ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
"21" липня 2020 р. справа № 300/952/20
м. Івано-Франківськ
Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Главач І.А., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, Державної установи «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Івано-Франківській області» про визнання дій протиправними та зобов'язання до їх вчинення, -
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, Державної установи «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Івано-Франківській області» про визнання протиправними дій щодо зменшення основного розміру пенсії з 90 % до 70 %, зобов'язання виплатити недоотриману різницю коштів з 01.01.2016, виходячи із основного розміру 90% грошового забезпечення, зобов'язання видати довідку про розмір грошового забезпечення.
Позовні вимоги мотивовані тим, що Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області безпідставно знизило відсотковий розмір пенсії з 90% до 70% грошового забезпечення, що призвело до неправильного визначення розміру пенсії та її виплату позивачу в розмірі нижчому, ніж передбачено законодавством. Позивач вважає такі дії відповідача протиправними, оскільки внесені зміни до статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 70% грошового забезпечення стосуються порядку призначення пенсії у разі реалізації права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Також зазначає, що Державна установа «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Івано-Франківській області» протиправно відмовила у видачі довідки про розмір грошового забезпечення із зазначенням розміру пенсії 90% грошового забезпечення. Позивач, вважаючи дії відповідачів такими, що порушують його право на соціальний захист в належному розмірі, звернувся з даним позовом до суду.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 12.05.2020 вказану позовну заяву залишено без руху та надано позивачу десятиденний строк для усунення недоліків. Позивачем 18.05.2020 недоліки позовної заяви усунуто.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 20.05.2020 відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), згідно із правилами, встановленими статтею 262 КАС України.
Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області скористалося правом на подання відзиву на позовну заяву, який надійшов на адресу суду 04.06.2020 (а.с. 53-58), відповідно до якого Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області заперечило щодо заявлених позовних вимог. Згідно відзиву представник відповідача зазначив, що відповідно до вимог пункту 8 розділу ІІ Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" та пункту 23 розділу ІІ Закону України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" до частини 2 статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" внесено зміни, якими обмежено максимальний розмір пенсії, а саме цифри "90" замінено цифрами "80" та цифри "80" замінено цифрами "70" відповідно. Тому, позивачу правомірно проведено перерахунок пенсії за вислугу років в розмірі 70% грошового забезпечення, визначеного відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб". Також, представник відповідача вказав на закінчення шестимісячного строку звернення до суду з даним позовом, просив суд в задоволенні позову відмовити.
05.06.2020 Державною установою «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Івано-Франківській області» подано відзив на позов (а.с. 63-67). У даному відзиві представник відповідача заперечила щодо задоволення позових вимог. Вказала, що визначення розміру пенсії належить до компетенції Пенсійного фонду України, а не сектору із соціально-гуманітарних питань Державної установи «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Івано-Франківській області». Також звернула увагу, що до відання сектору із соціально-гуманітарних питань Державної установи «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Івано-Франківській області» належить повноваження виключно щодо підготовки та направлення матеріалів щодо призначення та перерахунку пенсій пенсіонерам органів внутрішніх справ до Департаменту персоналу Міністерства внутрішніх справ України. Просила у задоволенні позовних вимог відмовити.
Розглянувши матеріали адміністративної справи за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), згідно із правилами, встановленими статтею 262 КАС України, дослідивши письмові докази, судом встановлено наступне.
ОСОБА_1 після звільнення зі служби в органах внутрішніх справ призначено пенсію за вилугу 39 років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", визначену в розмірі 90% від грошового забезпечення, що підтверджується протоколом за пенсійною справою - 0903002850 (МВС) від 31.12.2015 (а.с. 9).
Головним управлінням Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, керуючись постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", проведено позивачу перерахунок пенсії з 01.01.2016. При цьому, відповідач застосував новий максимальний розмір грошового забезпечення - 70%, який визначений частиною 2 статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", в редакції станом на момент здійснення перерахунку, та відповідно до пункту 23 розділу ІІ Закону України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" від 27.03.2014 №1166-7, що підтверджується протоколом за пенсійною справою - 0903002850 (МВС) від 12.03.2020 (а.с. 10).
Не погоджуючись із застосованим обмеженням щодо максимального розміру пенсії в результаті проведеного перерахунку, ОСОБА_1 07.11.2019 звернувся до Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області з проханням видати довідку про розмір грошового забезпечення із зазначенням розміру пенсії 90% грошового забезпечення, яке було переадресовано сектору із соціально-гуманітарних питань Державної установи «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Івано-Франківській області» та за результатами розгляду якого відповідач литом від 26.02.2020 № 33/29-Г-20 повідомив позивача, що Ліквідаційною комісією УМВС України в Івано-Фрнаківській області видано ОСОБА_1 довідку про розмір грошового забезпечення у відповідності до норм чинного законодавства та зазначив про відсутність підстав для видачі нової довідки. Також зазначив, що призначення і виплата пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" здійснюється органами Пенсійного Фонду України, тому з питання визначення розміру пенсії рекомендував звернутися до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (а.с. 12).
18.02.2020 позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області із заявою, в якій просив відповідача відновити виплату йому пенсії в розмірі 90% грошового забезпечення та виплатити недоотриману різницю (а.с. 28).
За результатами розгляду даної заяви Головним управлінням Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області надано відповідь, оформлену листом від 17.03.2020 №579-444/Г-02/8-0900/20. У своєму листі від 17.03.2020 №579-444/Г-02/8-0900/20 відповідач зазначив про те, що відповідно до змін, внесених до статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" Законами України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" та "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні", при здійсненні перерахунку, розмір пенсії за вислугу років не може перевищувати 70% відповідних сум грошового забезпечення, а тому розмір пенсії позивача з 01.01.2016 встановлено в розмірі 70% сум грошового забезпечення (а.с.11).
Не погоджуючись із такими діями відповідачів, позивач звернувся з даним позовом до суду.
Вирішуючи даний спір, суд виходив з таких мотивів та норм права.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, визначає Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Відповідно до статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (в редакції, чинній до 01.10.2011) пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах: особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт "а" статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення (пункт "а"); б) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають загальний трудовий стаж 25 календарних років і більше, з яких не менше 12 років і 6 місяців становить військова служба, служба в органах внутрішніх справ або служба в державній пожежній охороні (пункт "б" статті 12): за загальний трудовий стаж 25 років - 50 процентів і за кожний рік стажу понад 25 років - один процент відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43) (пункт б); особам, зазначеним у пунктах "а" і "б" цієї статті, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, розмір пенсії за вислугу років збільшується на 10 процентів, а віднесеним до категорій 2, 3 - на 5 процентів відповідних сум грошового забезпечення (пункт в).
Загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2 - 95 процентів (частина 2).
Пунктом 8 розділу ІІ Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи", який набрав чинності з 01.10.2011, у статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" цифри "90" замінено цифрами "80".
Пунктом 2 розділу ІІ Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" встановлено, що обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом.
Пунктом 23 Закону України Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні в частині другій статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" цифри "80" замінено цифрами "70".
Таким чином, відповідно до статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (в редакції, чинній на момент призначення пенсії) позивачу призначено пенсію за вислугу років в розмірі 90% грошового забезпечення.
Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Згідно розділу І Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей" внесено зміни у Законі України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб": у частині шістнадцятій статті 43 після слів "на момент призначення" доповнити словами "або виплати", а слова "призначена пенсія підлягає негайному перерахунку" замінити словами "пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку"; статтю 63 після частини другої доповнено новою частиною такого змісту: "Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських".
Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.
Однак, у разі, якщо внаслідок перерахунку пенсій розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", згідно з пунктами 2 та 3 якого Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку. Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії. На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України (редакція, чинна на момент перерахунку пенсії позивача).
Відповідно до пункту 4 цього Порядку перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
Пунктом 5 згаданого Порядку визначено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
Кабінет Міністрів України прийняв постанову за № 988 від 11.11.2015 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», яка набирала чинності з дня її опублікування та застосовується з дня набрання чинності Законом України "Про Національну поліцію", якою встановлено, що грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Таким чином, відсотковий розмір при призначенні пенсії визначається статтею 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" на момент призначення пенсії, а розміри складових пенсії визначаються Кабінетом Міністрів України.
Суд зазначає, що Велика Палата Верховного Суду в рішенні від 16.10.2019 у зразковій справі №240/5401/18 погодилася з висновками суду першої інстанції про те, що при перерахунку пенсії відповідно до статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служб, та деяких інших осіб" на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" відсутні підстави для застосування механізму нового обчислення пенсії із застосуванням норм частини другої статті 13 вказаного Закону, яка застосовується саме при призначенні пенсії. Тому при перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення, натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, яке обчислювалося при її призначенні відповідно до наявної у позивача вислуги років, є незмінним.
Головним управлінням Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області на підставі Постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" проведено позивачу перерахунок пенсії з 01.01.2016.
При проведенні перерахунку пенсії відповідачем застосовано новий максимальний розмір грошового забезпечення 70% відповідних сум грошового забезпечення, при цьому правомірність своїх дій Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області обґрунтовує необхідністю застосування норми закону, що визначає основний розмір пенсії у відсотках від грошового забезпечення, яка діяла на момент здійснення перерахунку пенсії, тобто виходячи із 70% грошового забезпечення, як це передбачено частиною 2 статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Суд не погоджується з такими доводами відповідача, виходячи з наведених вище норм Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", оскільки при перерахунку пенсії особам, які проходили військову службу має застосовуватись норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії. Внесені законами зміни до частини 2 статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб"щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 70% грошового забезпечення не стосуються перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення.
Крім того, слід зазначити, що згідно статтею 22 Конституції України закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до статті 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме: у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 6 липня 1999 року № 8-рп/99 у справі щодо права на пільги та від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).
У зазначених рішеннях Конституційний Суд України вказав, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей.
Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення.
Виходячи із висловленого у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства.
Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом в постановах від 03 квітня 2018 року у справі №175/1665/17(2-а/175/41/17; провадження №К9901/9950/18) і від 24 квітня 2018 року у справі №686/12623/17 (провадження №К/9901/849/17), а також Вищим адміністративним судом України в ухвалі від 08 листопада 2017 року у справі №161/7413/17 (провадження №К/800/36811/17).
Таким чином, внесення змін у Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" щодо розміру пенсії у відсотках її обмеження граничним розміром стосуються порядку призначення пенсії у разі реалізації права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку та виплати вже призначеної пенсії, а право позивача на отримання пенсії, яке існувало на момент призначення пенсії не може бути обмежене прийняттям нових законів.
Крім того, таке право позивача захищене пунктом 2 розділу ІІ Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи", яким передбачено, що обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом.
Оскільки, позивачу відповідно до статті 13 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб (в редакції, чинній на момент призначення пенсії) призначено пенсію за вислугу років в розмірі 90% грошового забезпечення, то внесення змін до вказаної статті 13 щодо пенсійного забезпечення не поширюються на розмір пенсії, належної позивачу.
З огляду на вищенаведене, суд дійшов висновку, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області при здійсненні перерахунку пенсії за вислугу років позивачу відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" протиправно зменшено розмір відсоткової складової грошового забезпечення із 90% до 70% відповідних сум грошового забезпечення.
Відповідно до вимог частини 2 статті 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Позивач у позовній заяві просить визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо зменшення відсоткового значення розміру пенсії ОСОБА_1 з 90% до 70% грошового забезпечення та зобов'язати виплатити недоотриману різницю коштів з 01.01.2016, виходячи з основного розміру 90% грошового забезпечення, не заявляючи при цьому вимоги про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області здійснити перерахунок пенсії в розмірі 90% грошового забезпечення, який має передувати процедурі виплати пенсії.
У даному випадку суд констатує, що з урахуванням спірних правовідносин для ефективного захисту прав, свобод, інтересів позивача слід вийти за межі позовних вимог та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області здійснити з 01.01.2016 перерахунок пенсії позивача та після такого перерахунку виплатити позивачу пенсію за вислугу років в розмірі 90% грошового забезпечення, з врахуванням виплачених сум.
Щодо доводів Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про пропущення позивачем строків звернення до суду з даним адміністративним позовом, то суд вказує на таке.
Строки звернення до суду регламентовано статтею 122 Кодексу адміністративного судочинства України.
Так, частиною 1 вказаної статті визначено, що позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів (частина 2 статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України).
Натомість, строки перерахунку пенсій регламентовано спеціальним законом, а саме Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Так, згідно частини 3 статті 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
В даному випадку, відповідач провів перерахунок пенсії позивача на виконання постанови Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" від 21.02.2018 №103. При цьому такий перерахунок визначено здійснити за попередній період. Таким чином позивач не міг дізнатися про порушення своїх прав за період, який розпочався з 01.01.2016, до проведення такого перерахунку.
Як встановлено судом вище, Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області здійснило такий перерахунок пенсії позивача, однак протиправно зменшило розмір відсоткової складової грошового забезпечення із 90% до 70% відповідних сум грошового забезпечення.
Таким чином, перерахунок розміру пенсії позивачу не проведений з 01.01.2016 в належному розмірі саме з вини Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, на якого покладено обов'язок щодо перерахунку та виплати пенсії позивачу. Тому право позивача щодо перерахунку пенсії з 01.01.2016 не може бути обмежено будь-яким строком в силу вимог частини 3 статті 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Що стосується вимоги позивача про зобов'язання Державної установи «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Івано-Франківській області» видати довідку про розмір грошового забезпечення, суд зазначає наступне.
Зі змісту позовної заяви вбачається, що підставою звернення до суду з даною позовною вимогою слугувала відмова Державної установи «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Івано-Франківській області» у видачі довідки про розмір грошового забезпечення із зазначенням розміру пенсії 90% грошового забезпечення.
Як уже зазначалось вище, уповноважені органи на підставі списків готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
При цьому, розміри складових пенсії визначаються Кабінетом Міністрів України, а відсотковий розмір при призначенні пенсії визначається статтею 13 Закону «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» на момент призначення пенсії.
Також суд звертає увагу, що відповідно до статті 10 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» призначення і виплата пенсій особам, які мають право на пенсійне забезпечення на умовах цього Закону, здійснюються органами Пенсійного фонду України.
Таким чином, орган, який уповноважений видавати довідки про розмір грошового забезпечення має право зазначати у такій довідці лише складові грошового забезпечення та їх розмір, а визначення відсоткового розміру пенсії відносно грошового забезпечення належить до компетенції органів Пенсійного фонду України.
Крім того, відповідно до абзацу 4 пункту 3 розділу І Інструкції про організацію роботи з оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та з інших соціальних питань, затвердженої Наказом Міністерства внутрішніх справ від 17.09.2018 за №760 (далі - Інструкція №760), уповноважені структурні підрозділи - визначені МВС, ЦОВВ та Національною гвардією України структурні підрозділи, на які покладено функції з підготовки та подання до органів, які призначають пенсії, необхідних для призначення пенсій документів.
Розділом ІІ даної Інструкції №760 визначено повноваження уповноважених структурних підрозділів. Так, уповноважені структурні підрозділи, серед іншого: 1) організують роботу з оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій особам, які мають право на пенсію відповідно до чинного законодавства; 2) розглядають листи та звернення із питань оформлення документів для призначення та перерахунку пенсій, для отримання пільг, а також здійснюють прийом громадян, які звертаються з цих питань; 3) приймають від підрозділів персоналу (кадрового забезпечення) та фінансового забезпечення (бухгалтерських підрозділів) документи, передбачені Порядком та цією Інструкцією для призначення (перерахунку) пенсій; 4) готують та подають у встановленому чинним законодавством порядку до органів, які призначають пенсії, документи для призначення (перерахунку) пенсій; 5) формують облікові справи та зберігають їх згідно з порядковими номерами, присвоєними в книзі обліку документів для призначення пенсій (додаток 1); 6) повідомляють органи, які призначають пенсії, про судові рішення, які набрали законної сили, про позбавлення пенсіонерів військового (спеціального) звання та про видання наказів про прийняття (поновлення) на службу в 10-денний строк з дня отримання відповідного рішення суду; 7) ведуть облік осіб, яким призначено пенсію відповідно до Закону; 8) взаємодіють з органами, які призначають пенсії, стосовно осіб, яким призначено (припинено) виплату пенсій, та в межах повноважень з органами державної влади з питань соціального захисту та пенсійного забезпечення.
Відповідно до наказу Міністерства внутрішніх справ України №129 від 25.02.2019, в Міністерстві внутрішніх справ України уповноваженим структурним підрозділом з підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України документів для призначення (перерахунку) пенсії є Департамент персоналу, організації освітньої та наукової діяльності Міністерства внутрішніх справ України.
При цьому, судом встановлено, що згідно пункту 3.1.4 Положення «Про сектор із соціально-гуманітарних питань ДУ «ТМО МВС України по Івано-Франківській області», затвердженого наказом МВС від 15.02.2019 за №24, сектор із соціально-гуманітарних питань ДУ «ТМО МВС України по Івано-Франківській області» готує та подає у встановленому чинним законодавством порядку до уповноваженого структурного підрозділу МВС матеріали щодо призначення (перерахунку) пенсій.
Тобто, Департамент персоналу, організації освітньої та наукової діяльності Міністерства внутрішніх справ України є уповноваженим структурним підрозділом Міністерства внутрішніх справ України в тому числі для призначення та перерахунку пенсії, а до функцій сектору із соціально-гуманітарних питань Державної установи «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Івано-Франківській області» належить лише направлення на розгляд до уповноваженого структурного підрозділу МВС матеріалів щодо призначення (перерахунку) пенсій.
З огляду на те, що орган, який уповноважений видавати довідки про розмір грошового забезпечення не має права визначати у такій довідці відсотковий розмір пенсії, а також те, що на момент звернення позивача до Державної установи «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Івано-Франківській області» із заявою від 07.11.2019 про видачу довідки про розмір грошового забезпечення, в останньої відсутні повноваження щодо видачі таких довідок, позовна вимога ОСОБА_1 до Державної установи «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Івано-Франківській області» про зобов'язання видати довідку про розмір грошового забезпечення є безпідставною та такою, що не підлягає задоволенню.
Таким чином, позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, Державної установи «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Івано-Франківській області» про визнання дій протиправними та зобов'язання до їх вчинення підлягає частковому задоволенню.
Частиною 2 статті 139 КАС України визначено, що при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Позивачем при зверненні до суду з даним позовом сплачено судовий збір в розмірі 1681,60 грн., що підтверджується квитанцією №0.0.1695698019.1 від 04.05.2020 (а.с. 1).
Таким чином, враховуючи те, що позов підлягає частковому задовленню, суд дійшов висновку про необхідність стягнення за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області половину суми сплаченого позивачем судового збору в розмірі 840,80 грн.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо зменшення відсоткового значення розміру пенсії ОСОБА_1 з 90% до 70% грошового забезпечення.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (код ЄДРПОУ 20551088, вул. Січових Стрільців, 15, м. Івано-Франківськ, 76018) здійснити з 01.01.2016 перерахунок та виплату ОСОБА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) пенсії за вислугу років в розмірі 90% грошового забезпечення, з урахуванням раніше виплачених сум.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Відповідно до статтей 255, 295, 297, підпункту 15.5 пункту 15 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції або через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Позивач - ОСОБА_1 : ідентифікаційний код НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 .
Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області: код ЄДРПОУ 20551088, вул. Січових Стрільців, 15, м. Івано-Франківськ, 76018.
Відповідач - Державна установа «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Івано-Франківській області»: код ЄДРПОУ 08734204, вул. Сахарова, 11, м. Івано-Франківськ, 76018.
Суддя Главач І.А.