Рішення від 22.07.2020 по справі 560/1273/20

Справа № 560/1273/20

РІШЕННЯ

іменем України

22 липня 2020 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Козачок І.С. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання провести з 01.11.2019 року перерахунок та виплату пенсії відповідно до частини 3 статті 59 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», з урахуванням проведених виплат.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що має статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС І-ї категорії, є інвалідом ІІ групи, захворювання пов'язане з виконанням обов'язків військової служби по ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи. Вважає, що відповідно до частини 3 статті 59 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 №796-XII, має право на перерахунок пенсії в п'ятикратному розмірі мінімальної заробітної плати.

В травні та листопаді 2019 року позивач звертався до Головного управління Пенсійного фонду України у Хмельницькій області із заявами про перерахунок та виплату пенсії, виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня 2019 року. Позивача повідомлено, що з 05 липня 2019 року йому проведений перерахунок пенсії відповідно до постанов Кабінету Міністрів України №543 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України» та №1210 "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", відповідно до Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати. Згідно з проведеним перерахунком розмір пенсії позивача з 05.07.2019 року становить 9290,85 грн., а з грудня 2019 року - 9320,45 грн., з чим позивач не погоджується, оскільки вважає, що розрахунок пенсії повинен здійснюватись не за формулою, застосованою пенсійним органом, а виходячи саме з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати.

Провадження у справі відкрите за правилами спрощеного позовного провадження.

Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області поданий відзив, у якому у задоволенні позову просить відмовити.

Покликається на те, що 05.07.2019 року ОСОБА_1 звернувся із заявою про переведення на пенсію по інвалідності ІІ-ї групи від захворювання, пов'язаного з виконанням обов'язків військової служби по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС відповідно до ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Цього ж дня позивачу проведений перерахунок пенсії з 01.07.2019 у п'ятикратному розмірі мінімальної заробітної плати відповідно до Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою КМУ від 23.11.2011 №1210 (зі змінами і доповненнями). З 01.12.2019 року пенсія ОСОБА_1 перерахована відповідно до Закону України «Про Державний бюджет України на 2019 рік» з урахуванням розрахункової величини для осіб, які втратили працездатність (1638,00 грн.), відтак розмір пенсії становив 9320,45 грн.

Відповідач вважає, що діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені чинним законодавством України. Просить відмовити в задоволенні позову.

У відповіді на відзив позивач не погодився з доводами відповідача, покликаючись на те, що формула, передбачена пунктом 9-1 Порядку №1210, за якою відповідач провів обчислення пенсії, та Постанова Кабінету Міністрів України від 26.06.2019 року №543 не повинні застосовуватись при перерахунку його пенсії. Вважає, що пенсія повинна обраховуватись шляхом множення розміру мінімальної заробітної плати на п'ять, тобто розмір пенсії з 01.07.2019 року повинен становити 5*4173,00 = 20865,00 грн., а з 01.01.2020 року 5*4723,00 = 23615,00 грн.

Суд відмовив у задоволенні клопотань Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про перехід до розгляду справи в судовому засіданні з викликом сторін та зупиненні провадження.

Дослідивши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд встановив наступне.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 отримує пенсію як інвалід ІІ-ї групи від захворювання, пов'язаного з виконанням обов'язків військової служби по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Згідно з документами, наявними у пенсійній справі (а. с. 45), позивач у період з 02.08.1988 року по 28.10.1988 року брав участь в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, що ніким не заперечується. ОСОБА_1 отримав статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС І-ї категорії, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 від 18 березня 2019 року, також є інвалідом війни ІІ-ї групи. Відповідно до висновку МСЕК ХМ №059317 позивачу встановлена інвалідність 2-ї групи довічно, захворювання пов'язане з виконанням обов'язків військової служби, по ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи.

02 травня 2019 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області з заявою про перерахунок пенсії відповідно до частини 3 статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28 лютого 1991 року № 796-ХІІ (із змінами ) На своє звернення позивач отримав повідомлення про те, що Конституційним Судом не був встановлений механізм виконання рішення.

З 01.07.2019 ОСОБА_1 проведений перерахунок його пенсії виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати та відповідно до Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою КМУ від 23.11.2011 №1210 (зі змінами і доповненнями)

Розрахунок пенсії проведений за формулою П = Зс х Кзс х Кв : 100%. У даній формулі показник Кзс визначається як: Кзс = Зп (мін)x5 : Зс1, де Зп (мін) - це і є розмір мінімальної заробітної плати, встановлений законом на 1 січня відповідного року.

28 листопада 2019 року позивач повторно звернувся до відповідача з заявою про проведення перерахунку пенсії згідно з частиною 3 статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", яка передбачає, що особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється відповідно до цього Закону або за бажанням таких осіб - з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.

Відповідачем надана відповідь від 21 грудня 2019 року про те, що з 01 липня 2019 року йому проведений перерахунок пенсії відповідно до постанов Кабінету Міністрів України №543 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України» та №1210 "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", якою затверджений Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати.

З 01.12.2019 року пенсія позивача знову була перерахована відповідно до Закону України «Про Державний бюджет України на 2019 рік» , відтак її розмір склав 9320,45 грн.

Вирішуючи спір, суд виходить з такого.

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я, умови соціального захисту потерпілого населення визначено Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (далі - Закон № 796-ХІІ).

Відповідно до частини 3 статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється відповідно до цього Закону або за бажанням таких осіб - з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.

Постановою Кабінету Міністрів України №1210 від 23 листопада 2011 року затверджений Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, який визначає механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей 54, 57, 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Рішенням Конституційного Суду України від 25 квітня 2019 року № 1-р (ІІ)/2019 визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), словосполучення "дійсної строкової", яке міститься у положеннях частини третьої статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28 лютого 1991 року № 796-XII зі змінами, за якими визначення розміру відшкодування заподіяної внаслідок ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС шкоди при обчисленні пенсії виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, поширюються лише на категорію військовослужбовців, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю.

Також, вказаним рішенням встановлено, що словосполучення "дійсної строкової", що міститься в положеннях частини третьої статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28 лютого 1991 року № 796-XII зі змінами, за якими визначення розміру відшкодування заподіяної внаслідок ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС шкоди при обчисленні пенсії виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, поширюються лише на категорію військовослужбовців, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, визнане неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.

Отже, з резолютивної частини Рішення Конституційного Суду України (другий сенат) від 25 квітня 2019 року випливає, що визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним) словосполучення "дійсної строкової", яке міститься у положеннях частини третьої статті 59 Закону, та втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України Рішення.

Згідно з частиною 2 статті 152 Конституцій України закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.

З огляду на це, чинними після 25 квітня 2019 року є положення частини третьої статті 59 Закону, згідно з якими особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється відповідно до Закону або за бажанням таких осіб - з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.

Отже, фактично в результаті ухвалення Рішення Конституційним Судом України змінено положення частини третьої статті 59 Закону, оскільки розширено раніше встановлений перелік осіб, на яких поширювався порядок обчислення пенсій по інвалідності, визначений цими положеннями Закону. Відтак особи, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби та є інвалідами внаслідок цього, мають право на обчислення пенсії, виходячи з п'ятикратного розміру згідно з частиною 3 статті 59 Зaкoну Укрaїни «Прo стaтус і сoціaльний зaxист грoмaдян, які пoстрaждaли внaслідoк Чoрнoбильськoї кaтaстрoфи» з 26 квітня 2019 року.

Таким чином, позивач відповідає встановленим законом вимогам для можливості перерахунку пенсії відповідно до частини 3 статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" і має право на отримання пенсії по інвалідності відповідності до вказаної норми закону, виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01 січня відповідного року, починаючи з 26 квітня 2019 року.

Що стосується застосування відповідачем формули для обчислення пенсії, суд виходить з наступного.

Постановою Кабінету Міністрів України від 15 листопада 2017 року №851 внесені зміни до Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року № 1210 (надалі - Порядок № 1210)

Згідно з цими змінами Порядок доповнений пунктом 9-1: за бажанням осіб, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби та внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, за формулою: П = Зс х Кзс х (Кв : 100%), де П - розмір пенсії; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, визначається як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки; Кзс - середньомісячний коефіцієнт заробітної плати, який враховується під час обчислення пенсії; Кв - розмір відшкодування фактичних збитків (у відсотках). Середньомісячний коефіцієнт заробітної плати, який враховується під час обчислення пенсії (Кзс), визначається за формулою: Кзс = (Зп (мін) х 5) : Зс1, де Зп(мін) - розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року; Зс1 - середня заробітна плата (дохід) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за рік, що передує відповідному року. Розмір відшкодування фактичних збитків (Кв) визначається як відсоток втрати працездатності, визначений органами медико-соціальної експертизи.

У разі зміни розміру мінімальної заробітної плати проводиться перерахунок зазначених пенсій виходячи з розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.

Постановою Кабінету Міністрів України від 26 червня 2019 року № 543 положення абзацу першого пункту 9-1 Порядку № 1210 приведені у відповідність до частини 3 статті 59 Закону №796-XII (з урахуванням Рішення Конституційного Суду України від 25 квітня 2019 року № 1-р(II)/2019), і викладені у такій редакції: "За бажанням військовослужбовців, зокрема військовозобов'язаних, призваних на військові збори, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження військової служби (військових зборів) і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, за формулою:(...)"

Отже формула, за якою розраховується пенсія, внаслідок прийняття рішення Конституційного Суду змін не зазнала.

Суд звертає увагу на те, що механізм обчислення пенсій по інвалідності, передбачений Порядком № 1210, розповсюджується на випадки призначення пенсій відповідно до статей 54, 57, 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", отже застосовується і стосовно пенсії позивача.

Крім того, суд приходить до висновку про те, що наведене у законі формулювання "обчислюється з 5-кратного розміру мінімальної заробітної плати" не є тотожним поняттю " дорівнює п'ятикратному розміру мінімальної заробітної плати", відтак зі змісту закону не вбачається, що пенсія повинна обчислюватись шляхом простого арифметичного множення розміру мінімальної заробітної плати на п'ять.

Суд погоджується з доводами відповідача щодо застосування існуючої та чинної на даний час формули розрахунку, про яку згадувалось вище, оскільки встановлений законом 5-кратний розмір мінімальної заробітної плати, встановленої на 1 січня відповідного року, є лише вихідним показником (величиною) для обчислення пенсії, який сам по собі не враховує і не може враховувати індивідуальні обставини і особливості, пов'язані з особою кожного конкретного пенсіонера.

Незастосування ж вказаного порядку розрахунку пенсії призвело б до встановлення однакового для всіх пенсіонерів розміру пенсії, який би не враховував ті обставини і особливості, які мали місце під час трудової діяльності кожної окремої особи або інші суттєві факти, пов'язані з індивідуальними питаннями призначення пенсій.

Таким чином, судом не встановлено, що здійснені у 2019 році перерахунки пенсії позивача були зроблені з порушенням закону, оскільки застосована відповідачем формула перерахунку згідно з Порядком №1210 є чинною, не скасованою, а тому її застосування є правомірним.

У той же час, що стосується періоду з 01.01.2020 року, судом з матеріалів пенсійної справи, копія якої надана відповідачем, не встановлено, що відповідачем здійснювався відповідний перерахунок пенсії позивача з 01.01.2020 року у зв'язку зі збільшенням розміру мінімальної заробітної плати.

Оскільки Законом України "Про Державний бюджет на 2020 рік" розмір мінімальної заробітної плати був підвищений, Головне управління було зобов'язане провести перерахунок пенсії позивача з врахуванням п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня 2020 року. Однак, як вбачається з матеріалів справи та відзиву, де відповідач дане питання обходить, матеріали пенсійної справи ОСОБА_1 не містять документів про перерахунок пенсії з 01.01.2020 року ( наприклад рішення, протоколи, розпорядження або інші документи управління про перерахунок), відтак відповідач не довів, що провів належний позивачеві перерахунок пенсії останнього з 01 січня 2020 року. Зважаючи на це, судом встановлено протиправну бездіяльність відповідача у цій частині.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку про наявність підстав для часткового задоволення позовних вимог шляхом визнання протиправною бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо непроведення перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2020 року із застосуванням п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої Законом України "Про Державний бюджет на 2020 рік" відповідно до порядку, який був чинним станом на момент виникнення у особи права на перерахунок ( з січня 2020 року)

Інша позовна вимога про зобов'язання відповідача у подальшому проводити перерахунок пенсії у разі зміни розміру мінімальної заробітної плати без застосування вищезазначеної формули судом задоволена бути не може, оскільки відповідно до КАС України судовому захисту підлягає лише порушене, оспорюване або невизнане право.

Судом не було встановлено протиправності застосування відповідачем згаданої формули перерахунку, до того ж суд не може і не повинен прогнозувати, яким чином може змінитись законодавство у майбутньому. Зважаючи на це, ця вимога задоволенню не підлягає.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

адміністративний позов задоволити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, яка полягає у непроведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2020 року із застосуванням п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої Законом України "Про Державний бюджет на 2020 рік" станом на 01 січня 2020 року.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2020 року з застосуванням п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої Законом України "Про Державний бюджет на 2020 рік" станом на 01 січня 2020 року, відповідно до частини 3 статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з урахуванням проведених виплат.

У задоволенні решти вимог позову - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складене 22 липня 2020 року

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_2 )

Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена, 10,Хмельницький,Хмельницька область,29000 , код ЄДРПОУ - 21318350)

Головуючий суддя І.С. Козачок