Справа № 161/9244/20
Провадження № 2-а/161/305/20
21 липня 2020 року Луцький міськрайонний суд Волинської області
у складі:
головуючого - судді Рудської С.М.
при секретарі - Ярмолюк В.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Луцьку справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до поліцейського сектору реагування патрульної поліції Ківерцівського районного відділу поліції Головного управління Національної поліції у Волинській області капрала поліції Кузьми Світлани Євгеніївни про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення, -
11.06.2020 року позивач ОСОБА_2 звернувся до суду з вищевказаною позовною заявою, уточненим позовом від 07.07.2020 року, на обґрунтування яких зазначив, що 14.10.2019 року відповідачем відносно нього було винесено постанову про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі серії БАА № 374525, якою його визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 122 КУпАП (далі - оскаржувана постанова). Вважає оскаржувану постанову незаконною та такою, що винесена без належних на те правових підстав та без з'ясування усіх обставин правопорушення. Так, жодних доказів порушення ним вимог ПДР України інспектором поліції надано не було. Враховуючи викладене, просить суд визнати дії відповідача щодо винесення відносно нього оскаржуваної постанови неправомірними, скасувати її, а провадження у справі про адміністративне правопорушення за ч. 2 ст. 122 КУпАП закрити (а.с. 1-3, 11-12).
Одночасно з адміністративним позовом, ОСОБА_2 було подано заяву про поновлення строку звернення до суду в обогрунтування якої останній зазначив, що 10.04.2020 року він звернувся до банківської установи де його повідомили про наявність відносно нього виконавчого провадження щодо примусового виконання оскаржуваної постанови. З матеріалами виконавчого провадження він ознайомився 15.05.2020 року, тому саме з цього часу йому стало відомо про наявність оскаржуваної постанови. Враховуючи наведене, а також внесення змін до законодавчо визначених процесуальних строків, які були спричинені поширенням гострої респіраторної хвороби COVID-19, просить поновити строк на звернення до суду з вищевказаним адміністративним позовом (а.с. 13-14).
Ухвалою Луцького міськрайонного суду Волинської області від 10.07.2020 року позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито спрощене позовне провадження та призначено розгляд справи у судовому засіданні без виклику сторін (а.с. 24-25).
Згідно ч. 4 ст. 229 КАС України якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши письмові докази, які містяться в матеріалах справи, суд приходить до наступних висновків.
Відповідно до ст. 245 КАС України завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Статтею 246 КАС України визначений порядок провадження в справах про адміністративні правопорушення в органах (посадовими особами), уповноважених розглядати справи про адміністративні правопорушення, визначається цим Кодексом та іншими законами України. Порядок провадження в справах про адміністративні правопорушення в районних, районних у місті, міських чи міськрайонних судах визначається цим Кодексом та іншими законами України.
Згідно ст. 213 КУпАП справи про адміністративні правопорушення розглядаються, зокрема, органами Національної поліції, органами державних інспекцій та іншими органами (посадовими особами), уповноваженими на те цим Кодексом.
Стаття 217 КУпАП передбачає, що посадові особи, уповноважені розглядати справи про адміністративні правопорушення, можуть накладати адміністративні стягнення, передбачені цим Кодексом, у межах наданих їм повноважень і лише під час виконання службових обов'язків. Перелік посадових осіб, які від імені органів, згаданих у п. 2, 5 ст. 213 цього Кодексу, розглядають справи про адміністративні правопорушення, встановлюється законами України.
Відповідно до ст. 222 КУпАП органи внутрішніх справ (Національна поліція) розглядають, зокрема, справи про такі адміністративні правопорушення: про порушення правил дорожнього руху, правил, що забезпечують безпеку руху транспорту, правил користування засобами транспорту, зокрема, за ст. 122 КУпАП.
Від імені органів Національної поліції розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення мають право працівники органів і підрозділів Національної поліції, які мають спеціальні звання, відповідно до покладених на них повноважень
Отже, працівники органів Національної поліції при розгляді справи про адміністративне правопорушення діють від імені органів Національної поліції.
Тому належним відповідачем, як суб'єктом владних повноважень у адміністративній справі щодо оскарження рішень (дій чи бездіяльності) у справі про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення щодо правопорушень у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, повинен бути відповідний орган Національної поліції.
Разом з тим, даний адміністративний позов заявлено до поліцейського СРПП Ківерцівського РВП ГУНП у Волинській області капрала поліції Кузьми С.Є., тобто до неналежного відповідача.
Згідно із ч. 3 ст. 48 КАС України, якщо позов подано не до тієї особи, яка повинна відповідати за позовом, суд до ухвалення рішення у справі за згодою позивача замінює первісного відповідача належним відповідачем, не закриваючи провадження у справі, якщо це не потягне за собою зміни підсудності адміністративної справи. Суд має право за клопотанням позивача до ухвалення рішення у справі залучити до участі у ній співвідповідача.
Однак, підчас розгляду даної справи, ані позивачем, ані його представником відповідного клопотання про залучення до участі у ній співвідповідача до суду подано не було.
Враховуючи наведене вище, суд вважає, що позов ОСОБА_1 до поліцейського СРПП Ківерцівського РВП ГУНП у Волинській області капрала поліції Кузьми С.Є. про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення, який є неналежним відповідачем у цьому спорі, про скасування постанови в справі про адміністративне правопорушення задоволенню не підлягає.
Разом з тим, інші доводи позовної заяви, які стосуються оскаржуваної постанови, не підлягають оцінці, виходячи з того, що позов пред'явлений до неналежного відповідача, а тому і законність його дій може бути перевірена лише у випадку пред'явлення позову до особи, яка є належним відповідачем у справі.
За вказаних обставин, судом не вирішується питання про поновлення строків на звернення до суду з даним позовом.
Крім того, суд роз'яснює про те, що позивач має право повторно звернутися з адміністративним позовом до належного відповідача - відповідного органу Національної поліції.
Крім того, у своїй постанові від 18.03.2020 року № 543/775/17 Велика Палата Верховного Суду, прийшла до висновку, що у справах щодо оскарження постанов про адміністративне правопорушення у розумінні положень статей 287, 288 КУпАП, як і в інших справах, які розглядаються судом у порядку позовного провадження, слід застосовувати статті 2-5 Закону № 3674-VІ, які пільг за подання позовної заяви, відповідних скарг у цих правовідносинах не передбачають. З огляду на необхідність однакового підходу у визначенні розміру судового збору, який підлягає застосуванню у справах щодо накладення адміністративного стягнення та справляння судового збору, він складає за подання позовної заяви 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Однак, ОСОБА_2 від сплати судового збору звільнений на підставі п. 13 ч. 1 ст. 5 ЗУ «Про судовий збір», як учасник бойових дій (а.с. 5).
Згідно ч. 5 ст. 139 КАС України у разі відмови у задоволенні вимог позивача, звільненого від сплати судових витрат, або залишення позовної заяви без розгляду чи закриття провадження у справі, судові витрати, понесені відповідачем, компенсуються за рахунок коштів, передбачених Державним бюджетом України, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
За таких обставин, судові витрати по справи слід компенсувати за рахунок коштів, передбачених Державним бюджетом України.
Керуючись ст.ст. 5, 6, 8-10, 72-78, 241-246, 286 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У задоволенні позову ОСОБА_1 до поліцейського сектору реагування патрульної поліції Ківерцівського районного відділу поліції Головного управління Національної поліції у Волинській області капрала поліції Кузьми Світлани Євгеніївни про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення - відмовити.
Рішення може бути оскаржене до Восьмого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня його проголошення.
До початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Луцький міськрайонний суд Волинської області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Повний текст рішення складено 21 липня 2020 року.
Суддя Луцького міськрайонного
суду Волинської області С.М. Рудська