Рішення від 23.07.2020 по справі 360/2320/20

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ

Іменем України

23 липня 2020 рокуСєвєродонецькСправа № 360/2320/20

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Петросян К.Є., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін (у письмовому провадженні) справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Державної служби України з надзвичайних ситуацій про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

16.06.2020 до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Державної служби України з надзвичайних ситуацій, відповідно до якого позивач просить суд:

визнати протиправною бездіяльність Державної служби України з надзвичайних ситуацій щодо неприйняття рішення на підставі отриманих від ГУ ДСНС України у Луганській області документів щодо виплати позивачу одноразової грошової допомоги у зв'язку з установленням 3 групи інвалідності;

зобов'язати Державну службу України з надзвичайних ситуацій (01601, м. Київ, вул. О.Гончара, 55а, код ЄДРПОУ38516849) у місячний термін розглянути, з прийняттям рішення, отримані від ГУ ДСНС України у Луганській області документи щодо виплати позивачу одноразової грошової допомоги у зв'язку з установленням 3 групи інвалідності та надіслати його разом з необхідними документами до ГУ ДСНС України у Луганській області для видання наказу про виплату такої допомоги, відповідно до ч.2 ст. 118 Кодексу цивільного захисту України та п.6 Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), травми або поранення, захворювання чи інвалідності осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2007 №908.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивач з 01.08.1987 по 11.02.2019 проходив службу в системі МО України, МВС України, МНС України та ДСНС, а на момент звільнення - у ГУ ДСНС України у Луганській області на посаді першого заступника начальника Головного управління. В даний час позивач є ветераном служби цивільного захисту, учасником бойових дій, інвалідом III групи, нагороджений Державною нагородою - орденом "За мужність" III ступеню та багатьма відомчими нагородами МО, МВС, МНС, ДСНС України та Луганської області.

20.12.2018 позивача звільнено із служби цивільного захисту у відставку за станом здоров'я згідно наказу ДСНС від 20.12.2018 № 557 "Про звільнення із служби цивільного захисту" та виключено з кадрів ДСНС України, зі списків особового складу Головного управління та знято з усіх видів забезпечення з 11.02.2019 згідно наказу Головного управління від 08.02.2019 № 50 "Про виключення з кадрів ДСНС" та наказу Головного управління від 12.03.2019 №84 "Про внесення змін до наказу ГУ ДСНС України у Луганській області від 08.02.2019 №50 "Про виключення з кадрів ДСНС".

Підставами для звільнення за станом здоров'я слугувало встановлення Луганською обласною МСЕК 3 групи інвалідності згідно довідки до акта огляду МСЕК від 12.03.2019 серія 12 ААА № 781977 у зв'язку із захворюванням, пов'язаним з проходженням служби, та свідоцтв про хворобу від 29.11.2018 № 1957 та від 12.02.2019 № 225 Центральної лікарсько-експертної комісії ДСНС України. Також, згідно довідки про результати визначення у застрахованій особи ступеня втрати професійної працездатності у відсотках від 12.03.2019 серія 12 ААА № 005688, визначено 50% втрати працездатності.

Головне управління супровідним листом від 28.03.2019 № 01-1495/211 направило до ДСНС необхідні документи для прийняття рішення щодо призначення позивачу одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), травми або поранення, захворювання чи інвалідності осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту.

До керівництва Державної служби України з надзвичайних ситуацій (ДСНС), а саме до Голови служби - Чечоткіна М.О. 21.05.2020 позивачем була направлена заява щодо не винесення вже більше року даного питання на розгляд комісії та відповідно не прийняття рішення та невиплати ДСНС одноразової грошової допомоги позивачу у разі настання 3-ї групи інвалідності внаслідок виконання службових обов'язків в період проходження служби. В заяві була вмотивована вимога у місячний термін розглянути, з прийняттям рішення, отриманні від Головного управління документи щодо призначення ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) одноразової грошової допомоги та надіслати його разом із необхідними документами до Головного управління для видання наказу про виплату такої допомоги.

За результатами розгляду заяви позивача ДСНС надало відповідь від 27.05.2020 за № 03-7999/201, в який, зокрема, зазначило, що на сьогодні кошти для виплати одноразової грошової допомоги у ДСНС відсутні. Документи позивача на засіданні відповідної комісії ДСНС з призначення одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), травми або поранення, захворювання чи інвалідності осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту з прийняттям відповідного рішення на розгляд не виносилися, у зв'язку з обмеженими фінансовими можливостями.

На думку позивача, посилання відповідача на відсутність бюджетних асигнувань, як на підставу неприйняття рішення про виплату допомоги, яке він має прийняти на виконання закону, є необґрунтованим та свідчить про його протиправну бездіяльність.

Ухвалою суду від 17.06.2020 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження по справі за правилами спрощеного провадження без виклику (повідомлення сторін).

06.07.2020 від представника відповідача через канцелярію суду надійшов відзив на позовну заяву, відповідно до якого відповідач просить відмовити у задоволенні позовних вимог з огляду на наступне.

Згідно довідки Луганської обласної МСЕК позивачу встановлено III групу інвалідності. Причиною інвалідності є захворювання, що пов'язане з проходженням служби. У зв'язку із цим, Головне управління ДСНС України у Луганській області у березні 2019 року направило документи позивача до ДСНС для прийняття рішення про виплату одноразової грошової допомоги.

21.05.2020 позивач звернувся до ДСНС стосовно отримання інформації чи приймалося рішення ДСНС про нарахування та виплату йому одноразової грошової допомоги. Листом ДСНС від 27.05.2020 № 03-7999/201 позивача повідомлено, що у зв'язку із збільшенням кількості справ, що надійшли до ДСНС для виплати одноразової грошової допомоги, та обмеженим фінансуванням на зазначені цілі здійснити йому виплату одноразової грошової допомоги не було можливості. Також, ДСНС у цьому листі поінформувала, що виплату одноразової грошової допомоги буде здійснено у порядку черговості розгляду справ при наявності коштів на зазначені цілі.

Так, пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України про затвердження Порядку виплати одноразової грошової допомоги № 908 встановлено, що виплата одноразової грошової допомоги здійснюється за рахунок коштів ДСНС, передбачених у державному бюджеті на зазначені цілі.

Відповідно до статті 3, частини 1 статті 48 Бюджетного кодексу України розпорядники бюджетних коштів беруть бюджетні зобов'язання та здійснюють платежі тільки в межах бюджетних асигнувань, встановлених кошторисами на відповідний рік. Зобов'язання, взяті учасником бюджетного процесу без відповідних бюджетних асигнувань або з перевищенням повноважень, встановлених цим Кодексом та законом про Державний бюджет України, не вважаються бюджетними зобов'язаннями і не підлягають оплаті за рахунок бюджетних коштів. Взяття таких зобов'язань є порушенням бюджетного законодавства. Витрати бюджету на покриття таких зобов'язань не здійснюються (частина 4 статті 48 Бюджетного кодексу України). Отже, призначення та виплата одноразової грошової вимоги у разі настання інвалідності врегульовано спеціальним законодавством, яке передбачає обов'язкову умову - наявність коштів на зазначені цілі.

Належно оформлені матеріали справи позивача надійшли до ДСНС у березні 2019 року, однак враховуючи, що кошти, передбачені у державному бюджеті на зазначені цілі у 2019 та 2020 роках не забезпечують потребу ДСНС, здійснити виплату одноразової грошової допомоги позивачу не було можливості, у зв'язку із вищезазначеними обставинами.

Отже, у зв'язку із відсутністю на сьогодні бюджетних асигнувань, документи позивача не виносилися на розгляд Комісії ДСНС для прийняття відповідного рішення, оскільки з дня прийняття ДСНС рішення про таку виплату протягом двох місяців ГУ ДСНС України у Луганській області мають бути збільшені кошторисні призначення, за рахунок яких позивачу буде виплачено суму одноразової грошової допомоги.

Прийняття рішення щодо виплати позивачу одноразової грошової допомоги буде здійснено у порядку черговості розгляду справ у разі наявності асигнувань на зазначені цілі та відповідно до вимог Бюджетного кодексу, Порядку виплати одноразової грошової № 908.

07.07.2020 від позивача через канцелярію суду надійшла відповідь на відзив, відповідно до якої позивач зазначає, що посилання відповідача на відсутність бюджетних асигнувань, як на підставу не прийняття рішення про виплату допомоги, яке він має прийняти на виконання закону, є необгрунтованими.

21.07.2020 від представника відповідача через канцелярію суду надійшли заперечення на відповідь ОСОБА_1 , де відповідач зазначив, що призначення та виплата одноразової грошової допомоги у разі настання інвалідності врегульовано спеціальним законодавством, яке передбачає обов'язкову умову - наявність коштів на зазначені цілі.

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст. 72-74 КАС України, суд встановив такі обставини справи.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , і.н. НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 , є учасником бойових дій, відповідно до посвідчення серії НОМЕР_2 від 11.12.2015 та ветераном служби цивільного захисту (а.с.10-14).

Згідно витягу з наказу ДСНС від 20.12.2018 № 557 «Про звільнення із служби цивільного захисту» відповідно до Положення про порядок проходження служби цивільного захисту особам рядового і начальницького складу, позивача звільнено із служби цивільного захисту у відставку за станом здоров'я (а.с.16) та виключено з кадрів ДСНС України, зі списків особового складу Головного управління та знято з усіх видів забезпечення з 11.02.2019 згідно з наказом Головного управління від 08.02.2019 № 50 «Про виключення з кадрів ДСНС» та наказу Головного управління від 12.03.2019 №84 «Про внесення змін до наказу ГУ ДСНС України у Луганській області від 08.02.2019 №50 «Про виключення з кадрів ДСНС» (а.с.17,18).

Луганською обласною МСЕК встановлено позивачу ІІІ групу інвалідності на строк до 01.03.2020, згідно довідки до акта огляду МСЕК від 12.03.2019 року серія 12 ААА № 781977 у зв'язку із захворюванням, пов'язаним з проходженням служби (а.с.26).

Згідно з довідкою про результати визначення у застрахованої особи ступеня втрати професійної працездатності у відсотках від 12.03.2019 серія 12 ААА № 005688 визначено позивачу 50% втрати працездатності (а.с.27).

19.03.2019 позивач подав до Головного управління ДСНС України у Луганській області заяву про виплату йому одноразової грошової допомоги у зв'язку із встановленням інвалідності ІІІ групи та всі необхідні документи (а.с.28).

Листом від 10.01.2020 №06-201/211 Головне управління ДСНС України у Луганській області повідомило позивача про те, що управлінням листом від 28.03.2019 №01-1495/211 направлено необхідні документи для прийняття рішення щодо призначення одноразової грошової допомоги у зв'язку із встановленням позивачу ІІІ групи інвалідності, пов'язаної з проходженням служби, що також підтверджується вказаним листом (24,25).

21.05.2020 позивачем направлено заяву до відповідача щодо не винесення більше року питання стосовно виплати одноразової грошової допомоги на розгляд комісії та відповідно не прийняття рішення та невиплати ДСНС одноразової грошової допомоги позивачу у разі настання ІІІ групи інвалідності внаслідок виконання службових обов'язків в період проходження служби. Також, у вказаній заяві позивач просив відповідача у місячний термін розглянути, з прийняттям рішення, отриманні від Головного управління документи щодо призначення ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) одноразової грошової допомоги та надіслати його разом із необхідними документами до Головного управління для видання наказу про виплату такої допомоги (а.с.19-21).

Листом від 27.05.2020 за № 03-7999/201 відповідач повідомив позивача про те, що на сьогодні кошти для виплати одноразової грошової допомоги у ДСНС відсутні, документи позивача на засіданні відповідної комісії ДСНС з призначення одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), травми або поранення, захворювання чи інвалідності осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту з прийняттям відповідного рішення на розгляд не виносилися, у зв'язку з обмеженими фінансовими можливостями (а.с.22,23).

Не погоджуючись із такою бездіяльністю відповідача, ОСОБА_1 звернувся до суду з даним позовом.

По суті спірних правовідносин суд зазначає, що ч. ч. 1, 2 ст.101 Кодексу цивільного захисту України передбачено, що служба цивільного захисту - це державна служба особливого характеру, покликана забезпечувати пожежну охорону, захист населення і територій від негативного впливу надзвичайних ситуацій, запобігання і реагування на надзвичайні ситуації, ліквідацію їх наслідків у мирний час та в особливий період. Порядок проходження громадянами України служби цивільного захисту визначається цим Кодексом та положенням про порядок проходження служби цивільного захисту особами рядового і начальницького складу, що затверджується Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до ч. 2 ст. 118 КЦЗ України у разі травми або поранення, заподіяного особі рядового чи начальницького складу служби цивільного захисту під час виконання службових обов'язків, а також інвалідності, що настала у період проходження служби або не пізніше ніж через три місяці після звільнення із служби, чи після закінчення цього строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що стався у період проходження служби, пов'язаного з виконанням службових обов'язків, залежно від ступеня втрати працездатності такій особі виплачується одноразова грошова допомога у розмірі до п'ятирічного грошового забезпечення за останньою посадою у порядку та на умовах, встановлених Кабінетом Міністрів України. Визначення ступеня втрати працездатності особою рядового чи начальницького складу служби цивільного захисту у період проходження служби у кожному випадку ушкодження здоров'я здійснюється в індивідуальному порядку відповідно до законодавства.

На виконання вимог ст. 118 КЦЗ України, Кабінет Міністрів України постановою від 11.07.2007 № 908 затвердив «Порядок та умови виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), травми або поранення, захворювання чи інвалідності осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту» (далі - Порядок №908).

На підставі п.п. 2 п.2 Порядку №908 особам рядового і начальницького складу у разі настання інвалідності в період проходження служби та особам, звільненим із служби, у разі настання інвалідності не пізніше ніж через три місяці після звільнення, а якщо інвалідність настала внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження служби, незалежно від строку, який минув після звільнення із служби, грошова допомога інвалідам III групи виплачується у розмірі 36-місячного грошового забезпечення. Розмір одноразової грошової допомоги визначається виходячи з окладу за спеціальним званням, відсоткової надбавки за вислугу років, посадового окладу за останньою посадою, яку займала особа рядового або начальницького складу на день загибелі (смерті), травми або поранення, захворювання, установлення інвалідності, а особа, звільнена із служби, - на день звільнення (п. З Порядку №908).

Згідно листа від 27.05.2020 за №03-7999/201, відповідач не заперечує наявності підстав для виплати позивачу вказаної допомоги або її розміру.

Відповідно до п. 5 Порядку №908 для виплати одноразової грошової допомоги у разі травми або поранення, захворювання чи інвалідності особи, зазначені у пункті 2 цього Порядку, подають до підрозділу або його правонаступника такі документи: заяву про виплату одноразової грошової допомоги; довідку медико-соціальної експертної комісії про встановлення групи інвалідності або ступінь втрати працездатності разом з рішенням відповідної військово-медичної установи про визнання травми або поранення, захворювання; постанову центральної лікарсько-експертної комісії ДСНС про придатність до служби і причинно-наслідковий зв'язок травми або поранення, захворювання з виконанням службових обов'язків або проходженням служби; копію сторінок паспорта з даними про прізвище, ім'я, по батькові та місце реєстрації; довідку про те, що їм не провадилися інші передбачені законами виплати у разі травми або поранення, захворювання чи настання інвалідності; копію довідки про присвоєння ідентифікаційного номера.

На підставі абз. 1 п. 6 Порядку №908 підрозділ подає ДСНС висновок щодо можливості виплати грошової допомоги, до якого додаються документи, зазначені в пунктах 4 і 5 цього Порядку, а також довідку про грошове забезпечення та копію документа, що свідчить про обставини загибелі (смерті), травми або поранення, захворювання, чи нещасного випадку, який трапився з особою рядового або начальницького складу.

Як вбачається з листа №01-1495/211 від 28.03.2019, Головним управлінням ДСНС України у Луганській області дотримано вимоги абз.1 п.6 Порядку №908, та разом з супровідним листом направлено документи відповідачу (а.с.25).

Відповідно до абз.2 п.6 Порядку №908 служба приймає на підставі поданих документів рішення щодо призначення одноразової грошової допомоги та надсилає його разом із зазначеними документами підрозділу для видання наказу про виплату такої допомоги особам, які мають право на її отримання.

Проаналізувавши викладені норми Порядку №908, суд приходить до висновку, що у разі наявності в особи права на отримання одноразової грошової допомоги та отримання висновку щодо можливості такої виплати, відповідач має обов'язок прийняти рішення щодо призначення одноразової грошової допомоги.

Відповідно до Порядку подання нормативно-правових актів на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України та проведення їх державної реєстрації, затвердженого наказом Міністерства юстиції України 12.04.2005 №34/5, наказ, розпорядження, постанова, рішення - акти організаційно-розпорядчого характеру чи нормативно-правового змісту, що видається суб'єктом нормотворення у процесі здійснення ним виконавчо-розпорядчої діяльності з метою виконання покладених на нього завдань та здійснення функцій відповідно до наданої компетенції з основної діяльності, адміністративно-господарських або кадрових питань, прийнятий (виданий) на основі Конституції та інших актів законодавства України, міжнародних договорів України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, та спрямований на їх реалізацію, спрямування регулювання суспільних відносин у сферах державного управління, віднесених до його відання.

Відповідно до вимог абз. 3 п.6 Порядку №908 одноразова грошова допомога виплачується не пізніше ніж протягом двох місяців з дня прийняття відповідного рішення у межах коштів, передбачених у державному бюджеті на такі цілі, шляхом її перерахування на рахунок в установі банку, відкритий отримувачем допомоги.

Таким чином, наявність бюджетних асигнувань може вплинути на факт повної виплати одноразової грошової допомоги та не впливає на обов'язок прийняти рішення щодо вказаних питань.

Суд вказує, що Конституційний Суд України неодноразово висловлював правову позицію щодо неможливості поставити гарантовані законом виплати, пільги тощо в залежність від видатків бюджету (рішення від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002, від 17 березня 2004 року № 7-рп/2004, від 01 грудня 2004 року № 20-рп/2004, від 09 липня 2007 року № 6-рп/2007).

Зокрема, у Рішенні від 09 липня 2007 року № 6-рп/2007 Конституційний Суд України вказав на те, що невиконання державою своїх соціальних зобов'язань щодо окремих осіб ставить громадян у нерівні умови, підриває принцип довіри особи до держави, що закономірно призводить до порушення принципів соціальної, правової держави. Держава, запроваджуючи певний механізм правового регулювання відносин, зобов'язана забезпечити його реалізацію. Інакше всі негативні наслідки відсутності такого механізму покладаються на державу.

ЄСПЛ у рішенні в справі «Кечко проти України» (заява № 63134/00) зауважив, що держава може вводити, призупиняти чи закінчити виплату надбавок з державного бюджету. Однак свідома відмова в цих виплатах не допускається, доки відповідні положення є чинними (пункт 23). У пункті 26 рішення зазначено, що органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань.

Посилання відповідача на відсутність бюджетних асигнувань, як на підставу неприйняття рішення про виплату позивачу одноразової грошової допомоги є необґрунтованим та суперечить нормам чинного законодавства.

Доводи відповідача про те, що рішення про виплату допомоги позивачу Державна служба України з надзвичайних ситуацій прийме у порядку черговості розгляду справ також є необґрунтованим.

Враховуючи все вищенаведене, суд приходить до висновку, що у відповідача були відсутні підстави для не прийняття рішення відповідно до вимог чинного законодавства, тому бездіяльність відповідача є протиправною, та такою, що обмежує права та законі інтереси позивача, а тому в цій частині позовні вимоги є такими, що підлягають задоволенню.

Щодо вимоги позивача про зобов'язання відповідача надіслати рішення про виплату одноразової грошової допомоги до Головного управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області для видання наказу про виплату такої допомоги, суд зазначає, що питання нарахування та виплати одноразової грошової допомоги особам рядового і начальницького складу служби цивільного захисту на умовах та порядку визначених Кодексом Цивільного захисту, Порядком виплати одноразової грошової допомоги № 908 віднесено до компетенції Державної служби України з надзвичайних ситуацій в особі Комісії Державної служби України з надзвичайних ситуацій з призначення такої допомоги. Відтак, суд не повинен вирішувати питання про прийняття рішення замість суб'єкта владних повноважень, перебираючи на себе його функції, або ж підміняти його.

Отже, така позовна вимога є формою втручання в дискреційні повноваження Державної служби України з надзвичайних ситуацій та виходять за межі завдань адміністративного судочинства, а тому є такою, що не підлягає задоволенню.

При зазначених обставинах, суд вважає вимоги позивача частково обгрунтованими та такими, що підлягають частковому задоволенню.

Розподіл судових витрат в порядку ст. 139 КАС України судом не здійснюється, оскільки позивач звільнений від сплати судового збору на підставі п. 13 ст. 5 Закону України "Про судовий збір", а доказів понесення інших витрат позивачем не надано.

Керуючись статтями 14, 77, 78, 139, 243-246, 293, 295, 296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Державної служби України з надзвичайних ситуацій про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії, - задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Державної служби України з надзвичайних ситуацій щодо неприйняття відповідного рішення на підставі отриманих від Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України у Луганській області документів щодо виплати ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги у зв'язку з установленням ІІІ групи інвалідності.

Зобов'язати Державну службу України з надзвичайних ситуацій (01601, м. Київ, вул. О.Гончара, 55а, код ЄДРПОУ 38516849) розглянути отримані від Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України у Луганській області документи щодо виплати ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , і.н. НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) одноразової грошової допомоги у зв'язку з установленням ІІІ групи інвалідності та прийняти відповідне рішення.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя К.Є. Петросян