. У разі зміни складу суду на стадії підготовчого провадження розгляд справи починається зпочатку, за винятком випадків, передбачених цим Кодексом. Відповідно до ч.7 ст.33 ЦПК України, вказано, що невирішені судові справи за вмотивованим розпорядженням керівника апарату суду, що додається до матеріалів справи, передаються для повторного автоматизованого розподілу справ виключно у разі, коли суддя (якщо справа розглядається одноособово) або суддя-доповідач із складу колегії суддів (якщо справа розглядається колегіально) у передбачених законом випадках не може продовжувати розгляд справи більше чотирнадцяти днів, що може перешкодити розгляду справи у строки, встановлені цим Кодексом.
Відповідно до графіку відпусток за 2020 рік, головуючий суддя Должко С.Р. по справі має відпустку в серпні-вересні 2020 року.
Відповідно до Указу Президента України від 13 березня 2020 року № 87/2020 «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 березня 2020 року «Про невідкладні заходи щодо забезпечення національної безпеки в умовах спалаху гострої респіраторної хвороби СОVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-СоV-2», постанови Кабінету Міністрів України від 11 березня 2020 року №211 «Про запобігання поширенню на території України коронавірусу СОVID-19, постанови Кабінету Міністрів України від 16 березня 2020 року №215 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 11 березня 2020 року №211», рішення Державної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій від 10 березня 2020 року, доручення регіональної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій №3/2020 від 13 березня 2020 року, рішення ради суддів України від 17.03.2020 року № 19 встановлено обмеження.
Загальнонаціональний карантин, який мав тривати до 03 квітня 2020 року включно, продовжено до 31 липня 2020 року включно. Відповідне рішення Уряд ухвалив 17.06.2020 у постанові №500, якою унесені зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 20.05.2020 № 392 «Про встановлення карантину з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV- 2, та етапів послаблення протиепідемічних заходів». Повідомлення Уряду оприлюднене за веб-адресою https://www.kmu.gov.ua/news/uryad-prodovzhiv-diyuadaptivnogo-karantinu-do-31-lipnya.
Голова Ради суддів ОСОБА_3 звернувся до голів судів з рекомендацією запровадити особливий режим роботи на період карантинних заходів. Про це було повідомлено листом Ради суддів України №186/20 від 16 березня 2020 року. У листі зазначено, що, враховуючи Постанову Кабінету Міністрів України № 211 «Про запобігання поширенню на території України коронавірусу COVID-19», судам рекомендовано на період з 16 березня до 3 квітня 2020 року, встановити особливий режим роботи (https://court.gov.ua/press/news/909399/, повний текст оприлюднено http://rsu.gov.ua/uploads/news/no9rs-18620-vid- 16032020-verhovn-92b86c6546.pdf). Зокрема, Голова Ради суддів України, ОСОБА_4 , звернувся до голів судів з рекомендацією роз'яснити громадянам можливість відкладення розгляду справи у зв'язку з карантинними заходами; всі необхідні документи подавати в електронному вигляді на електронну адресу суду.
Відповідно до статті 3 Конституції України людина, її життя та здоров'я, визначаються найвищою цінністю.
З урахуванням цих обставини та того, що згідно з графіком, суддя суддя Должко С.Р. з серпня по вересень 2020 року відбуває у щорічну основну відпустку, та з метою дотримання розумних строків розгляду справи по суті, суд роз'яснює учасникам судового засідання вимоги ч.7 ст. 33 ЦПК України.
Між тим, суд першої інстанції пояснює наступне.
Поняття розумних строків розгляду справи в контексті ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод нетотожне (неідентичне) поняттю процесуальних строків в національних системах права. Право Європейського Суду з прав людини є «автономним» і його тлумачення Судом Конвенції не пов'язане з тлумаченням права національними судами.
Європейський Суд з прав людини оцінює «розумність» тривалості провадження з огляду на обставини справи та з урахуванням таких критеріїв: складність справи, поведінка заявника та відповідних органів влади, а також важливість предмета спору для заявника та інші.
В пункті 1.6. Європейської хартії про статус суддів (Рада Європи, 1998 р.) з урахуванням положень статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, якою передбачено, що «кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом» зазначено, що на державу покладається обов'язок забезпечувати суддів всіма засобами, необхідними для належного виконання їхніх завдань, і зокрема, для розгляду справ в межах розумного періоду часу.
У пункті 33, 35 Рекомендації СМ/Rec (2010) 12 Комітету Міністрів Ради Європи державам-членам щодо суддів: незалежність, ефективність та обов'язки, ухваленою Комітетом Міністрів Ради Європи 17 листопада 2010 року, підкреслено, що кожна держава повинна виділяти судам достатньо ресурсів, приміщень та устаткування, щоб вони могли функціонувати відповідно до стандартів, викладених у ст.6 Конвенції, а також щоб судді могли ефективно працювати.
У судах має працювати достатня кількість суддів та кваліфікований допоміжний персонал.
Тому, незабезпечення належного функціонування судової системи через відсутність достатньої кількості суддів, у зв'язку з надмірним навантаженням, унеможливлює розгляд справ у строки, передбачені національним законодавством. Суд звертає увагу на те, що з 01.01.2019 року по 31.12.2019 року внаслідок автоматизованого розподілу до судді Должко С.Р. надійшло 1242 справи, а з 01.01.2020 по 07.07.2020 внаслідок автоматизованого розподілу до судді Должко С.Р. надійшло справи.
З урахуванням надмірного навантаження, яке виходить за межі фізичних можливостей, недостатньої кількості суддів (з 2017 року кількість суддів в суді зменшилася з 4 до 2, щодо яких здійснюється автоматизований розподіл справ (без урахування судді, який хворіє, перебуває у відрядженні, знаходиться у відпустці і т.п.), суд першої інстанції позбавлений можливості вирішити питання щодо відкриття провадження у справі, призначити справу до розгляду 697 та розглянути у строки, передбачені національним законом
Заслухаши позивачку, представника позивача, дослідивши наявні матеріали справи, суд бере до уваги наявну ситуацію в країні і приходить до висновку про відкладення підготовчого засідання.
Керуючись ст. ст. 222, 258-260 ЦПК України, суд -
Відкласти судове засідання по скарзі ОСОБА_1 на дії державного виконавця у ВП 24246939, суб"єкт оскарження: Зіньківський районний відділ державної виконавчої служби Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми), державний виконавець Зіньківського районного відділу державної виконавчої служби Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) Фалько Оксана Миколаївна, боржник: ОСОБА_1 , стягувач ОСОБА_2 - до 14 години 30 хвилин 12.10.2020 року.
Призначити справу до розгляду в підготовчому засіданні на 14 години 30 хвилин 12.10.2020 року.
Викликати учасників судового процесу по справі.
Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення.
Суддя Зіньківського районного суду
Полтавської області С.Р. Должко