Рішення від 23.07.2020 по справі 360/2270/20

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ

Іменем України

23 липня 2020 рокуСєвєродонецькСправа № 360/2270/20

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Петросян К.Є., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справу за позовом Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Луганській області до Управління агропромислового розвитку Марківської районної державної адміністрації Луганської області про стягнення капіталізованих платежів, -

ВСТАНОВИВ:

11 червня 2020 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Луганській області (далі позивач) до Управління агропромислового розвитку Марківської районної державної адміністрації Луганської області (далі відовідач), в якому позивач просить стягнути з відповідача на користь позивача капіталізовані платежі в сумі 3 252 112,07 грн.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що згідно даних з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань - Управління агропромислового розвитку знаходиться в стані припинення.

Біловодське відділення 25.02.2020 надіслало голові комісії з припинення Управління агропромислового розвитку заяву про визнання грошових вимог кредитора № 572//06-17. Проте, 21.03.2020 Біловодське відділення отримало відповідь голови ліквідаційної комісії Управління агропромислового розвитку № 6 від 19.03.2020, якою було відмовлено у включенні кредиторських вимог позивача до ліквідаційного балансу, у зв'язку з тим, що строк для визнання кредиторських вимог минув 10.02.2020.

У разі відмови ліквідаційної комісії у задоволенні вимог кредитора або ухилення від їх розгляду кредитор має право звернутися до суду із позовом до ліквідаційної комісії, у зв'язку з чим позивач звернувся до суду.

Зазначає, що в Біловодському відділенні перебуває на обліку потерпіла, з якою стався нещасний випадок під час роботи в Управлінні агропромислового розвитку, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Факт нещасного випадку зафіксовано та підтверджується актом № 2 про нещасний випадок на виробництві від 14.07.1993. Відповідно до довідки МСЕК серія 10ААА № 061222 від 04.10.2016 про результати визначення ступеня втрати професійної працездатності, потерпілій встановлена І група інвалідності зі стійкою втратою професійної працездатності 90%, безстроково.

Згідно постанови Біловодського відділення № 1222/20150/150 від 21.04.2020 потерпілій ОСОБА_1 призначена щомісячна страхова виплата в розмірі 4102,88 грн.

Також, Біловодським відділенням винесена постанова № 1222/20150/150/91 від 17.01.2020 про призначення фінансування витрат на медичну та соціальну допомогу потерпілому, згідно якої ОСОБА_1 призначено фінансування витрат на постійний сторонній догляд в розмірі 2361,50 грн та на побутове обслуговування в розмірі 1180,75 грн (щомісячно).

Окрім того, згідно виписки із акта огляду МСЕК серії 10 ААА № 061222 від 04.10.2016, потерпілій ОСОБА_1 призначено стаціонарне лікування у лікарсько-профілактичних закладах (ЛПЗ); лікарські засоби та вироби медичного призначення; санаторно-курортне лікування; технічні засоби реабілітації.

По потерпілій зроблений розрахунок платежів, що підлягають капіталізації для забезпечення здійснення страхових виплат протягом її життя. Загальна сума відповідного платежу, що підлягає капіталізації, складає 3 252 112,01 грн.

Дана сума складається з:

- страхові виплати: сума щомісячної страхової виплати (4102,88) х середню очікувану тривалість життя (20,84) х 12 місяців = 1 026 048,23 грн;

- стаціонарне лікування у ЛПЗ: вартість витрат на одну особу у 2020 році (3990,00) х середню очікувану тривалість життя (20,84) = 83 151,60 грн;

- лікарські засоби та вироби медичного призначення: вартість витрат на одну особу у 2020 році (5604,00) х середню очікувану тривалість життя (20,84) = 116 787,36 грн;

- санаторно-курортне лікування: вартість санаторно-курортного лікування 27 827,00 грн (яка складається з розміру вартості путівки для осіб з інвалідністю "не спинальники" на 2020 рік (14 948,00) та видатків для супроводжуючої особи для осіб з інвалідністю "не спинальники" на 2020 рік (12 879,00)) х кількість разів можливого користування (21) = 584 367,00 грн;

- технічні засоби реабілітації: вартість технічних засобів реабілітації на одну особу у 2020 році (26 472,00) х кількість разів можливого користування (21) = 555 912,00 грн;

- постійний сторонній догляд: витрати на постійний сторонній догляд (2361,50) х середню очікувану тривалість життя (20,84) х 12 місяців = 590 563,92 грн;

- побутове обслуговування: витрати на побутове обслуговування (1180,75) х середню очікувану тривалість життя (20,84) х 12 місяців = 295 281,96 грн.

Отже, загальна сума платежів, яка підлягає капіталізації становить 3 252 112,07 грн, що підтверджується розрахунком капіталізації з урахуванням даних Державної служби статистики України.

При ліквідації юридичної особи, у першу чергу повинні виконуватися зобов'язання по відшкодуванню шкоди заподіяної каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смерті потерпілого, тобто капіталізація, а чинним законодавством України передбачено, що підприємства у разі їх ліквідації не звільняються від фінансування Фонду соціального страхування України шляхом внесення капіталізованих платежів.

Ухвалою від 15 червня 2020 року відкрито провадження в адміністративній справі, визначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

09.07.2020 від представника відповідача через канцелярію суду надійшов відзив на позовну заяву, відповідно до якого відповідач просить відмовити у задоволенні позовних вимог з огляду на наступне.

Головою Марківської районної державної адміністрації прийнято розпорядження №126-к від 05 грудня 2019 року «Про затвердження структури Луганської області», згідно якого зобов'язано припинити з 05.02.2020 в результаті ліквідації юридичної особи Управління агропромислового розвитку Марківської райдержадміністрації.

На виконання вищезазначеного розпорядження на офіційному веб-сайті Марківської райдержадміністрації оприлюднено оголошення про припинення Управління агропромислового розвитку 05.02.2020.

Наказом Управління від 09.12.2019 №20 прийнято рішення про припинення та розпочато проведення процедури ліквідації юридичної особи.

Згідно із ч.1 ст.105 Цивільного кодексу України протягом трьох робочих днів з дня прийняття рішення про ліквідацію бюджетної установи, а саме 09.12.2019, Управлінням райдержадміністрації, згідно п.11.1 та п.11.5 Порядку №1588 було надано пакет документів державному реєстратору для проведення реєстраційної дії «Внесення рішення державного органу про припинення юридичної особи в результаті ліквідації».

Також, на підставі ч.3, ч.5 ст.105 ЦК України строк пред'явлення кредиторами своїх вимог до юридичної особи, що припиняється, не може становити менше двох і більше шести місяців з дня оприлюднення повідомлення про рішення припинення юридичної особи.

Згідно з п.6.1 розпорядження голови Марківської районної державної адміністрації №126-к від 05 грудня 2019 року «Про затвердження структури та чисельності працівників Марківської районної державної адміністрації Луганської області» встановлено двомісячний строк з дати публікації оголошення про припинення вказаної юридичної особи, для пред'явлення кредиторам своїх вимог відповідно до чинного законодавства.

Згідно відомостей з Єдиного реєстру державної реєстрації управління знаходиться в стані припинення з 09.12.2019; вимоги кредиторів заявляються до 10.02.2020.

Начальнику Біловодського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Луганській області направлено лист від 09.01.2020 №3 для здійснення перевірки відповідача щодо використання коштів Фонду, у зв'язку з ліквідацією установи.

За результатами перевірки 17.01.2020 №1 складено акт щодо дотримання страхувальником вимог законодавства, порушень не виявлено. Під час перевірки страхувальником надавались усі необхідні документи.

На момент перевірки не було заявлено про визнання грошових вимог по кредиторській заборгованості в сумі 2 483 224,58 грн.

На підставі викладеного, повідомлено позивача, що строк для пред'явлення кредиторських вимог минув 10.02.2020, під час перевірки не виявлено порушень та заборгованості, тому не має законних підстав щодо включення до ліквідаційного балансу заборгованості.

Відповідно до розпорядження голови Марківської райдержадміністрації №648 від 23 грудня 2019 року прийнято рішення «Про безоплатну передачу об'єктів нерухомого та окремого індивідуального визначеного майна», яке знаходилось на балансі управління агропромислового розвитку Марківської райдержадміністрації, а розпорядженням голови Марківської райдержадміністрації №658 від 26.12.2019 «Про затвердження акта приймання - передачі об'єктів нерухомого майна», затверджений акт приймання - передачі об'єктів нерухомого майна, а саме: адміністративна будівля загальна площа 843,07 кв. метрів, первинна вартість - 196,616 тис. грн, залишкова вартість - 225,878 тис. грн; нежитлове приміщення - гараж, первинна вартість - 4,595 тис. грн, залишкова вартість - 4,136 тис. грн; земельна ділянка площа 0,0830 гектарів, державний акт на право користування серія ЯЯ № 9173571, кадастровий номер: 4422555100:07:003:0167, первинна вартість - 84,139 тис. грн, залишкова вартість - 84,139 грн.

Відповідно до розпорядження голови Марківської райдержадміністрації від 10 лютого 2020 року № 108 «Про затвердження передавального акта приймання-передачі окремого індивідуально визначеного майна та матеріальних цінностей», комісія провела обстеження окремого індивідуально визначеного майна, яке знаходилось на рахунках 1014, 1016, 1112, 1113, і сума яких становить 91 тис. 995 грн та безоплатно передані з балансу управління агропромислового розвитку Марківської райдержадміністрації на баланс управління соціального захисту населення Марківської райдержадміністрації.

Згідно прийнятого розпорядження голови Марківської райдержадміністрації № 182 від 26 лютого 2020 року «Про безоплатну передачу окремого індивідуального визначеного майна» та розпорядження голови Марківської райдержадміністрації № 200 від 02 березня 2020 року «Про затвердження передавального акта приймання-передачі окремого індивідуально визначеного майна» а саме: легковий автомобіль (седан) марки ВАЗ 210999 вартість якого становить 49 668 грн, легковий автомобіль (універсал) марки УАЗ 31512 вартість становить 15 518 грн, загальна вартість автомобілів становить - 65 186 грн.

На виконання розпорядження голови Марківської райдержадміністрації № 408 від 21 квітня 2020 року «Про внесення змін до розпорядження голови райдержадміністрації від 19.03.2020 № 267 «Про передачу кредиторської заборгованості» та розпорядження голови Марківської райдержадміністрації № 434 від 28 квітня 2020 року «Про затвердження передавального акта приймання-передачі кредиторської заборгованості», комісія здійснила передачу з балансу Управління агропромислового розвитку на баланс Марківської районної державної адміністрації довгострокову кредитоорську заборгованість по КПКВК 821700 «Про надання часткової фінансової допомоги сільськогосподарським підприємствам, які зазнали збитків внаслідок пилових буревіїв, що сталися 24 березня 2007 року, посухи в травні та градобою в червні 2007 року». Загальна сума склала 896500,00 грн.

Тобто, на даний час майно, яке знаходилось на балансі Управління агропромислового розвитку загальною вартістю 471 тис. 794 грн передано згідно актів приймання - передачі на баланс управління соціально захисту населення Марківської райдержадміністрації майна на суму 406608 тис. грн та на баланс Марківської райдержадміністрації майна на суму 65 186 грн. На сьогоднішній день в управлінні відсутнє майно та грошові кошти.

Відповідач свою виробничу діяльність використовував кошти з державного бюджету згідно кошторису, затвердженого головою Марківської райдержадміністрації, оскільки головним розпорядником є адміністрація.

14.07.2020 від представника позивача надійшла відповідь на відзив, згідно якої зазначено, що у відповідності до ст.17 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 23.09.1999 № 1105-ХІV строк давності в разі стягнення штрафних санкцій, передбачених цим Законом, а також інших видів заборгованості перед Фондом не застосовується. Крім того, питання щодо сплати капіталізованих платежів не входило в перелік питань, що підлягали перевірці згідно акта перевірки достовірності поданих страхувальником відомостей про види економічної діяльності від 17.01.2020 № 1. Зауважив, що відсутність в Управлінні агропромислового розвитку майна та грошових коштів не звільняє страхувальника від обов'язку сплати капіталізованих платежів, а тому просить задовольнити позов у повному обсязі.

Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-77, 90 КАС України, суд встановив таке.

Управління агропромислового розвитку Марківської районної державної адміністрації Луганської області (код ЄДРПОУ 00734268), зареєстровано в якості юридичної особи, як орган державної влади, 26.12.2000, 29.07.2005 за №13681200000000020, місцезнаходження: 92400, Луганська область, Марківський район, смт Марківка, пров.Південний, 2, перебуває в стані припинення. 09.12.2019 державним реєстратором внесено рішення державного органу про припинення юридичної особи в результаті ліквідації (а.с.77-79).

Відповідно до листа Центру надання адміністративних послуг Марківської районної державної адміністрації Луганської області повідомлено голову ліквідаційної комісії управління агропромислового розвитку Марківської РДА, що згідно відомостей Єдиного реєстру державної реєстрації, Управління агропромислового розвитку Марківської РДА знаходиться в стані припинення з 09.12.2019, вимоги кредиторів заявляються до 10.02.2020 (а.с.76-79).

Головою Марківської районної державної адміністрації прийнято розпорядження №126-к від 05 грудня 2019 року «Про затвердження структури та чисельності працівників Марківської районної державної адміністрації Луганської області», яким зобов'язано припинити з 05.02.2020 в результаті ліквідації юридичної особи Управління агропромислового розвитку Марківської райдержадміністрації (а.с.44-49).

Наказом начальника Управління агропромислового розвитку Марківської райдержадміністрації Луганської області від 09.12.2019 №20 створено ліквідаційну комісію з припинення юридичної особи, визначено головою комісії Каркачова В.І. , встановлено двомісячний строк з дати публікації оголошення про припинення вищевказаної юридичної особи для заявлення кредиторами своїх вимог, відповідно до чинного законодавства, встановлено строк припинення юридичної особи - 05.02.2020 (а.с.22,23).

На офіційному веб-сайті Марківської райдержадміністрації було оприлюднено оголошення про припинення Управління агропромислового розвитку з 05.02.2020, що не заперечують сторони по справі.

Наказом Управління від 09.12.2019 №20 прийнято рішення про припинення та розпочато проведення процедури ліквідації юридичної особи.

Згідно з ч.1 ст.105 Цивільного кодексу України протягом трьох робочих днів з дня прийняття рішення про ліквідацію бюджетної установи, а саме 09.12.2019 Управлінням райдержадміністрації, згідно п.11.1 та п.11.5 Порядку №1588, було надано пакет документів державному реєстратору для проведення реєстраційної дії «Внесення рішення державного органу про припинення юридичної особи в результаті ліквідації».

Також, на підставі ч.3, ч.5 ст.105 ЦК України строк пред'явлення кредиторами своїх вимог до юридичної особи, що припиняється, не може становити менше двох і більше шести місяців з дня оприлюднення повідомлення, про рішення припинення юридичної особи.

Згідно з п.6.1 розпорядження голови Марківської районної державної адміністрації №126-к від 05 грудня 2019 року «Про затвердження структури та чисельності працівників Марківської районної державної адміністрації Луганської області» встановлено двомісячний строк з дати публікації оголошення про припинення вказаної юридичної особи, для пред'явлення кредиторам своїх вимог відповідно до чинного законодавства.

Згідно відомостей з Єдиного реєстру державної реєстрації Управління знаходиться в стані припинення з 09.12.2019. Вимоги кредиторів заявляються до 10.02.2020.

Начальнику Біловодського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Луганській області направлено лист від 09.01.2020 №3 для здійснення перевірки відповідача щодо використання коштів Фонду, у зв'язку з ліквідацією установи.

За результатами перевірки 17.01.2020 №1 складено акт щодо дотримання страхувальником вимог законодавства, порушень не виявлено.

На підставі викладеного, повідомлено позивача, що строк для пред'явлення кредиторських вимог минув 10.02.2020, під час перевірки не виявлено порушень та заборгованості, тому не має законних підстав щодо включення до ліквідаційного балансу заборгованості.

Відповідно до розпорядження голови Марківської райдержадміністрації №648 від 23 грудня 2019 року прийнято рішення «Про безоплатну передачу об'єктів нерухомого та окремого індивідуального визначеного майна», яке знаходилось на балансі Управління агропромислового розвитку Марківської райдержадміністрації (а.с.65,70), а розпорядженням голови Марківської райдержадміністрації №658 від 26.12.2019 «Про затвердження акта приймання - передачі об'єктів нерухомого майна», затверджений акт приймання - передачі об'єктів нерухомого майна, а саме: адміністративна будівля загальна площа 843,07 кв. метрів, первинна вартість - 196,616 тис. грн, залишкова вартість - 225,878 тис. грн; нежитлове приміщення - гараж, первинна вартість - 4,595 тис. грн, залишкова вартість - 4,136 тис. грн; земельна ділянка площа 0,0830 гектарів, державний акт на право користування серія ЯЯ № 9173571, кадастровий номер: 4422555100:07:003:0167, первинна вартість - 84,139 тис грн, залишкова вартість - 84,139 грн (а.с.71-74).

Відповідно до розпорядження голови Марківської райдержадміністрації від 10 лютого 2020 року № 108 «Про затвердження передавального акта приймання-передачі окремого індивідуально визначеного майна та матеріальних цінностей», комісія провела обстеження окремого індивідуально визначеного майна, яке знаходилось на рахунках 1014, 1016, 1112, 1113, і сума яких становить 91 тис 995 грн та безоплатно передані з балансу Управління агропромислового розвитку Марківської райдержадміністрації на баланс Управління соціального захисту населення Марківської райдержадміністрації (а.с.66-69).

Згідно прийнятого розпорядження голови Марківської райдержадміністрації № 182 від 26 лютого 2020 року «Про безоплатну передачу окремого індивідуального визначеного майна» та розпорядження голови Марківської райдержадміністрації № 200 від 02 березня 2020 року «Про затвердження передавального акта приймання-передачі окремого індивідуально визначеного майна» передано безоплатно з балансу відповідача на баланс Марківської РДА окремо індивідуально визначене майно, а саме: легковий автомобіль (седан) марки ВАЗ 210999 вартість якого становить 49 668 грн, легковий автомобіль (універсал) марки УАЗ 31512 вартість становить 15 518 грн, загальна вартість автомобілів становить - 65 186 грн (а.с.59-64).

На виконання розпорядження голови Марківської райдержадміністрації № 408 від 21 квітня 2020 року «Про внесення змін до розпорядження голови райдержадміністрації від 19.03.2020 № 267 «Про передачу кредиторської заборгованості» та розпорядження голови Марківської райдержадміністрації № 434 від 28 квітня 2020 року «Про затвердження передавального акта приймання-передачі кредиторської заборгованості» комісія здійснила передачу з балансу Управління агропромислового розвитку на баланс Марківської районної державної адміністрації довгострокову кредиторську заборгованість по КПКВК 821700 «Про надання часткової фінансової допомоги сільськогосподарським підприємствам, які зазнали збитків внаслідок пилових буревіїв, що сталися 24 березня 2007 року, посухи в травні та градобою в червні 2007 року». Загальна сума склала 896500,00 грн (а.с.55-58).

Розпорядженням голови Марківської райдержадміністрації № 409 від 21 квітня 2020 року в межах головного розпорядника коштів передано з балансуУправління касові видатки на баланс Марківської райдержадміністрації, згідно з додатком та розпорядженням голови від 28.04.2020 №435 затверджено передавальний акт приймання - передачі касових видатків (а.с.50-54).

На підставі заяви відповідача, у зв'язку з ліквідацією установи та направлення Біловодського відділення управління виконавчої дирекції Фонду у Луганській області №1 від 13.01.2020, останнім здійснено перевірку за період з 01.01.2011 по 31.12.2015 відповідача та, відповідно до акта перевірки достовірності поданих страхувальником відомостей про види економічної діяльності, в тому числі основний вид економічної діяльності від 17.01.2020 віднесено страхувальника до 1 класу ризику виробництва з урахуванням фактичного основного виду економічної діяльності, встановленого перевіркою, розмір єдиного внеску відповідно до ст.8 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» 36,76 з 01.01.2016. Також, вказаним актом підтверджено, що первинні документи, використані при перевірці, достовірні, надані в повному обсязі, а додаткових (інших) документів, що свідчать про діяльність платника за період, що перевіряється не має (а.с.75,80-82).

Біловодським відділенням управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Луганській області 25.02.2020 надіслало голові комісії з припинення Управління агропромислового розвитку Марківської районної державної адміністрації Луганської області заяву про визнання грошових вимог кредитора № 572/06-17 (а.с.14), відповідно до якої просило визнати вимоги до Управління агропромислового розвитку по капіталізації платежів на суму 2 483 224,58 грн та включити ці вимоги до проміжного ліквідаційного балансу підприємства.

24.03.2020 Біловодське відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Луганській області отримало відповідь голови ліквідаційної комісії Управління агропромислового розвитку № 6 від 19.03.2020, відповідно до якої відповідачем відмовлено у включенні до ліквідаційного балансу заборгованості в сумі 2 483 224,58 грн, оскільки строк для пред'явлення кредиторських вимог минув 10.02.2020 та під час перевірки не було виявлено порушень та заборгованості (а.с.15)

В Біловодському відділенні перебуває на обліку потерпіла, з якою стався нещасний випадок під час роботи в Управлінні агропромислового розвитку, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Факт нещасного випадку зафіксовано та підтверджується актом № 2 про нещасний випадок на виробництві від 14.07.1993.

Відповідно до довідки МСЕК серія 10ААА № 061222 від 04.10.2016 про результати визначення ступеня втрати професійної працездатності потерпілій встановлена І група інвалідності зі стійкою втратою професійної працездатності 90%, безстроково. Потерпілій ОСОБА_1 призначено стаціонарне лікування у лікарсько-профілактичних закладах (ЛПЗ); лікарські засоби та вироби медичного призначення; санаторно-курортне лікування; технічні засоби реабілітації. (а.с.11-13).

Згідно постанови Біловодського відділення № 1222/20150/150 від 21.04.2020 потерпілій ОСОБА_1 призначена щомісячна страхова виплата в розмірі 4102,88 грн. Також, Біловодським відділенням винесена постанова № 1222/20150/150/91 від 17.01.2020 про призначення фінансування витрат на медичну та соціальну допомогу потерпілому, згідно якої ОСОБА_1 призначено фінансування витрат на постійний сторонній догляд в розмірі 2361,50 грн та на побутове обслуговування в розмірі 1180,75 грн (щомісячно) (а.с.9,10).

По потерпілій зроблений розрахунок платежів, що підлягають капіталізації для забезпечення здійснення страхових виплат протягом її життя. Загальна сума відповідного платежу, що підлягає капіталізації, складає 3 252 112,01 грн, яка складається з:

- страхові виплати: сума щомісячної страхової виплати (4102,88) х середню очікувану тривалість життя (20,84) х 12 місяців = 1 026 048,23 грн;

- стаціонарне лікування у ЛПЗ: вартість витрат на одну особу у 2020 році (3990,00) х середню очікувану тривалість життя (20,84) = 83 151,60 грн;

- лікарські засоби та вироби медичного призначення: вартість витрат на одну особу у 2020 році (5604,00) х середню очікувану тривалість життя (20,84) = 116 787,36 грн;

- санаторно-курортне лікування: вартість санаторно-курортного лікування 27 827,00 грн (яка складається з розміру вартості путівки для осіб з інвалідністю "не спинальники" на 2020 рік (14 948,00) та видатків для супроводжуючої особи для осіб з інвалідністю "не спинальники" на 2020 рік (12 879,00)) х кількість разів можливого користування (21) = 584 367,00 грн;

- технічні засоби реабілітації: вартість технічних засобів реабілітації на одну особу у 2020 році (26 472,00) х кількість разів можливого користування (21) = 555 912,00 грн;

- постійний сторонній догляд: витрати на постійний сторонній догляд (2361,50) х середню очікувану тривалість життя (20,84) х 12 місяців = 590 563,92 грн;

- побутове обслуговування: витрати на побутове обслуговування (1180,75) х середню очікувану тривалість життя (20,84) х 12 місяців = 295 281,96 грн.

Загальна сума платежів, яка підлягає капіталізації становить 3 252 112,07 грн, що підтверджується розрахунком капіталізації з урахуванням даних Державної служби статистики України (а.с.5-8).

Відповідачем, згідно відзиву на позовну заяву, не заперечується та не оспорюється сума нарахованих капіталізованих платежів, однак заперечується законність вимоги щодо включення кредиторських вимог позивача до ліквідаційного балансу, у зв'язку з тим, що строк для визнання кредиторських вимог минув 10.02.2020, під час перевірки відповідачем не було виявлено порушень та заборгованості, а такж внаслідок відсутності в Управлінні агропромислового розвитку майна та грошовоих коштів.

При прийнятті рішення по справі суд вважає за необхідне зазначити таке.

Відповідно до преамбули Закону України від 23 вересня 1999 року № 1105-ХІV "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування" (далі - Закон № 1105-XIV) зазначений Закон відповідно до Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування визначає правові, фінансові та організаційні засади загальнообов'язкового державного соціального страхування, гарантії працюючих громадян щодо їх соціального захисту у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, вагітністю та пологами, від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, охорони життя та здоров'я.

Джерелами формування коштів Фонду є капіталізовані платежі, що надійшли у випадках ліквідації страхувальників у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Зазначеною нормою законодавець передбачає необхідність проведення страхувальником капіталізації страхових виплат із застосуванням порядку, який затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 04 грудня 2019 року № 986 "Про порядок капіталізації платежів до Фонду соціального страхування України у випадках ліквідації страхувальників" (далі - Порядок № 986).

Відповідно до Закону № 1105-XIV одним з основних принципів страхування від нещасного випадку є своєчасне та повне відшкодування шкоди страховиком та обов'язковість страхування від нещасного випадку осіб, які працюють на умовах трудового договору (контракту) та інших підставах, передбачених законодавством про працю.

В силу вимог пункту 8 частини другої статті 15 Закону № 1105-XIV роботодавець як страхувальник зобов'язаний подавати звітність до Фонду у строки, в порядку та за формою, що встановлені правлінням Фонду.

Згідно з пунктом 2 частини першої статті 1 Закону України від 08 липня 2010 року №2464-VI "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" (далі - Закон № 2464-VI) єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Відповідно до пункту 3 Розділу VIII Прикінцевих та перехідних положень Закону № 2464-VI з дня набрання чинності цим Законом платники страхових внесків […] на загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, вважаються платниками єдиного внеску […].

Згідно із пунктом 1 частини другої статті 6 Закону № 2464-VI платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.

За змістом частин першої та другої статті 4 Закону № 1105-XIV Фонд соціального страхування України є органом, який здійснює керівництво та управління загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням від нещасного випадку, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та медичним страхуванням, провадить акумуляцію страхових внесків, контроль за використанням коштів, забезпечує фінансування виплат за цими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та здійснює інші функції згідно із затвердженим статутом. Фонд є некомерційною самоврядною організацією, що діє на підставі статуту, який затверджується його правлінням.

Як вже наголошувалось судом за приписами пунктів 1 та 5 частини першої статті 11 Закону № 1105-XIV джерелами формування коштів Фонду (крім інших) є страхові внески страхувальників та застрахованих осіб, капіталізовані платежі, що надійшли у випадках ліквідації страхувальників у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Вимоги щодо капіталізації платежів здійснюються у межах ліквідаційної процедури.

Частина перша статті 104 Цивільного кодексу України визначає, що юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. У разі реорганізації юридичних осіб майно, права та обов'язки переходять до правонаступників.

Частинами першою, третьою, п'ятою статті 105 Цивільного кодексу України передбачено, що учасники юридичної особи, суд або орган, що прийняв рішення про припинення юридичної особи, зобов'язані протягом трьох робочих днів з дати прийняття рішення письмово повідомити орган, що здійснює державну реєстрацію. Учасники юридичної особи, суд або орган, що прийняв рішення про припинення юридичної особи, відповідно до цього Кодексу призначають комісію з припинення юридичної особи (комісію з реорганізації, ліквідаційну комісію), голову комісії або ліквідатора та встановлюють порядок і строк заявлення кредиторами своїх вимог до юридичної особи, що припиняється. Строк заявлення кредиторами своїх вимог до юридичної особи, що припиняється, не може становити менше двох і більше шести місяців з дня оприлюднення повідомлення про рішення щодо припинення юридичної особи.

Частиною шостою статті 105 Цивільного кодексу України визначено, що кожна окрема вимога кредитора, зокрема щодо сплати податків, зборів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, страхових коштів до Пенсійного фонду України, фондів соціального страхування, розглядається, після чого приймається відповідне рішення, яке надсилається кредитору не пізніше тридцяти днів з дня отримання юридичною особою, що припиняється, відповідної вимоги кредитора.

Відповідно до частин третьої, четвертої та п'ятої статті 112 Цивільного кодексу України у разі відмови ліквідаційної комісії у задоволенні вимог кредитора або ухилення від їх розгляду кредитор має право протягом місяця з дати, коли він дізнався або мав дізнатися про таку відмову звернутися до суду із позовом до ліквідаційної комісії. За рішенням суду вимоги кредитора можуть бути задоволені за рахунок майна, що залишилося після ліквідації юридичної особи. Вимоги кредитора, заявлені після спливу строку, встановленого ліквідаційною комісією для їх пред'явлення, задовольняються з майна юридичної особи, яку ліквідовують, що залишилося після задоволення вимог кредиторів, заявлених своєчасно. Вимоги кредиторів, які не визнані ліквідаційною комісією, якщо кредитор у місячний строк після одержання повідомлення про повну або часткову відмову у визнанні його вимог не звертався до суду з позовом, вимоги, у задоволенні яких за рішенням суду кредиторові відмовлено, а також вимоги, які не задоволені через відсутність майна юридичної особи, що ліквідується, вважаються погашеними.

Статтею 111 Цивільного кодексу України передбачено, що ліквідаційна комісія (ліквідатор) після закінчення строку для пред'явлення вимог кредиторами складає проміжний ліквідаційний баланс, що включає відомості про склад майна юридичної особи, що ліквідується, перелік пред'явлених кредиторами вимог та результат їх розгляду. Проміжний ліквідаційний баланс затверджується учасниками юридичної особи, судом або органом, що прийняв рішення про ліквідацію юридичної особи. Виплата грошових сум кредиторам юридичної особи, що ліквідується, у тому числі за податками, зборами, єдиним внеском на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та іншими коштами, що належить сплатити до державного або місцевого бюджету, Пенсійного фонду України, фондів соціального страхування, провадиться у порядку черговості, встановленому статтею 112 цього Кодексу.

Згідно з пунктами 1, 2 частини першої статті 112 Цивільного кодексу України у разі ліквідації платоспроможної юридичної особи вимоги її кредиторів задовольняються у такій черговості: у першу чергу задовольняються вимоги щодо відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, та вимоги кредиторів, забезпечені заставою чи іншим способом, у другу чергу задовольняються вимоги працівників, пов'язані з трудовими відносинами, вимоги автора про плату за використання результату його інтелектуальної, творчої діяльності.

Відповідно до частини другої статті 1205 Цивільного кодексу України у разі ліквідації юридичної особи платежі, належні потерпілому або особам, визначеним статтею 1200 цього Кодексу, мають бути капіталізовані для виплати їх потерпілому або цим особам у порядку, встановленому законом або іншим нормативно-правовим актом.

Аналіз наведених норм дає підстави вважати, що капіталізація платежів здійснюється у всіх випадках ліквідації юридичної особи, а не лише у випадку ліквідації підприємства-банкрута.

Виходячи з наведеного, суд дійшов висновку, що до спірних правовідносин підлягають застосовуванню приписи підпунктів 1 та 5 частини першої статті 11 Закону № 1105-XIV.

Зазначена позиція суду узгоджується з висновками Верховного Суду України, викладеними у постанові цього суду від 26 червня 2012 року у справі № 21-156а12.

Пунктом 3 Порядку № 986 визначено, що капіталізація платежів проводиться щодо кожної застрахованої особи з урахуванням заборгованості за попередні роки та необхідних подальших платежів для забезпечення страхових виплат і витрат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності. Під час капіталізації платежів враховуються заробітна плата потерпілого, відсоток втрати професійної працездатності, витрати на догляд за потерпілим, на реабілітацію, протезування, придбання транспортних засобів, види соціальної допомоги відповідно до медичного висновку, одноразова допомога в разі стійкої втрати професійної працездатності або смерті потерпілого, а також інші виплати, передбачені законодавством.

Відповідно до пункту 4 Порядку № 986 капіталізація платежів перед застрахованими особами або перед особами, визначеними у статті 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування", розраховується на період, що визначається як різниця між середньою очікуваною тривалістю життя для чоловіків і жінок у країні та віком особи на момент її проведення, та обчислюється щодо кожного платежу.

Згідно із пунктами 7,8 цього Порядку капіталізація платежів включає заборгованість страхувальника з виплат, пов'язаних із його зобов'язаннями відшкодувати шкоду, заподіяну життю або здоров'ю застрахованої особи, а саме суми одноразової допомоги, щомісячних виплат втраченого заробітку, витрат на догляд за потерпілим і виплат за листками непрацездатності. У кредиторських вимогах Фонду соціального страхування України до страхувальника, щодо якого розпочато ліквідацію, зазначається сума грошових зобов'язань, обчислена з урахуванням кожного платежу, що підлягає капіталізації. Суми капіталізованих платежів відповідно до зазначених кредиторських вимог у випадках ліквідації страхувальника перераховуються робочому органу виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України, у якому страхувальник перебуває на обліку.

В силу вимог пункту 1 частини другої статті 15 Закону № 1105-ХІV роботодавець як страхувальник зобов'язаний надавати та оплачувати застрахованим особам у разі настання страхового випадку відповідний вид матеріального забезпечення, страхових виплат та соціальних послуг згідно із Законом № 1105- ХІV.

Оскільки Управління агропромислового розвитку Марківської районної державної адміністрації Луганської області припиняється за рішенням засновників, платежі, належні потерпілому ОСОБА_1 , мають бути капіталізовані для виплати їх потерпілій у порядку, встановленому Порядком № 986.

Посилання відповідача щодо спливу встановленого строку для пред'явлення кредиторських вимог 10.02.2020, суд відхиляє як безпідставні з огляду на наступне.

Відповідно до частини третьої статті 112 ЦК України у разі відмови ліквідаційної комісії у задоволенні вимог кредитора або ухилення від їх розгляду кредитор має право протягом місяця з дати, коли він дізнався або мав дізнатися про таку відмову звернутися до суду із позовом до ліквідаційної комісії. За рішенням суду вимоги кредитора можуть бути задоволені за рахунок майна, що залишилося після ліквідації юридичної особи.

В той же час, відповідно до частини 1 статті 11 Закону №1105-ХІV джерелами формування коштів Фонду, наряду зі страховими внесками та сумами фінансових санкцій, є капіталізовані платежі, що надійшли у випадках ліквідації страхувальників у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Частинами 1-2 статті 17 Закону № 1105-XI визначено, що спори, що виникають із правовідносин за цим Законом, вирішуються в судовому порядку. Строк давності в разі стягнення штрафних санкцій, передбачених цим Законом, а також інших видів заборгованості перед Фондом не застосовується.

Наведеними нормами Цивільного кодексу України та Закону № 1105-ХІV передбачено обов'язок страхувальника проводити капіталізацію платежів для продовження страхових виплат особам, які потерпілі на підприємстві.

При цьому з огляду на приписи вищенаведених правових норм, заборгованість з капіталізованих платежів, що мають надійти до Фонду у випадках ліквідації страхувальників, є одним з видів заборгованості перед Фондом, а отже, позовна давність у даних правовідносинах не застосовується.

Зазначене узгоджується із правовою позицією Верховного Суду, висловленою у постанові від 10.01.2019 по справі № 812/862/17.

Крім того, суд вважає вважає за необхідне зазначити, що капіталізовані платежі підлягають стягненню в усіх випадках ліквідації страхувальника (і у разі визнання останнього банкрутом, і за власним рішенням), що узгоджується з висновками Верховного Суду України, викладеними в постанові від 26 червня 2012 року у справі № 21-156а12.

Доводи відповідача про відсутність з його боку порушень та заборгованості при перевірці позивачем, за наслідками якої складено акт від 17.01.2020, суд вважає необгрунтованими, оскільки позивачем було здійснено перевірку за період з 01.01.2011 по 31.12.2015 достовірності поданих страхувальником відомостей про види економічної діяльності, в тому числі основний вид економічної діяльності. Тобто, капіталізація платежів не була предметом зазначеної перевірки, а тому висновки вказаного акта не мають правового значення по суті спору.

Посилання відповідача щодо відсутності майна та грошових коштів, судом до уваги не беруться, оскільки предметом спору у даній справі є оцінка наявності чи відсутності підстав для стягнення з відповідача заборгованості зі сплати капіталізованих платежів. До того ж, відсутність у відповідача коштів не звільняє його від обов'язку сплати капілталізованих платежів.

Враховуючи наведене вище, суд вважає вимоги позивача про стягнення з відповідача заявленої суми капіталізованих платежів у розмірі 3 252 112,07 грн правомірними та обґрунтованими, у зв'язку з чим позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з такого.

Відповідно до частини другої статті 139 КАС України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору (частина третя статті 139 КАС України).

З викладеного слідує, що витрати суб'єкта владних повноважень на сплату судового збору відносяться на рахунок суб'єкта владних повноважень. Такий вид судових витрат, як судовий збір, поверненню позивачу - суб'єкту владних повноважень, не підлягає.

Такі обмеження у можливостях суб'єктів владних повноважень свідчать про загальну спрямованість адміністративного судочинства на захист прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у спірних правовідносинах із владою.

Оскільки управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Луганській області у вказаній справі є суб'єктом владних повноважень, суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для стягнення з відповідача судового збору на користь позивача.

Керуючись статтями 2, 8, 9, 19, 20, 32, 72, 77, 90, 94, 205, 132, 133, 139, 241-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Луганській області до Управління агропромислового розвитку Марківської районної державної адміністрації Луганської області про стягнення капіталізованих платежів, - задовольнити.

Стягнути з Управління агропромислового розвитку Марківської районної державної адміністрації Луганської області (код ЄДРПОУ 00734268, 92400, Луганська область, Марківський район, смт Марківка, пров.Південний, 2) на користь Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Луганській області (місце знаходження: 93411, Луганська область, м. Сєвєродонецьк, пр-т Гвардійський, буд. 30, код ЄДРПОУ 41313100) капіталізовані платежі в загальній сумі 3 252 112,07 (три мільйони двісті п'ятдесят дві тисячі сто дванадцять гривень 07 коп).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 295 КАС України, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя К.Є. Петросян