Справа № 420/3441/20
22 липня 2020 року м. Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Токмілова Л.М., розглянувши в письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) до Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області (код ЄДРПОУ 37811384, 65045, м. Одеса, вул. Преображенська 44) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,-
21.04.2020 року до Одеського окружного адміністративного надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області, у якому позивач просить:
- визнати протиправними дії Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області щодо не розгляду по суті заяви ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 від 03.03.2020 року про обмін посвідки на постійне проживання, у зв'язку з досягненням 25-річного віку .
- зобов'язати Головне управління Державної міграційної служби України в Одеській області вчинити дії, а саме розглянути заяву ОСОБА_1 про обмін посвідки на постійне проживання від 03.03.2020 року та провести обмін посвідки на постійне проживання ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , серії НОМЕР_2 , виданої 17.02.2014 року, орган видачі 5101, у зв'язку з досягненням 25- річного віку.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивач звернувся до ГУ ДМС України в Одеській області із заявою про обмін посвідки на постійне проживання у зв'язку із досягненням 25-річного віку. В листі від 09.04.2020 року відповідач зазначив перелік документів, які потрібно надати при зверненні із відповідною заявою. Крім того, позивач звертає увагу, що відповідь надана позивачу відповідно до ЗУ «Про звернення громадян», в той час як заяви про обмін посвідки на постійне проживання регулюється «Порядком оформлення, виготовлення і видачі посвідки на постійне проживання та посвідки на тимчасове проживання». Позивач вважає дану відмову міграційної служби неправомірною та такою, що не відповідає діючому законодавству України.
Ухвалою від 23.04.2020 року Одеським окружним адміністративним судом відкрито провадження в адміністративній справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
29.05.2020 року за вх. № 20597/20 від до Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області надійшов відзив на позовну заяву, в обґрунтування якого зазначено, що у 2005 році гр. Індії ОСОБА_1 документований посвідкою на постійне проживання в Україні. У 2014 році отримав новий бланк посвідки. Проте, в ході розгляду звернення гр. Індії ОСОБА_2 , проведена перевірка законності надання її чоловіку гр. Індії ОСОБА_4 дозволу на імміграцію в Україну, в результаті якої стало відомо, що Головним управлінням ДМС України в Одеській області, прийнято рішення про скасування ОСОБА_4 дозволу на імміграцію в Україну на підставі п.6 ст.12 ЗУ «Про імміграцію». Видані йому на підставі цього рішення посвідки на постійне проживання в Україні - визнані недійсними та вилучені. Таким чином, дозвіл на імміграцію гр. Індії ОСОБА_2 , разом з сином гр. Індії ОСОБА_1 отримала на підставі документу який втратив чинність.
Ухвалою від 27.05.2020 року продовжено відповідачу строк для подання відзиву на позовну заяву та витребуваної судом належним чином засвідченої копії матеріалів особової справи ОСОБА_1 до 23.06.2020 року та зупинено провадження до надання вказаних документів.
Ухвалою від 21.07.2020 року поновлено провадження у справі.
Розглянувши матеріали справи, всебічно та повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши надані учасниками справи докази в їх сукупності, суд зазначає наступне.
03.03.2020 року позивач звернувся до Головного управління ДМС України в Одеській області із заявою про обмін посвідки на постійне проживання у зв'язку із досягненням ним 25-річного віку. До заяви позивач надав копію посвідки на постійне проживання, яка підлягає обміну, копію паспорта з перекладом на українську мову, фотокартки 3,5х4,5, квитанцію про сплату держмита та копію довіреності представника.
Листом від 30.03.2020 року № Г-612/6/5101-20/5100.5.3/3777-20 ГУ ДМС України в Одеській області повідомило, що відповідно до п.40 Порядку оформлення, видачі, обміну, скасування, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсною та знищення посвідки на тимчасове проживання від 25.04.2018 р. № 321, для оформлення у зв'язку із втратою або викраденням посвідки, її обміну іноземець або особа без громадянства подають такі документи: посвідка, що підлягає обміну, паспортний документ іноземця або документ, що посвідчує особу без громадянства, переклад на українську мову сторінки паспортного документу іноземця або документа, що посвідчує особу без громадянства, з особистими даними, засвідчений у встановленому законодавством порядку, документи, що підтверджують обставини чи юридичні факти, відповідно до яких посвідка підлягає обміну, документ, що посвідчує особу законного представника, та документ, що підтверджує повноваження особи як законного представника, документи що підтверджує сплату адміністративного збору або документ, про звільнення від його сплати.
Відповідно до пункту 17 частини першої статті 1 Закону України від 22.09.2011 року №3773-VI «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», посвідка на постійне проживання - це документ, що посвідчує особу іноземця або особу без громадянства та підтверджує право на постійне проживання в Україні.
Також, згідно п. 1 Порядку оформлення, видачі, обміну, скасування, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсною та знищення посвідки на постійне проживання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.04.2018 року № 321(далі Порядок №321), посвідка на постійне проживання є документом, що посвідчує особу іноземця або особу без громадянства та підтверджує право на постійне проживання в Україні.
Згідно п.7 Порядку, обмін посвідки здійснюється у разі:
1) зміни інформації, внесеної до посвідки;
2) виявлення помилки в інформації, внесеній до посвідки;
3) закінчення строку дії посвідки;
4) непридатності посвідки для подальшого використання;
5) досягнення іноземцем або особою без громадянства 25- або 45-річного віку (у разі, коли іноземець або особа без громадянства документовані посвідкою, що не містить безконтактного електронного носія).
Пунктом 16 Порядку №321 встановлено, що документи для оформлення посвідки (у тому числі замість втраченої або викраденої), її обміну подаються до державного підприємства, що належить до сфери управління ДМС, центру надання адміністративних послуг (далі - уповноважений суб'єкт), територіальних органів/територіальних підрозділів ДМС, за місцем проживання іноземця або особи без громадянства.
Приписами пункту 40 Порядку №321 визначено, що для оформлення у зв'язку із втратою або викраденням посвідки, її обміну іноземець або особа без громадянства подають такі документи:
1) посвідку, що підлягає обміну (крім випадків втрати та викрадення);
2) паспортний документ іноземця або документ, що посвідчує особу без громадянства;
3) переклад на українську мову сторінки паспортного документа іноземця або документа, що посвідчує особу без громадянства, з особистими даними, засвідчений у встановленому законодавством порядку;
4) документи, що підтверджують обставини, у зв'язку з якими посвідка підлягає обміну (крім випадків, передбачених підпунктами 3-5 пункту 7 цього Порядку);
5) документ, що посвідчує особу законного представника, та документ, що підтверджує повноваження особи як законного представника, у разі подання документів законним представником;
6) документ, що підтверджує сплату адміністративного збору, або документ про звільнення від його сплати.
Іноземець або особа без громадянства під час подання документів пред'являють працівникові територіального органу/територіального підрозділу ДМС, уповноваженого суб'єкта оригінали документів, зазначених у підпунктах 1, 2, 4-6 цього пункту.
До заяви-анкети додаються оригінали документа, зазначеного у підпункті 3 цього пункту, і документа, що підтверджує сплату адміністративного збору, та копії документів, зазначених у підпунктах 1, 2, 4 і 5 цього пункту, та документа про звільнення від сплати адміністративного збору, засвідчені працівником територіального органу/територіального підрозділу ДМС, уповноваженого суб'єкта шляхом проставлення відмітки "Згідно з оригіналом" та підпису із зазначенням його посади, прізвища, ініціалів та дати.
Оригінали документів, зазначених у підпунктах 1, 2, 4 і 5 цього пункту, та документа про звільнення від сплати адміністративного збору повертаються іноземцеві або особі без громадянства.
Представником позивача під час звернення до ГУ ДМС України в Одеській області подано заяву в довільній формі з додатками, а не як встановлено Порядком заява-анкета.
До заяви від 03.03.2020 року надані додатки, а саме: копія посвідки на постійне проживання, яка підлягає обміну, копія паспорта з перекладом на українську мову, фотокартки 3,5х4,5, квитанція про сплату держмита та копія довіреності представника.
З переліку наданих позивачами документів вбачається, що останніми не було надано повного переліку документів, передбачених пунктом 4.2 Тимчасового порядку розгляду заяв для оформлення посвідки на постійне проживання та посвідки на тимчасове проживання та пунктом 40 Порядку оформлення, видачі, обміну, скасування, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсною та знищення посвідки на постійне проживання", затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 321 від 25 квітня 2018 року.
Пунктом 16 Порядку № 321 передбачено, що документи для оформлення посвідки (у тому числі замість втраченої або викраденої), її обміну подаються до державного підприємства, що належить до сфери управління ДМС, центру надання адміністративних послуг (далі - уповноважений суб'єкт) та територіальних органів/територіальних підрозділів ДМС за місцем проживання іноземця або особи без громадянства.
Відповідно до пункту 21 Порядку № 321 працівник територіального органу/територіального підрозділу ДМС, уповноваженого суб'єкта під час приймання документів від іноземця або особи без громадянства перевіряє повноту поданих іноземцем або особою без громадянства документів, зазначених у пунктах 32, 33 і 39 цього Порядку, відповідність їх оформлення вимогам законодавства, своєчасність їх подання, наявність підстав для оформлення та видачі посвідки, наявність відмітки про перетинання державного кордону чи продовження строку перебування або наявність документа, що підтверджує законність перебування іноземця або особи без громадянства в Україні, звіряє відомості про іноземця або особу без громадянства, зазначені в паспортному документі іноземця або документі, що посвідчує особу без громадянства, з даними, що містяться в заяві-анкеті.
У разі виявлення факту подання документів не в повному обсязі або подання документів, оформлення яких не відповідає вимогам законодавства, територіальний орган/територіальний підрозділ ДМС, уповноважений суб'єкт інформують іноземця або особу без громадянства про відмову в прийнятті документів із зазначенням підстав такої відмови. За бажанням іноземця або особи без громадянства відмова надається у письмовій формі.
Абзацом 3 п. 63 Порядку № 321 передбачено, що іноземець або особа без громадянства мають право повторно звернутися до територіального органу/територіального підрозділу ДМС, уповноваженого суб'єкта в разі зміни або усунення обставин, у зв'язку з якими їм було відмовлено в оформленні чи видачі посвідки, за умови дотримання строків, визначених пунктом 17 цього Порядку.
Відповідно до п.п.6 п. 62 Порядку № 321, територіальний орган/територіальний підрозділ ДМС відмовляє іноземцю або особі без громадянства в оформленні або видачі посвідки, у разі, коли іноземцем або особою без громадянства подано не в повному обсязі або з порушенням строків, визначених пунктами 17-19 цього Порядку, документи та інформацію, необхідні для оформлення і видачі посвідки.
З аналізу наведених норм законодавства слідує, що орган міграційної служби приймає рішення про відмову іноземцю в оформленні (видачі) посвідки на тимчасове проживання на території України у разі, коли іноземцем або особою без громадянства подано не в повному обсязі або з порушенням строків, визначених пунктами 17-19 цього Порядку, документи та інформацію, необхідні для оформлення і видачі посвідки.
Згідно частини 1 статті 3 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» іноземці та особи без громадянства, які перебувають в Україні на законних підставах, користуються тими самими правами і свободами, а також несуть такі самі обов'язки, як і громадяни України, за винятками, встановленими Конституцією, законами чи міжнародними договорами України.
Таким чином, представником позивача подано не в повному обсязі документи, необхідні для оформлення і видачі посвідки на постійне проживання, відповідно до приписів п.40 Порядку № 321.
Згідно із ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Так, ч. 2 ст. 2 КАС України визначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно частини 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до частини 2 статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Оцінивши кожен доказ, який є у справі щодо його належності, допустимості, достовірності та їх достатності і взаємного зв'язку у сукупності, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов висновку, що позов не підлягає задоволенню.
Вирішуючи питання щодо судового збору, згідно вимог ст. 139 КАС України, у зв'язку з тим, що позивачам відмовлено у задоволенні позову, сплачений судовий збір, не повертається.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 6, 14, 90, 255, 243-246, 250 КАС України, суд, -
У задоволені адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили, відповідно ст.255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в порядку та у строки, встановлені ст.295, ст.297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Пунктом 15.5 розділу VII «Перехідні положення» КАС України від 03 жовтня 2017 року визначено, що до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи зберігаються порядок подачі апеляційних скарг та направлення їх до суду апеляційної інстанції, встановлені Кодексом адміністративного судочинства України від 06 липня 2005 року.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.
Суддя Токмілова Л.М.
.