Справа № 420/3402/20
16 липня 2020 року Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Бжассо Н.В.,
за участі секретаря судового засідання Музики І.О.,
за участі сторін:
представника відповідача Чілей М.В. (згідно довіреності),
розглянув у відкритому судовому засіданні в м. Одеса за правилами загального позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДПС в Одеській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень
До Одеського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 до Головного управління ДПС в Одеській області, за результатом розгляду якого позивач просить суд ухвалити рішення, яким:
визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 11.01.2020 року №0001593305, яким визначено суму податкового грошового зобов'язання за платежем податок з доходів фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за податковим зобов'язанням у сумі 93 087 грн. 57 копійок та за штрафними (фінансовими) санкціями у сумі 23 271 грн. 88 копійок;
визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 11.01.2020 року №0001613305, яким визначено суму податкового грошового зобов'язання за платежем податок з доходів фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування у розмірі штрафу 170 грн.;
визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 11.01.2020 року №0001623305, яким визначено суму податкового грошового зобов'язання за платежем військовий збір, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування за податковим зобов'язанням у розмірі 7529 грн. 66 копійки та за штрафними (фінансовими) санкціями у розмірі 1 882 грн. 42 копійки.
В обґрунтування позовних вимог, представник позивача зазначив, що із розрахунку податкових зобов'язань період до якого визначалось зобов'язання - 2015 рік, нарахування відповідачем будь-яких податкових зобов'язань та штрафів поза межами встановленого Податковим кодексом України строку він вважає неправомірним. Контролюючий орган має право нарахувати штрафні санкції за порушення строків сплати грошового зобов'язання в межах строку 1095 днів та відлік строку давності у 1095 днів починається за останнім днем граничного строку сплати грошових зобов'язань. На думку представника позивача, граничний строк розрахунку податкових зобов'язань сплинув у 2018 році.
Крім того, представник позивача зазначає, що акт перевірки позивачем не був отриманий, чим порушено його право на надання заперечень. Отримавши податкові повідомлення-рішення, позивач звернувся із відповідною скаргою до ДПС України. 06.04.2020 року ним було отримано рішення про результати розгляду скарги від 20.03.2020 року, відповідно до якої скаргу було залишено без задоволення, а податкові повідомлення-рішення без змін.
Ухвалою суду від 05 травня 2020 року провадження у справі відкрито за правилами загального позовного провадження. Підготовче судове засідання призначене на 09 червня 2020 року.
22 травня 2020 року на адресу суду надійшов відзив на адміністративний позов, з огляду на який відповідач заперечує щодо задоволення позовних вимог та зазначає, що відповідно до наказу ГУ ДПС в Одеській області від 01.10.2019 року №582 «Про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки фізичної особи - платника податків ОСОБА_1 » була проведена перевірка позивача з питань дотримання податкового законодавства щодо своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати належних сум податку на доходи фізичних осіб та військового збору з доходу отриманого платником податку, як додаткове благо за період з 01.01.2015 року по 31.12.2015 року.
Перевіркою встановлені порушення фізичною особою-платником податків ОСОБА_1 :
1. П.п.49.18.4 п.49.18 ст.49, пп.2.2 п.178.1 ст.176, п.179.1 ст.179 Податкового Кодексу України. Неподання податкової декларації про майновий стан та доходи за 215 рік.
2. П.п 163.1.1 п.163.1 ст.163, п.164.1 пп. «д» 164.2.17 пункту 164.2 статі 164, п.167.1 ст.167, п.179.1 ст.179, п.179.7 ст.179 Податкового Кодексу України. Донараховано податок на доходи фізичних осіб, що сплачується особами за результатами річного декларування в сумі 93087, 51 грн. за 2015 рік.
3. П.п.163.1.1 п.163.1 ст.163, пп. «д» 164.2 пункту 164.2 статті 164, п.179.1 ст.179, п.п.1.2, п.п.1.4 та 1.6. п.16-1 підрозділу 10 розд. ХХ Податкового Кодексу України. Донараховано військовий збір в сумі 7 529,68 грн. за 2015 рік.
На підставі висновків акту перевірки, ГУ ДПС в Одеській області прийняті: податкове повідомлення-рішення від 11.01.2020 року №0001593305, яким визначено суму податкового грошового зобов'язання за платежем податок з доходів фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за податковим зобов'язанням у сумі 93 087 грн. 57 копійок та за штрафними (фінансовими) санкціями у сумі 23 271 грн. 88 копійок; податкове повідомлення-рішення від 11.01.2020 року №0001613305, яким визначено суму податкового грошового зобов'язання за платежем податок з доходів фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування у розмірі штрафу 170 грн.; повідомлення-рішення від 11.01.2020 року №0001623305, яким визначено суму податкового грошового зобов'язання за платежем військовий збір, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування за податковим зобов'язанням у розмірі 7529 грн. 66 копійки та за штрафними (фінансовими) санкціями у розмірі 1 882 грн. 42 копійки.
Представник відповідача не погоджується з доводами позивача, що контролюючий орган має право нарахувати штрафні санкції за порушення строків сплати грошового зобов'язання в межах строку 1095 днів та відлік строку давності у 1095 днів починається за останнім днем граничного строку сплати грошових зобов'язань, так як п.п.102.2.1 п.102.2.1 п.102.2 ст. 102 ПК України не передбачає такі строки для осіб, які не подали податкову декларацію.
09.06.2020 року суд відклав підготовче судове засідання на 23.06.2020 року за клопотанням представника позивача для надання можливості останньому надати відповідь на відзив, а представнику відповідача підготувати письмові заперечення.
23.06.2020 року представник позивача у судовому засіданні наголосив про відсутність необхідності подавати відповідь на відзив. Ухвалою суду, яка занесена до протоколу судового засідання, суд закрив підготовче судове засідання та призначив справу до судового розгляду по суті на 10.07.2020 року.
У судовому засіданні, 10.07.2020 року представник позивача позовні вимоги підтримав та просив позов задовольнити у повному обсязі. Додатково суду пояснив, що дійсно у 2015 році позивач отримав від ПАТ «УКРСОЦБАНК» анулювання основної кредитної заборгованості. Однак оскільки це сталося у 2015 році, відповідач мав право провести перевірку та самостійно визначити суму грошових зобов'язань платника податків не пізніше закінчення 1095 днів, що настає за останнім днем граничного строку подання податкової декларації. Якщо протягом зазначеного строку контролюючий орган не визначає суму грошового зобов'язань, платник податків вважається вільним від такого грошового зобов'язання. А відтак, на думку представника позивача, граничний строк сплинув у 2018 році.
У судовому засіданні представник відповідача підтримав доводи, викладені у відзиви та зазначив, що строки визначення грошового зобов'язання не застосовується для осіб, які не подали податкову декларацію.
У судове засідання 16.07.2020 року представник позивача не з'явився, просив проводити судові дебати без його участі.
Представник відповідача просив відмовити у задоволенні позову у повному обсязі.
Суд вислухав думку представників сторін, розглянув матеріали справи, всебічно і повно з'ясував всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінив надані учасниками судового процесу докази в їх сукупності та робить наступні висновки.
Як встановлено судом, за даними відомостей з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків ДФС України про суми виплачених доходів, ОСОБА_1 отримав від ПАТ «УКРСОЦБАНК» дохід у вигляді додаткового блага (ознака доходу 126) в 4 кварталі 2015 року в розмірі 501 977,54 грн., з якого податок на доходи фізичних осіб та військовий збір не нараховані та не перераховано в бюджет.
27.09.2018 року ГУ ДФС в Одеській області звернулося з листом до ПАТ «УКРСОЦБАНК» з проханням надати до ГУ ДФС в Одеській області розгорнуту інформацію (з підтверджуючими документами) по громадянину ОСОБА_1 , рнокпп НОМЕР_1 щодо підтвердження обґрунтованості включення до звіту за формою 1-ДФ суми доходу за ознакою « 126» - додаткове благо.
Відповідно до листа від 27.09.2018 року за №8111/Б/15-32-50-07-11 ГУ ДФС в Одеській області звернулося до ОСОБА_1 за податковою адресою останнього з вимогою до 20 жовтня 2018 року надати до ДПІ у Приморському районі м Одеси Головного управління ДФС в Одеській області податкову декларацію про майновий стан і доходи за 2015 рік та її документальне підтвердження, який позивач отримав 18.10.2018 року (згідно рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення за 36504408263689).
Згідно відповіді, яка надійшла від ПАТ «УКРСОЦБАНК» листом №05.6-12/79-1182 від 08.11.2018 року, ОСОБА_1 отримав від банку дохід у вигляді анульованої основної суми кредитної заборгованості в 4 кварталі 2015 року в розмірі 501 977,54 грн.
Відповідно до наказу ГУ ДПС в Одеській області від 01.10.2019 року №582 «Про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки фізичної особи - платника податків ОСОБА_1 » була проведена перевірка позивача з питань дотримання податкового законодавства щодо своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати належних сум податку на доходи фізичних осіб та військового збору з доходу отриманого платником податку, як додаткове благо за період з 01.01.2015 року по 31.12.2015 року.
З огляду на висновки акту перевірки № 394/15-32-33-05/3096612437 від 19.11.2019 року, відповідачем встановлено порушення платника податків ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ):
1. П.п.49.18.4 п.49.18 ст.49, пп.2.2 п.178.1 ст.176, п.179.1 ст.179 Податкового Кодексу України. Неподання податкової декларації про майновий стан та доходи за 215 рік.
2. П.п 163.1.1 п.163.1 ст.163, п.164.1 пп. «д» 164.2.17 пункту 164.2 статі 164, п.167.1 ст.167, п.179.1 ст.179, п.179.7 ст.179 Податкового Кодексу України. Донараховано податок на доходи фізичних осіб, що сплачується особами за результатами річного декларування в сумі 93087, 51 грн. за 2015 рік.
3. П.п.163.1.1 п.163.1 ст.163, пп. «д» 164.2 пункту 164.2 статті 164, п.179.1 ст.179, п.п.1.2, п.п.1.4 та 1.6. п.16-1 підрозділу 10 розд. ХХ Податкового Кодексу України. Донараховано військовий збір в сумі 7 529,68 грн. за 2015 рік.
На підставі висновків вказаного акту перевірки ГУ ДПС в Одеській області прийнято:
податкове повідомлення-рішення від 11.01.2020 року №0001593305, яким визначено суму податкового грошового зобов'язання за платежем податок з доходів фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за податковим зобов'язанням у сумі 93 087 грн. 57 копійок та за штрафними (фінансовими) санкціями у сумі 23 271 грн. 88 копійок;
податкове повідомлення-рішення від 11.01.2020 року №0001613305, яким визначено суму податкового грошового зобов'язання за платежем податок з доходів фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування у розмірі штрафу 170 грн.;
податкове повідомлення-рішення від 11.01.2020 року №0001623305, яким визначено суму податкового грошового зобов'язання за платежем військовий збір, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування за податковим зобов'язанням у розмірі 7529 грн. 66 копійки та за штрафними (фінансовими) санкціями у розмірі 1 882 грн. 42 копійки.
Позивачем, до ДПС України була подана скарга від 21.01.2020 року на податкові повідомлення рішення. Копія зазначеної скарги зареєстрована відповідачем 20.01.2020 року.
Рішенням Державної податкової служби України про результати розгляду скарги від 20.03.2020 року за № 1294/Б/99-00-08-05-04-09 податкові повідомлення-рішення залишені без змін, а скарга - без задоволення.
Суд зазначає, що предметом оскарження у даній справі є податкові повідомлення-рішення прийняті з порушенням граничного строку нарахування будь яких податкових зобов'язань.
Відповідно до ч. 2 ст. 67 Конституції України, усі громадяни щорічно подають до податкових інспекцій за місцем проживання декларації про свій майновий стан та доходи за минулий рік у порядку, встановленому законом.
Згідно до абзц.1 п.46.1 ст.46 Податкового Кодексу України, податкова декларація, розрахунок (далі - податкова декларація) - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку.
Загальний строк подання Декларації визначений пп. 49.18.4 ПКУ, за яким Декларація подається за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному року для платників податку на доходи фізичних осіб - до 1 травня року, який настає за звітним, окрім випадків, передбачених р. IV ПКУ.
Відповідно до п.102.1 ст. 102 ПК України, контролюючий орган, крім випадків, визначених пунктом 102.2 цієї статті, має право провести перевірку та самостійно визначити суму грошових зобов'язань платника податків у випадках, визначених цим Кодексом, не пізніше закінчення 1095 дня (2555 дня у разі проведення перевірки контрольованої операції відповідно до статті 39 цього Кодексу), що настає за останнім днем граничного строку подання податкової декларації, звіту про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації, визначеної пунктом 133.4 статті 133 цього Кодексу, та/або граничного строку сплати грошових зобов'язань, нарахованих контролюючим органом, а якщо така податкова декларація була надана пізніше, - за днем її фактичного подання. Якщо протягом зазначеного строку контролюючий орган не визначає суму грошових зобов'язань, платник податків вважається вільним від такого грошового зобов'язання (в тому числі від нарахованої пені), а спір стосовно такої декларації та/або податкового повідомлення не підлягає розгляду в адміністративному або судовому порядку.
У разі подання платником податку уточнюючого розрахунку до податкової декларації контролюючий орган має право визначити суму податкових зобов'язань за такою податковою декларацією протягом 1095 днів з дня подання уточнюючого розрахунку.
Згідно п.102.2 цієї ж статті, грошове зобов'язання може бути нараховане або провадження у справі про стягнення такого податку може бути розпочате без дотримання строку давності, визначеного в абзаці першому пункту 102.1 цієї статті, якщо: податкову декларацію за період, протягом якого виникло податкове зобов'язання, не було подано.
Згідно абзц.1 пп. «д» п.п.164.2.17 Податкового Кодексу, основної суми боргу (кредиту) платника податку, прощеного (анульованого) кредитором за його самостійним рішенням, не пов'язаним з процедурою банкрутства, до закінчення строку позовної давності, у разі якщо його сума перевищує 25 відсотків однієї мінімальної заробітної плати (у розрахунку на рік), встановленої на 1 січня звітного податкового року. Кредитор зобов'язаний повідомити платника податку - боржника шляхом направлення рекомендованого листа з повідомленням про вручення або шляхом укладення відповідного договору, або надання повідомлення боржнику під підпис особисто про прощення (анулювання) боргу та включити суму прощеного (анульованого) боргу до податкового розрахунку суми доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, за підсумками звітного періоду, у якому такий борг було прощено. Боржник самостійно сплачує податок з таких доходів та відображає їх у річній податковій декларації. У разі неповідомлення кредитором боржника про прощення (анулювання) боргу у порядку, визначеному цим підпунктом, такий кредитор зобов'язаний виконати всі обов'язки податкового агента щодо доходів, визначених цим підпунктом.
Згідно з ч. ч. 1, 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Згідно зі ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Отже, судом встановлено, що Декларацію про майновий стан і доходи за 2015 рік позивач до контролюючого органу не подав, дохід отриманий платником податку як додаткове благо у вигляді основної суми кредитної заборгованості прощеної (анульованої) за самостійним рішенням банку, не пов'язаним з процедурою банкрутства, до закінчення строку позовної давності, що оподатковується ПДФО згідно з розділом IV ПКУ за вказаний період не декларував.
Таким чином, суд робить висновок, що позов ОСОБА_1 до задоволення не належить, оскільки Головне управління ДПС в Одеській області правомірно нарахувало до позивача грошове зобов'язання та штрафні санкції без дотримання строку давності, оскільки податкову декларацію за період, протягом якого виникло податкове зобов'язання, позивачем подано не було.
Керуючись ст.ст.2, 3, 6, 8, 9, 73, 74, 75, 76, 77, 94, 173-183, 192-228, 243, 245, 246, 250, 262, 295 КАС України, суд
Відмовити у задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління ДПС в Одеській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень.
Відповідно до статті 255 КАС України рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Згідно з частиною першою статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів. Якщо в судовому засіданні було проголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складання повного тексту рішення.
Апеляційна скарга подається учасниками справи відповідно до п.15.5 ч.1 розділу VІІ «Перехідні положення» КАС України через Одеський окружний адміністративний суд до П'ятого апеляційного адміністративного суду.
Процесуальні строки, визначені рішенням суду застосовуються з урахуванням п. 3 розділу VI «Прикінцеві положення» КАС України.
Позивач - ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 адреса: АДРЕСА_1 ).
Відповідач - Головне управління ДПС в Одеській області (код ЄДРПОУ: 43142370, адреса: вул. Семінарська, буд. 5, м. Одеса, 65044).
Повний текст рішення складений та підписаний судом 23.07.2020 року.
Суддя Н.В. Бжассо
.