Рішення від 16.07.2020 по справі 524/1346/20

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 липня 2020 року м. ПолтаваСправа № 524/1346/20

Полтавський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Костенко Г.В.,

за участю:

секретаря судового засідання - Ніценко А.О.,

позивача - ОСОБА_1 ,

представника позивача - Супрун Л.В.,

представника відповідача - Пономаренко Н.О.,

представника третьої особи - Шаумян О.В.,

розглянув у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору Департамент житлово-комунального господарства Виконавчого комітету Кременчуцької міської ради про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

04.03.2020 ОСОБА_1 (надалі - ОСОБА_1 , позивач) звернувся до Автозаводського районного суду м. Кременчука із позовом до виконавчого комітету Кременчуцької міської ради (надалі - відповідач) в якій просив:

- визнати протиправною відмову виконавчого комітету Кременчуцької міської ради від 30.10.2019 у наданні ОСОБА_1 дозволу на від'єднання квартири АДРЕСА_1 від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання, влаштування у вказаній квартирі індивідуального (автономного) опалення;

- зобов'язати виконавчий комітет Кременчуцької міської ради Полтавської області видати ОСОБА_1 дозвіл на від'єднання квартири АДРЕСА_1 від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання, влаштування у вказаній квартирі індивідуального (автономного) опалення.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач є власником 1 /2 квартири АДРЕСА_1 . Тривалий час його не влаштовувала якість послуг теплопостачання, внаслідок чого неодноразово звертався до відповідача з питанням про відключення належної йому квартири від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води. Однак, відповідач відмовив у задоволенні заяви, посилаючись на норми Порядку відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання, затвердженого наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України №4 від 22.11.2005 та Порядку відключення споживачів від систем централізованого опалення та постачання гарячої води, затверджено наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України №169 від 26.07.2019. На думку позивача, відмова є протиправною, оскільки обмежує його право розпоряджатися на власний розсуд своєю власністю.

Ухвалою Автозаводського районного суду м. Кременчука від 10.03.2020 матеріали справи №524/1346/20 передано за підсудністю до Полтавського окружного адміністративного суду.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 27.04.2020 позовну заяву було залишено без руху у зв'язку з невідповідністю вимогам статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України).

13.05.2020 позивач усунув недоліки позовної заяви, визначені ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 27.04.2020.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 18.05.2020 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрити провадження в адміністративній справі №524/1346/20. Вирішено розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження з викликом учасників справи.

03.06.2020 до суду надійшов відзив на позовну заяву (а.с.58-59), в якому представник відповідача просить відмовити в задоволені позовних вимог в повному обсязі. Відповідач зазначає, що у спірних правовідносинах діяв відповідно до вимог чинного законодавства, в межах наданих повноважень.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 11.06.2020 залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача: Департамент житлово-комунального господарства Виконавчого комітету Кременчуцької міської ради.

26.06.2020 до суду надійшли письмові пояснення від третьої особи (а.с.71-75), в яких представник просив відмовити у задоволені позовних вимог.

У судовому засіданні позивач та його представник позовні вимоги підтримали та просили їх задовольнити з підстав, наведених у позовній заяві.

Представники відповідача та третьої особи в судовому засіданні проти задоволення позову заперечували, просили відмовити у його задоволенні, посилаючись на обставини викладені у відзиві на позовну заяву та письмових поясненнях.

Суд, заслухавши пояснення позивача, представників сторін, дослідивши матеріали справи, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення, оцінивши докази, що мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, встановив такі факти та відповідні до них правовідносини.

Судом встановлено, що позивач є співвласником квартири №24, загальною площею 129,2 м 2 , що розташована за адресою: АДРЕСА_1 (а.с.17-21)

11.09.2019 позивач звернувся до Департаменту ЖКГ м.Кременчука із заявою про розгляд питання щодо надання дозволу на відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води з метою влаштування індивідуального (автономного) опалення та гарячого водопостачання. До заяви було додано збір підписів мешканців будинку, які є сусідами ОСОБА_1 та які не заперечують на влаштування індивідуального опалення у квартирі позивача (а.с.76-78).

Листом від 01.10.2019 №Ко-27-06/1394 ОСОБА_1 надано відповідь на його звернення (а.с.13-14).

Як слідує з письмових пояснень третьої особи, 03.10.2019 позивач звернувся до міського голови м.Кременчука, під час проведення особистого прийому громадян, з питанням щодо встановлення індивідуального опалення в його квартирі.

Листом від 30.10.2019 №З-02-15/408 ОСОБА_1 надано відповідь на його звернення (а.с.15-16).

Вважаючи протиправною відмову у наданні дозволу на від'єднання квартири АДРЕСА_1 від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання, влаштування у вказаній квартирі індивідуального (автономного) опалення, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Закон України "Про теплопостачання" від 02.06.2005 №2633-IV визначає основні правові, економічні та організаційні засади діяльності на об'єктах сфери теплопостачання та регулює відносини, пов'язані з виробництвом, транспортуванням, постачанням та використанням теплової енергії з метою забезпечення енергетичної безпеки України, підвищення енергоефективності функціонування систем теплопостачання, створення і удосконалення ринку теплової енергії та захисту прав споживачів та працівників сфери теплопостачання.

Відповідно до частини першої статті 24 Закону України "Про теплопостачання" споживач теплової енергії має право на вибір одного або декількох джерел теплової енергії чи теплопостачальних організацій, якщо це можливо за існуючими технічними умовами.

Отже, названий Закон регламентує право споживача на вибір одного або декількох джерел теплової енергії чи теплопостачальних організацій та за умови, якщо це можливо за існуючими технічними умовами та можливість споживача відмовитись від користування послугою. При цьому Закон безпосередньо не регулює питання порядку відключення окремих житлових будинків або приміщень від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання.

Відносини між суб'єктом господарювання, предметом діяльності якого є надання житлово-комунальних послуг (далі - виконавець), і фізичною та юридичною особою (далі - споживач), яка отримує або має намір отримувати послуги з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення (далі - послуги) регулюються Правилами надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, які затверджені постановою Кабінету Міністрів України №630 від 21.07.2005 (далі - Правила №630).

Згідно з пунктом 24 Правил №630 споживачі можуть відмовитися від отримання послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води.

Пунктом 25 Правил №630 передбачено, що відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється у порядку, що затверджується центральним органом виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства. Самовільне відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води забороняється.

На виконання приписів пункту 25 Правил №630 наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 22.11.2005 №4, затверджено Порядок відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання (далі - Порядок №4), який діяв до 17.09.2019, тобто був чинний на момент звернення (11.09.2019) ОСОБА_1 .

Згідно пункту 1.1 Порядку №4, цей Порядок визначає процедуру відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води (далі - ЦО і ГВП) житлового будинку при відмові споживачів від послуг ЦО і ГВП.

Приписами підпункту 2.2.2 пункту 2.2 цього Порядку встановлено, що підставою для відмови у наданні дозволу на відключення від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання є невиконання умов, визначених у пунктах 2.1 та 2.2 цього Порядку.

Пунктом 2.1 Порядку №4 визначено, що для вирішення питання відключення житлового будинку (будинків) від мереж централізованого опалення його власник (власники) повинен (повинні) звернутися до Комісії з письмовою заявою про відключення від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання.

У заяві про відключення від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання власник (власники) будинку зазначає причини відключення.

До заяви додається копія протоколу загальних зборів мешканців будинку щодо створення ініціативної групи з вирішення питання відключення від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання та прийняття рішення про влаштування у будинку системи індивідуального або автономного опалення. Рішення про відключення будинку від системи централізованого опалення з улаштуванням індивідуального опалення повинно бути підтримане всіма власниками (уповноваженими особами власників) приміщень у житловому будинку.

Відповідно до пункту 2.2 Порядку №4 комісія розглядає надані документи лише за наявності затвердженої органом місцевого самоврядування в установленому порядку оптимізованої схеми перспективного розвитку систем теплопостачання населеного пункту та у відповідності до неї.

При цьому обов'язково враховуються технічні можливості існуючих мереж газопостачання, водопостачання та електропостачання даного населеного пункту або окремого мікрорайону щодо забезпечення живлення запропонованої власником (власниками) системи теплопостачання. Комісією, у разі необхідності, можуть розглядатися питання збільшення потужностей та можуть розроблятися пропозиції щодо їх фінансування, а також заміни систем внутрішньоквартальних, а в деяких випадках і магістральних мереж газо-, водо-, теплопостачання.

Згідно з підпунктом 2.2.3 пункту 2.2 Порядку №4 якщо заявником є власник, наймач (орендар) окремого приміщення Комісія має право не розглядати його заяву до прийняття рішення про відключення від мереж централізованого теплопостачання всього будинку.

Системний аналіз зазначених норм дає підстави для висновку, що дозвіл на відключення від мереж централізованого опалення та теплопостачання може бути виданий лише за умови відключення цілого житлового будинку, на підтвердження чого додається копія протоколу загальних зборів мешканців будинку щодо створення ініціативної групи з вирішення питання відключення від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання та прийняття рішення про влаштування у будинку системи індивідуального або автономного опалення.

При цьому, можливість відключення окремої квартири (приміщення) Порядком №4 не передбачена.

Даний висновок узгоджується з правовою позицією Верховного Суду, що міститься, у постановах від 27 лютого 2018 року, 4 квітня 2018 року, 15 серпня 2019 року у справах №№ 234/1116/16-а, 826/9835/16, 210/2496/15-а відповідно.

Під час судового розгляду з'ясовано, та це підтверджено матеріалами справи, що до заяви не було додано протоколу загальних зборів мешканців будинку щодо створення ініціативної групи з вирішення питання відключення від мереж ЦО і ГВП та прийняття рішення про влаштування у будинку системи індивідуального або автономного опалення, як того вимагає пункт 2.1 Порядку №4.

Натомість позивач додав до заяви документ під назвою - "Додаток до заяви Про надання дозволу на відключення від мереж ЦО і ГВП квартири №24 і влаштування індивідуальної (автономної) системи теплопостачання" (а.с.78).

Крім того, позивач звернувся до директора ЖКГ м.Кременчука Москалика І.В. , а не до постійно діючої міжвідомчої комісії з розгляду питань щодо відключення споживачів від мереж ЦО і ГВП.

Таким чином, при зверненні 11.09.2019 позивачем не було дотримано вимоги Порядку №4.

Як свідчать матеріали справи, в подальшому 03.10.2019 позивач звернувся до міського голови м.Кременчука, під час проведення особистого прийому громадян, з питанням щодо встановлення індивідуального опалення в його квартирі.

Суд зазначає, що з 17.09.2019 процедуру відключення власників (співвласників) будівель, у тому числі житлових будинків, квартир та нежитлових приміщень багатоквартирних будинків (далі - споживачі) від систем (мереж) централізованого опалення (теплопостачання) та постачання гарячої води відповідно до Закону України "Про житлово-комунальні послуги" визначає Порядок відключення споживачів від систем централізованого опалення та постачання гарячої води, затверджений наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України 26.07.2019 №169, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 27.08.2019 за №982/33953 (надалі - Порядок №169).

Відповідно до пункту 1 розділу ІІІ вказаного Порядку відключення, власники квартир та нежитлових приміщень багатоквартирного будинку, приєднаного до ЦО та ГВП, мають право відокремити (відключити) свою квартиру чи нежитлове приміщення від ЦО та ГВП у разі, якщо на день набрання чинності Законом України "Про житлово-комунальні послуги" не менше як половина квартир та нежитлових приміщень цього будинку відокремлена (відключена) від ЦО та ГВП, та влаштувати систему індивідуального теплопостачання (опалення та/або гарячого водопостачання) у такій квартирі чи нежитловому приміщенні.

При цьому, пунктом 7 прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про житлово-комунальні послуги" від 09.11.2017 №2189-VIII передбачено, що у багатоквартирних будинках, у яких на день набрання чинності цим Законом не менш як половина квартир та нежитлових приміщень відокремлена (відключена) від мереж централізованого опалення та централізованого постачання гарячої води, власники квартир та нежитлових приміщень, приєднаних до таких мереж, не зобов'язані, але мають право виключно за власним рішенням у встановленому порядку відокремити (відключити) від них свою квартиру чи нежитлове приміщення та влаштувати систему індивідуального теплопостачання (опалення та/або гарячого водопостачання) у такій квартирі чи нежитловому приміщенні.

Отже, як слідує із вищенаведеного, відключення від мереж централізованого опалення і гарячого водопостачання можливе лише за умови, якщо на день набрання чинності Законом України "Про житлово-комунальні послуги" не менше як половина квартир та нежитлових приміщень будинку відокремлена (відключена) від ЦО та ГВП.

Пунктом 2 розділу ІІІ Порядку №169 визначено, що інформація про перелік багатоквартирних будинків, у яких не менше ніж половина квартир та нежитлових приміщень відокремлена (відключена) від ЦО та ГВП, розміщується на офіційних веб-сайтах органів місцевого самоврядування, виконавців відповідних комунальних послуг.

Відповідно до рішення виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області від 19.04.2019 №568 "Про визначення товариства з обмеженою відповідальністю "Кременчуцька ТЕЦ" виконавцем послуг з централізованого опалення та централізованого постачання води" (а.с.83-84) виконавцем послуг з централізованого опалення та централізованого постачання гарячої води по лівобережній частині АДРЕСА_1, від джерела ТОВ "Кременчуцька ТЕЦ" з покладанням відповідних обов'язків згідно з законодавством.

Учасниками справи не надано доказів (інформації) та судом не встановлено, що в будинку АДРЕСА_1 не менше ніж у половини квартир та нежитлових приміщень відсутнє централізоване опалення та гаряче водопостачання.

Суд зазначає, що відповідно до пунктів 3 та 4 розділу ІІІ Порядку №169, для відокремлення (відключення) від ЦО та ГВП власник квартири чи нежитлового приміщення багатоквартирного будинку звертається до органу місцевого самоврядування з письмовою заявою в довільній формі із зазначенням причини відокремлення (відключення) та подає інформацію про намір влаштування системи індивідуального теплопостачання (опалення та/або гарячого водопостачання) такої квартири чи нежитлового приміщення.

Заява про відокремлення (відключення) квартири чи нежитлового приміщення багатоквартирного будинку від ЦО та ГВП передається на розгляд Комісії.

Позивачем не надано доказів, що після набрання чинності Порядку №169 (17.09.2019) ним було подано письмову заяву про бажання відокремлення (відключення) від ЦО та ГВП.

Отже, з урахуванням вищевикладеного, суд приходить до висновку, що оскільки позивачем не було подано письмову заяву про бажання відокремлення (відключення) від ЦО та ГВП, відповідач не мав можливості виконати обов'язок, встановлений пунктом 4 розділу ІІІ Порядку №169, щодо передачі заяви на розгляд Комісії.

Також суд констатує, що навіть за умови подання письмової заяви про бажання відокремлення (відключення) від ЦО та ГВП, відповідач не мав права задовольнити заяву, оскільки у спірному випадку не дотримано вимоги пункту 1 розділу ІІІ Порядку №169.

Частиною першою статті 9 КАС України передбачено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до положень частин першої та другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У цій справі, заперечуючи проти позову, відповідачем не доведено правомірність прийняття оскаржуваного рішення.

Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб'єкта владних повноважень та докази, надані позивачем, суд вважає, що відсутні підстави для задоволення позову у повному обсязі.

Підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України,

ВИРІШИВ:

Відмовити в задоволенні позову ОСОБА_1 до виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору Департамент житлово-комунального господарства Виконавчого комітету Кременчуцької міської ради про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити певні дії повністю.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених пунктом 15.5 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України в редакції від 03.10.2017 року.

Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення, з урахуванням положень пункту 3 розділу VI "Прикінцеві положення" Кодексу адміністративного судочинства України.

Повне рішення складено 21 липня 2020 року.

Головуючий суддя Г.В. Костенко