Рішення від 23.07.2020 по справі 360/2393/20

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ

Іменем України

23 липня 2020 рокуСєвєродонецькСправа № 360/2393/20

Суддя Луганського окружний адміністративний суд Тихонов І.В., розглянувши в письмову провадження за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Попаснянському районі Луганської області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

19 червня 2020 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Попаснянському районі Луганської області, в якому просить:

- визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у перерахунку пенсії позивачу;

- зобов'язати відповідача перерахувати пенсію позивачу з 01.10.2017 року і виплатити заборгованість, починаючи з 01.10.2017.

В обґрунтування зазначає, що позивач перебуває на обліку у відповідача та отримує пенсію за втратою годувальника.

Позивачка звернулась до позивача із заявою про перерахунок її пенсії по втраті годувальника з 01.10.2017 по теперішній час, оскільки в жовтня 2017 року при проведенні перерахунку її пенсії по втраті годувальника відповідачем допущені помилки, які полягають в наступному.

Перерахунок пенсії позивачки 01.05.2017 проводився із застосуванням коефіцієнту страхового стажу її померлого чоловіка в розмірі 0.85% з розміром оцінки одного року страхового стажу 1,35%. Такий коефіцієнт не можна було зменшувати до 0.69 %, що було зроблено відповідачем.

До перерахунку пенсії розрахунок здійснювався з урахуванням 44 років понад нормованого стажу. Після перерахунку пенсії позивачки, розрахунок здійснювався з урахуванням 34 років. Однак пенсія чоловіку позивачки була призначена ще в 1989 році. З урахуванням вимог Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2011 року, понаднормативний стаж розрахувається після спливу 25 річного обов'язкового стажу.

Однак відповідачем було направлено відповідь позивачці про відмову у перерахунку пенсії. Вмотивована така відмова з посиланням на Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», та тим, що в зв'язку з набуттям чинності Закону України від 03.10.2017 №2148-У1І1 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України про підвищення пенсій», з 01.10.2017 року пенсії, призначені відповідно до цього Закону до набрання ним чинності перераховано з 01.10.2017 із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014.2015.2016 роки (3764.40 гри) із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%.

Так, пенсія позивачки після перерахунку в 2017 році була зменшена на підставі зазначених законів.

Таким чином позивач вважає, що і дії відповідача щодо перерахунку пенсії відповідно до положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в редакції Закону № 2148 від 03.10.2017, є протиправними.

Ухвалою суду від 24.06.2020 прийнято до розгляду позовну заяву та відкрито провадження у справі, вирішено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін (а. с. 25-26).

Відповідач проти задоволення позовних вимог заперечив з підстав. викладених у відзиві на позовну заяву (а.с. 31-33).

В обґрунтування зазначив на ступне.

10.12.2018 до управління надійшла заява позивача щодо перерахунку пенсії по втраті годувальника , написана у довільній формі , зареєстрована за №181/Д-14.

Відповідно до даних паспорта НОМЕР_1 ОСОБА_1 зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 .

На підставі постанови Верховної Ради України «Про зміни в адміністративно-територіальному устрої Луганської області, зміни встановлення меж Перевальського і Попаснянського районів Луганської області» № 1693-VIІ від 07Л0.2014 року, місто Гірське Попаснянського району Луганської області , де зареєстрована та фактично проживає ОСОБА_1 , було підпорядковано Попаснянському району Луганської області. Функції нарахування та виплати пенсії мешканцям м. Гірське були передані управлінню Пенсійного фонду України в Попаснянському районі Луганської області. Виплата пенсій проводиться за електронними пенсійними справами без наявності паперових носіїв, тобто пенсійні справи отримувачів пенсії залишились в управлінні Пенсійного фонду України в місті Первомайську Луганської області, у тому числі і пенсійна справа позивача.

За матеріалами електронної пенсійної справи пенсію по втраті годувальника вона отримує з 03.06.2013.

На обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Попаснянському районі Луганської області перебуває з 01.08.2014.

Загальний стаж роботи померлого чоловіка ОСОБА_1 складає 44 роки 0 місяців 7 днів, з них стаж на підземних роботах 25 років 4 місяці 18 днів. Заробітна плата для розрахунку пенсії померлого чоловіка врахована за період з 01.01.1982 по 31.12.1986 та з 01.07.2000 по 30.04.2011. При розрахунку заробітку відповідно до частини 1 статті 40 були виключені періоди, як невигідні (цей процес має назву "оптимізація заробітку): з 01.11.2004 по 28.02.2009, що дозволило збільшити коефіцієнт заробітної плати, який склав 1,69021.

З набуттям чинності Закону України від 03.10.2017 року № 2148-У1ІІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій», пенсії призначені відповідно до цього Закону до набрання ним чинності перераховано з 01.10.2017 року із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) України, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 ,2016 роки (3764,40 грн.) із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%. Це є обов'язковою умовою проведення перерахунку.

В зв'язку з чим перераховано пенсії із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески - 3764,40 грн., і величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%. Після перерахунку коефіцієнт стажу склав 0,69000, заробітної плати склав 1,69021. Середній заробіток склав 6362,63 грн.

Після перерахунку розмір пенсії ОСОБА_1 з 01.10.2017 склав 2545,05 грн., а саме: 4390,21 грн. - основний розмір пенсії за віком померлого годувальника, розрахований згідно статті 27 Закону ( 6362,62 грн. х 0,69000 ; 493,68 грн. - доплата за понаднормативний стаж 34 роки (1452,00 грн. х 34%); 4883,89 грн. - загальний розмір пенсії годувальника; 2441,95 грн. - розмір пенсії у разі втрати годувальника ( 4883,89 грн. х 50%) 103,10 грн. - доплата до пенсії по ЗУ «Про підвищення престижності шахтарської праці» ( 6362,62 грн. х 80% х50% ).

Зазначає, що перерахунок пенсії з 01.10.2017 проведено в автоматичному режимі за матеріалами електронної пенсійної справи згідно норм чинного законодавства.

Станом на 01 грудня 2019 року середньомісячний заробіток для обчислення пенсії, який розраховано із застосуванням середньої заробітної плати працівників в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2014, 2015, 2016 роки, збільшеної на коефіцієнт 1,17, склав 7444,28 грн. Відповідно і розмір пенсії у разі втрати годувальника становить 2977,71 грн.

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статті 90 КАС України, судом встановлено таке.

Позивач - ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) з 01.08.2014 перебуває на обліку відповідача як пенсіонер по втраті годувальника (арк. спр. 3, 3 зв., 4, 31 зв.).

Згідно із довідкою, позивачу пенсія була призначена з 03.01.2007, з 03.06.2013 вона була переведена на пенсію по втраті годувальника (а.с. 37).

26.12.2019 позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок її пенсії по втраті годувальника з 01.10.2017 по теперішній час, оскільки в жовтня 2017 року при проведенні перерахунку її пенсії по втраті годувальника відповідачем допущені помилки (а.с. 5-6).

Листом №90/Д-14 від 03.01.2020 позивачу було повідомлено, що з 01.10.2017 набув чинності Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" №2148-УІІІ, яким внесено зміни до низки законів, що регулюють питання пенсійного забезпечення громадян.

В зв'язку з чим перераховано пенсії із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої склачено страхові внески 3764,40 грн., і величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%. Після перерахунку коефіцієнт стажу склав 0,69000, заробітної плати склав 1,69021. Середній заробіток склав 6362,63 грн.

Розмір пенсії з 01.10.2017 склав 2545.05 грн., а саме: 4390,21 грн. - основний розмір пенсії за віком померлого годувальника; 493,68 грн. - доплата за понаднормовий стаж (34 роки); 103,10 грн. - доплата до пенсії по Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці»; 2545.05 грн. - розмір пенсії по втраті годувальника (4883,89 грн. х 50%).

Зазначено, що перерахунок пенсії з 01.10.2017 проведено в автоматичному режимі за матеріалами електронної пенсійної справи згідно норм чинного законодавства (а.с. 7-8).

Не погодившись із діями відповідача щодо перерахунку пенсії за віком в розмірі, обчисленому із застосуванням Закону №1058-ІV у редакції від 03 жовтня 2017 року, що діяла з 11 жовтня 2017 року, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги і заперечення учасників справи, суд виходить з такого.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій встановлено Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058-IV від 09 липня 2003 року /далі Закон №1058-IV/.

Відповідно до частини першої статті 26 Закону № 1058-IV особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017 року.

Згідно частини першої статті 27 Закону № 1058-IV розмір пенсії за віком визначається за формулою:

П = Зп х Кс, де: П - розмір пенсії, у гривнях; Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях; Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25 цього Закону.

Частиною другою статті 40 Закону № 1058-IV передбачено, що заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою:

Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Тимчасово, з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року, заробітна плата (дохід) для призначення пенсії визначається із середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016 та 2017 роки; Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1 + Кз2 + Кз3 + ... + Кзn ); К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.

Відповідно до частини першої статті 25 Закону № 1058-IV коефіцієнт страхового стажу, що застосовується для обчислення розміру пенсії, визначається із заокругленням до п'яти знаків після коми за формулою:

Кс = (См х Вс) / (100% х 12), де Кс - коефіцієнт страхового стажу; См - сума місяців страхового стажу; Вс - визначена відповідно до цього Закону величина оцінки одного року страхового стажу (у відсотках). За період участі в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування величина оцінки одного року страхового стажу дорівнює 1%.

Аналіз викладених норм дає підстави для висновку, що за загальним правилом, станом на час призначення позивачу пенсії, зокрема, і в порядку переведення, величина оцінки одного року страхового стажу становить 1%.

Звертаючись до суду з позовом у цій справі, позивач наголошував на тому, що відповідач неправомірно врахував при розрахунку пенсії величину оцінки одного року страхового стажу у розмірі 1%, оскільки, на думку позивача, цей розмір мав становити 1,35%, як це передбачено пунктом 4-4 розділу XV Прикінцеві положення Закону № 1058-IV.

Так, відповідно до пункту 4-4 Прикінцевих положень Закону № 1058-IV з 1 жовтня 2017 року по 31 грудня 2017 року при призначенні пенсії застосовується середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислена як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35 %.

При цьому, відсутні підстави для застосування величини оцінки одного року страхового стажу за абзацом першим пункту 4-4 Прикінцевих положень Закону № 1058-IV у розмірі 1,35 %, оскільки пенсію позивачу за Законом № 1058-IV призначено 03.01.2007, тобто не в період з 1 жовтня 2017 року по 31 грудня 2017 року.

Частиною 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З огляду на вищевказане , суд приходить до висновку, що позовні вимоги є необґрунтованими, відтак у задоволенні позову слід відмовити.

Приймаючи до уваги ту обставину, що ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 24 червня 2020 року часткового задоволено клопотання позивача про звільнення від сплати судового збору та відстрочено позивачу сплату судового збору за подання адміністративного позову до ухвалення судового рішення у справі, суд при вирішенні питання щодо розподілу судових витрат виходить з такого.

Відповідно до частини першої статті 143 КАС України, суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.

Відповідно до частини другої статті 132 КАС України розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.

Згідно з частиною першою статті 140 КАС України у разі відмови позивача від позову понесені ним витрати відповідачем не відшкодовуються, а витрати відповідача за його заявою стягуються із позивача, крім випадків, коли позивач звільнений від сплати судових витрат.

Відповідно до частини першої статті 133 КАС України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.

Згідно із частиною першою статті 8 Закону України «Про судовий збір» (в редакції Закону № 2147-VIII від 03.10.2017) враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов:

1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або

2) позивачами є:

а) військовослужбовці;

б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів;

в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда;

г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім'ї;

ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або

3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров'ю.

Відповідно до частини другої статті 8 Закону України «Про судовий збір» суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.

Таким чином, стаття 133 КАС України та стаття 8 Закону України «Про судовий збір» визначає можливість за умови дотримання певних вимог звільнення сторони від сплати судових витрат.

Розмір пенсійних виплат свідчить про складний матеріальний стан позивача, що є підставою для звільнення позивача від сплати судового збору відповідно до статті 8 Закону України «Про судовий збір».

Враховуючи наведене, суд вважає за можливе задовольнити клопотання позивача та звільнити його від оплати судових витрат.

Керуючись статтями 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Попаснянському районі Луганської області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - відмовити повністю.

Звільнити ОСОБА_1 від оплати судових витрат.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя І.В. Тихонов