Рішення від 20.07.2020 по справі 420/1025/19

Справа № 420/1025/19

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 липня 2020 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Білостоцького О.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження, визначеного ч.5 ст.262 КАС України, адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Одеський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, в якому позивач з урахуванням уточнених позовних вимог просить суд визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області такими, що не відповідають вимогам ст. 13 та ч. 3 ст. 1-1 Закону України від 09.04.1992 року №2262-ХІІ щодо перерахунку позивачу пенсії відповідно до вимог Постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 року з 1 січня 2018 року по 01.01.2020 року з урахуванням 100% підвищення грошового забезпечення;

- зобов'язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести ОСОБА_1 перерахунок призначеної пенсії відповідно до пункту «а» ст. 13 Закону України №2262-ХІІ та Постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 року з урахуванням 100% підвищення грошового забезпечення та відповідних надбавок: посадовий оклад - 4930,00 грн.; оклад за військове звання - 1340,00 грн.; процентна надбавка за вислугу років 45% - 2821,50 грн.; робота з таємними виробами, носіями, документами (15% посадового окладу) - 739,50 грн.; надбавка за особливо важливі завдання (50% від посадового окладу + окладу за військове звання + процентна надбавка за вислугу років) - 4545,75 грн.; премія (10% від посадового окладу) - 493,00 грн., всього - 14 869,75 грн., яке обчислювати в розмірі 59% від грошового забезпечення, визначеного на 01.01.2018 року без обмеження максимальним розміром, що складає 8 773,15 грн.;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії, починаючи з 01 січня 2018 року з урахуванням 100% підвищення грошового забезпечення, передбаченого Постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 року без обмеження будь-яким строком та з урахуванням збільшення основного розміру пенсії, надбавок, підвищень, цільової грошової допомоги, індексації та інших доплат до пенсії ОСОБА_1 без обмеження максимальним розміром на умовах та відповідно до діючого законодавства України.

В обґрунтування заявлених позовних вимог ОСОБА_1 зазначив, що на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» відповідач здійснив перерахунок йому пенсії, однак виплачує тільки частину основного розміру пенсії щомісяця, всупереч вимог Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», а саме у розмірі 43% від його грошового забезпечення, або у розмірі 26%, якщо враховувати до грошового забезпечення усі передбачені надбавки. Зазначеними діями на думку позивача, відповідач порушив вимоги ст.13 та ч.3 ст.1-1 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року №2262-ХІІ. Також позивач в позовним вимогах зазначає про необхідність врахування при перерахунку пенсій також і додаткові види грошового забезпечення (надбавку за роботу з таємними виробами, носіями, документами; надбавку за особливо важливі завдання та премію), що не були враховані відповідачем при перерахунку пенсії з 01.01.2018 року.

Ухвалою суду від 19.03.2019 року було відкрито спрощене позовне провадження без виклику (повідомлення) сторін за наявними у справі матеріалами в порядку ч. 5 ст. 262 КАС України. Відповідачу запропоновано в 15-денний строк з дня отримання ухвали надати відзив на адміністративний позов.

22.04.2019 року через канцелярію суду від відповідача надійшов відзив на адміністративний позов, з якого вбачається, що відповідач позов не визнає та зазначає, що Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області є органом виконавчої влади, який відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України має право діяти лише у межах, передбачених діючим законодавством України.

При цьому пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» №103 від 21.02.2018 року, передбачено виплату перерахованих пенсій військовим пенсіонерам проводити у таких розмірах: з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року - 50 відсотків; з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - 75 відсотків; з 1 січня 2020 - 100 відсотків суми підвищення пенсії. За таких умов відповідач вважає, що його дії відносно проведення виплати пенсії позивачу після її перерахунку у розмірі 50% та 75% від суми підвищення пенсії, визначеної станом на 01 березня 2018 року, є правомірними.

Щодо врахування додаткових видів грошового забезпечення, пенсійний орган зазначив, що з 1 січня 2007 року уповноважені органи Пенсійного фонду України здійснюють функції лише щодо призначення (перерахування) та виплати пенсій військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу, які мають право на пенсійне забезпечення на умовах Закону України від 09.04.1992 року №2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» на підставі статті 99 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» та постанови Кабінету Міністрів України від 02.11.2006 року №1522 «Про передачу органам Пенсійного фонду України функцій з призначення і виплати пенсій деяким категоріям громадян».

Вказаними нормативними актами на органи Пенсійного фонду покладено функції з призначення та перерахунку пенсій лише на підставі документів, які надходять від уповноважених органів. При цьому визначення розміру грошового забезпечення військовослужбовців чи окремих його складових для обчислення/перерахунку пенсії до компетенції органів Пенсійного фонду не належить.

Враховуючи те, що Головним управлінням ПФУ в Одеській області при перерахунку пенсії на виконання вимог ч.4 ст.63 Закону №2262-XII, Постанови Кабінету Міністрів України (далі КМУ) №704 та Постанови КМУ №103 були враховані всі складові, зазначені в довідці №ЮО103282 від 20.03.2018 року, виданої ІНФОРМАЦІЯ_1 про грошове забезпечення ОСОБА_1 , відповідач вважає, що підстав для визнання його дій протиправними в цій частині позовних вимог також немає.

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Одеський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки (є правонаступником ІНФОРМАЦІЯ_2 ) пояснень по суті спірних правовідносин не надав.

03.05.2019 року ухвалою суду провадження в адміністративній справі №420/1025/19 було зупинено на підставі п.9 ч.2 ст.236 КАС України до набрання законної сили рішенням у зразковій справі №240/6263/18. Також зазначено ухвалою було залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - Одеський обласний територіального центру комплектування та соціальної підтримки

У зв'язку із набранням законної сили рішенням у справі №420/6263/19 провадження в адміністративній справі №420/1025/19 було поновлено.

Відповідно до ст.258 КАС України суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Згідно частини 2 ст.262 КАС України розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження починається з відкриття першого судового засідання. Якщо судове засідання не проводиться, розгляд справи по суті розпочинається через тридцять днів, а у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу, - через п'ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі.

Судом під час розгляду справи встановлено наступне.

ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Одеській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у розмірі 59% від суми грошового забезпечення.

Відповідно до протоколу за пенсійною справою №103282 (Міноборони) від 01.05.2016 року позивачу було призначено пенсію за вислугу років на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у розмірі 59% відповідних сум грошового забезпечення, до якого увійшли: посадовий оклад, оклад за військове звання, процентна надбавка за вислугу років у відсотковому розмірі (35%), надбавка за роботу з таємними виробами, носіями, документами у розмірі (15%), надбавка за особливо важливі завдання (50%) та премія (10%) (а.с. 12).

У 2018 році на адресу ГУ ПФУ в Одеській області від Одеського обласного військового комісаріату надійшла нова довідка позивача №ЮО103282 від 20.03.2018 року про розмір грошового забезпечення позивача, що враховується для перерахунку пенсій згідно постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 року.

Як було встановлено судом, надана відповідачу Одеським обласним військовим комісаріатом довідка містила наступні складові грошового забезпечення, а саме: посадовий оклад у розмірі 4930,00 грн., оклад за військовим (спеціальним) званням у розмірі 1340,00 грн., надбавка за вислугу років (45%) - 2821,50 грн., всього грошового забезпечення у розмірі 9091,59 грн. (а.с. 25).

Разом з тим, 18.02.2019 року на адресу ГУ ПФУ в Одеській області від Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки надійшла оновлена довідка позивача №ЮО103282 про розмір грошового забезпечення позивача, що враховується для перерахунку пенсій згідно постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 року за нормами, чинними станом на 01.03.2018 року, яка містила наступні складові грошового забезпечення, а саме: посадовий оклад у розмірі 5360,00 грн., оклад за військовим (спеціальним) званням у розмірі 1340,00 грн., надбавка за вислугу років (45%) - 3015,99 грн., всього грошового забезпечення у розмірі 9715,00 грн. (а.с. 28).

Як вбачається з матеріалів адміністративної справи, на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області позивачу було проведено перерахунок пенсії та здійснено її виплату з 01.01.2018 року (а.с. 29).

Розмір пенсії позивача, після проведення перерахунку становить 5731,85 гривень, що становить 59% від розміру грошового забезпечення та складається з: посадового окладу - 5360,00 гривень; окладу за військовим званням - 1340,00 гривень; надбавки за вислугу років 45 % - 3015,99 грн.

Згідно постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 року, підвищення пенсії позивача до попереднього розміру пенсії складає 3261,88 грн. З них виплачується: з 01.01.2018 року по 31.12.2018 року щомісячно - 1630,94 гривень (50% від розміру підвищення пенсії); з 01.01.2019 року по 31.12.2019 року щомісячно - 2446,41 гривень (75% від розміру підвищення пенсії); з 01.01.2020 року щомісячно - 3261,88 гривень (100% підвищення пенсії).

Вважаючи протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо виплати перерахованої пенсії не в повному обсязі, а також неврахуванні при перерахунку пенсії додаткових видів грошового забезпечення, з яких позивачу призначалась пенсія, ОСОБА_1 звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

Відповідно до вимог ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Відповідно до ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача (ч.2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України).

Дослідивши адміністративний позов, відзив ГУ ПФУ в Одеській області інші письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх всебічному, повному і об'єктивному дослідженні, проаналізувавши положення чинного законодавства, що регулює спірні правовідносини, а також судову практику, суд доходить висновку, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Згідно з частиною 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ст. 55 Конституції України права і свободи людини і громадянина захищаються судом, кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.

Згідно із статтею 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №2262-ХІІ від 09 квітня 1992 року (далі - Закон №2262-ХІІ).

Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Відповідно до ч.1 ст.1-1 Закону №2262-ХІІ, законодавство про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, базується на Конституції України і складається з цього Закону, Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та інших нормативно-правових актів України, прийнятих відповідно до цих законів.

Згідно ст.10 Закону №2262-XII призначення і виплата пенсій особам, зазначеним у статті 12 цього Закону, здійснюються органами Пенсійного фонду України.

Відповідно до положень статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (у редакції, чинній на момент призначення пенсії позивачу) пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах: особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт "а" статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення.

Згідно із ч. 4 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Частинами другою та третьою статті 51 Закону №2262-XII передбачено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно із цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів ПФУ та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Судом встановлено, що 21.02.2018 року Кабінетом Міністрів України було прийнято постанову №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі - Постанова №103).

Згідно пункту 1 Постанови №103 було встановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом №2262-XII до 01 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із цим Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01 березня 2018 року відповідно до Постанови №704.

При цьому пунктом 7 Постанови №103 Міністерству оборони, Міністерству внутрішніх справ, Міністерству інфраструктури, Міністерству юстиції, Державній службі з надзвичайних ситуацій, Службі безпеки, Службі зовнішньої розвідки, Адміністрації Державної прикордонної служби, Адміністрації Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державній фіскальній службі, Національній гвардії, Управлінню державної охорони, після набрання чинності цією постановою, приписано забезпечити оформлення та подання до органів ПФУ довідок про розміри грошового забезпечення, визначених в пункті 1 цієї постанови, відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України №2262-ХІІ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45 (далі - Порядок №45).

Також Постановою №103 було внесено ряд змін до Порядку №45, зокрема:

- пункт 5 викладено в новій редакції;

- додаток 2 викладено в новій редакції, відповідно до якої відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.

Так, відповідно до п.п.1-3 Порядку №45 (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) пенсії, призначені відповідно до Закону №2262-XII, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із цим Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм Головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, м.м. Києві та Севастополі (далі - головні управління ПФУ) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін'юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС (далі - державні органи). Головні управління ПФУ у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх Головним управлінням ПФУ. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону №2262-XII. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі (п. 4 Порядку №45).

Під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням (п. 5 Порядку №45).

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено Порядком №45. У разі ліквідації таких органів, установ, організацій чи підприємств, довідки видаються правонаступниками.

Аналогічні положення містяться і в Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України 30.01.2007 року №3-1 (далі - Порядок №3-1).

Так згідно частини 2 пункту 1 Порядку №3-1 міністерства та інші органи, їх територіальні підрозділи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі визначають уповноважені структурні підрозділи, на які за їх рішенням покладаються функції щодо підготовки та подання до органів, що призначають пенсії, необхідних для призначення пенсії документів (далі - уповноважені структурні підрозділи).

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року, залишеним без змін постановами Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року та Верховного Суду від 12.11.2019 року в адміністративній справі №826/3858/18, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Разом з тим суд зазначає, що скасування з 05 березня 2019 року в судовому порядку пунктів 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 не впливає на результат розгляду адміністративної справи №420/1025/19 (по суті позовних вимог позивача щодо зобов'язання відповідача при перерахунку пенсії врахувати додаткові види грошового забезпечення), оскільки алгоритм дій державних органів під час проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», передбачений у постанові Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45, та Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" не змінився у зв'язку з прийняттям постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103.

Як Порядок №3-1 так і Порядок №45 (в редакції до внесення змін постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103) передбачали, що на підставі списків уповноважені органи готували довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи та подавали їх Головним управлінням Пенсійного фонду України. Головні управління Пенсійного фонду України здійснювали призначення/перерахунок пенсії на підставі довідок, що надійшли від уповноважених органів, в яких визначено розмір грошового забезпечення для такого призначення/перерахунку. При цьому розрахунок вислуги років, визначення розміру грошового забезпечення чи окремих його складових для обчислення пенсії не входить до компетенції пенсійного органу.

Аналогічна правова позиція була викладена Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 19.02.2020 року у зразковій справі №240/6263/18, яка в силу приписів частини 3 статті 291 КАС України повинна бути врахована при ухваленні рішення в даній адміністративній справі.

Верховним Судом при розгляді зразкової справи №240/6263/18 розглядались позовні вимоги ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, третя особа - Житомирський обласний військовий комісаріат, про:

- визнання неправомірними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо проведення перерахунку та виплати пенсії в неповному обсязі з 01 січня 2018 року без урахування суми середньомісячних додаткових видів грошового забезпечення;

- зобов'язання відповідача з 01 січня 2018 року провести перерахунок та виплату призначеної пенсії з урахуванням у складі грошового забезпечення для обрахунку пенсії середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення, яка була встановлена станом на 31 грудня 2017 року.

При цьому ознаками типовості справ Верховним Судом було визначено такі:

- позивачами є особи, звільнені з військової служби, які отримують пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб";

- відповідачем у них є один і той самий суб'єкт владних повноважень (територіальний орган Пенсійного фонду України, на пенсійному обліку якого перебувають позивачі);

- спір виник з аналогічних підстав у відносинах, що регулюються одними нормами права (у зв'язку з виплатою пенсії з 01 січня 2018 року після проведення її перерахунку без урахування суми середньомісячних додаткових видів грошового забезпечення);

- позивачі заявили аналогічні позовні вимоги (по-різному висловлені, але однакові по суті: визнати протиправною бездіяльність та зобов'язати відповідача провести перерахунок та виплату пенсії з 01 січня 2018 року з урахуванням у складі грошового забезпечення для обчислення пенсії середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення).

З цього приводу суд вважає необґрунтованими посилання позивача (в наданій 24.06.2020 року до суду заяві) на невідповідність спірних правовідносин в адміністративній справі №420/1025/19 зразковій справі №240/6263/18, через те, що ним по іншому сформульовані позовні вимоги.

На думку суду, формулювання позивачем позовних вимог в резолютивній частині адміністративного позову, не змінює суті та предмету спірних правовідносин у них, та є аналогічним в зазначених справах, зокрема, правомірність здійснення пенсійним органом перерахунку пенсії позивача на підставі довідки обласного військового комісаріату, уповноваженого на їх підготовку та видачу, в яких визначено загальний розмір грошового забезпечення позивача для її перерахунку без додаткових видів грошового забезпечення.

Як вбачається з матеріалів адміністративної справи №420/1025/19, надана Одеським обласним військовим комісаріатом довідка позивача №ЮО110734 від 20.03.2018 року, а також оновлена довідка Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 18.02.2019 року №ЮО103282 про розмір грошового забезпечення позивача, що враховується для перерахунку пенсій згідно постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 року, містили наступні складові грошового забезпечення, а саме: посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням, надбавка за вислугу років.

Зазначені складові були в повному обсязі та в більшому розмірі враховані відповідачем при здійсненні перерахунку пенсії позивачу. Разом з тим, жодних інших додаткових видів грошового забезпечення зазначені довідки не містили, з огляду на що пенсійний орган не мав законодавчих підстав для їх врахування при перерахунку пенсії позивачу.

За таких умов суд доходить висновку про відсутність підстав для зобов'язання відповідача здійснювати перерахунок та виплату пенсії позивача з урахуванням надбавки за роботу з таємними виробами, носіями, документами (15% посадового окладу) - 739,50 грн.; надбавки за особливо важливі завдання (50% від посадового окладу + окладу за військове звання + процентна надбавка за вислугу років) - 4545.75 грн.; та премія (10% від посадового окладу) - 493,00 грн., тобто додаткових видів грошового забезпечення, які не були зазначені в довідці уповноваженого органу.

Щодо позовних вимог позивача відносно здійснення Головним управління Пенсійного фонду України в Одеській області поетапної виплати перерахованої пенсії, суд зазначає наступне.

Так як було встановлено судом раніше, 21.02.2018 року Кабінетом Міністрів України було прийнято постанову №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі - Постанова №103).

Згідно пункту 2 Постанови №103 зазначено, що виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 1 січня 2018 року у таких розмірах: з 1 січня 2018 року - 50 відсотків; з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - 75 відсотків; з 1 січня 2020 року - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.

Крім того судом вище встановлювалось, що рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва у справі №826/3858/18 від 12 грудня 2018 року, визнано протиправними на нечинними пункти 1, 2 постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №45 від 13 лютого 2008 року.

Зазначене рішення Окружного адміністративного суду міста Києва по справі №826/3858/18 від 12 грудня 2018 року, набрало законної сили 05 березня 2019 року, та було залишено в силі постановами Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 року 2019 року та Верховного Суду від 12.11.2019 року.

Відповідно до ч.2 ст.265 КАС України нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду.

Згідно ч.1 ст.255 КАС України рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Відповідно до ч.1 ст.325 КАС України постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття.

Наявним у матеріалах справи протоколом перерахунку пенсії позивача підтверджується, що виплата йому перерахованої пенсії здійснювалась з 01.01.2018 року по 31.12.2018 року щомісячно у розмірі 50% від суми підвищення; з 01.01.2019 року по 31.12.2019 року щомісячно у розмірі 75% від підвищення; з 01.01.2020 року - 100% від підвищення.

При цьому, суд зазначає, що оскільки до 05.03.2019 року окремі положення постанови Кабінету Міністрів України №103, які визначали порядок проведення виплат перерахованих пенсій станом на 01.01.2018 року, не втратили свою чинність, не були визнані неконституційними та підлягали застосуванню, відповідач, як територіальний орган Пенсійного фонду України в 2018 році та в 2019 році був зобов'язаний їх застосовувати, та відповідно останнє не може мати наслідком визнання протиправними дій відповідача щодо перерахунку пенсії, які були вчинені відповідачем до 05.03.2019 року.

Таким чином, відсутні підстави для визнання проти правними дій відповідача щодо виплати позивачу перерахованої суми пенсії у 2018 році у розмірі 50% та з 01.01.2019 року по 04.03.2019 року у розмірі 75%.

Разом з тим, після втрати чинності постановою Кабінету Міністрів України №103, тобто з 05.03.2019 року, суб'єкт владних повноважень не мав правових підстав для продовження виплати суми її підвищення у розмірі 75%, та повинен був здійснити її виплату у розмірі 100 відсотків суми підвищення пенсії.

Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом в постанові від 17 червня 2020 року по справі справа №2540/2873/18, а також у постановах Великої Палати Верховного Суду від 11.03.2020 року у зразковій справі №160/3586/19, від 19.02.2020 року у зразковій справі № 240/6263/18.

Про підстави перерахунку та виплати пенсії у розмірі 100% від її суми її підвищення саме з 05.03.2020 року було вказано неодноразово і судами апеляційних інстанції, а саме: П'ятим апеляційним адміністративним судом у постанові від 09.06.2020 року по справі №420/147/20, від 24 січня 2020 року по справі №420/2917/19, від 09.06.2020 року по справі №420/5606/18, від 23 червня 2020 року по справі № 420/6052/18, Третім апеляційним адміністративним судом у постанові від 02.02.2020 року по справі №280/2858/19, від 19.05.2020 року по справі №280/1094/19.

Повноваження адміністративного суду у разі задоволення адміністративного позову визначені частиною 2 ст. 245 КАС України, згідно якої суд може прийняти рішення, зокрема про: визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій; визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.

Згідно з ч. 2 ст. 9 КАС України суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Як роз'яснив Верховний Суд України у пункті 3 постанови Пленуму №14 від 18 грудня 2009 року "Про судове рішення", вихід за межі позовних вимог - це вирішення незаявленої вимоги, задоволення вимоги позивача у більшому розмірі, ніж було заявлено.

Суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять. З цього випливає, що вихід за межі позовних вимог можливий за наступних умов: лише у справах за позовами до суб'єктів владних повноважень, оскільки лише в цьому випадку відбувається захист прав та інтересів позивача; повний захист прав позивача неможливий у спосіб, про який просить позивач. Повнота захисту полягає в ефективності відновлення його прав; вихід за межі позовних вимог повинен бути пов'язаний із захистом саме тих прав, щодо яких подана позовна заява.

На підставі вищезазначеного суд вважає за необхідне задовольнити позовні вимоги позивача шляхом визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відтермінування виплати позивачу перерахованої пенсії з 05.03.2019 року у розмірі 100% суми підвищеної пенсії та зобов'язати відповідача провести ОСОБА_1 з 05.03.2019 року виплату перерахованої пенсії у розмірі 100% від суми її підвищення, визначеної станом на 01 березня 2018 року, із урахуванням раніше виплачених позивачу сум.

Водночас суд критично ставиться до посилання позивача про зменшення йому пенсійним органом відсотку грошового забезпечення, з якого здійснювався перерахунок пенсії, а саме до 43% від його грошового забезпечення, чи до 26%, якщо враховувати до грошового забезпечення усі передбачені надбавки, оскільки зазначені відомості спростовуються матеріалами справи. При цьому суд наголошує, що зменшення розміру пенсії, як вже було встановлено судом, було спричинено саме поетапною її виплатою у розмірі 50 відсотків з 1 січня 2018 року та 75 відсотків з 1 січня 2019 року, а не за рахунок зменшення відсоткового значення розміру грошового забезпечення позивача.

Щодо позовних вимог позивача зобов'язати відповідача виплачувати перераховану пенсію без обмеження її максимальним розміром, суд зазначає наступне.

Відповідно до положень ч. 7 ст. 43 Закону №2262-ХІІ, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.

Статтею 7 Закону України «Про державний бюджет на 2018 рік» встановлено прожитковий мінімум з розрахунку на місяць для осіб, які втратили працездатність з 1 січня 2018 року - 1373 гривень, а 1371 грн.*10 = 13730 грн.

Суд зазначає, що пенсія позивача складає 5731,85 грн. з урахуванням виплати 100% підвищення пенсії, що не перевищує 10 прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.

Тобто, на момент розгляду даної справи розмір пенсії не підлягав можливому обмеженню, а документальних підтверджень наявності з боку відповідача фактичного його обмеження всупереч положень ч.7 ст.43 Закону №2262-ХІІ матеріали справи не містять.

За таких умови вимога позивача зобов'язати відповідача виплачувати перераховану пенсію без обмеження її максимальним розміром є передчасною та задоволенню не підлягає.

Щодо розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч. 5 ст. 139 КАС України якщо сторону, на користь якої ухвалено рішення, звільнено від сплати судових витрат, з іншої сторони стягуються судові витрати на користь осіб, що їх понесли, пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимог, а інша частина компенсується за рахунок коштів, передбачених Державним бюджетом України, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Якщо обидві сторони звільнені від сплати судових витрат, вони компенсуються за рахунок держави у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Позивачем до позовної заяви додана квитанція про сплату судового збору за подання адміністративного позову немайнового характеру №2289 від 21.02.2019 року на суму 768,40 грн. (а.с.4).

З урахуванням часткового задоволення адміністративного позову немайнового характеру ОСОБА_1 , суд доходить висновку, що розмір судового збору, який підлягає стягненню на користь позивача з Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень становить 384,20 грн. пропорційно до розміру задоволених вимог.

Згідно зі ст. 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.

Керуючись вимогами ст.ст. 2, 5, 6-11, 12, 77, 90, 241-246, 251, 255, 257, 258, 262, 291, 293, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ :

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (65015, м. Одеса, вул. Канатна, 83), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Одеський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки (65044, м Одеса, вул. Пироговська, 6) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відтермінування ОСОБА_1 з 05.03.2019 року виплати перерахованої пенсії у розмірі 100% суми підвищеної пенсії.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести ОСОБА_1 з 05.03.2020 року перерахунок та виплату пенсії у розмірі 100% від суми її підвищення, визначеної станом на 01 березня 2018 року, із урахуванням раніше виплачених позивачу сум.

В задоволені іншої частини позовних вимог відмовити.

Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 суму сплаченого позивачем судового збору за подання адміністративного позову у розмірі 384,20 грн. відповідно до квитанції №2289 від 21.02.2019 року.

Рішення суду може бути оскаржене до П'ятого апеляційного адміністративного суду в порядку та строки, встановлені статтями 293, 295 та пп.15.5 п.15 ч.1 розділу VII «Перехідні положення» КАС України.

Рішення суду набирає законної сили в порядку та строки, встановлені ст. 255 КАС України.

Суддя О.В. Білостоцький

.