Рішення від 23.07.2020 по справі 360/2256/20

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ

Іменем України

23 липня 2020 рокуСєвєродонецькСправа № 360/2256/20

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Петросян К.Є., розглянувши за правилами спрощеного письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління соціального захисту населення Білокуракинської районної державної адміністрації про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

10 червня 2020 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до управління соціального захисту населення Білокуракинської районної державної адміністрації, в якому позивач, з урахуванням уточнення від 20.07.2020 просить суд визнати незаконними дії відповідача про відмову у нарахуванні субсидії та скасувати повідомлення про відмову у призначенні субсидії.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що на підставі поданої позивачем заяви від 04 жовтня 2018 року, відповідачем призначено субсидію на сплату комунальних послуг, яку 10 вересня 2019 року було продовжено на 2019, 2020 роки. Житлову субсидію позивач отримував до 1 лютого 2020 року.

У лютому 2020 року позивачу надійшло повідомлення відповідача №563/04 від 18 лютого 2020 року про відмову у призначенні житлової субсидії та сплату коштів раніше наданої субсидії за 2018 рік в сумі 10331,91 грн та за 2019 рік в сумі 6230 грн на підставі п. п. 2, 4 п. 14, п. 90, п. 94 та п. 127 Постанови Кабінету Міністрів Укараїни від 21 жовтня 1995 року №848 "Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічною побутового палива".

Підставою припинення житлової субсидії слугувало те, що позивачем був придбаний причеп до легкового автомобіля 17 березня 2017 року вартістю 10 000 грн, державна реєстрація якою була проведена 29 березня 2017 року. Позивач вважає такі дії відповідача протиправними, у зв'язку з чим звернувся до суду.

Ухвалою суду від 11.06.2020 адміністративний позов ОСОБА_1 залишено без руху.

Ухвалою суду від 30.06.2020 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, визначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомленням (виклику) сторін.

15.07.2020 та 16.07.2020 від представника відповідача через канцелярію суду надійшов відзив на позовну заяву, відповідно до якого відповідач позовні вимоги не визнає та просить відмовити у їх задоволенні з огляду на наступне (а.с.40-47,81-84).

Рішення про припиненая раніше призначеної житлової субсидії позивачу було прийнято 17 лютого 2020 року на засіданні комісії з розгляду питань, пов'язаних з наданням державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, субсидій на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та пічного побутового палива Бідокуракинської районної державної адміністрації (далі - Комісія). Повідомлення про відмову у призначенні житлової субсидії №563/04 від 18 лютого 2020 року було направлено ОСОБА_1 листом через уповноваженого представника Павлівської сільської ради Огієнко О.І. з дотриманням строку.

Після отримання повідомлення про відмову 21 лютого 2020 року, що завірено оригінальним підписом позивача, він написав зобов'язання від 24 лютого 2020 року щодо сплати боргу в повному обсязі до 01 листопада 2020 року. Тобто, позивач визнав свої дії протиправними, що підтверджується зобов'язанням.

Відповідно до заяви та заяви на розгляд Комісії від 04 жовтня 2018 року позивач просив нарахувати йому субсидію на житлово-комунальні послуги, так як його дружина ОСОБА_2 з 01.01.2018 по 30.06.2018 офіційно працювала в КЗ «Білокуракинський РЦ ПМСД» на 0.5 ставки та мала дохід менше мінімальної заробітної плати, ЄСВ сплачувало підприємство; заяви та заяви на розгляд Комісії від 10 вересня 2019 року - оскільки його дружина ОСОБА_2 офіційно працювала в Павлівському ФАП на 0.5 ставки та мала середньомісячний дохід менше мінімальної заробітної плати з 01.01.2019 по 30.06.2019; заяви та заяви на розгляд Комісії від 24 лютого 2020 року - просив призначити субсидію з 01 лютого 2020 року, так як він має заборгованість надмірно перерахованих коштів житлової субсидії та на даний час сума не сплачена, заборгованість виникла при не поверненні в повному розмірі, також просив призначити йому житлову субсидію, оскільки його дружина ОСОБА_2 працювала в Павлівському ФАП на 0.5 ставки та має середньомісячний дохід менше мінімальної заробітної плати. Дружина позивача ОСОБА_2 , 1962 року народження працює на 0,5 тарифної ставки в Павлівському відділенні КЗ «Білокуракинський районний центр первинної медико-санітарної допомоги».

Тобто, згідно з п.14 Положення ОСОБА_2 мала нарахований середньомісячний сукупний дохід менший, ніж розмір мінімальної заробітної плати, встановленої на початок періоду, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії.

Таким чином, управління не мало можливості, в межах нормативних документів, самостійно автоматично подовжувати призначення житлової субсидії на 2019 та 2020 роки, як це стверджує позивач.

Призначення на 2018-2019 та 2019-2020 періоди нарахування субсидії здійснювалося Управлінням лише за зверненням позивача при наявності заяви та декларації. Питання щодо призначення житлової субсидії ОСОБА_1 вирішувалося тільки на розгляді Комісії, що підтверджується протоколом №19 від 18 грудня 2018 року, протоколом №19 від 18 вересня 2019 року, протоколом №4 від 16 березня 2020 року.

Відповідно до заяви, декларації заяви на розгляд Комісії від 04 жовтня 2018 року позивачу було призначено та розраховано житлову субсидію з 01 жовтня 2018 року по 30 квітня 2019 року, відповідно протокол №19 від 18 грудня 2018 року.

З 01 травня 2019 року справа закрита відповідно до п.6 Положення в редакції станом на 01 травня 2019 року «житлова субсидія не призначається (у тому числі на наступний період), якщо у складі домогосдодарства або у складі сім'ї члена домогосподарства є особи, що досягли 18-річного віку та мали нарахований середньомісячний сукупний дохід менший, ніж розмір мінімальної заробітної плати, встановленої на початок періоду, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії».

Далі, відповідно до заяви, декларації заяви на розгляд Комісії від 10 вересня 2019 року позивачу було призначено житлову субсидію з 01.09.2019 по 30.04.2020 та відповідно розраховано на неопалювальний сезон з 01 вересня 2019 року по 30 вересня 2019 року та на опалювальний сезон з 01 жовтня 2019 року по 30 квітня 2020 року, протокол від 18 вересня 2019 року.

Відповідно до листа Міністерства соціальної політики України від 23 січня 2020 року №1023/0/2-20/56 щодо опрацювання матеріалів, які надійшли від Міністерства фінансів України за результатами верифікації державних виплат, стосовно невідповідності інформації, листа обласного КІОЦ соціального захисту населення Луганської обласної державної адміністрації від 23 січня 2020 року №04-90 було виявлено наявність транспортного засобу (загальний причіп), дата реєстрації якого здійснена 29 березня 2017 року (піддягає державній реєстрації, п.6 Положения в редакції станом на 01 травня 2018 року), та дата випуску якого 2015 рік (з дати випуску якого минуло менше п'яти років (крім мопеда), п.6 Положення в редакції станом на 01 вересня 2019 року), згідно свідоцтва про реєстрацію НОМЕР_2, яке до Управління надав позивач.

Справа ОСОБА_1 щодо призначення житлової субсидії рішенням комісії відмінена з 01 лютого 2020 року, відповідно до протоколу №3 від 17.02.2020 та проведено розрахунок надміру перерахованих коштів з 01 травня 2018 року.

Постановою Кабінету Міністрів України від 27.04.2018 №329 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України та визнання такою, що втратила чинність постанови Кабінету Міністрів України від 28 грудня 2016 р. №1022», змінено механізм призначення житлових субсидій, зокрема визначено, що з 01 травня 2018 року призначення житлової субсидії здійснюється з урахуванням вимог п.6 Положення про порядок призначення житлових субсидій в редакції з 01.05.2018 №239 від 27.04.2018, а саме, «житлова субсидія не призначається (у тому числі на наступний період, якщо: будь-хто із складу домогосподарства або член сім'ї із складу домогосподарства має у своєму володінні транспортний засіб, що підлягає державній реєстрації і з дати випуску якого минуло менше п'яти років (крім мопеда)».

Відповідно до листа Міністерства соціальної політики України від 05.07.2018 №1090/0/111-18/202 за підписом Генерального директора Департаменту сім'ї та соціальної підтримки населення В.Музиченко, передбачено наступне: «відповідно до статті 34 Закону України «Про дорожній рух» від 30.06.1993 №3353-ХІТ державній реєстрації та обліку підлягають призначені для експлуатації на вулично-дорожній мережі загального користування транспортні засоби усіх типів: автомобілі, автобуси, мотоцикли всіх тинів, марок і моделей, самохідні машини, причепи та напівпричепи до них, мотоколяски, інші прирівняні до них транспортні засоби та мопеди, що використовуються на автомобільних дорогах державного значення».

У відповідності до змін, що були внесені до Положення, управління невідкладно повідомило населення Білокуракинського району через засоби масового інформування, а саме публікація в газеті «Життя Білокуракинщини» № 41 від 02 червня 2018.

Відповідно до листа Міністерства соціальної політики від 22.10.2019 №18274/0/2- 19/56 за підписом заступника міністра В. Музиченко 20.10.2019 Урядом прийнято постанову Кабінету Міністрів України №878 «Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 №848 і від 27.07.1998 №1156» (далі - Постанова 878), якою спрощено умови призначення житлових субсидій окремим категоріям громадян, зокрема, за наявності причепа, з дати випуску якого минуло менше 5 років, домогосподарство матиме право на субсидію. Зазначені зміни застосовуються при визначенні права на призначення житлової субсидії після набрання чинності Постанови 878, а саме з 22.10.2019. Таким чином, заяви на призначення житлової субсидії від 04 жовтня 2018 року та 10 вересня 2019 року підпадають під дію Положення в редакції до набрання чинності Постанови 878.

При поданні заяви та декларації про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії від 04 жовтня 2018 року в розділі IV «Відомості про транспортні засоби, які зареєстровані в установленому порядку і з дати випуску яких минуло менше ніж 5 років (крім мопеда) що перебувають у власності або володінні осіб, які входять до складу домогосподарства, а також членів сім'ї осіб зі складу домогосподарства незалежно від реєстрації їхнього місця проживання (фактичного місця проживання)», позивач зазначив про відсутність будь-яких транспортних засобів. Аналогічні відомості позивач зазначив і в при поданні заяви та декларації про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії від 10 вересня 2019 року.

Відповідач зазначає, що предметом спору є саме наявність у власності ОСОБА_1 транспортного засобу, який підлягає державній реєстрації та з дати випуску якого минуло менше ніж 5 років (рік випуску 2015), що підтверджується документально, оскільки це стало причиною відмови в призначенні житлової субсидії за заявою від 10 вересня 2019 року та проведення перерахунку за заявою від 04 жовтня 2018 року. Вартість причепу 10000 грн не є предметом спору, як у позовній заяві зазначає позивач.

В результаті свідомого подання недостовірних даних (заява про призначення житлової субсидії від 04 жовтня 2018 року та від 10 вересня 2019 року), що зазначаються в розділі IV Декларації щодо оформлення реєстрації транспортного засобу з дати випуску якого минуло менше п'яти років на момент призначення субсидії та які впливають на право призначення житлової субсидії, виникла переплата перерахованих коштів житлової субсидії на відшкодування витрат з оплати житлово-комунальних послуг на загальну суму 16 561,94 грн.

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-77 Кодексу адміністративного судочинства України, суд дійшов наступного.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 , перебуває на обліку у відповідача, як отримувач житлової субсидії з 01.12.2014 по 30.04.2021 (а.с.10-11,80,137).

На підставі заяви позивача від 04.10.2018, декларації про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії від 04.10.2018 та заяви про призначення житлової субсидії від 04.10.2018, відповідно до витягу з протоколу №19 засідання комісії по рішенню питань, пов'язаних з наданням державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, субсидій на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та пічного побутового (рідкого) палива від 18.12.2018, ухвалено призначити субсидію сім'ї, із врахуванням акта обстеження матеріально - побутових умов сім'ї від 11.12.2018, довідки про склад сім'ї. Рішенням відповідача призначено житлову субсидію позивачу, як уповноваженому власнику/наймачеві з жовтня 2018 року по квітень 2019 року (а.с.48-54,85-95).

На підставі заяви позивача від 10.09.2019, декларації про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії від 10.09.2019 та заяви про призначення житлової субсидії від 10.09.2019, відповідно до витягу з протоколу №19 засідання комісії по рішенню питань, пов'язаних з наданням державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, субсидій на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та пічного побутового (рідкого) палива від 18.09.2019, ухвалено в розрахунок сукупного доходу взяти фактично отримані доходи члена сім'ї ОСОБА_1 , із врахуванням акта обстеження матеріально - побутових умов сім'ї від 10.09.2019, довідки про склад сім'ї. Рішенням відповідача призначено житлову субсидію позивачу, як уповноваженому власнику/наймачеві з вересня 2019 року по квітень 2020 року включно (а.с.55 на звороті - 63,97-109).

05.02.2020 відповідачем складено акт №23 про проведення перевірки правильності та повноти інформації, що надається заявниками для призначення житлових субсидій та соціальної допомоги, відповідно до якого встановлено загальну суму до повернення позивачем 16561,94 грн, через відміну субсидії з підстав неповідомлення про обставини, що впливають на право та розмір отримання субсидії протягом тридцяти днів після настання подій, а саме реєстрація майна транспортного засобу у власність, з дати випуску якого минуло менше п'яти років та в декларації не повідомлено про обставини, що впливають на право призначення субсидії (а.с.67,116).

Відповідно до витягу з протоколу №3 засідання комісії по рішенню питань, пов'язаних з наданням державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, субсидій на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та пічного побутового (рідкого) палива від 17.02.2020, ухвалено відмінити раніше призначену субсидію сім'ї ОСОБА_1 з підстав, коли громадянин не повідомив про обставини, що впливають на право призначення субсидії та розпорядженням відповідача від 17.02.2020 справу закрито, у зв'язку з рішенням комісії від 13.02.2020, яким відмінено житлову субсидію позивачу за результатами верифікації, за наведених підстав (а.с.63 на звороті, 64,64 на звороті,110,11).

18.02.2020 відповідачем складено повідомлення про відмову у призначенні житлової субсидії №563/04, відповідно до якого позивачу відмінено житлову субсидію з 01.02.2020 та зазначено про необхідність повернення переплачених коштів в загальній сумі 16 561,94 грн. В обґрунтування вказаного повідомлення відповідачем зазначено, що відповідно до листа Міністерства соціальної політики України від 23 січня 2020 р. №1023/0/2-20/56 щодо опрацювання матеріалів, які надійшли від Міністерства фінансів України за результатами верифікації державних виплат, стосовно невідповідності інформації, листа обласного КІОЦ соціального захисту населення Луганської обласної державної адміністрації від 23 січня 2020 року №04-90 було виявлено наявність транспортного засобу (загальний причіп) дата реєстрації якого здійснена 29 березня 2017 року, згідно свідоцтва про реєстрацію НОМЕР_2. Також зазначено, що в результаті відсутності своєчасної інформації та подання недостовірних даних (заява про призначення житлової субсидії від 04.10.2018, від 10.09.2019) щодо оформлення реєстрації транспортного засобу, з дати випуску якого минуло менше п'яти років на момент призначення субсидії, виникла переплата перерахованих коштів житлової субсидії на відшкодування витрат з оплати житлово - комунальних послуг на загальну суму 16561,94 грн (а.с.68,117).

29 березня 2017 року згідно свідоцтва про реєстрацію НОМЕР_2, за позивачем, як за власником зареєстровано транспортний засіб (загальний причіп) 2015 року випуску, вартість якого складає 10 000,00 грн (а.с.69,118).

Заявою від 24.02.2020 позивач не заперечував щодо повернення коштів суми житлової субсидії та до 01.11.2020 зобов'язався сплатити різницю заборгованості в повному обсязі (а.с.69 на звороті).

24.02.2020 позивач звернувся до відповідача з заявою, декларацією про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії від 24.02.2020 та заявою про призначення житлової субсидії від 24.02.2020. Відповідно до витягу з протоколу №4 засідання комісії по рішенню питань, пов'язаних з наданням державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, субсидій на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та пічного побутового (рідкого) палива від 16.03.2020, ухвалено в розрахунок сукупного доходу взяти фактично отримані доходи члена сім'ї ОСОБА_1 , в разі повернення надміру виплаченої суми субсидії за попередні періоди її одержання на вимогу УСЗН, із врахуванням акта обстеження матеріально - побутових умов сім'ї від 24.02.2020, довідки про склад сім'ї. Рішенням відповідача призначено житлову субсидію позивачу, як уповноваженому власнику/наймачеві з лютого 2020 року по квітень 2020 року включно та з травня 2020 року по квітень 2021 року включно (а.с.70-78,119-133).

Не погоджаючись із діями відповідача про відмову у нарахуванні субсидії, позивач звернувся до суду.

Розглядаючи справу по суті заявлених позовних вимог суд виходить з наступного.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правові засади формування та застосування державних соціальних стандартів і нормативів, спрямованих на реалізацію закріплених Конституцією України та законами України основних соціальних гарантій визначає Закон України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії" від 05.10.2000 № 2017-III (далі - Закон № 2017-III).

Статтею 5 Закону № 2017-III визначено, що державні соціальні стандарти і нормативи формуються, встановлюються та затверджуються у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України за участю та погодженням з іншими сторонами соціального партнерства, якщо інше не передбачено Конституцією України та законами України.

Відповідно до статті 9 Закону № 2017-III державні соціальні нормативи у сфері житлово-комунального обслуговування встановлюються з метою визначення державних соціальних гарантій щодо надання житлово-комунальних послуг та розмірів витрат на найм житла, управління житлом і оплату комунальних послуг, які забезпечують реалізацію конституційного права громадянина на житло.

До державних соціальних нормативів належать: гранична норма витрат на управління житлом, оплату комунальних послуг, передбачених Законом України "Про житлово-комунальні послуги", залежно від отримуваного доходу; соціальна норма житла та соціальні нормативи користування комунальними послугами, з оплати яких держава надає пільги та встановлює субсидії громадянам; показники якості управління багатоквартирним будинком і надання комунальних послуг.

Механізм використання коштів, передбачених у державному бюджеті Мінсоцполітики для виплати пільг і житлових субсидій громадянам на оплату житлово-комунальних послуг у грошовій формі, умови призначення та порядок надання громадянам таких житлових субсидій визначає Положення «Про порядок призначення житлових субсидій», затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 №848 (далі Положення).

Відповідно до пункту 3 даного Положення житлова субсидія є безповоротною адресною державною соціальною допомогою мешканцям домогосподарств, що проживають в житлових приміщеннях (будинках) і не можуть самотужки платити за житлово-комунальні послуги, оплачувати витрати на управління багатоквартирним будинком. Суми призначеної, але не виплаченої у зв'язку із смертю одержувача житлової субсидії виплачуються одному із членів домогосподарства, з урахуванням яких призначалася субсидія.

Згідно пункту 4 Положення право на отримання житлової субсидії мають громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які на законних підставах перебувають на території України (далі - громадяни), що проживають у житлових приміщеннях (будинках).

Житлові субсидії призначаються за наявності різниці між розміром плати за житлово-комунальні послуги та/або скраплений газ, тверде та рідке пічне побутове паливо, за абонентське обслуговування для споживачів комунальних послуг, що надаються у багатоквартирних будинках за індивідуальними договорами, внесків за встановлення, обслуговування та заміну вузлів комерційного обліку, внеску/платежу об'єднанню на оплату витрат на управління багатоквартирним будинком у межах соціальної норми житла, соціальних нормативів житлово-комунальних послуг, скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, витрат на управління багатоквартирним будинком (далі - соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування) і розміром обов'язкового відсотка платежу, установленого відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 27 липня 1998 р. № 1156 "Про новий розмір витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива у разі надання житлової субсидії" (Офіційний вісник України, 1998 р., № 30, ст. 1129) (пункт 5 Положення).

У відповідності до пункту 9 Положення призначення житлових субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюються структурними підрозділами з питань соціального захисту населення.

Комісія має право призначити житлову субсидію на загальну площу житла з урахуванням понаднормової площі, яка не може перевищувати більш як на 30 відсотків соціальну норму житла, розраховану для домогосподарства, а для дитячих будинків сімейного типу - не більш як на 50 відсотків. Конкретні розміри загальної площі, на яку призначається житлова субсидія (з урахуванням понаднормової), зазначаються в рішенні комісії (пункт 12 Положення).

Відповідно до п.14 Положення (чинна редакція) житлова субсидія не призначається (у тому числі на наступний період), якщо:

1) опалювана площа житлового приміщення перевищує 120 кв. метрів для квартир у багатоквартирному будинку, 200 кв. метрів для індивідуальних будинків (крім житлових приміщень дитячих будинків сімейного типу, прийомних сімей, багатодітних сімей, сімей, у яких на початок місяця, з якого призначається субсидія, проживають троє і більше дітей, з урахуванням тих, над якими встановлено опіку чи піклування);

2) будь-хто із складу домогосподарства або член сім'ї особи із складу домогосподарства має у власності транспортний засіб, що підлягає державній реєстрації і з дати випуску якого минуло менше п'яти років (крім мопеда і причепа) (із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 878 від 20.10.2019).

При цьому не враховуються транспортні засоби, одержані безоплатно чи придбані на пільгових умовах через структурні підрозділи з питань соціального захисту населення, у тому числі за рахунок грошової допомоги на придбання автомобіля, а також транспортні засоби, придбані батьками-вихователями дитячих будинків сімейного типу.

Наявність (відсутність) у власності зазначених осіб транспортних засобів зазначається у декларації про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії. Якщо право власності на транспортний засіб набуто під час отримання житлової субсидії, громадянин, якому призначено житлову субсидію, протягом 30 календарних днів зобов'язаний повідомити про це структурному підрозділу з питань соціального захисту населення незалежно від розміру вартості транспортного засобу;

3) у складі домогосподарства або у складі сім'ї члена домогосподарства є особи, що досягли 18-річного віку станом на початок періоду, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії (далі - особи, доходи яких враховуються під час призначення житлової субсидії), і в цьому періоді:

за інформацією ДПС, Пенсійного фонду України, у них взагалі відсутні доходи, які враховуються під час призначення житлової субсидії; або

нарахований середньомісячний сукупний дохід менший, ніж розмір мінімальної заробітної плати, встановленої на початок періоду, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії; та/або

ними або за них не сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у розмірі, не меншому від мінімального, сумарно протягом трьох місяців у періоді, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії (крім військовослужбовців, а також осіб, щодо яких наявна заборгованість роботодавця із виплати заробітної плати та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування).

Житлові субсидії у випадках, передбачених абзацами другим - четвертим цього підпункту, призначаються, якщо особи, доходи яких враховуються під час призначення житлової субсидії, протягом такого періоду:

навчалися за денною формою навчання у закладах загальної середньої освіти, професійної (професійно-технічної) освіти, фахової передвищої освіти, вищої освіти або зареєстровані у службі зайнятості як безробітні і в цей період навчалися в центрах професійно-технічної освіти Державної служби зайнятості;

отримували хоча б один із таких видів доходу, як пенсію, стипендію, допомогу при народженні (усиновленні) дитини, допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю, допомогу по догляду за особами з інвалідністю I і II групи внаслідок психічного розладу, допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю, тимчасову державну соціальну допомогу непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату, допомогу по безробіттю;

4) будь-хто із складу домогосподарства або член сім'ї особи із складу домогосподарства протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням житлової субсидії, призначенням житлової субсидії без звернення здійснив купівлю або іншим законним способом набув право власності на земельну ділянку, квартиру (будинок), транспортний засіб (механізм), будівельні матеріали, інші товари довгострокового вжитку або оплатив (одноразово) будь-які послуги (крім медичних, освітніх та житлово-комунальних послуг згідно із соціальною нормою житла (в тому числі понаднормової площі житла у випадку, зазначеному у пункті 10 цього Положення) та соціальними нормативами житлово-комунального обслуговування) на суму, яка на дату купівлі, оплати, набуття права власності в інший законний спосіб перевищує 50 тис. гривень;

5) структурним підрозділом з питань соціального захисту населення отримано інформацію про наявність простроченої понад три місяці (на дату надання такої інформації) заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг, витрат на управління багатоквартирним будинком, строк позовної давності якої не минув і загальна сума якої перевищує 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян на день звернення за призначенням житлової субсидії (крім заборгованості за послугу з постачання та розподілу природного газу, що нарахована виконавцем комунальної послуги з посиланням на рішення суду щодо норм споживання природного газу побутовими споживачами у разі відсутності лічильників газу та у зв'язку з приведенням об'ємів використаного природного газу побутовими споживачами до стандартних умов, а також заборгованості, що виникла у зв'язку з тим, що управитель, об'єднання, виконавець комунальних послуг не уклали договору з АТ "Ощадбанк" (його установами) для перерахування сум житлових субсидій у грошовій безготівковій формі).

Відповідна норма не застосовується під час призначення субсидії громадянам на наступний період у разі, коли Мінсоцполітики не забезпечено фінансування житлових субсидій таким громадянам у грошовій формі.

У разі коли, за даними Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, виконавцем послуги з постачання та розподілу природного газу всупереч рішенням зазначеної Комісії щодо заборони під час здійснення комерційних розрахунків за використаний побутовими споживачами природний газ приводити об'єми такого газу у відповідність із стандартними умовами відповідні нарахування проведено, заборгованість за таким виконавцем не враховується;

6) громадянин не повернув надміру перераховану (виплачену) суму житлової субсидії за попередні періоди її одержання на вимогу структурного підрозділу з питань соціального захисту населення або не сплачує суми до повернення, визначені відповідним структурним підрозділом з питань соціального захисту населення;

7) у складі домогосподарства або у складі сім'ї члена домогосподарства є особи, які, за даними Єдиного реєстру боржників, мають заборгованість за виконавчими провадженнями про стягнення аліментів понад три місяці (крім осіб, які є алко- або наркозалежними, що підтверджується довідкою від лікаря, осіб, до яких застосовуються заходи забезпечення кримінального провадження у вигляді відсторонення від роботи (посади), осіб, до яких застосовуються запобіжні заходи у вигляді домашнього арешту або тримання під вартою).

Житлова субсидія у випадку, передбаченому підпунктом 5 цього пункту, призначається з початку опалювального (неопалювального) сезону за умови документального підтвердження сплати заборгованості або укладення договору про її реструктуризацію, або оскарження заборгованості в судовому порядку (ухвали про відкриття провадження у справі) протягом двох місяців з початку такого сезону, в іншому випадку - з місяця, що настає за тим, в якому до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення надійшло документальне підтвердження сплати заборгованості або укладення договору про її реструктуризацію, або оскарження заборгованості в судовому порядку (ухвали про відкриття провадження у справі).

Відповідно до п.6 Положення (в редакції чинній на момент звернення позивача з заявами від 04.10.2018 та від 10.09.2019 щодо призначення субсидії), житлова субсидія не призначається (у тому числі на наступний період), якщо будь-хто із складу домогосподарства або член сім'ї особи із складу домогосподарства має у своєму володінні транспортний засіб, що підлягає державній реєстрації і з дати випуску якого минуло менше п'яти років (крім мопеда).

Як вбачається з декларацій позивача від 04.10.2018 та від 10.09.2019, позивачем не було зазначено про транспортні засоби у відповідному розділі декларації.

Пункт 14 Положення в редакції до 20.10.2019, тобто в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин передбачав, що для призначення житлових субсидій на запит структурних підрозділів з питань соціального захисту населення у п'ятиденний строк з дня його отримання подаються відомості про:

доходи осіб та сплату єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування Пенсійним фондом України у порядку, встановленому Фондом та Мінсоцполітики;

доходи осіб з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків, а також групу платників єдиного податку, до якої належить фізична особа - підприємець, що обрала спрощену систему оподаткування, - ДФС у порядку, встановленому Мінсоцполітики та Мінфіном;

перетин державного кордону особами, у яких обов'язково зазначаються дати перетину державного кордону, - Держприкордонслужбою;

наявність в осіб транспортних засобів - уповноваженими органами МВС у порядку, встановленому Мінсоцполітики та МВС;

реквізити документів, що посвідчують особу, підтверджують громадянство або право іноземця або особи без громадянства на законних підставах перебувати на території України, - ДМС у порядку, встановленому Мінсоцполітики та МВС;

наявність у осіб заборгованості за виконавчими провадженнями про стягнення аліментів із Єдиного реєстру боржників - Мін'юстом у порядку, встановленому Мінсоцполітики та Мін'юстом;

склад зареєстрованих у житлових приміщеннях (будинках) осіб - органами місцевого самоврядування або уповноваженими ними органами;

забезпеченість громадян житловою площею та комунальними послугами - управителями, об'єднаннями, виконавцями комунальних послуг, у яких зазначається:

- розмір платежів за житлово-комунальні послуги у межах соціальної норми житла та соціальних нормативів житлово-комунального обслуговування;

- розмір внесків/платежів об'єднанню на оплату витрат на управління багатоквартирним будинком у межах соціальної норми житла та соціальних нормативів житлово-комунального обслуговування;

- сума простроченої понад один місяць (на дату подання такої інформації) заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг, витрат на управління багатоквартирним будинком, а також сума простроченої понад один місяць (на дату подання такої інформації) заборгованості з оплати внеску за встановлення, обслуговування та заміну вузлів комерційного обліку, абонентське обслуговування для споживачів комунальних послуг, що надаються у багатоквартирних будинках за індивідуальними договорами. До суми такої заборгованості за послугу з постачання та розподілу природного газу не включається заборгованість, що нарахована виконавцем комунальної послуги з посиланням на рішення суду щодо норм споживання природного газу побутовими споживачами у разі відсутності лічильників газу та у зв'язку з приведенням об'ємів використаного природного газу побутовими споживачами до стандартних умов.

Відомості, зазначені в цьому пункті, можуть надаватися структурному підрозділу з питань соціального захисту населення у вигляді довідок, даних на електронних носіях інформації тощо.

Відомості, зазначені в абзацах восьмому - дванадцятому цього пункту, структурні підрозділи з питань соціального захисту населення можуть отримувати також від організацій, що здійснюють нарахування плати за житлово-комунальні послуги, внесків/платежів об'єднанню на оплату витрат на управління багатоквартирним будинком за договорами з управителями або об'єднаннями, виконавцями комунальних послуг, інформаційно-обчислювальних центрів, розрахункових центрів, центрів нарахування плати за житлово-комунальні послуги, центрів муніципальних систем управління тощо.

У разі коли кількість осіб, зазначених у відомостях про склад зареєстрованих у житловому приміщенні осіб, відрізняється від кількості осіб, яким нараховується плата за житлово-комунальні послуги, внески/платежі об'єднанню на оплату витрат на управління багатоквартирним будинком для призначення житлової субсидії використовуються дані, зазначені у відомостях про склад зареєстрованих у житловому приміщенні осіб.

У разі неподання органами місцевого самоврядування або уповноваженими ними органами відомостей про склад зареєстрованих у житловому приміщенні осіб у строки, встановлені цим Положенням, а також відсутності таких відомостей рішення про кількість членів домогосподарства, на яких призначається житлова субсидія, приймається комісією на підставі акта обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства.

На підставі рішення комісії управителі або об'єднання, виконавці комунальних послуг нараховують плату за житлово-комунальні послуги, внески/платежі об'єднанню на оплату витрат на управління багатоквартирним будинком виходячи з кількості осіб домогосподарства, на яких призначено субсидію.

Структурні підрозділи з питань соціального захисту населення мають право робити запити та безоплатно отримувати у строк до 10 календарних днів від інших підприємств, установ і організацій інформацію, необхідну для призначення житлових субсидій та проведення перевірок достовірності даних, отриманих від осіб, які звертаються за їх призначенням.

У разі коли документи, передбачені пунктом 13 цього Положення, подано не в повному обсязі, житлова субсидія призначається за умови надходження документів, яких не подано одночасно із заявою, протягом 30 днів з дня подання заяви.

Якщо інформацію, необхідну для призначення житлової субсидії, отримати неможливо внаслідок помилки, виявленої під час обміну інформацією із суб'єктами надання інформації, визначеними в абзацах другому, третьому, восьмому - дванадцятому цього пункту, структурний підрозділ з питань соціального захисту населення повідомляє громадянину про необхідність виправлення помилки і проводить розрахунок житлової субсидії протягом 10 днів після подання ним оновлених даних та отримання необхідної інформації.

У разі коли протягом 30 календарних днів після отримання повідомлення про необхідність виправлення помилки громадянин не вчинить дій щодо її виправлення, структурний підрозділ з питань соціального захисту населення відмовляє у призначенні житлової субсидії. Зазначений строк може бути продовжено на час хвороби заявника, що підтверджується документально.

Якщо документи, передбачені пунктом 13 цього Положення, протягом 30 днів з дня подання заяви не додані громадянином, структурний підрозділ з питань соціального захисту населення приймає рішення про відмову в призначенні житлової субсидії, про що інформує заявника в порядку, встановленому цим пунктом. Зазначений строк може бути продовжено на час хвороби заявника, що підтверджується документально.

Структурним підрозділом з питань соціального захисту населення протягом 10 календарних днів з дня подання зазначених документів приймається рішення про:

призначення житлової субсидії;

непризначення житлової субсидії (у разі коли за результатами розрахунку житлової субсидії її розмір має нульове або від'ємне значення);

відмову в призначенні житлової субсидії;

подання документів на розгляд комісії.

У разі прийняття рішення про призначення (непризначення) житлової субсидії структурний підрозділ з питань соціального захисту населення повідомляє заявнику про прийняте рішення протягом трьох календарних днів з дня його прийняття. При цьому структурний підрозділ з питань соціального захисту населення самостійно обирає форму такого повідомлення (в паперовому або електронному (за наявності адреси електронної пошти) вигляді або смс-повідомлення).

У разі прийняття рішення про відмову в призначенні житлової субсидії структурний підрозділ з питань соціального захисту населення повідомляє заявнику про прийняте рішення протягом трьох календарних днів з дня його прийняття. При цьому структурний підрозділ з питань соціального захисту населення інформує заявника про прийняте рішення в паперовому вигляді з врученням відповідного повідомлення під особистий підпис із зазначенням причин відмови і порядку оскарження прийнятого рішення.

У разі прийняття рішення про подання документів щодо призначення житлової субсидії на розгляд комісії структурний підрозділ з питань соціального захисту населення повідомляє заявнику про прийняте рішення протягом трьох календарних днів з дня його прийняття. При цьому структурний підрозділ з питань соціального захисту населення інформує заявника про прийняте рішення в паперовому вигляді з врученням відповідного повідомлення під особистий підпис із зазначенням підстав для подання таких документів на розгляд комісії і порядку оскарження відповідного рішення.

Структурний підрозділ з питань соціального захисту населення може прийняти рішення про подання документів щодо призначення житлової субсидії на розгляд комісії у разі наявності підстав, визначених цим Положенням.

Заявник має право оскаржити до комісії або до суду рішення структурного підрозділу з питань соціального захисту населення щодо розміру призначеної субсидії або про відмову в призначенні житлової субсидії, а також рішення щодо подання документів на розгляд комісії.

Для забезпечення об'єктивного, неупередженого і всебічного розгляду комісією справи по суті структурний підрозділ з питань соціального захисту населення може запропонувати заявнику подати додаткові документи, які не передбачені цим Положенням, але необхідні для прийняття рішення. Заявник має право самостійно подати додаткові документи навіть у разі, коли структурний підрозділ з питань соціального захисту населення не пропонував подати такі документи для розгляду комісією.

Рішення про призначення або відмову в призначенні житлової субсидії приймається комісією протягом 30 календарних днів з дня прийняття структурним підрозділом з питань соціального захисту населення рішення про подання документів щодо призначення житлової субсидії на розгляд комісії.

Рішення комісії про призначення або відмову в призначенні житлової субсидії може бути оскаржено заявником до суду.

Списки осіб, яким призначено житлову субсидію на оплату житлово-комунальних послуг, витрат на управління багатоквартирним будинком, із зазначенням форми одержання житлової субсидії щомісяця подаються структурним підрозділом з питань соціального захисту до управителів або об'єднань, а також виконавців комунальних послуг.

Отже, з аналізу наведених норм законодавства вбачається, що на момент звернення позивача до відповідача із заявами про призначення субсидії від 04.10.2018 та від 10.09.2019 та до 20.10.2019 безпосередньо на відповідача Положенням №848 було покладено обов'язок для нарахування субсидій направляти відповідним органам запити на отримання відомостей про наявність в осіб транспортних засобів - уповноваженими органами МВС у порядку, встановленому Мінсоцполітики та МВС.

У відповідності до п.п. 2 п. 6 Положення №848 до змін внесених згідно з Постановою КМ № 878 від 20.10.2019 , житлова субсидія не призначається (у тому числі на наступний період), якщо будь-хто із складу домогосподарства або член сім'ї особи із складу домогосподарства має у своєму володінні транспортний засіб, що підлягає державній реєстрації і з дати випуску якого минуло менше п'яти років (крім мопеда).

При цьому не враховуються транспортні засоби, одержані безоплатно чи придбані на пільгових умовах через структурні підрозділи з питань соціального захисту населення, у тому числі за рахунок грошової допомоги на придбання автомобіля.

Наявність (відсутність) у власності або володінні зазначених осіб транспортних засобів зазначається у декларації про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії. Якщо право власності або володіння на транспортний засіб набуто під час отримання житлової субсидії, громадянин, якому призначено житлову субсидію, протягом 30 календарних днів зобов'язаний повідомити про це структурному підрозділу з питань соціального захисту населення незалежно від розміру вартості транспортного засобу.

Для призначення житлової субсидії громадянин, особа якого посвідчується паспортом або іншим документом, подає структурному підрозділу з питань соціального захисту населення за зареєстрованим місцем проживання (орендарі, внутрішньо переміщені особи - за фактичним місцем проживання): заяву про призначення житлової субсидії за формою, встановленою Мінсоцполітики (далі - заява); декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, за формою, встановленою Мінсоцполітики (далі - декларація); довідки про доходи - у разі зазначення в декларації доходів, інформація про які відсутня у ДФС, Пенсійному фонді України, фондах соціального страхування тощо і відповідно до законодавства не може бути отримана за запитом структурного підрозділу з питань соціального захисту населення у порядку, встановленому цим Положенням. У разі неможливості підтвердити такі доходи довідкою до декларації додається письмове пояснення із зазначенням їх розміру; договір найму (оренди) житла (у разі наявності)

Громадянин несе відповідальність за подані відомості про доходи, майно, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на призначення житлової субсидії та на визначення її розміру (п. 13 Положення №848 до змін внесених згідно з Постановою КМ № 878 від 20.10.2019).

Проте, як вбачається з матеріалів справи при зверненні за субсидією, у позивача був наявний транспортний засіб, який перебуває у власності сім'ї, що підлягає державній реєстрації і з дати випуску якого минуло менше п'яти років, а відтак такий (транспортний засіб) мав бути внесений до декларації про доходи і витрати осіб.

Між тим суд зазначає, що постановою КМУ від 20 жовтня 2019 р. № 878 "Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 р. № 848 і від 27 липня 1998 р. № 1156" внесено зміни до Положення №848, зокрема пункт 14, яким визначено випадки, коли житлова субсидія не призначається (у тому числі на наступний період), викладено в наступній редакції: «Житлова субсидія не призначається (у тому числі на наступний період), якщо: 1) опалювана площа житлового приміщення перевищує 120 кв. метрів для квартир у багатоквартирному будинку, 200 кв. метрів для індивідуальних будинків (крім житлових приміщень дитячих будинків сімейного типу, прийомних сімей, багатодітних сімей, сімей, у яких на початок місяця, з якого призначається субсидія, проживають троє і більше дітей, з урахуванням тих, над якими встановлено опіку чи піклування); 2) будь-хто із складу домогосподарства або член сім'ї особи із складу домогосподарства має у власності транспортний засіб, що підлягає державній реєстрації і з дати випуску якого минуло менше п'яти років (крім мопеда і причепа)....."

Отже, саме з 20.10.2019 підлягає застосуванню дана норма та, відповідно, саме з цієї дати при зверненні осіб за субсидією наявність причіпу не є підставою для відмови в призначенні такої (субсидії).

Відповідно до п.15 Положення за наявності умов, зазначених у пункті 14 цього Положення, житлову субсидію може бути призначено за рішенням комісії з урахуванням конкретних обставин, що склалися, крім випадків, зазначених у підпункті 1 (за винятком житлових приміщень (будинків), на які оформлено два і більше окремі особові рахунки, за умови, що опалювана площа частини житлового приміщення кожного домогосподарства, на яку призначається субсидія, не перевищує 120 кв. метрів для квартири, 200 кв. метрів для індивідуального будинку, а також житлових приміщень, якими забезпечено за рахунок державного чи місцевого бюджету осіб з інвалідністю з ураженнями опорно-рухового апарату, які пересуваються на візках) і підпункті 7 пункту 14 цього Положення (за винятком осіб, які вважаються безвісно відсутніми за рішенням суду або мають правовий статус осіб, зниклих безвісти).

Рішення про призначення (відмову в призначенні) житлової субсидії в таких випадках приймається комісією на підставі акта обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства.

Згідно з п.61 Положення у разі прийняття рішення про призначення (непризначення) житлової субсидії структурний підрозділ з питань соціального захисту населення повідомляє заявнику про прийняте рішення протягом трьох календарних днів з дня його прийняття. При цьому структурний підрозділ з питань соціального захисту населення самостійно обирає форму такого повідомлення (в паперовому або електронному (за наявності адреси електронної пошти) вигляді або смс-повідомлення).

Відповідно до п.62 Положення у разі прийняття рішення про відмову в призначенні житлової субсидії структурний підрозділ з питань соціального захисту населення повідомляє заявнику про прийняте рішення протягом трьох календарних днів з дня його прийняття. При цьому структурний підрозділ з питань соціального захисту населення інформує заявника про прийняте рішення в паперовому вигляді з врученням відповідного повідомлення під особистий підпис із зазначенням причин відмови і порядку оскарження прийнятого рішення.

Відповідно до п.90 Положення громадянин, якому призначено житлову субсидію, зобов'язаний протягом 30 календарних днів поінформувати структурний підрозділ з питань соціального захисту населення про виникнення обставин, зокрема щодо:

зміни складу зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) членів домогосподарств, зазначених в абзацах третьому, четвертому і шостому пункту 78 цього Положення;

зміни соціального статусу членів домогосподарства;

зміни у складі сім'ї члена домогосподарства;

зміни переліку отримуваних житлово-комунальних послуг, умов їх надання;

зміни переліку витрат на управління багатоквартирним будинком;

зміни управителя, виконавця комунальних послуг, створення об'єднання;

настання умов, зазначених у підпунктах 2 і 4 пункту 14 цього Положення.

Відповідно до п.119 Положення за рішенням комісії надання раніше призначеної житлової субсидії припиняється за поданням структурного підрозділу з питань соціального захисту населення, управителів, об'єднання, виконавців комунальних послуг у разі, коли:

домогосподарству припинено надання житлово-комунальної послуги (послуг) внаслідок того, що громадянин має заборгованість за житлово-комунальні послуги;

громадянин не виконує зобов'язання за договором про реструктуризацію заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг;

у заяві та/або декларації громадянин зазначив недостовірні дані, що вплинуло на встановлення права на житлову субсидію або визначення її розміру на суму, яка перевищує 10 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян на день призначення житлової субсидії;

громадянин не повідомив структурному підрозділу з питань соціального захисту населення про обставини, зазначені у пункті 90 цього Положення, протягом 30 календарних днів з дня їх виникнення;

під час вибіркового обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства державним соціальним інспектором виявлено ознаки порушення норм законодавства щодо призначення житлової субсидії, які вплинули на право призначення житлової субсидії або визначення її розміру на суму, яка перевищує 10 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян на день призначення житлової субсидії;

виникнення обставин, зазначених у пункті 18 цього Положення.

Згідно з п.121 Положення надання житлової субсидії у випадках, зазначених у пунктах 119 і 120 цього Положення, припиняється з місяця, що настає за місяцем, в якому їх виявлено (якщо інше не передбачено заявою).

Відповідно до п.125 Положення у випадках, зазначених в абзацах четвертому - сьомому пункту 119 цього Положення, на вимогу структурного підрозділу з питань соціального захисту населення, який призначив житлову субсидію, сума надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії повертається громадянином, а сума житлової субсидії, яка надавалася не у грошовій формі, повертається управителем, об'єднанням, виконавцем комунальних послуг шляхом зняття відповідних сум з особових рахунків отримувачів субсидії. У разі призначення житлової субсидії громадянину на наступний період структурний підрозділ з питань соціального захисту населення може утримувати суму надміру виплаченої житлової субсидії під час виплати щомісячних сум субсидій шляхом їх зменшення не більш як 20 відсотків.

Згідно з п.126 Положення у випадках, зазначених в абзацах четвертому - шостому пункту 119 цього Положення, житлову субсидію після подання нових заяви та декларації може бути поновлено протягом сезону її призначення за рішенням комісії.

Як встановлено судом, розділ IV поданих позивачем декларацій відомостей, щодо наявності зареєстрованого транспортного засобу - причіпу 2015 року випуску, не містить, що станом на час подання декларації суперечило положенням підпункту 2 пункту 6 Положення №848.

У зв'язку з не відображенням у декларації зареєстрованого транспортного засобу до позивача було застосовано заходи відповідальності передбачені пунктом 119 Положення №848 (в редакції чинній на момент виявлення порушення), зокрема, за рішенням комісії надання раніше призначеної житлової субсидії припиняється за поданням структурного підрозділу з питань соціального захисту населення, управителів, об'єднання, виконавців комунальних послуг у разі, коли у заяві та/або декларації громадянин зазначив недостовірні дані, що вплинуло на встановлення права на житлову субсидію або визначення її розміру на суму, яка перевищує 10 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян на день призначення житлової субсидії.

Крім того, до позивача застосовано заходи відповідальності передбачені пунктом 125 Положення №848 (в редакції чинній на момент виявлення порушення), зокрема, у випадках, зазначених в абзацах четвертому - сьомому пункту 119 цього Положення, на вимогу структурного підрозділу з питань соціального захисту населення, який призначив житлову субсидію, сума надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії повертається громадянином, а сума житлової субсидії, яка надавалася не у грошовій формі, повертається управителем, об'єднанням, виконавцем комунальних послуг шляхом зняття відповідних сум з особових рахунків отримувачів субсидії. У разі призначення житлової субсидії громадянину на наступний період структурний підрозділ з питань соціального захисту населення може утримувати суму надміру виплаченої житлової субсидії під час виплати щомісячних сум субсидій шляхом їх зменшення не більш як 20 відсотків.

Зокрема, позивача зобов'язано повернути грошові кошти в сумі 16561,94 грн.

З 22.10.2019 підпункт 2 пункту 14 Положення №848 викладено в такий редакції: «житлова субсидія не призначається (у тому числі на наступний період), якщо будь-хто із складу домогосподарства або член сім'ї особи із складу домогосподарства має у власності транспортний засіб, що підлягає державній реєстрації і з дати випуску якого минуло менше п'яти років (крім мопеда і причепа)».

Отже, з часу набрання чинності постановою КМУ №878 від 20.10.2019 передбачено можливість призначення житлової субсидії особам, які мають у власності транспортний засіб - причеп, що в свою чергу, виключає можливість застосування до вказаних осіб заходів відповідальності у вигляді припинення надання призначеної житлової субсидії та повернення суми надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії.

Згідно із статтею 58 Конституції України, норми якої є нормами прямої дії, закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Офіційне тлумачення цього положення надано рішенням Конституційного Суду України від 09.02.99 р. № 1-рп/99 у справі за конституційним зверненням Національного банку України (справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів).

Так, Конституційним Судом України наголошено, що дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти як таку, що починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події чи факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце. Дія закону чи іншого нормативно-правового акта поширюється тільки на ті відносини, які виникли після набуття ним чинності. Це є однією з найважливіших гарантій правової стабільності, впевненості суб'єктів права в тому, що їх правове становище не погіршиться з прийняттям нового закону чи іншого нормативно-правового акта.

За загальновизнаним принципом права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. До події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце. Акти цивільного законодавства регулюють відносини, які виникли з дня набрання ним чинності. Заборона зворотної дії є однією з важливих складових принципу правової визначеності.

Принцип неприпустимості зворотної дії в часі нормативних актів знайшов своє закріплення в міжнародно-правових актах, зокрема і в Конвенції про захист прав і основоположних свобод людини (стаття 7).

Водночас Конституція України передбачає зворотну дію законів та інших нормативно-правових актів у часі у випадках, коли вони пом'якшують або скасовують юридичну відповідальність особи.

Зазначена правова позиція, викладена у постанові Верховного Суду України від 22 лютого 2017 року у справі № 6-2705цс16.

Отже, нормами Постанови КМУ від 20 жовтня 2019 року № 878 "Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 року № 848 і від 27 липня 1998 року № 1156" внесено зміни до п. 14 Положення №848, які 22.10.2019 року набрали чинності, та якими врегульовано, що наявність у домогосподарства у власності такого транспортного засобу, зокрема, причепу, не позбавляє права на призначення житлової субсидії (у тому числі на наступний період).

Тобто, на момент прийняття спірного повідомлення, відбулися зміни у законодавстві, якими факт наявності причепу вже не є підставою для позбавлення права на призначення субсидії.

У даному випадку з часу набрання чинності постановою КМУ № 878 від 20.10.2019, редакція Постанови №848 виключає можливість застосування до особи заходів відповідальності у зв'язку з не відображенням у декларації про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, відомостей про транспортний засіб - причеп, що не було враховано відповідачем при прийнятті повідомлення про відмову у призначенні житлової субсидії та повернення суми надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії.

Окрім того, будь-яких доказів, які б свідчили про свідоме неповідомлення позивачем інформації про наявні в його власності транспортні засоби не надано і судом не встановлено. Натомість, у даному спорі, відповідач фактично переклав свою відповідальність за неналежне виконання своїх повноважень при призначенні субсидії на позивача.

Отже, з часу набрання чинності постановою КМУ №878, в редакції від 20.10.2019 передбачено можливість призначення житлової субсидії особам, які мають у власності транспортний засіб - причіп, що в свою чергу відповідно до ч. 1 ст. 58 Конституції України виключає можливість застосування до вказаних осіб заходів відповідальності у вигляді припинення надання призначеної житлової субсидії, а оскільки судом встановлено, що позивачем недостовірні відомості не подавались, то у відповідача відсутні підстави для повернення суми субсидії.

Статтею 8 Конституції України встановлено, що Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні їй відповідати.

Відповідно до частини першої статті 6 Кодексу адміністративного судочинства України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Відповідно до частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Завданням адміністративного судочинства є перевірка правомірності дій суб'єкта владних повноважень, відповідності його рішень критеріям правомірності, які пред'являються до рішень суб'єктів владних повноважень та закріплені в частині другій статті 2 КАС України.

Згідно із частиною другою статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони, зокрема, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія).

На підставі вищенаведеного, суд дійшов до висновку про протиправність рішення відповідача від 13.02.2020, яким з лютого 2020 року відменено житлову субсидію позивачу та повідомлення відповідача про відмову у призначенні житлової субсидії позивачу з 01.02.2020 і повернення переплачених коштів у сумі 16561,94 грн від 18.02.2020 №563/04.

Відповідно до ч.2 ст.9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

З метою ефективного захисту прав позивача, про захист яких він просить, суд вважає, що у спірних правовідносинах достатнім і необхідним (ефективним) способом захисту, з урахуванням ч.2 ст.9 КАС України є визнання протиправним та скасування рішення відповідача від 13.02.2020, яким з лютого 2020 року відменено житлову субсидію позивачу та повідомлення відповідача про відмову у призначенні житлової субсидії позивачу з 01.02.2020 та повернення переплачених коштів у сумі 16561,94 грн від 18.02.2020 №563/04,, а отже позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.

Щодо визнання неправомірними дій відповідача про відмову у нарахуванні субсидії, суд вважає, що в даному випадку вчинення дій суб'єктом владних повноважень є способом реалізації наданої суб'єкту владних повноважень компетенції. Здійснення дії є процесом реалізації наданих законом функцій суб'єкту владних повноважень. Самі по собі дії не тягнуть за собою настання будь-яких негативних наслідків для особи.

Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.

Позивачем при зверненні до суду сплачено судовий збір у сумі 840,80 грн (а.с.6).

Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Згідно з частиною третьою статті 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених вимог.

Оскільки позовні вимоги фактично підлягають задоволенню, суд вважає за необхідне судовий збір у розмірі 840,80 грн стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Щодо витрат на професійну правничу допомогу в сумі 5000,00 грн, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч. 1 ст. 132 КАС України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи. До витрат, пов'язаних з розглядом справи, належать витрати на професійну правничу допомогу (п. 1 ч. 3 ст. 132 КАС України).

Частинами 1, 2 ст. 134 КАС України визначено, що витрати, пов'язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави.

За результатами розгляду справи витрати на правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом з іншими судовими витратами, за винятком витрат суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката. При цьому даною статтею передбачено цілі розподілу, визначення розміру та розмір судових витрат.

Так, згідно з ч.3 ст. 134 КАС України для цілей розподілу судових витрат: 1) розмір витрат на правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу правничу допомогу, пов'язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката визначаються згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою; 2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.

Водночас ч. ч. 4, 5 ст. 134 КАС України встановлено, що для визначення розміру витрат на правничу допомогу та з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.

Розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із: 1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); 2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); 3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; 4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.

Разом з тим, відповідно до ч. ч. 6, 7 ст. 134 КАС України у разі недотримання вимог частини п'ятої цієї статті суд може, за клопотанням іншої сторони, зменшити розмір витрат на правничу допомогу, які підлягають розподілу між сторонами. Обов'язок доведення не співмірності витрат покладається на сторону, яка заявляє клопотання про зменшення витрат на оплату правничої допомоги адвоката, які підлягають розподілу між сторонами.

Відповідно до частин 7, 9 ст. 139 КАС України розмір витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв'язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо).

Такі докази подаються до закінчення судових дебатів у справі або протягом п'яти днів після ухвалення рішення суду за умови, що до закінчення судових дебатів у справі сторона зробила про це відповідну заяву.

За відсутності відповідної заяви або неподання відповідних доказів протягом встановленого строку така заява залишається без розгляду.

При вирішенні питання про розподіл судових витрат суд враховує: 1) чи пов'язані ці витрати з розглядом справи; 2) чи є розмір таких витрат обґрунтованим та пропорційним до предмета спору, значення справи для сторін, в тому числі чи міг результат її вирішення вплинути на репутацію сторони або чи викликала справа публічний інтерес; 3) поведінку сторони під час розгляду справи, що призвела до затягування розгляду справи, зокрема, подання стороною явно необґрунтованих заяв і клопотань, безпідставне твердження або заперечення стороною певних обставин, які мають значення для справи, тощо; 4) дії сторони щодо досудового вирішення спору (у випадках, коли відповідно до закону досудове вирішення спору є обов'язковим) та щодо врегулювання спору мирним шляхом під час розгляду справи, стадію розгляду справи, на якій такі дії вчинялись.

У справі "East/West Alliance Limited" проти України" Європейський суд із прав людини, оцінюючи вимогу заявника щодо здійснення компенсації витрат у розмірі 10 % від суми справедливої сатисфакції, виходив з того, що заявник має право на компенсацію судових та інших витрат, лише якщо буде доведено, що такі витрати були фактичними і неминучими, а їхній розмір обґрунтованим.

У пункті 269 вказаного рішення Європейський суд з прав людини зазначив, що угода, за якою клієнт адвоката погоджується сплатити в якості гонорару певний відсоток від суми, яку присудить позивачу суд - у разі якщо така сума буде присуджена та внаслідок якої виникають зобов'язання виключно між адвокатом та його клієнтом, не може бути обов'язковою для Суду, який повинен оцінити рівень судових та інших витрат, що мають бути присуджені з урахуванням того, чи були такі витрати понесені фактично, але й також - чи була їх сума обґрунтованою (див. вищезазначене рішення щодо справедливої сатисфакції у справі "Іатрідіс проти Греції" (Iatridis v. Greece), п. 55 з подальшими посиланнями).

Аналіз вищевказаних правових норм свідчить про те, що склад та розмір витрат на професійну правничу допомогу підлягає доказуванню в судовому процесі. Сторона, яка хоче компенсувати судові витрати повинна довести та підтвердити розмір заявлених судових витрат, а інша сторона може подати заперечення щодо не співмірності розміру таких витрат. Результат та вирішення справи безпосередньо пов'язаний із позицією, зусиллям і участю в процесі представника інтересів сторони за договором. При цьому, такі надані послуги повинні бути обґрунтованими, тобто доцільність надання такої послуги та її вплив на кінцевий результат розгляду справи, якого прагне сторона, повинно бути доведено стороною в процесі.

На підтвердження витрат на правову допомогу, представником позивача подано попередній розрахунок вартості судових витрат (а.с.13,27), довідку від 01.06.2020, видану представником позивача позивачу про сплату останнім гонорару в сумі 5000,00 грн, де також зазначено, що гонорар зареєстрований в книзі доходів - витрат адвоката (а.с.14), договір про надання правничої допомоги (представництва) в суді по справам адміністративного судочинства від 01.06.2020, відповідно до п.2 якого за виконання угоди клієнт сплачує адвокату суму гонорару в розмірі обумовленому додатковою угодою, яка реєструється в книзі доходів - витрат адвоката (а.с.15), додаткову угоду до вказаного договору від 01.06.2020, відповідно до якої витрати пов'язані з розглядом справи на професійну правничу допомогу попередньо 5000,00 грн (а.с.26).

Дослідивши надані представником позивача документи та матеріали справи, суд дійшов висновку, що час та обсяг заявлених адвокатам послуг не є співмірним з розміром витрат на правничу допомогу, оскільки дана справа не відноситься до категорії складних та розглядалась за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи. Також суд враховує часткове задоволення позову та вихід суду за межі позовних вимог, тому суд дійшов висновку, що вказані обставини та складність справи є неспівмісними з вартістю заявлених витрат на професійну правничу допомогу.

Окрім того, представником позивача долучено до матеріалів позовної заяви лише попередній розрахунок витрат на правничу допомогу, тоді як акт приймання-передачі наданих послуг взагалі суду не надано.

Отже, з урахуванням всіх обставин справи, суд вважає необхідним стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача судові витрати на професійну правничу допомогу в розмірі 1000,00 грн.

Керуючись ст. ст. 2, 8, 9, 19, 20, 32, 77, 132, 139, 205, 241-246, 250, 257 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до управління соціального захисту населення Білокуракинської районної державної адміністрації про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії,- задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення управління соціального захисту населення Білокуракинської районної державної адміністрації від 13.02.2020, яким з лютого 2020 року відменено житлову субсидію

ОСОБА_1 Визнати протиправним та скасувати повідомлення управління соціального захисту населення Білокуракинської районної державної адміністрації від 18.02.2020 №563/04 про відмову у призначенні житлової субсидії ОСОБА_1 з 01.02.2020 та повернення переплачених коштів у сумі 16561,94 грн.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань управління соціального захисту населення Білокуракинської районної державної адміністрації (код ЄДРПОУ 03196914, 92200, Луганська область, Білокуракинський район, смт Білокуракине, пл.Шевченка, 2а) судові витрати по сплаті судового збору в сумі 840,80 грн (вісімсот сорок гривень 80 копійок) та витрати на професійну правничу допомогу в розмірі 1000,00 грн (одна тисяча гривень) на користь ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд.

Суддя К.Є. Петросян