Рішення від 21.07.2020 по справі 380/3639/20

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

справа №380/3639/20

21 липня 2020 року

Львівський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Лунь З.І. розглянув у спрощеному позовному провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Галицької митниці Держмитслужби, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача, Головного управління Державної казначейської служби України у Львівській області про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії.

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) звернувся до суду з позовом до Галицької митниці Держмитслужби (місцезнаходження: 79000, м.Львів, вул.Костюшка, 1, код ЄДРПОУ 39640261), в якому із урахуванням заяви про уточнення позовних вимог від 01.06.2020 просить суд:

-визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо виконання обов'язків по поверненню позивачу надміру сплачених митних платежів згідно із заяви від 24.03.2020;

-зобов'язати відповідача підготувати та передати висновок у відповідний орган Державного казначейства України для повернення з Державного бюджету України помилково та/або надмірно зарахованих до бюджету митних та інших платежів на користь позивача у сумі 87989,78грн.

В обґрунтування позову зазначає, що відповідач порушуючи ст.45 Бюджетного кодексу України, ст. 301 Митного кодексу України, ст.43 Податкового кодексу України, п. 8 розділу ІІІ Порядку повернення авансових платежів (передоплати) і помилково та/або надміру сплачених сум митних платежів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України №643 від 18.07.2017, за наявності рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 30.07.2019 у справі №300/1257/19, яке набрало законної сили, не виконано покладеного на відповідача визначеного законом обов'язку щодо підготовки та подання для виконання відповідному органу Державної казначейської служби висновку про повернення позивачу надміру сплачених; згідно із заявою від 24.03.2020 платежів до бюджету в розмірі 87989,00грн., в тому числі 27496,49грн. мита та 60492,29грн. ПДВ. Позивач стверджує, що вищевказаним судовим рішенням визнано протиправним та скасовано рішення Івано-Франківської митниці про коригування митної вартості товару №UA206010/2019/000291/2 від 01.04.2019, а відтак всі, внесені до митної декларації №UA206010/2019/409001 від 01.04.2019 на підставі рішення про коригування митної вартості товарів №UA206010/2019/000291/2 від 01.04.2019, відомості є помилковими, а сплачені згідно із скасованим рішенням про коригування митної вартості товарів митні платежі є надміру сплаченими і підлягають поверненню. Просив позов задовольнити повністю.

Ухвалою від 18.05.2020 вказану позовну заяву залишено без руху та встановлено позивачу десятиденний строк для усунення недоліків, зазначених у мотивувальній частині ухвали, з дати отримання копії. У визначений судом строк позивач усунув недоліки позовної заяви.

Ухвалою від 02.06.2020 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомленням сторін та запропоновано відповідачу у п'ятнадцятиденний строк з дня отримання зазначеної ухвали, надати (надіслати) суду відзив на позов, а також всі письмові та електронні докази.

Ухвалою від 02.06.2020 до участі у справі залучено третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача, Головне управління Державної казначейської служби України у Львівській області.

Сторони про відкриття провадження у справі були повідомлені судом належним чином, що підтверджується наявними в матеріалах справи рекомендованими повідомленнями про вручення поштового відправлення.

На виконання вказаної ухвали до відділу документального забезпечення суду надійшов відзив Галицької митниці Держмитслужби. У відзиві відповідач просить відмовити у задоволенні позову з тих підстав, що в своїй діяльності керувався приписами чинного законодавства та не порушував права позивача. Так як системний аналіз наведених норм права дає підстави для висновку про те, що якщо суд визнає рішення або дії митних органів із зазначених питань протиправними, зобов'яже вчинити певні дії відповідно до вимог митного законодавства і коли у рішенні суду буде констатована неправильність чи хибність рішень чи дій митних органів, які зумовили (призвели, потягли) помилкову та/або надмірну сплату сум митних платежів, ці платежі повертаються декларанту в порядку і на умовах, встановлених у ст.301 МК України, ст. 43 Податкового кодексу України, ст.45 Бюджетного кодексу України, з дотриманням процедури, врегульованої Порядком повернення авансових платежів (передоплати) і помилково та/або надміру сплачених сум митних платежів, затв. наказом міністерства фінансів України від 18.07.2017 №643. У цьому процесі здійснєються, зокрема, перевірка щодо наявності у платника податків податкового боргу. Тому вважає, що позовна вимога про зобов'язання Галицької митниці Держмитслужби підготувати та подати для виконання відповідному органу Державної казначейської служби України у встановленому Центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, порядку, відповідні документи про повернення ОСОБА_1 надмірно сплачених митних платежів в сумі 87989,00грн. є передчасною. Враховуючи викладене, просить суд відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог у зв'язку з їх безпідставністю та необґрунтованістю.

Третя особа подала пояснення на адміністративний позов, в яких вказала, що повернення з державного бюджету помилково та/або надміру сплачених сум митних, інших платежів та пені здійснюється за заявою платника податків протягом 1095 днів від дня їх виникнення. Платник податків подає до митниці Держмитслужби заяву довільної форми в паперовому вигляді або за допомогою засобів електронного в електронній формі. (п.1 Розділ III Порядку). Після надходження до митниці Держмитслужби заява, подана за допомогою засобів ІТС Держмитслужби в електронній формі, автоматично після перевірки засобами антивірусного захисту інформації вноситься до Реєстру опрацювання заяв на повернення (далі - Реєстр), який ведеться за допомогою засобів АСМО. Внесення до Реєстру інформації щодо заяви, поданої платником у паперовому вигляді або за допомогою засобів електронного зв'язку в електронній формі, здійснює працівник Підрозділу (п.4 Розділ III Порядку). Якщо за результатами розгляду заяви митницею Держмитслужби встановлено наявність підстав для повернення коштів, працівник Підрозділу формує електронний висновок про повернення з державного бюджету помилково та/або надміру сплачених сум митних, інших платежів та пені (далі - електронний висновок) за формою згідно з додатком 2 до цього Порядку, який подається керівнику (заступнику керівника) митниці Держмитслужби для прийняття рішення щодо повернення відповідної суми коштів. На кожний сформований електронний висновок, за яким прийнято рішення про повернення, накладаються кваліфіковані електронні підписи керівника (заступника керівника) структурного підрозділу, що сформував електронний висновок, керівника (заступника керівника) митниці Держмитслужби та кваліфікована електронна печатка такого органу (п. 6 Розділ III Порядку). Сформовані електронні висновки з накладеними кваліфікованими електронними підписами та кваліфікованими електронними печатками митниці Держмитслужби у строк не пізніше 17:00 шостого робочого дня до закінчення 20- денного строку з дня подання платником податків заяви до митниці Держмитслужби в автоматичному режимі надсилають до Казначейства для виконання. Казначейство до 12:00 робочого дня, наступного за днем отримання електронних висновків, забезпечує їх автоматичну обробку після перевірки таких висновків за допомогою засобів антивірусного захисту інформації. Під час автоматичної обробки Казначейство здійснює перевірку кваліфікованих електронних підписів посадових (уповноважених) осіб, кваліфікованої електронної печатки відповідної митниці Держмитслужби, повноти та/або правильності (в частині бюджетних рахунків) платіжних реквізитів електронних висновків. На кожний отриманий електронний висновок у строк, визначений в абзаці першому цього пункту, Казначейство формує та надає Держмитслужбі електронне повідомлення про отримання та результати обробки такого електронного висновку з накладенням кваліфікованого електронного підпису посадової (уповноваженої) особи (п. 9 Розділ III Порядку). Електронні висновки, які пройшли перевірку кваліфікованих електронних підписів посадових (уповноважених) осіб, кваліфікованої електронної печатки відповідної митниці Держмитслужби, повноти та правильності (в частині бюджетних рахунків) платіжних реквізитів, Казначейство приймає до виконання. Про прийняття електронного висновку до виконання Казначейство інформує Держмитслужбу шляхом надсилання відповідного електронного повідомлення. Повернення помилково та/або надміру сплачених сум митних, інших платежів та пені здійснюють територіальні органи Казначейства протягом п'яти робочих днів, наступних за днём прийняття електронного висновку митниці Держмитслужби. Про повернення коштів платнику на підставі прийнятого до виконання електронного висновку Казначейство інформує Держмитслужбу шляхом надсилання відповідного електронного повідомлення не пізніше ніж 11:00 робочого дня, наступного за днем виконання такого висновку (п. 11 Розділ III Порядку).

Від позивача надійшла відповідь на відзив у якій позивач заперечує проти доводів відповідача про безпідставність позовних вимог.

Заяв про розгляд справи з викликом сторін суду не надходило. У відповідності до вимог ст.262 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглянув справу за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін за наявними у справі матеріалами.

Суд встановив таке.

19.03.2019 позивачем придбано у нерезидента «ТОВ АВТО МОЛЕР» (Німеччина) вживаний транспортний засіб, марки BMW, модель 535d, 2013 року випуску, номер кузова НОМЕР_2 за ціною 19 900 EUR, що підтверджується рахунком-фактурою за № 2017/527 від 19.03.2019 та платіжним документом про оплату від 19.03.2019.

З метою митного оформлення ввезеного транспортного засобу декларантом було подано митному органу декларацію митної вартості № UA206010/2019/408232 в якій заявлено митну вартість товару, визначену за першим методом визначення вартості товару за ціною договору 19 900 EUR, рахунок-фактуру за № 2017/527 від 19.03.2019, акт про проведення огляду (переогляду) товарів, транспортних засобів, ручної поклажі та багажу від 20.03.2019; свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу від 30.06.2015, паспорт громадянина України.

За результатами розгляду даної електронної декларації відповідачем винесено оскаржуване рішення про коригування митної вартості товарів за № UA206000/2019/000291/2 від 01.04.2019, згідно із яким митна вартість товару визначена за ціною договору щодо подібних (аналогічних) товарів (ст.64 Митного кодексу України). Перший метод не застосований у зв'язку з відсутністю об'єктивних даних, щодо вартості товару. Другий метод визначення митної вартості товарів (статті 59-63 Митного кодексу України) не застосований, у зв'язку з відсутністю інформації щодо фізичних характеристик товару та якості і репутації на ринку. Проведено консультацію з декларантом, доведено інформацію про право декларанта вчиняти дії, передбачені пунктом 5 частини 2 статті 55 та Главою 4 Митного кодексу України. Ризик 105-2 Митна вартість товару нижча вартості ідентичних товарів. Обов'язкове направлення запиту до спеціалізованого підрозділу, а також звернення до підрозділу ДФС для визначення МВ за VIN кодами НОМЕР_2, валюта EUR, вартість 22 552,5.

Також Івано-Франківською митницею ДФС винесено картку відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення за № UA206000/2019/00291 від 20.03.2019, відповідно до якої декларанту відмовлено у митному оформленні (випуску) товарів з причин, зазначених у рішенні про коригування митної вартості товарів.

Відповідно Івано-Франківською митницею ДФС митну вартість ввезеного транспортного засобу позивача скориговано та визначено в розмірі 28 900 EUR.

У зв'язку з наведеним, не погоджуючись із проведеними митницею коригуваннями митної вартості автомобіля, позивач звернувся до суду з відповідним адміністративним позовом.

Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 30.07.2019 у справі №300/1257/19, залишеним без змін постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 21.10.2019, визнано протиправним та скасовано рішення Івано-Франківської митниці ДФС про коригування митної вартості товару за №UA206000/2019/000291/2 від 01.04.2019. Вказане рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду набрало законної сили 21.10.2019.

24.03.2020 ОСОБА_1 звернувся до Галицької митниці Держмитслужби із заявою про повернення надміру сплаченої суми митних та інших платежів, відповідно до якої просив повернути з державного бюджету надміру сплачені митні та інші платежі в загальній сумі 87989,08грн., в тому числі: 27496,49 грн. мита та 60492,29 грн. ПДВ з товарів, ввезених на територію України фізичними особами.

За наслідками розгляду заяви від 24.03.2020, Галицька митниця Держмитслужби від 07.04.2020 листом відмовила позивачу у поверненні коштів, у зв'язку із незазначенням реквізитів митної декларації, а також невірним розрахунком суми митних платежів, які надмірно сплачені до Державного бюджету України. У цьому листі зазначено, що позивач не долучив документи, які підтверджують саму суму помилково та/або надміру сплачених сум митних, інших платежів та пені, зокрема, копію митної декларації вартості №UA206010/2019/408232 від 21.03.2019, копію рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 30.07.2019 №300/1257/19, копію постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 21.10.2019 щодо скасування рішення митниці ДФС, яке призвело до виникнення помилково та/або надміру сплачених сум митних платежів.Таким чином, відповідачем відмовлено у поверненні позивачу митних платежів, які надмірно сплачені до Державного бюджету України за митною декларацією №UA206010/2019/408232 від 21.03.2019, у сумі 27496,49 грн. мита та 60492,29 грн. ПДВ.

Не погоджуючись із відмовою відповідача щодо здійснення повернення сплачених ним коштів позивач звернувся із цією позовною заявою до суду.

Даючи правову оцінку обставинам вказаної справи, суд зважає на таке.

Згідно із ч.1 ст. 301 Митного кодексу України повернення помилково та/або надміру сплачених сум митних платежів здійснюється відповідно до Бюджетного та Податкового кодексів України.

У відповідності до п.п. 14.1.115 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України надміру сплачені грошові зобов'язання - суми коштів, які на певну дату зараховані до відповідного бюджету понад нараховані суми грошових зоб 86;в'язань, граничний строк сплати яких настав на таку дату.

Умови повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань та пені регламентовані також ст. 43 Податкового кодексу України (в редакції, чинній на час спірних правовідносин).

Так, п. 43.1 ст. 43 Податкового кодексу України визначено, що помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов'язання підлягають поверненню платнику відповідно до цієї статті та ст. 301 Митного кодексу України, крім випадків наявності у такого платника податкового боргу.

У разі наявності у платника податків податкового боргу, повернення помилково та/або надміру сплаченої суми грошового зобов'язання на поточний рахунок такого платника податків в установі банку або шляхом повернення готівковими коштами за чеком, у разі відсутності у платника податків рахунку в банку, проводиться лише після повного погашення такого податкового боргу платником податків (п. 43.2 ст.43 ПК України).

Обов'язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов'язання є подання платником податків заяви про таке повернення (крім повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку з доходів фізичних осіб, які розраховуються контролюючим органом на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку) протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми (п. 43.3 ст. 43 ПК України).

Платник податків подає заяву про повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань та пені у довільній формі, в якій зазначає напрям перерахування коштів: на поточний рахунок платника податків в установі банку; на погашення грошового зобов'язання та/або податкового боргу з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, незалежно від виду бюджету; повернення у готівковій формі коштів за чеком у разі відсутності у платника податків рахунка в банку (п. 43.4 ст. 43 ПК України).

Контролюючий орган не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви готує висновок про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету та подає його для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів. На підставі отриманого висновку орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, протягом п'яти робочих днів здійснює повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань та пені платникам податків у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику. Контролюючий орган несе відповідальність згідно із законом за несвоєчасність передачі органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів для виконання висновку про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету (п.43.5 ст.43 ПК України).

Повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань платникам податків здійснюється з бюджету, у який такі кошти були зараховані (п. 43.6 ст. 43 ПК України).

Згідно з ч.3 ст.301 Митного кодексу України помилково та/або надміру зараховані до державного бюджету суми митних платежів повертаються з державного бюджету в порядку, визначеному центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Послідовність та порядок виконання дій посадовими особами митниць Державної фіскальної служби (далі - ДФС) та структурного підрозділу ДФС, до функціональних повноважень якого належить організація ведення єдиного рахунку для зарахування авансових платежів (передоплати), що вноситься підприємствами до/або під час митного оформлення (далі - підрозділ ДФС), при поверненні суб'єктам господарювання та/або фізичним особам (далі - платники податків) коштів авансових платежів (передоплати) та помилково та/або надміру сплачених сум митних, інших платежів, контроль за справлянням яких здійснюється митницями ДФС, та пені, у тому числі у випадках, зазначених у ч.ч. 9, 10 ст.55, ч.5 ст. 299, ч.ч.3, 5 ст.301 Митного кодексу України, ст. 43 Податкового кодексу України, ч.1 ст. 9 глави V Додатка А до Конвенції про тимчасове ввезення (м. Стамбул, 1990 р.), ч.3 ст.11 глави ІІ Митної конвенції про міжнародне перевезення вантажів із застосуванням книжки МДП 1975, визначає Порядок повернення авансових платежів (передоплати) та помилково та/або надміру сплачених сум митних платежів, затверджений наказом Міністерства фінансів України від 18.07.2017 №643, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 09.08.2017 за № 976/30844, в редакції, чинній на час спірних правовідносин (надалі також - Порядок №643).

Порядок повернення помилково та/або надміру сплачених сум митних, інших платежів та пені, визначений розділом ІІІ Порядку №643.

Так, згідно з пунктом 1 розділу ІІІ Порядку №643 повернення з державного бюджету помилково та/або надміру сплаченої суми митних, інших платежів та пені здійснюється за заявою платника податків протягом 1095 днів від дня її виникнення.

Пунктом 3 розділу ІІІ Порядку №643 встановлено, що у заяві зазначаються: 1) сума коштів до повернення за видами митних, інших платежів та пені; 2) причини виникнення такої суми коштів; 3) найменування юридичної особи та код за ЄДРПОУ, або прізвище, ім'я та по батькові, реєстраційний номер облікової картки платника податків, або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку у паспорті); 4) напрям(и) перерахування суми коштів: а) на поточний рахунок платника податку в установі банку із зазначенням реквізитів; б) для виплати готівкою (у разі якщо кошти авансових платежів (передоплати) вносилися готівкою); в) для подальших розрахунків як авансові платежі (передоплата) або грошова застава: на депозитний рахунок 3734; на депозитний рахунок 3734 іншої митниці ДФС; на банківський рахунок 2603 (у разі якщо кошти авансових платежів (передоплати) вносилися готівкою); г) для погашення грошового зобов'язання (податкового боргу) з інших платежів незалежно від виду бюджету; 5) реквізити митної декларації (іншого документа, що її замінює) або уніфікованої митної квитанції, за якими помилково та/або надміру сплачені суми митних платежів.

До заяви додаються: документи, що підтверджують суму помилково та/або надміру сплачених митних, інших платежів та пені; виконавчий лист суду та/або рішення суду, що набрало законної сили (за наявності), щодо скасування рішення митниці ДФС, яке призвело до виникнення помилково та/або надміру сплачених сум митних, інших платежів та пені; документи, що підтверджують право на перенесення граничних строків для подання заяви щодо повернення надміру сплачених митних платежів (за наявності).

Після реєстрації в митниці ДФС заява платника податку про повернення помилково та/або надміру сплачених сум митних, інших платежів та пені передається на опрацювання до Підрозділу (пункт 4 розділу ІІІ Порядку №643).

Згідно з пунктом 5 розділу ІІІ Порядку №643 Підрозділ перевіряє факт перерахування суми коштів з відповідного рахунку до державного бюджету за допомогою автоматизованої системи митного оформлення та відсутність у нього податкового боргу. За результатами опрацювання готує висновок або лист про відмову в поверненні коштів з відповідним обґрунтуванням (пункт 11 цього розділу).

Заява платника податку, висновок, завізований керівником (заступником керівника) Підрозділу, реєстри висновків за відповідними платежами, підготовлені за формами згідно з додатками 1, 2 до Порядку взаємодії територіальних органів Державної фіскальної служби України, місцевих фінансових органів та територіальних органів Державної казначейської служби України у процесі повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 15.12.2015 № 1146, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 31.12.2015 за № 1679/28124 , та акт звірки (у разі складання) подаються керівнику (заступнику керівника) митниці ДФС для прийняття рішення та підписання висновку і реєстрів за відповідними платежами (пункт 6 розділу ІІІ Порядку №643).

Висновок реєструється в журналі реєстрації висновків про повернення з державного бюджету помилково та/або надміру сплачених сум митних, інших платежів та пені (далі - Журнал реєстрації висновків про повернення платежів з державного бюджету), який ведеться Підрозділом за формою згідно з додатком 3 до цього Порядку (пункт 7 розділу ІІІ Порядку №643).

Відповідно до п. 8 розділу ІІІ Порядку №643 митниця ДФС у строк не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви передає висновки згідно з реєстром висновків за відповідними платежами для виконання відповідному органу Державної казначейської служби України.

У разі якщо заявником не виконано вимоги пункту 3 цього розділу, надано недостовірні дані та/або за наявності у нього податкового боргу (крім випадків визначення у заяві напряму перерахування коштів на погашення податкового боргу), готується та надсилається заявнику письмова обґрунтована відмова (пункт 11 розділу ІІІ Порядку).

Згідно з ч. 2 ст. 45 Бюджетного кодексу України, Казначейство України веде бухгалтерський облік усіх надходжень Державного бюджету України та за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, здійснює повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до бюджету.

Таким чином, з огляду на вищевказані положення суд зазначає, що обов'язковою умовою для здійснення повернення надмірно сплачених сум митних та інших платежів є наявність факту надмірної сплати коштів, подання платником податків заяви у довільній формі про таке повернення до митного органу не пізніше 1095-го від дня виникнення надміру сплаченої суми із зазначенням напрямку перерахування коштів.

Також, законодавчою передумовою та необхідною обставиною для повернення платникам податків надмірно сплачених сум митних платежів до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється митними органами, є факт ухвалення митним органом висновку про повернення надмірно сплачених сум митних платежів.

Системний аналіз наведених норм дає підстави для висновку, що у разі отримання заяви платника податків на повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань, оформленої у порядку, встановленому законодавством, орган ДФС зобов'язаний не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання такої заяви підготувати висновок про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету та подати його для виконання відповідному органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів. При цьому орган ДФС наділений правом провести перевірочні заходи у разі потреби з метою перевірки факту перерахування митних та інших платежів з відповідного рахунку до Державного бюджету України та наявність переплати.

Вказані висновки суду узгоджуються із правовою позицією Верховного Суду.

Так в постанові від 10.10.2019 в справі № 810/4436/15 Верховний Суд зазначив, що законодавством регламентовано чіткий порядок повернення суб'єктам господарювання надмірно сплачених митних платежів, який включає в себе сукупність послідовних дій учасників даних правовідносин, а саме: звернення суб'єкта господарювання до митних органів із заявою; проведення відповідними структурними підрозділами митного органу перевірки наведених в заяві обставин та підстав; встановлення митними органами наявності факту переплати; складання ними відповідного висновку та його надіслання органам Державної казначейської служби України для повернення суб'єкту господарювання надміру сплачених митних платежів або прийняття обґрунтованої відмови у задоволенні заяви.

Дослідивши заяву позивача про повернення надміру сплачених сум митних платежів від 24.03.2020, суд встановив, що у ній зазначено причину повернення коштів (набрання законної сили судовим рішенням про визнання протиправними і скасування рішення про коригування митної вартості №UA206000/2019/000291/2 від 01.04.2019р); суму коштів до повернення за видами митних, інших платежів, яку визначено як різницю між сумою митних платежів, обчисленою згідно з митною вартістю товарів визначеною декларантом, та сумою митних платежів, обчисленою згідно з митною вартістю товарів, визначеною Івано- Франківською митницею ДФС відповідно до рішення про коригування митної вартості, що скасоване в судовому порядку; вказано напрям перерахування коштів (на поточний рахунок платника податку в установі банку із зазначенням реквізитів), а також реквізити митної декларації, за якою помилково та/або надміру сплачені суми митних платежів.

Також позивачем додано до заяви документи, що підтверджують суму помилково та/або надміру сплачених митних, інших платежів; копію рішення суду, що набрало законної сили, щодо скасування рішення митниці ДФС, яке призвело до виникнення помилково та/або надміру сплачених сум митних, інших платежів.

Таким чином, Думою Р.І. при зверненні до митного органу з заявою про повернення надміру сплачених сум митних платежів від 24.03.2020 дотримано всі вимоги, передбачені п.3 розділу ІІІ Порядку №643.

Як убачається із змісту листа Галицької митниці Держмитслужби від 07.04.2019, єдиною підставою відмови у задоволенні заяви ОСОБА_1 та поданні висновку Головному управлінню Державної казначейської служби України у Львівській області слугувала встановлена відповідачем чинність митної декларації №UA206010/2019/408232 від 21.03.2019, у якій, як зазначено у листі, ОСОБА_1 самостійно задекларовано скориговану відповідачем вартість ввезеного транспортного засобу та сплачено митні платежі: (121) мито-61384,36грн., (185) акциз-34621,24грн, (128) ПДВ-141969,83грн. проте з картки особового рахунку учасника ЗЄД ОСОБА_1 кошти не списувалися, та не перераховувалися до Державного бюджету України, так як вказана декларація знаходилася у статусі «відмовлена».

Однак, жодних підстав, визначених пунктом 11 розділу ІІІ Порядку №643 для відмови у задоволенні заяви (заявником не виконано вимоги пункту 3 розділу ІІІ Порядку №643, надано недостовірні дані та/або наявний у нього податковий борг), відповідачем у вищевказаному листі не зазначено.

Будь-які зауваження щодо змісту та реквізитів заяви ОСОБА_1 від 24.03.2020 про повернення надміру сплачених сум платежів, стосовно достовірності таких даних, відомостей про наявність податкового боргу чи заперечення з приводу заявленої до повернення суми коштів у листі Галицької митниці Держмитслужби у відзиві на позовну заяву відсутні.

Матеріалами справи підтверджено, що під час митного оформлення вказаного вище транспортного засобу марки BMW, модель 535d, 2013 року випуску, номер кузова НОМЕР_2 , позивачем сплачено до бюджету мита та податку на додану вартість в сумі 87988,78грн.

За таких обставин, суд зазначає, що оскаржена відмова відповідача не ґрунтується на вимогах вищенаведених правових норм та є безпідставною.

Як вже зазначалося, рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 30.07.2019 у справі №300/1257/19, залишеного без змін постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 21.10.2019, визнано протиправним та скасовано рішення Івано-Франківської митниці ДФС про коригування митної вартості товару за №UA206000/2019/000291/2 від 01.04.2019. Вказане рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду набрало законної сили 21.10.2019.

Наявність зазначеного рішення суду, що набрало законної сили, свідчить про правильність визначення митної вартості товару ОСОБА_1 .

Відтак, всі відомості, внесені до митної декларації на підставі скасованого рішення про коригування митної вартості товарів, є помилковими, що підтверджується відповідними рішеннями судів, які набрали законної сили, а сплачені на підставі такого скасованого рішення митні платежі є надміру сплаченими та підлягають поверненню за умови звернення до митного органу платника податків із відповідною заявою.

Таким чином, повернення надміру сплачених коштів слід ставити в залежність від наявності самого факту переплати, яким в даному випадку є сплата позивачем завищеної митної вартості, яка була визначена йому протиправним рішенням відповідача, а також подання відповідної заяви протягом 1095 днів, що також має місце в межах спірних правовідносин.

Підсумовуючи наведене вище, суд вважає відмову відповідача скласти та подати Головному управлінню Державної казначейської служби України у Львівській області висновок про повернення позивачу надміру сплачених сум митних платежів у розмірі 87989,78грн. безпідставним, у зв'язку із чим позовні вимоги підлягають задоволенню.

З огляду на зазначене та для належного захисту порушених прав позивача в спірних правовідносинах, суд вважає за необхідне визнати протиправною бездіяльність Галицької митниці Держмитслужби щодо нескладення та неподання Головному управлінню Державної казначейської служби України у Львівській області висновку про повернення надміру сплачених митних платежів у розмірі 87989,78грн. за заявою ОСОБА_1 від 24.03.2020 та зобов'язати Галицьку митницю Держмитслужби, як правонаступника Івано-Франківської митниці ДФС, підготувати висновки за відповідними платежами про повернення ОСОБА_1 надміру сплачених митних платежів в сумі 87989,78 грн. та подати їх для виконання Головному управлінню Державної казначейської служби у Львівській області.

Щодо судового збору, то суд зазначає таке.

Згідно із ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

При зверненні до суду позивачем сплачено судовий збір у сумі 840,80грн. Отже, понесені позивачем судові витрати у вигляді сплаченого судового збору підлягають присудженню на його користь за рахунок бюджетних асигнувань Галицької митниці Держмитслужби.

Керуючись ст.ст. 242-246, 250, 257-262 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

адміністративний позов ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) до Галицької митниці Держмитслужби (місцезнаходження: 79000, м.Львів, вул.Костюшка, 1, код ЄДРПОУ 39640261), за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача, Головного управління Державної казначейської служби України у Львівській області місцезнаходження: 79005, м.Львів, вул. К.Левицького, 18, код ЄДРПОУ 38008294) про визнання протиправною бездіяльності задовольнити повністю.

Визнати протиправною бездіяльність Галицької митниці Держмитслужби щодо нескладення та неподання Головному управлінню Державної казначейської служби України у Львівській області висновку про повернення надміру сплачених митних платежів у розмірі 87989,78грн. за заявою ОСОБА_1 від 24.03.2020.

Зобов'язати Галицьку митницю Держмитслужби підготувати висновки за відповідними платежами про повернення ОСОБА_1 надміру сплачених митних платежів в сумі 87989 (вісімдесят сім тисяч девятсот вісімдесят девять)грн. 78коп. та подати їх для виконання Головному управлінню Державної казначейської служби у Львівській області.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Галицької митниці Держмитслужби (місцезнаходження: 79000, м.Львів, вул.Костюшка, 1, код ЄДРПОУ 39640261)на користь ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) сплачений судовий збір в розмірі 840 (вісімсот сорок) гривень 80 копійок.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду із урахуванням п.п 15.5 п.5 розділу VII Перехідних положень КАС України протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення.

Суддя Лунь З.І.