Рішення від 22.07.2020 по справі 520/6749/2020

Харківський окружний адміністративний суд

61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Харків

22 липня 2020 р. № 520/6749/2020

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Зоркіної Ю.В,, розглянувши за правилами спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , іпн. НОМЕР_1 ) до Харківського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) (вул. Сумська, буд. 61,м. Харків,61022, код ЄДРПОУ23320813) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-

встановив

Позивач звернулася до суду з зазначеним адміністративним позовом, в якому просить суд: 1.) визнати протиправними дії Харківського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Харків) щодо відмови у видачі свідоцтва про народження дитини з зазначенням громадянства її батька та без зазначення відомостей в графі " по батькові"; 2.) зобов'язати видати свідоцтво про народження дитини з зазначенням імені " ОСОБА_2 " , прізвища " ОСОБА_3 ", відомостей про батька " ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ", громадянства батька " громадянин республіки Туреччина" та інші відомостей з урахуванням вимог чинного законодавства.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивачці протиправно відмовлено у видачі свідоцтва про народження дитини з зазначенням громадянства її батька та без зазначення відомостей в графі " по батькові".

Ухвалою від 01.06.2020 у справі відкрито спрощене провадження в порядку, визначеному ст.ст.257,262 КАС України.

30.06.2020 відповідачем надано відзив на адміністративний позов, у якому зазначено про відсутність підстав для задоволення позовних вимог, оскільки у спірних правовідносинах відповідач діяв у відповідності до вимог чинного законодавства. На запит позивачки від 23.05.2020 щодо можливості зазначення відомостей про громадянство батька у свідоцтві про народження дитини, а у випадку неможливості зазначення останніх надати роз'яснення з посиланням на Правила державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 18.10.2000 № 52/5 надано відповідь із посиланням на вимоги чинного законодавства.

Долученими до матеріалів справи документами встановлено, що позивачка перебуває у шлюбі з громадянином Республіки Туреччина ОСОБА_4 , який укладено 04.12.2019 на території Републіки Туреччина. ІНФОРМАЦІЯ_2 позивачка народила дитину .

Як вказано у позовній заяві у квітні 2020 року вона звернулася до центру надання адміністративних послуг з заявою про реєстрацію народження дитини та видачі свідоцтва про народження, проте спеціалістами Центру послуг, до складу якого входить Харківський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків), в усній формі зазначено, що без фізичної присутності батька дитини, свідоцтво про народження дитини з відповідним зазначенням його громадянства видано не буде. З письмовою заявою про надання письмового висновку про відмову у наданні відповідного свідоцтва про народження дитини внаслідок стурбованості та відсутності відповідної освіти позивачка не звернулася.

23.05.2020 позивач звернулася до Харківського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) з письмовою заявою (вимогою) видати свідоцтво про народження дитини без зазначення «по батькові» (оскільки у Республіки Туреччина його немає), та з зазначенням громадянства батька (без якого позивач не зможе вивезти дитину за межі країни).

Заступником начальника Харківського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) А.Зайцевою, яка прийняла письмову заяву, в усній формі зазначено, що позивачці відмовлять у видачі свідоцтва про народження дитини з зазначенням вище даних.

Вказані дії обумовили звернення до суду.

По суті заявлених позовних вимог суд зазначає наступне.

Частинами 1, 4 ст.6 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» визначено, що відділи державної реєстрації актів цивільного стану проводять державну реєстрацію народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті, вносять зміни до актових записів цивільного стану, поновлюють та анулюють їх; формують Державний реєстр актів цивільного стану громадян, ведуть його, зберігають архівний фонд; здійснюють відповідно до законодавства інші повноваження. Органи державної реєстрації актів цивільного стану видають відповідні свідоцтва про державну реєстрацію актів цивільного стану.

Положенням ч.2 ст.13 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» передбачено, що державна реєстрація народження дитини проводиться за письмовою або усною заявою батьків чи одного з них за місцем її народження або за місцем проживання батьків.

Частиною 1, 2 ст.122 СК України визначено, що дитина, яка зачата і (або) народжена у шлюбі походить від подружжя. Походження дитини від подружжя визначається на підставі свідоцтва про шлюб та документа закладу охорони здоров'я про народження дружиною дитини.

Згідно до п. 3 гл. І розділу II Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 18.10.2000 № 52/5 для державної реєстрації актів цивільного стану подаються документи, які підтверджують факти, що підлягають державній реєстрації, а також паспорт або паспортний документ заявника.

Положеннями пп. «а» п. 2., пп. «а» п.12 гл.1 р. ІІІ Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні визначено, що підставами для проведення державної реєстрації народження дитини є в т.ч. медичне свідоцтво про народження (форма № 103/о)

Одночасно із заявою про державну реєстрацію народження пред'являються та в актовому записі про народження зазначаються: а) паспорти або паспортні документи, що посвідчують особи батьків (одного з них); б) паспорт або паспортний документ, що посвідчує особу заявника, у разі якщо державна реєстрація народження проводиться не батьками, а іншою особою; в) документ про шлюб батьків у разі реєстрації шлюбу компетентним органом іноземної держави.

Пунктами 6,7 гл.1 р. ІІ Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні визначено, що документи, складені іноземною мовою, подаються для державної реєстрації актів цивільного стану разом з їх перекладами на українську мову, засвідченими в установленому порядку. Документи, видані компетентними органами іноземних держав на посвідчення актів цивільного стану, здійснених поза межами України за законами відповідних держав щодо громадян України, іноземців і осіб без громадянства, визнаються дійсними в Україні за наявності легалізації, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.

Суд зазначає, що особливості державної реєстрації актів цивільного стану за заявами, поданими через центри надання адміністративних послуг врегульовані гл.2 р.ІІ Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, відповідно до якого державна реєстрація актів цивільного стану може проводитися за заявою заявника шляхом звернення до центру надання адміністративних послуг.

У разі подання заяви та документів, необхідних для державної реєстрації актів цивільного стану, до центру надання адміністративних послуг адміністратор такого центру вчиняє усі дії щодо роз'яснення умов та порядку проведення відповідної державної реєстрації актів цивільного стану, прийняття відповідних документів, які передбачені цими Правилами та здійснення яких покладається на працівника органу державної реєстрації актів цивільного стану.

Адміністратор центру надання адміністративних послуг формує та реєструє заяву про державну реєстрацію актів цивільного стану за допомогою програмних засобів ведення Державного реєстру актів цивільного стану громадян, крім випадків, передбачених цими Правилами, на якій заявник за умови відсутності зауважень до відомостей, зазначених у ній, проставляє власний підпис.

Під час формування та реєстрації заяви адміністратор центру надання адміністративних послуг встановлює особу заявника на підставі документів, визначених абзацом першим пункту 3 глави 1 цього розділу. Якщо документи, що подаються для державної реєстрації актів цивільного стану, складені іноземною мовою, до заяви обов'язково додаються переклад їх тексту українською мовою, а також копії паспортного документа іноземця, посвідки на постійне чи тимчасове проживання або іншого документа, що підтверджує законність перебування іноземця чи особи без громадянства на території України, засвідчені в установленому порядку.

Центр надання адміністративних послуг забезпечує передачу заяви та документів, необхідних для державної реєстрації актів цивільного стану, до відділу державної реєстрації актів цивільного стану в межах відповідної адміністративно-територіальної одиниці на розгляд та зберігання. Заява про державну реєстрацію народження або смерті та документи, необхідні для такої державної реєстрації, передаються до відповідного відділу державної реєстрації актів цивільного стану в день звернення заявника або не пізніше наступного робочого дня у разі їх отримання поза робочим часом відділу.

Відділ державної реєстрації актів цивільного стану невідкладно в день отримання заяви від центру надання адміністративних послуг обліковує її у відповідному журналі прийому заяв, де здійснює відмітку про подання такої заяви через центр надання адміністративних послуг.

У разі подання документів через центр надання адміністративних послуг отримання свідоцтва про народження, смерть, письмової відмови в проведенні державної реєстрації акту цивільного стану, висновку про надання дозволу на зміну імені чи про відмову у зміні імені здійснюється в центрі надання адміністративних послуг, через який подано відповідну заяву.

Центр надання адміністративних послуг забезпечує отримання відповідних документів не пізніше наступного робочого дня з дня державної реєстрації акту цивільного стану чи прийняття відділом державної реєстрації актів цивільного стану рішення про відмову в проведенні такої реєстрації або складання висновку про надання дозволу на зміну імені чи про відмову у зміні імені.

У разі неотримання заявником свідоцтва, витягу чи письмової відмови в проведенні державної реєстрації акту цивільного стану або висновку про надання дозволу на зміну імені чи про відмову у зміні імені протягом одного місяця з дня їх надходження до центру надання адміністративних послуг вони повертаються на підставі акта приймання-передавання до відповідного відділу державної реєстрації актів цивільного стану для зберігання та подальшої видачі заявнику відділом державної реєстрації актів цивільного стану.

Письмову відмову в проведенні державної реєстрації акту цивільного стану або висновок про надання дозволу на зміну імені чи про відмову у зміні імені відділ державної реєстрації актів цивільного стану надсилає заявнику не пізніше наступного робочого дня після її (його) повернення центром надання адміністративних послуг.

Отже, виходячи зі змісту вказаних положень Регіональний центр послуг та відділ реєстрації актів цивільного стану є різними суб'єктами, які мають відмінні повноваження, Центр лише акумулює відповідні документи та разом з заявою та доданими до неї документами передає їх до відповідного відділу державної реєстрації актів цивільного стану для прийняття рішення, в тому числі про реєстрацію народження.

Як зазначено позивачкою у позові працівником центру в усній формі зазначено про відсутність підстав для видачі свідоцтва про народження дитини з відповідним зазначенням громадянства за відсутності батька дитини. Проте, вирішення вказаного питання не віднесено до компетенції працівників центру надання послуг та, відповідно, не є відмовою відповідача у здійсненні реєстраційних дій та видачі свідоцтва про народження.

Долученими до матеріалів справи документами підтверджено, що 23.05.2020 позивачкою безпосередньо до відповідача надано заяву щодо причин відмови у наданні свідоцтва про народження дитини з зазначенням громадянства батька, з обґрунтуванням відповіді з посиланням на Правила державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 18.10.2000 № 52/5, до заяви надано незасвідчена ксерокопія медичного свідоцтва про народження № 479 від 26.03.2020, виданого КНП Харківської міської ради «Міський перинатальний центр» Харківської міської ради, незасвідчена копія паспорту гр. України ОСОБА_5 № 004587819, виданого 14.02.2020 органом 6317, незасвідчену ксерокопію свідоцтва про шлюб № 363 від 04.12.2019, виданого Управлінням у справах населення Балчова/Ізмір Турецької Республіки з проставленим апостилем та з перекладом українською мовою.

На вказане звернення листом від 28.05.2020 № 3254/22.1-10 позивачці з посиланням на положення зазначені вище норми Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні надано відповідь та повідомлено, що відповідно до пп. «а» п.12 гл.1 р. ІІІ Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 18.10.2000 № 52/5 якщо документ, що посвідчує особу одного з батьків, з поважних причин не може бути пред'явлений, то орган державної реєстрації актів цивільного стану не вправі відмовити в державній реєстрації народження дитини. Відомості про другого з батьків у цьому разі зазначаються на підставі свідоцтва про шлюб. Дані про громадянство в актовому записі про народження та свідоцтві не заповнюються, про що робиться відповідний запис у графі "Для відміток" актового запису про народження. Надалі ці дані можуть бути доповнені відповідно до законодавства, яке регулює порядок внесення змін до актових записів цивільного стану.

Виходячи зі змісту заяви позивачки від 23.05.2020, яка подана до відповідача, суд приходить до висновку, що остання по суті не є заявою про державну реєстрацію народження, тоді як інших доказів звернення з заявою про вчинення означеної дії матеріали справи не містять.

Заява від 23.05.2020 є заявою-запитом щодо надання роз'яснень та повідомлення певних обставин, на що листом від 28.05.2020 № 3254/22.1-10 надана відповідь, яка не містить у собі відмови у вчиненні реєстраційних дій.

Згідно ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу.

Частиною 2ст.77 КАС України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача задоволенню не підлягають.

Судові витрати підлягають розподілу в порядку, визначеному ст.139 КАС України

На підставі вищевикладеного та керуючись ст. 243, ст. 246, ст.255, ст. 293, ст. 295, ст. 297 КАС України, суд,

вирішив:

Адміністративний позов залишити без задоволення.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно - телекомунікаційної системи шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, або спрощеного позовного провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Строки визначені в рішенні суду, обчислюються з урахуванням положень п.3 Прикінцевих положень КАС України

Суддя Зоркіна Ю.В.