про залишення позовної заяви без руху
23 липня 2020 року СєвєродонецькСправа № 360/2786/20
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Петросян К.Є, перевіривши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 , Ради трудового колективу Луганського міжрайнного управління водного господарства до Державного агентства водних ресурсів України, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Луганське міжрайонне управління водного господарства про скасування наказу, -
21 липня 2020 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 , Ради трудового колективу Луганського міжрайнного управління водного господарства до Державного агентства водних ресурсів України, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Луганське міжрайонне управління водного господарства, відповідно до якої позивач просить суд скасувати наказ Державного агентства водних ресурсів України від 03.06.2020 №503 «Про реорганізацію Луганського міжрайонного управління водного господарства».
За приписами пунктів 3 та 6 частини першої статті 171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу, чи немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Перевіривши матеріали адміністративного позову, суд встановив таке.
Відповідно до ст.43 КАС України здатність мати процесуальні права та обов'язки в адміністративному судочинстві (адміністративна процесуальна правоздатність) визнається за громадянами України, іноземцями, особами без громадянства, органами державної влади, іншими державними органами, органами влади Автономної Республіки Крим, органами місцевого самоврядування, їх посадовими і службовими особами, підприємствами, установами, організаціями (юридичними особами).
Здатність особисто здійснювати свої адміністративні процесуальні права та обов'язки, у тому числі доручати ведення справи представникові (адміністративна процесуальна дієздатність), належить фізичним особам, які досягли повноліття і не визнані судом недієздатними, а також фізичним особам до досягнення цього віку у спорах з приводу публічно-правових відносин, у яких вони відповідно до законодавства можуть самостійно брати участь.
Здатність особисто здійснювати свої адміністративні процесуальні права та обов'язки, у тому числі доручати ведення справи представникові (адміністративна процесуальна дієздатність), належить органам державної влади, іншим державним органам, органам влади Автономної Республіки Крим, органам місцевого самоврядування, їх посадовим і службовим особам, підприємствам, установам, організаціям (юридичним особам).
В позовній заяві відсутні обґрунтування щодо можливості Ради трудового колективу Луганського міжрайонного управління водного господарства бути позивачем в адміністративному процесі, а також не надано відповідних підтверджуючих документів.
Отже, необхідно обґрунтувати можливість Ради трудового колективу Луганського міжрайонного управління водного господарства бути позивачем в адміністративному процесі, а також надати відповідні підтверджуючі документи або уточнити суб'єктний склад учасників.
Відповідно до частини третьої статті 161 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Статтею 2 Закону України «Про судовий збір» передбачено, що платники судового збору - громадяни України, іноземці, особи без громадянства, підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні) та фізичні особи - підприємці, які звертаються до суду чи стосовно яких ухвалене судове рішення, передбачене цим Законом.
Згідно із частиною першою статті 3 Закону України "Про судовий збір" судовий збір, зокрема, справляється за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством.
Відповідно до частини першої статті 4 Закону України "Про судовий збір" судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Пунктом третім частини другої статті 4 Закону України "Про судовий збір" визначено, що ставки судового збору встановлюються у таких розмірах: за подання до адміністративного суду адміністративного позову; немайнового характеру фізичною особою - 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб; за подання до адміністративного суду адміністративного позову майнового характеру фізичною особою або фізичною особою - підприємцем - 1 відсоток ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб та не більше 5 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб; майнового характеру, який подано суб'єктом владних повноважень, юридичною особою - 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб і не більше 10 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, немайнового характеру, який подано суб'єктом владних повноважень, юридичною особою або фізичною особою - підприємцем - 1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
З матеріалів позовної заяви вбачається, що судовий збір сплачено лише ОСОБА_1 , відповідно до квитанції від 20.07.2020 № 0.0.17749173482 в сумі 2102,00 грн, доказів сплати судового збору другим позивачем суду не надано, що не відповідає абз.2 ч.7 ст.6 Закону України «Про судовий збір», де зазначено, що у разі коли позов немайнового характеру подається одночасно кількома позивачами до одного або кількох відповідачів, судовий збір сплачується кожним позивачем окремим платіжним документом у розмірах, установлених статтею 4 цього Закону за подання позову немайнового характеру.
Отже, у разі наявної можливості Ради трудового колективу бути позивачем у справі, суд вважає за необхідне запропонувати другому позивачу надати документ про сплату судового збору в розмірі 2102,00 грн в дохід Державного бюджету України за наступними реквізитами: 22030101 «Судовий збір (Державна судова адміністрація України, 050)» державного бюджету: Отримувач: УК у м.Сєвєродон./М.СЄВЄРОД./22030101; Рахунок отримувача: UA218999980313141206084012080; Код ЕДРПОУ: 37944909; Банк отримувача: Казначейство України (ел. адм. подат.); Відомча ознака: "84" Окружні адміністративні суди чи навести інші обгрунтовані підставі для звільнення чи відстрочення сплати судового збору із наданням відповідних доказів.
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема, спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження; спорах з приводу прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби.
Згідно з ч.1 ст.2 КАС України вбачається, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Відповідно до ч.1, п.п.4,5 ч.5 ст.160 КАС України у позовній заяві позивач викладає свої вимоги щодо предмета спору та їх обґрунтування. В позовній заяві зазначаються, зокрема, зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів та виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини.
В позовній заяві відсутні обгрунтування щодо того, чи звертається ОСОБА_1 як фізична особа до суб'єкта владних повноважень з приводу порушених прав чи з приводу проходження публічної служби, не зазначено які саме особисті права позивача порушено оскаржуваним наказом. Відсутні і обгрунтування з цього приводу і щодо Ради трудового колективу ЛМУВГ.
В силу ч.1 ст.5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом: 1) визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень; 2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; 3) визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій; 4) визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії; 5) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень; 6) прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1-4 цієї частини та стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю.
Захист порушених прав, свобод чи інтересів особи, яка звернулася до суду, може здійснюватися судом також в інший спосіб, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень (ч.2 ст.5 КАС України).
З позовних вимог вбачається, що позивачі просять суд скасувати наказ Державного агентства водних ресурсів України від 03.06.2020 №503 «Про реорганізацію Луганського міжрайонного управління водного господарства», при цьому не ставиться питання щодо визнання такого наказу протиправним, що не відповідає положенням ст.5 КАС України.
У пред'явленому адміністративному позові, позовні вимоги не відповідають положенням ст.5 КАС України, у з'язку з вищевикладеним прохальну частину позову слід привести у відповідність, конкретизувавши позовні вимоги.
З огляду на вищевикладене, суд дійшов висновку, що позовна заява подана без додержання вимог статті 161 КАС України.
Відповідно до частини першої статті 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Керуючись статтями 160, 161, 169, 241, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, -
Позовну заяву ОСОБА_1 , Ради трудового колективу Луганського міжрайнного управління водного господарства до Державного агентства водних ресурсів України, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Луганське міжрайонне управління водного господарства про скасування наказу, - залишити без руху.
Запропонувати позивачам протягом 5-ти (п'яти) календарних днів з дати отримання даної ухвали усунути недоліки позовної заяви шляхом надання суду уточненої позовної заяви, оформленої з дотриманням статей 160, 161 КАС України із обґрунтуванням:
чи звертається ОСОБА_1 як фізична особа до суб'єкта владних повноважень з приводу порушених прав чи з приводу проходження публічної служби, які саме особисті права позивача порушено оскаржуваним наказом, зазначивши обгрунтування з цього приводу і щодо Ради трудового колективу ЛМУВГ;
можливості Ради трудового колективу Луганського міжрайонного управління водного господарства бути позивачем в адміністративному процесі (справі), з наданням відповідних підтверджуючих документів та документу про сплату судового збору в розмірі 2102,00 грн в дохід Державного бюджету України або уточнивши суб'єктний склад учасників, та конкретизувавши позовні вимоги у відповідності до положень ст.5 КАС України (для суду, відповідача та третьої особи).
У разі ненадання вищевказаних документів позовна заява буде вважатися неподаною і підлягатиме поверненню.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не може бути оскаржена.
СуддяК.Є. Петросян