Рішення від 23.07.2020 по справі 400/1583/19

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 липня 2020 р. справа № 400/1583/19

м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Мороза А.О., у спрощеному позовному провадженні, в письмовому провадженні, розглянув адміністративну справу

за позовомОСОБА_1 , АДРЕСА_1

до відповідачаГоловного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020

провизнання бездіяльності протиправною; зобов'язання вчинити певні дії

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (надалі - позивач) звернувся з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (надалі - відповідач), в якому просить суд:

- визнати бездіяльність відповідача, яка полягає у неприпиненні заниження розміру виплати пенсії - протиправною;

- зобов'язати відповідача відновити виплату пенсії в повній сумі перерахованого її розміру і провести доплату не виплачених коштів пенсії, починаючи з 01.01.2018 р. єдиною сумою;

- зобов'язати відповідача витребувати від ІНФОРМАЦІЯ_1 довідку про розмір грошового забезпечення за посадою, яку обіймав позивач перед звільненням з служби, враховуючи посадовий оклад, оклад за військовим званням, надбавку за вислугу років, надбавку за службу в умовах режимних обмежень, надбавку за особливості проходження служби, премії станом на 01.04.2018 р., на підставі якої провести перерахунок пенсії та здійснити відповідні виплати пенсії загальною сумою (включаючи поетапність виплат нарахованої пенсії) починаючи з 01.04.2018 р., з урахуванням виплаченого.

В обґрунтування своїх вимог позивач зазначив, що відповідачем протиправно не виплачується з 01.01.2018 р. 100 % суми підвищення пенсії. Так, рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва у справі № 826/3858/18 від 12.12.2018 р. визнано протиправними та нечинними п. 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 р. № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (надалі - Постанова № 103) та зміни до п. 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 р. № 45 (надалі - Порядок № 45). На думку позивача, бездіяльність відповідача, яка полягає у неприпиненні заниження розміру виплати пенсії, є протиправною. Окрім того, позивачу перераховано пенсію виходячи лише з трьох складових грошового забезпечення, а саме: посадового окладу, окладу за військовим званням та вислуги років. Позивач вважає, що відповідач має витребувати в уповноваженого органу довідку про розмір грошового забезпечення, з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення, на підставі якої перерахувати пенсію.

Від відповідача до суду відзив не надходив.

Ухвалою від 31.05.2019 р. суд відкрив провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження відповідно до ст. 263 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України).

Ухвалою від 31.05.2019 р. суд зупинив провадження у справі до набрання чинності рішенням Верхового Суду у справі № 160/3586/19.

Провадження у справі поновлено ухвалою від 23.07.2020 р.

Після зупинення провадження у справі від відповідача надійшла заява про залишення позову без розгляду. Заява обґрунтована тим, що на розгляді в Миколаївському окружному адміністративному суді перебувають дві справи з аналогічними позовними вимогами. Так, ухвалою від 02.01.2018 р. суд відкрив провадження у справі № 400/3305/18 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області про зобов'язання вчинити певні дії, а саме: зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії в розмірі 90 % грошового забезпечення відповідно до ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанови Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018 р. "Про перерахунок особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" та відповідно до розрахунку на пенсію з 01.01.2018 р.

Вирішуючи заяву відповідача, суд враховує наступне.

Предметом розгляду у цій справі є зменшення відповідачем розміру пенсії позивача за рахунок виплати з 01.01.2018 р. - 50 % суми підвищення пенсії та з 01.01.2019 р. - 75 % суми підвищення пенсії. Натомість у справі № 400/3305/18 предметом розгляду є зменшення відповідачем при перерахунку з 01.01.2018 р. основного розміру пенсії позивача з 90 % до 70 % грошового забезпечення.

Таким чином, суд визнає помилковим твердження відповідача, що на розгляді в Миколаївському окружному адміністративному суді перебувають дві справи з аналогічними позовними вимогами, в зв'язку з чим, відсутні підстави для задоволення заяви про залишення позову без розгляду.

Відповідно до ч. 1 ст. 263 КАС України, суд розглядає справу в порядку письмового провадження.

Вирішуючи спір, суд враховує наступне.

Позивачу призначена пенсія відповідно до Закону України № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (надалі - Закон № 2262).

На виконання Постанови № 103 відповідач з 01.01.2018 р. провів перерахунок пенсії позивача. При цьому, підвищення виплачувалося з 01.01.2018 р. по 31.12.2018 р. у розмірі 50 % від підвищення, з 01.01.2019 р. по 31.12.2019 р. - 75 %.

26.04.2019 р. позивач звернувся до відповідача із заявою, в якій просив провести перерахунок та виплатити йому пенсію з урахуванням 100 % суми підвищення пенсії однією сумою (а. с. 12).

Листом від 10.05.2019 р. відповідач повідомив, що розмір пенсії до виплати встановлено відповідно до законодавства, чинного на дату проведення її перерахунку (а. с. 13-14).

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, в органах цивільного захисту, є Закон № 2262.

Відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону № 2262 (в редакції на момент перерахунку пенсії), усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Відповідно до п. 1 Порядку № 45 пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Згідно з п. 4 Порядку № 45, перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону № 2262. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Відповідно до пунктів 2, 3 Порядку № 45, Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін'юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС (далі - державні органи).

Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Отже, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом встановлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

Постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 р. № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (надалі - Постанова № 704) затверджено тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу. Постанова № 704 набрала чинності 01.03.2018 р.

В подальшому, 21.02.2018 року Кабінетом Міністрів України прийнята Постанова № 103.

Відповідно до п. 1 Постанови № 103 постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно з Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" до 1 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".

Згідно з п. 2 Постанови № 103 постановлено виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 1 січня 2018 р. у таких розмірах: з 1 січня 2018 р. - 50 відсотків; з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - 75 відсотків; з 1 січня 2020 р. - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.

Пунктом 6 Постанови № 103 передбачено внести зміни до постанов Кабінету Міністрів України, що додаються.

Зокрема, у Порядку № 45 пункт 5 викладено в такій редакції: "5. Під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням".

Вказаною Постановою також встановлено, що у довідці про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій зазначаються лише розмір посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною посадою.

Суд враховує висновок Великої Палати Верховного Суду, викладений в постанові від 19.02.2020 р. у справі № 240/6263/18, згідно якого перерахунок пенсії військовослужбовцям та деяким іншим особам здійснюється з урахуванням трьох складових оновленого грошового забезпечення, визначеного на 1 березня 2018 року - окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років. Врахування інших видів грошового забезпечення цією постановою не передбачено (п. 65, http://www.reyestr.court.gov.ua/Review/88168813).

Як вбачається з матеріалів справи, відповідно до довідки відповідача від 11.12.2018 р., пенсія позивача перерахована виходячи із наступних сум грошового забезпечення: посадовий оклад - 5 360,0 грн., оклад за військовим званням - 1 340,0 грн., процентна надбавка за вислугу років (50 %) - 3 350,0 грн., всього - 10 050,0 грн. (а. с. 22).

Суд звертає увагу, що у довідці вказані всі види грошового забезпечення, які передбачені пунктом 5 Порядку № 45 та пунктом 1 Постанови № 103.

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 року, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 року, у справі № 826/3858/18, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови 103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45.

Втім, скасування з 05.03.2019 р. в судовому порядку пунктів 1, 2 Постанови № 103 не впливає на алгоритм дій державних органів під час проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262, оскільки порядок дій (щодо перерахунку пенсій на підставі довідок, що надійшли від уповноважених органів, в яких визначено розмір грошового забезпечення для такого перерахунку), передбачений Порядком № 45, не змінився, в зв'язку з прийняттям Постанови № 103.

Порядок № 45 в редакції до внесення змін Постановою № 103 (01.01.2016 р.) також передбачав, що на підставі списків уповноважені органи готували для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подавали їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Головні управління Пенсійного фонду України здійснювали перерахунок пенсії на підставі довідок, що надійшли від уповноважених органів, в яких визначено розмір грошового забезпечення для такого перерахунку. Форма довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, в тому числі складові грошового забезпечення, визначалася у додатку 2 Порядку № 45.

Встановлений Кабінетом Міністрів України порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262, був обов'язковим для виконання органами державної влади, зокрема відповідачем у справі.

Відтак, відповідач має право перевіряти правильність складення довідок щодо формального змісту, однак правом самостійно визначати складові та розмір грошового забезпечення осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, відповідач не має.

Таким чином, додаткові види грошового забезпечення, які на думку позивача повинні бути включені у нову довідку, на час здійснення перерахунку не виплачувались, а скасування п. 1, 2 Постанови № 103 та змін до п. 5 і додатку 2 Порядку № 45 не дає відповідачу додаткових або нових підстав для направлення списків до уповноважених органів, що видають довідки про розмір грошового забезпечення, оскільки відповідач керувався чинними приписами Постанови № 103 та Порядку № 45 на момент проведення позивачу перерахунку.

Отже, зважаючи на встановлену вище відсутність правових підстав для витребування відповідачем в уповноваженого органу нової довідки про розмір грошового забезпечення, з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення, суд приходить до висновку про відсутність правових підстав для задоволення позову в цій частині.

11.03.2020 р. Великою Палатою Верховного Суду розглянуто зразкову справу № 160/3586/19, в якій сформовано висновок, що у зв'язку з скасуванням п. 2 Постанови № 103 рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 р. у справі № 2826/3858/18, яке залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 р., обмеження щодо часткової виплати суми підвищення до пенсії - скасовано, а тому з 05.03.2019 р. пенсія позивачу підлягає виплаті у розмірі 100 відсотків суми підвищення пенсії.

Отже, скасування пункту 1, 2 Постанови № 103 рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 р. у справі № 826/3858/18 є підставою для виплати пенсії позивачу з 05.03.2019 р. з урахуванням 100 % суми підвищення пенсії.

Разом з цим, 14.08.2019 р. Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову № 804, відповідно до положень якої виплата пенсій, призначених згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" до 01.03.2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із зазначеним Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським) та перерахованих з 01.01.2018 р. з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, заклади вищої освіти), що визначені станом на 01.03.2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 р. № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", здійснюється у 2019 році в розмірі 75 % суми підвищення пенсії, визначеної станом на 01.03.2018 р.

Постанова № 804 набрала чинності 04.09.2019 р.

Судом встановлено, що рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 23.01.2020 р. у справі № 640/19133/19, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 31.03.2020 р. (http://www.reyestr.court.gov.ua/Review/88527018), Постанову № 804 визнано протиправною та нечинною повністю.

Отже, Постанова № 804 була чинною до 31.03.2020 р.

З 04.09.2019 р. органи Пенсійного фонду України на виконання Постанови № 804 у 2019 році здійснювали виплату пенсій в розмірі 75 % суми підвищення пенсії, визначеної станом на 01.03.2018 р.

Оскільки відповідач є територіальним органом виконавчої влади, який в своїй діяльності керується Конституцією України, законами України, указами Президента України, постановами Верховної Ради України, актами Кабінету Міністрів України, які прийняті відповідно до Конституції та законів України, іншими нормативно-правовими актами, він не мав підстав здійснювати перерахунок та виплату пенсії позивачу без врахування положень Постанови № 804, яка до 31.03.2020 року була чинною.

Таким чином, дії відповідача є протиправними лише в частині зменшення позивачу розміру пенсії за рахунок виплати з 05.03.2019 р. по 03.09.2019 р. 75 % суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018 р. Отже, в даній частині пенсія позивача підлягає перерахунку та виплаті.

В решті періоду - позовна вимога задоволенню не підлягає.

При цьому, враховуючи, що позовні вимоги у даній справі є зобов'язального характеру та конкретна сума стягнення в ньому не визначена, у суду відсутні підстави для задоволення вимоги позивача щодо виплати перерахованої пенсії однією сумою.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог.

Як визначено ч. 3 ст. 139 КАС України, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

Судовий збір позивачем сплачено в розмірі 768,40 грн., що підтверджується квитанцією № 2 від 27.05.2019 р. (а. с. 4), з урахуванням часткового задоволення позовних вимог, судові витрати у виді судового збору присуджуються позивачу в розмірі 384,20 грн. за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020, ЄДРПОУ 13844159) задовольнити частково.

2. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020, ЄДРПОУ 13844159) щодо зменшення пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) за рахунок виплати у період з 05.03.2019 р. по 03.09.2019 р. 75 % суми підвищення пенсії, визначеної станом на 01.03.2018 р.

3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020, ЄДРПОУ 13844159) перерахувати та виплатити пенсію ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) за період з 05.03.2019 р. по 03.09.2019 р. (включно), виходячи з 100 % суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018 р., з урахуванням раніше виплачених сум.

4. У задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

5. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020, ЄДРПОУ 13844159) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) судові витрати у виді судового збору в розмірі 384,20 грн. (триста вісімдесят чотири гривні двадцять копійок).

6. Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Суддя А. О. Мороз