Рішення від 21.07.2020 по справі 380/3203/20

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа№380/3203/20

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 липня 2020 року

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого-судді Гулкевич І.З., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, в якому просить суд:

- визнати протиправною та такою, що перешкоджає в реалізації його прав, визначених чинним законодавством та гарантованих державою Україна бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо непроведення повторного обрахунку призначеної ОСОБА_1 пенсії по втраті годувальника виходячи із грошового забезпечення, зазначеного в оновленій довідці Головною управління ДСНС України у Львівській області від 30.03.2020 № 58-7/2086;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області:

1) провести повторний обрахунок основного розміру призначеної ОСОБА_1 пенсії по інвалідності, з часу її призначення, виходячи із розміру грошового забезпечення зазначеного в оновленій довідці Головного управління ДСНС України у Львівській області від 30.03.2020 №58-7/2086;

2) виплату оновленого розміру пенсії проводити без обмеження її максимальним розміром, а виплату недоплаченої частини пенсійного забезпечення, з урахуванням уже виплачених сум, здійснити однією сумою у визначені законодавством терміни.

В обґрунтування позовних вимог покликається на те, що з 23.09.2019 року позивачу була призначена пенсія по втраті годувальника в розмірі 70% відповідного грошового забезпечення (заробітку). Обрахунок пенсії відповідачем було проведено виходячи із грошового забезпечення, зазначено в довідці Головного управління ДСНС України у Львівській області від 03.04.2018 №729, яка на час призначення позивачеві пенсії втратила чинність, оскільки не відповідала встановленій постановою КМУ №45 формі та не відображала реального розміру грошового забезпечення за відповідною посадою. Вважає, що встановлений розмір виплат призначеної їй пенсії по втраті годувальника, на сьогодні є невірним, а бездіяльність відповідача щодо не проведення повторного обрахунку призначеної позивачу пенсії, виходячи із грошового забезпечення зазначеного в оновленій довідці Головного управління ДСНС України у Львівській області від 30.03.2020 № 58-7/2086, протиправною та такою, що перешкоджає їй в реалізації прав, визначених чинним законодавством та гарантованих державою Україна.

Ухвалою від 04.05.2020 суддя залишила позовну заяву без руху.

Ухвалою від 14.05.2020 суддя відкрила спрощене провадження в адміністративній справі, відповідачу запропоновано у п'ятнадцятиденний строк з дня вручення ухвали подати відзив на позовну заяву.

Відповідач подав відзив на позовну заяву від 05.06.2020 (вх. № 28269), у якому зазначає, що ОСОБА_1 зверталась до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області із заявою про повторний обрахунок призначеної пенсії по втраті годувальника від 01.04.2020, в якій просила обрахувати пенсію виходячи із грошового забезпечення зазначеного у довідці від 30.03.2020 №56-7/2086, виданої на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 13.02.2020 у справі №1.380.2019.006588. Листом від 23.04.2020 №2595-2642/Ж-02/8-1300/20 позивачу була надана відповідь, в якій зазначено про відсутність підстав для обрахунку пенсії на підставі довідки №56-7/2086 від 30.03.2020, оскільки остання видана на виконання рішення суду та жодних зобов'язань на Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області не покладено. Таким чином, безпідставним є твердження позивача щодо ігнорування розгляду заяви про повторний обрахунок призначеної пенсії по втраті годувальника та бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області.

Окрім того жодних повідомлень від Головного управління ДСНС України у Львівській області про відкликання або неврахування довідки від 23.04.2018 № 729 на адресу Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області не надходило. Отже, підстав для неврахування довідки від 03.04.2018 № 707 у Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області немає. Просить у задоволенні позову відмовити.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі факти, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для вирішення спору по суті, суд встановив такі обставини та надав їм правову оцінку.

ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області та отримує пенсію по втраті годувальника.

Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 13.02.2020 у справі № 1.380.2019.006588 позов задоволено повністю, визнано протиправними дії Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області щодо відмови у виготовленні та видачі ОСОБА_1 довідки про грошове забезпечення за відповідною посадою її покійного чоловіка - ОСОБА_2 для призначення їй пенсії по втраті годувальника за нормами чинними станом на 01.09.2019; зобов'язано Головне управління Державної служби Украйні з надзвичайних ситуацій у Львівській області виготовити та видати ОСОБА_1 довідку про грошове забезпечення за відповідною посадою її покійного чоловіка ОСОБА_2 із зазначенням у ній всіх складових грошового забезпечення, визначених нормами ч. 3 ст. 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та їх розміру, встановленого постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", за нормами чинними станом на 01.09.2019.

На виконання рішення суду від 13.02.2020 у справі № 1.380.2019.006588, Головним управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області видано довідку від 30.03.2020 № 58-7/2086 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій із включенням всіх видів грошового забезпечення.

01.04.2020 позивач звернулася до відповідача із заявою, в якій просила провести перерахунок її пенсії, виходячи із відомостей про види грошового забезпечення, зазначених в довідці Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області.

Листом від 23.04.2020 відповідач повідомив позивачу, що оскільки рішення Львівського окружного адміністративного суду від 13.02.2020 у справі № 1.380.2019.006588 не містить зобов'язань до органів Пенсійного фонду України і відповідно, підстави для обчислення пенсії на підставі довідки, виданої на виконання даного судового рішення, відсутні.

Не погоджуючись з бездіяльністю відповідача у перерахунку пенсії, позивач звернулася до суду з даним позовом.

Даючи оцінку спірним правовідносинам суд керувався таким.

Згідно з ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 46 Конституції України закріплено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Правовідносини у сфері пенсійного забезпечення осіб, які перебували на військовій службі, та деяких інших осіб, врегульовані Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" № 2262-ХІІ від 09.04.1992.

Згідно з частиною третьою статті 43 Закону № 2262-ХІІ пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до частини першої статті 63 Закону № 2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Згідно з частиною третьою статті 63 Закону № 2262 перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону № 2262 усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

30.08.2017 Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", яка набрала чинності 01.03.2018, та якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, пунктом 2 якої установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Зокрема, постановою № 704 установлено такі додаткові види грошового забезпечення:

- надбавка за особливості проходження служби в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років, порядок та умови виплати якої визначається керівниками державних органів залежно від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних обов'язків за посадою (абзац четвертий підпункту 1 пункту 5 постанови № 704);

- надбавка за службу в умовах режимних обмежень військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби) особам рядового і начальницького складу (підпункт 6 пункт 6 постанови № 704).

При цьому, підпунктом 2 пункту 5 постанови № 704 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.

Згідно з частиною четвертою статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", 21.02.2018 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (далі - Постанова КМ України № 103).

Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України № 103 визначено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом № 2262-ХІІ до 1 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017р. №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".

Відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України № 103 виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 01.01.2018 у таких розмірах: з 1 січня 2018 року - 50 відсотків; з 01.01.2019 по 31.12.2019 - 75 відсотків; з 01.01.2020 - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018.

Також, пунктом 6 постанови Кабінету Міністрів України № 103 внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - постанова КМУ № 45), а саме, у Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженому постановою КМУ № 45,

- пункт 5 викладено в наступній редакції: "Під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням".

- додаток 2 до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" викладено в новій редакції, в якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, постановою Верховного Суду від 12.11.2019, в адміністративній справі № 826/3858/18 визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Зобов'язано Кабінет Міністрів України невідкладно після набрання рішенням суду законної сили опублікувати резолютивну частину рішення суду про визнання нормативно-правового акта протиправним та нечинним в окремій його частині у виданні, в якому було офіційно оприлюднено нормативно-правовий акт.

Зі змісту вказаного рішення Окружного адміністративного суду м. Києва вбачається, що постанова № 103 в наведеній частині визнана протиправною та нечинною у зв'язку з тим, що відповідач, визначаючи новий порядок перерахунку раніше призначених пенсій, не враховував всі види грошового забезпечення військовослужбовців, вичерпний перелік яких встановлений Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", і які відображають умови, особливості військової служби кожної особи, яка має право на пенсію за Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

У постанові Верховного Суду від 12.11.2019 у справі № 826/3858/18 суд касаційної інстанції серед іншого вказав на те, що до повноважень Кабінету Міністрів України не входить зміна структури грошового забезпечення, а приводом для перерахунку пенсій є підвищення грошового забезпечення відповідних категорій, саме розмір якого, а не складові, можуть змінюватись Кабінетом Міністрів України. Разом з цим, до моменту отримання належної довідки від відповідача у пенсійного органу не виникає обов'язку з перерахунку пенсії позивача.

Відповідно до частини другої статті 255 КАС України рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 набрало законної сили 05.03.2019.

Таким чином, з набрання чинності судовим рішенням у справі № 826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, оскільки з цієї дати позивач має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з постановою № 704 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону № 2262-ХІІ та статті 9 Закону України № 2011-ХІІ "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей".

Відповідна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 17.12.2019 у зразковій справі № 160/8324/19.

Як встановлено судом, на виконання рішення суду 13.02.2020 у справі № 1.380.2019.006588, Головним управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області видано довідку від 30.03.2020 № 58-7/2086 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій із включенням всіх видів грошового забезпечення.

Зважаючи на те, що підставою для проведення перерахунку пенсії є відповідна довідка із зазначенням додаткових видів грошового забезпечення та премії, з огляду на надання позивачем до ГУ ПФУ в Львівській області такої довідки, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для перерахунку пенсії позивача.

Посилання відповідача на ту обставину, що рішення Львівського окружного адміністративного суду від 13.02.2020 у справі № 1.380.2019.006588 не містить положень про зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії позивача, суд вважає безпідставним та необґрунтованим, оскільки обов'язок відповідача здійснити перерахунок пенсії позивача на підставі документів, що дають право на подальше підвищення пенсії, встановлений статтею 63 Закону № 2262 та не потребує додаткового ухвалення судом рішення про його проведення.

Як свідчать матеріали справи, Головне управління Пенсійного фонду України в Львівській області, не здійснюючи позивачу перерахунок та виплату пенсії на підставі зазначеної довідки після виникнення підстав для проведення перерахунку та виплати, допустило протиправну бездіяльність, яка безпосередньо впливає на права та інтереси позивача, пов'язані з отриманням пенсії у відповідному розмірі.

З урахуванням вищевикладеного, суд дійшов висновку про необхідність задоволення позову шляхом визнання протиправною бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо непроведення перерахунку призначеної ОСОБА_1 пенсії по втраті годувальника, виходячи із грошового забезпечення, зазначеного в оновленій довідці Головною управління ДСНС України у Львівській області від 30.03.2020 № 58-7/2086 та зобов'язання відповідача здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії по втраті годувальника, з дати її призначення, виходячи із грошового забезпечення, зазначеного в оновленій довідці Головною управління ДСНС України у Львівській області від 30.03.2020 № 58-7/2086, без обмеження її максимальним розміром, з урахуванням раніше виплачених сум.

Суд відмовляє в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 щодо встановлення конкретного порядку виплати сум перерахованої на виконання цього рішення суду пенсії (однією сумою), оскільки такий порядок визначено законодавством та не потребує судового втручання. Суд також вважає ці вимоги передчасними, оскільки питання щодо порядку виплати перерахованої пенсії може постати в майбутньому, після набрання цим рішенням суду законної сили, в процесі його виконання ГУ ПФУ у Львівській області. Разом з тим судовому захисту підлягають порушені права/інтереси особи, а не ті, що лише можуть виникнути у майбутньому.

Закріплений у ч. 1 ст. 9 КАС України принцип змагальності сторін передбачає, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до ч. 2 ст. 73 КАС України, предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Згідно зі ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Матеріали справи свідчать, що відповідні критерії відповідачем не дотримані, що зумовило звернення позивача за захистом порушених прав та інтересів до суду.

З огляду на викладене, суд вважає, що позовні вимоги є підставними та обґрунтованими частково, а тому позов підлягає частковому задоволенню.

Оскільки позивач звільнена від сплати судового збору на підставі пункту 9 частини першої статті 5 Закону України "Про судовий збір", судові витрати стягненню не підлягають.

Керуючись статтями 6, 14, 242, 243, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

вирішив:

1. Позов задовольнити частково.

2. Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо непроведення перерахунку призначеної ОСОБА_1 пенсії по втраті годувальника, з дати її призначення, виходячи із грошового забезпечення, зазначеного в оновленій довідці Головною управління ДСНС України у Львівській області від 30.03.2020 № 58-7/2086.

3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії по втраті годувальника, виходячи із грошового забезпечення, зазначеного в оновленій довідці Головною управління ДСНС України у Львівській області від 30.03.2020 № 58-7/2086, з урахуванням проведених виплат.

4. У задоволенні вимоги про здійснення виплати недоплаченої частини пенсійного забезпечення, однією сумою у визначені законодавством терміни - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Суддя Гулкевич І.З.