Рішення від 17.07.2020 по справі 340/1559/19

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 липня 2020 року м. Кропивницький Справа №340/1559/19

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого - судді Момонт Г.М., розглянув у порядку спрощеного провадження (письмового провадження) в м. Кропивницькому адміністративну справу

за позовом: ОСОБА_1

до відповідача: Головного управління Пенсійного фонду в Кіровоградській області

про визнання протиправним та скасування рішення і зобов'язання вчинити дії.

ОСОБА_1 звернувся з позовом до Головного управління Пенсійного фонду в Кіровоградській області про:

- визнання протиправним та скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про відмову в перерахунку пенсії ОСОБА_1 ;

- зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області здійснити ОСОБА_1 з 01 лютого 2019 року перерахунок пенсії по інвалідності, обчисленої з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої відповідно до частини 3 статті 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» на 1 січня відповідного року, та виплатити різницю між належною до сплати та фактично виплаченою пенсією за період з 01 лютого 2019 року до моменту здійснення перерахунку.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Кіровоградській області та отримує пенсію по інвалідності в розмірі фактичних збитків відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» як учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській атомній електростанції, якого було призвано на спеціальні збори, де він у період з 11.01.1989 р. по 29.04.1989 р. у складі військової частини НОМЕР_1 виконував роботи по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у зоні підвищеної радіації. У січні 2019 року позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії з посиланням на ч.3 ст.59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», однак відповідач листом №67/С-11 від 08.02.2019 р. відмовив позивачу у перерахунку пенсії, оскільки право на такий перерахунок мають лише особи, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю. Позивач наголошує на тому, що у січні 1989 року як військовозобов'язаного його було призвано Новоархангельським районним військовим комісаріатом Кіровоградської області, а тому він є військовослужбовцем у розумінні статті 10 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Відповідачем подано відзив на позовну заяву відповідно до якого не погоджується з позовними вимогами (а.с.48-49). Відповідач зазначає, що для отримання пенсії в розмірі, визначеному абзацом 3 статті 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та пунктом 91 Порядку обчислення пенсії особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, мають виконуватися такі умови: особа повинна приймати участь у ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС, або інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї; така участь особи повинна відбуватися під час проходження нею дійсної строкової служби, що підтверджено, зокрема, відповідними відмітками у військовому квитку; інвалідність особи має бути пов'язана із участю в ліквідації таких аварій. З посиланням на роз'яснення Міністерства соціальної політики України відповідач вважає, що право на обчислення розміру пенсії відповідно до ч.3 ст.59 Закону №796, п.91 Порядку №1210 особи, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних випробувань у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження служби набудуть лише після внесення відповідних змін до вищевказаних нормативно-правових актів. Відповідач вказує, що 01.07.2019 р. позивач звернувся до Головного управління із заявою встановленого зразка про перерахунок пенсії відповідно до ч.3 ст.59 Закону №796 та п.91 Порядку №1210, у зв'язку з чим Головним управлінням ОСОБА_1 здійснено перерахунок пенсії відповідно до ч.3 ст.59 Закону №796 та п.91 Порядку №1210, загальний розмір якої з 01.07.2019 р. становить 6 686,50 грн., що підтверджується рішенням про перерахунок від 04.07.2019 р. Відповідач повідомляє, що станом на 01.07.2019 р. відсутній предмет спору як такий, оскільки Головним управлінням проведено перерахунок пенсії позивачу з урахуванням внесених змін до ч.3 ст.59 Закону №796 та п.91 Порядку №1210. Також відповідач зазначає, що вимога ч.3 ст.59 Закону №796 щодо участі у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та військових навчаннях лише під час проходження дійсної строкової служби втратила чинність з 25.04.2019 р., зміни до п.91 Порядку №1210 внесено 26.06.2019 р., а тому позовні вимоги позивача з 01.02.2019 р., як зазначено в позовній заяві, не підлягають задоволенню, тому що норма діяла до 24.04.2019 р.

Ухвалою судді Кіровоградського окружного адміністративного суду від 01.07.2019 р. відкрито провадження у справі та призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (а.с.1).

16.07.2019 р. проведено перше судове засідання та розпочато розгляд справи по суті (а.с.47).

Дослідивши подані позивачем та відповідачем документи і матеріали, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, адміністративний суд,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 у період з 11 січня 1989 року по 29 квітня 1989 року під час проходження спеціальних зборів приймав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильскій АЕС в тридцятикілометровій зоні (а.с.13, 62).

Відповідно до виписки із акта огляду у МСЕК серії 2-18 ВБ №157605 від 30.11.2009 р. позивачу встановлена третя група інвалідності внаслідок захворювання пов'язаного з виконанням обов'язків по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС (а.с.12).

ОСОБА_1 перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Кіровоградській області та отримувала пенсію по інвалідності відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (а.с.52, зі зворотного боку).

За результатом розгляду заяви позивача Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області листом від 08.02.2019 р. №67/С-11 повідомило ОСОБА_1 , що участь у ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС він приймав не у період проходження дійсної строкової служби, а тому підстави для обчислення його пенсії в п'ятикратному розмірі заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, відсутні (а.с.11).

Відповідно до ч.1 ст.1 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 р. №1788-ХІІ (далі за текстом - Закон №1788) громадяни України мають право на державне пенсійне забезпечення за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника та в інших випадках, передбачених цим Законом.

Частиною 1 статті 9 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 р. №1058-IV встановлено, що відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

Статтею 15 Закону №1788 визначено, що умови, норми та порядок пенсійного забезпечення громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи, визначаються Законом Української РСР «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» або їм надається право на одержання пенсій на підставах, передбачених цим Законом.

Закон України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 р. №796-ХІІ (далі за текстом - Закон №796) визначає основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я та створює єдиний порядок визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення.

Статтею 9 Закону №796 визначено, що особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчань із застосуванням ядерної зброї, є:

1) учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС - громадяни, які брали безпосередню участь у ліквідації аварії та її наслідків;

2) потерпілі від Чорнобильської катастрофи - громадяни, включаючи дітей, які зазнали впливу радіоактивного опромінення внаслідок Чорнобильської катастрофи;

3) громадяни, які брали безпосередню участь у ліквідації інших ядерних аварій та їх наслідків, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, у складанні ядерних зарядів та здійсненні на них регламентних робіт;

4) громадяни, які постраждали від радіоактивного опромінення внаслідок будь-якої аварії, порушення правил експлуатації обладнання з радіоактивною речовиною, порушення правил зберігання і захоронення радіоактивних речовин, що сталося не з вини потерпілих.

Згідно зі ст.10 Закону №796 учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців *, працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві. Перелік цих пунктів визначається Кабінетом Міністрів України.

При цьому приміткою «*» обумовлено, що тут і надалі до військовослужбовців належать: особи офіцерського складу, прапорщики, мічмани, військовослужбовці надстрокової служби, військовозобов'язані, призвані на військові збори, військовослужбовці-жінки, а також сержанти (старшини), солдати (матроси), які перебувають (перебували) на дійсній строковій службі у збройних силах, керівний і оперативний склад органів Комітету державної безпеки, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, а також інших військових формувань.

Частиною 1 статті 54 Закону №796 встановлено, що пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986 - 1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно із законодавством.

Так, позивач як особа, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи (категорія 1) (а.с.41) та особа з інвалідністю ІІІ групи, внаслідок захворювання пов'язаного з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС (а.с.12), отримує пенсію відповідно до ст.54 Закону №796.

Частиною 3 статті 59 Закону №796, у редакції чинній до 01.10.2017 р., передбачалося, що особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок чого стали інвалідами, пенсія по інвалідності обчислюється відповідно до цього Закону або за бажанням цих осіб з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, що був встановлений на час їхнього перебування в зоні відчуження.

Із 01 жовтня 2017 року ч.3 ст.59 Закону №796 викладена в новій редакції відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» від 03.10.2017 р. №2148-VIII, згідно з якою особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється відповідно до цього Закону або за бажанням таких осіб - з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.

Рішенням Конституційного Суду від 25.04.2019 р. №1-р(ІІ)/2019 у справі №3-14/2019 (402/19, 1737/19) визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), словосполучення «дійсної строкової», яке міститься у положеннях частини третьої статті 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28 лютого 1991 року №796-XII зі змінами, за якими визначення розміру відшкодування заподіяної внаслідок ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС шкоди при обчисленні пенсії виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, поширюються лише на категорію військовослужбовців, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю.

Словосполучення «дійсної строкової», що міститься в положеннях частини третьої статті 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28 лютого 1991 року №796-XII зі змінами, за якими визначення розміру відшкодування заподіяної внаслідок ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС шкоди при обчисленні пенсії виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, поширюються лише на категорію військовослужбовців, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, визнане неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.

Згідно з ч.2 ст.152 Конституції України закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.

Таким чином, з 26 квітня 2019 р. особи, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби та є інвалідами внаслідок цього, мають право на обчислення пенсії, виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, відповідно до ч.3 ст.59 Закону №796.

При цьому виконанню приписів ч.3 ст.59 Закону №796, з урахуванням рішення конституційного Суду, не перешкоджає факт не внесення змін у період з 26.04.2019 р. по 26.06.2019 р. до Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 р. №1210, яким визначено механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей 54, 57 і 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Водночас, у період з 01 жовтня 2017 року по 25 квітня 2019 року у позивача було відсутнє право на отримання пенсії по інвалідності, виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, оскільки у цей період дія статті 59 Закону №796 поширювалася лише на осіб, що на момент участі у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС проходили дійсну строкову службу.

Аналогічна правова позиція наведена у постановах Верховного Суду від 23.04.2019 р. у справі №822/1318, від 12.12.2019 р. у справі №816/2085/18, від 18.07.2019 р. у справі №816/105/18, від 20.11.2019 р. у справі №360/572/19, від 17.12.2019 р. у справі №808/2492/18.

Зважаючи на викладене суд дійшов висновку, що Головне управління Пенсійного фонду в Кіровоградській області, відмовляючи 08.02.2019 р. ОСОБА_1 у перерахунку пенсії по інвалідності у п'ятикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, діяло правомірно, з огляду на дію в цей період ч.3 ст.59 Закону №796 в редакції Закону України від 03.10.2017 р. №2148.

Однак, після набрання чинності рішенням Конституційного Суду від 25.04.2019 р. №1-р(ІІ)/2019 та зважаючи на наявність попереднього волевиявлення ОСОБА_1 щодо перерахунку його пенсії по інвалідності у п'ятикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, у відповідача виник обов'язок з проведення такого перерахунку.

Натомість, такий перерахунок Головним управлінням Пенсійного фонду України в Кіровоградській області проведено лише з 01.07.2019 р. (а.с.70).

Таким чином, під час розгляду справи знайшов підтвердження факт допущення відповідачем бездіяльності щодо не проведення ОСОБА_1 перерахунку пенсії по інвалідності у п'ятикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року відповідно до частини 3 статті 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у період з 26 квітня 2019 року по 30 червня 2019 року.

Відповідно до ч.2 ст.9 КАС України з метою ефективного захисту прав позивача суд вважає за необхідне визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області щодо не проведення ОСОБА_1 перерахунку пенсії по інвалідності у п'ятикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року відповідно до частини 3 статті 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у період з 26 квітня 2019 року по 30 червня 2019 року та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії по інвалідності відповідно до частини 3 статті 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, за період з 26 квітня 2019 року по 30 червня 2019 року.

Згідно з ч.ч.1, 3 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Відповідно до п.10 ч.1 ст.5 Закону України «Про судовий збір» від 08.07.2011 р. №3674-VI позивач звільнений від сплати судового збору як громадянин, віднесений до 1 категорії постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи (а.с.41), доказів понесення інших судових витрат до суду не надано.

Відповідачем також не надано до суду доказів понесення судових витрат, які б підлягали розподілу відповідно до ст.139 КАС України.

Керуючись ст.ст.132, 139, 242-246, 255, 293, 295-297 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Адміністративний позов задовольнити частково.

2. Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області щодо не проведення ОСОБА_1 перерахунку пенсії по інвалідності у п'ятикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року відповідно до частини 3 статті 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у період з 26 квітня 2019 року по 30 червня 2019 року.

3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (м. Кропивницький, вул. Соборна, 7 А, код ЄДРПОУ 20632802) здійснити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) перерахунок пенсії по інвалідності відповідно до частини 3 статті 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, за період з 26 квітня 2019 року по 30 червня 2019 року.

4. У задоволенні інших позовних вимог відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення.

Дата складання повного рішення суду - 17 липня 2020 року.

Суддя Кіровоградського

окружного адміністративного суду Г.М. Момонт