22 липня 2020 року справа №200/941/20-а
приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15
Перший апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: судді-доповідача Ястребової Л.В., суддів Блохіна А.А., Гаврищук Т.Г., розглянувши в порядку письмового провадження заяву ОСОБА_1 про повернення судового збору у справі №200/941/20-а за позовом ОСОБА_1 до Голови Донецького апеляційного суду Лісового Олександра Олександровича про визнання протиправною відмови, зобов'язання вчинити певні дії, -
До Першого апеляційного адміністративного суду надійшла апеляційна скарга ОСОБА_1 на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 10 квітня 2020 року у справі № 200/941/20-а.
Ухвалою Першого апеляційного адміністративного суду від 25 травня 2020 року залишено без руху апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 10 квітня 2020 року у справі № 200/941/20-а.
ОСОБА_1 звернулась до Першого апеляційного адміністративного суду із заявою про повернення квитанції №33 від 04.05.2020 року про сплату судового збору та повернення сплаченого по цій квитанції судового збору, який було сплачено за невірними реквізитами.
Відповідно до ч. 2 ст. 132 Кодексу адміністративного судочинства України розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Підстави для повернення судового збору визначені у ст.7 Закону України «Про судовий збір».
Згідно з ч.1 ст. 7 Закону України «Про судовий збір» сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду в разі: 1) зменшення розміру позовних вимог або внесення судового збору в більшому розмірі, ніж встановлено законом; 2) повернення заяви або скарги; 3) відмови у відкритті провадження у справі в суді першої інстанції, апеляційного та касаційного провадження у справі; 4) залишення заяви або скарги без розгляду (крім випадків, якщо такі заяви або скарги залишені без розгляду у зв'язку з повторним неприбуттям або залишенням позивачем судового засідання без поважних причин та неподання заяви про розгляд справи за його відсутності, або неподання позивачем витребуваних судом матеріалів, або за його заявою (клопотанням); 5) закриття (припинення) провадження у справі (крім випадків, якщо провадження у справі закрито у зв'язку з відмовою позивача від позову і така відмова визнана судом), у тому числі в апеляційній та касаційній інстанціях.
Тобто, зазначеною нормою визначено виключний перелік підстав для повернення судом сплати судового збору. Повернення сплаченої суми судового збору не за тими реквізитами не належить до компетенції суду.
За приписами ч.5 ст.7 Закону України «Про судовий збір» повернення сплаченої суми судового збору здійснюється в порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади із забезпечення реалізації державної фінансової політики.
Наказом Міністерства Фінансів України від 03.09.2013 року №787 зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25.09.2013 року за №1650/24182, затверджено Порядок повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, яким, зокрема, визначено процедуру повернення коштів помилково зарахованих до державного та місцевих бюджетів судового збору.
Вказаний Порядок визначає процедури повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, а саме: податків, зборів, пені, платежів та інших доходів бюджету, коштів від повернення до бюджетів бюджетних позичок, фінансової допомоги, наданої на поворотній основі, та кредитів, у тому числі залучених державою (місцевими бюджетами) або під державні (місцеві) гарантії (далі - платежі).
Згідно з пунктом 4 Порядку, повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету платежів у національній валюті здійснюється органами Державної казначейської служби України (далі - органи Казначейства) з відповідних бюджетних рахунків для зарахування надходжень (далі - рахунки за надходженнями), відкритих в органах Казначейства відповідно до законодавства, шляхом оформлення розрахункових документів.
Повернення платежів у національній валюті здійснюється на рахунки одержувачів коштів, відкриті в банках або органах Казначейства, вказані у поданні або заяві платника. Повернення платежів фізичним особам, які не мають рахунків у банках, може здійснюватись шляхом повернення у готівковій формі коштів за чеком органу Казначейства з відповідних рахунків, відкритих у банках на ім'я органу Казначейства, або з відповідних рахунків банку чи підприємства поштового зв'язку, вказаних у поданні або заяві платника.
Пунктом 5 Порядку встановлено, що повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету податків, зборів, пені, платежів та інших доходів бюджетів здійснюється за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, а при поверненні судового збору (крім помилково зарахованого) - за ухвалою суду, яка набрала законної сили.
Подання на повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету зборів, платежів та інших доходів бюджетів (крім зборів та платежів, контроль за справлянням яких покладено на органи Державної фіскальної служби України (далі - органи ДФС) подається до відповідного органу Казначейства за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.
Подання за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку подається платником до органу Казначейства разом з його заявою про повернення коштів з бюджету та оригіналом або копією документа на переказ, або паперовою копією електронного розрахункового документа, які підтверджують перерахування коштів до бюджету.
Заява про повернення коштів з бюджету, яка подається до відповідного органу Казначейства, складається платником у довільній формі з обов'язковим зазначенням такої інформації: причини повернення коштів з бюджету, найменування платника (суб'єкта господарювання), код за ЄДРПОУ (для юридичної особи) або прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи, реєстраційний номер облікової картки платника податків (ідентифікаційний номер) або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання в установленому порядку відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та мають відмітку у паспорті), місцезнаходження юридичної особи або місце проживання фізичної особи та номер контактного телефону, сума платежу, що підлягає поверненню, спосіб перерахування коштів з бюджету - у безготівковій формі із зазначенням реквізитів рахунку одержувача коштів чи у готівковій формі.
Отже, повернення помилково сплачених до бюджету коштів здійснюється органами Державної казначейської служби України з відповідних бюджетних рахунків.
Крім того, відповідно до Реєстру підтверджень оплат із Казначейства комп'ютерної програми «Діловодство спеціалізованого суду» кошти у розмірі 1270,00 грн. (одна тисяча двісті сімдесят гривень, 00 копійок) від ОСОБА_1 на рахунок Першого апеляційного адміністративного суду не надходили. Згідно квитанції від 04 травня 2020 року № 33 грошові кошти у розмірі 1270,00 грн. (одна тисяча двісті сімдесят гривень) сплачені на розрахунковий рахунок «UA808999980000034314206081008», який був чинним до 31 грудня 2019 року.
Відповідно до інформації, яка розміщена на офіційному сайті Державної казначейської служби України (https://www.treasury.gov.ua), з 01 січня 2020 року у Державній казначейській службі України введено в дію нові рахунки для зарахування до бюджетів податків, зборів, платежів, власних надходжень бюджетних установ та інших доходів бюджету, відкриті відповідно до Плану рахунків бухгалтерського обліку в державному секторі, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 31 грудня 2013 року № 1203, та з урахуванням міжнародного номеру банківського рахунку IBAN.
Рахунки, які були відкриті за Планом рахунків бухгалтерського обліку виконання державного та місцевих бюджетів, затвердженого наказом Державного казначейства України від 28 листопада 2000 року № 119 з 01 січня 2020 року закриті.
При спрямуванні платіжних трансакцій на недіючі рахунки Державною казначейською службою України такі кошти не зараховуються, а повертаються банківським установам як «нез'ясовані надходження».
З урахуванням вищевикладеного, для вирішення питання про повернення грошових коштів у розмірі 1270,00 грн. (одна тисяча двісті сімдесят гривень, 00 копійок), сплачених за квитанцією від 04 травня 2020 року № 33, Вам необхідно звернутись до відповідної банківської установи, до якої було сплачено судовий збір.
Таким чином, оскільки повернення судового збору у разі помилкової його сплати Законом України «Про судовий збір» не передбачено, суд вважає, що заява підлягає частковому задоволенню з поверненням заявнику для подальшої реалізації своїх прав квитанції № 33 від 04 травня 2020 року на суму 1270,00 грн. (одна тисяча двісті сімдесят гривень, 00 копійок), якою було сплачено судовий збір за реквізитами: банк отримувача - 899998, Казначейство України (ел.адм.подат.), отримувач - Краматорський УК/м. Краматорськ, код отримувача - 37944338, рахунок - UA808999980000034314206081008.
Керуючись статтями 132, 143 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
Заяву ОСОБА_1 про повернення сплаченого судового збору за подання апеляційної скарги у справі № 200/941/20-а - задовольнити частково.
Повернути ОСОБА_1 квитанцію № 33 від 04 травня 2020 року на суму 1270,00 грн. (одна тисяча двісті сімдесят гривень, 00 копійок).
В задоволенні заяви ОСОБА_1 про повернення сплаченого судового збору - відмовити.
Ухвала складена та підписана "22" липня 2020 року.
Ухвала суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Верховного Суду протягом 30 днів з дня складання повного судового рішення.
Суддя-доповідач Л.В. Ястребова
Судді А.А. Блохін
Т.Г. Гаврищук