Ухвала від 20.07.2020 по справі 300/1696/20

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

про залишення позовної заяви без руху

"20" липня 2020 р. справа № 300/1696/20

м. Івано-Франківськ

Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Тимощук О.Л., розглянувши матеріали

позовної заяви ОСОБА_1

до Коломийської міської ради

про визнання неправомірною бездіяльність стосовно невирішення питання надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва індивідуальних гаражів

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (надалі, також - позивач, ОСОБА_1 ) 15.07.2020 звернувся в суд із позовною заявою до Коломийської міської ради у якій просить визнати неправомірною бездіяльність стосовно невирішення на сесії Коломийської міської ради 09.06.2020 питання надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки на АДРЕСА_1 , для будівництва індивідуальних гаражів.

Пунктом 3 частини 1 статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі, також - КАС України) встановлено, що суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу.

Перевіряючи позовну заяву на відповідність вимогам статті 161 Кодексу суддею встановлено, що позивачем не долучено документа про сплату судового збору. Натомість, ОСОБА_1 зазначає, що у відповідності до пункту 13 статті 5 Закону України "Про судовий збір" №3674-VI від 08.07.2011 (надалі, також - Закон №3674-VI), як учасник бойових дій, звільнений від сплати судового збору.

Однак, суд із таким висновком позивача не погоджується, зважаючи на таке.

Згідно із частинами 1 та 2 статті 132 КАС України, судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи. Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.

Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначає Закон України "Про судовий збір" №3674-VI від 08.07.2011.

Статтею 1 Закону №3674-VI передбачено, що судовий збір це збір, що справляється на всій території України за подання заяв, скарг до суду, за видачу судами документів, а також у разі ухвалення окремих судових рішень, передбачених цим Законом. Судовий збір включається до складу судових витрат.

Частиною 5 цього ж Закону встановлено пільги зі сплати судового збору. Так, пунктом 13 частини 1 статті 5 передбачено, що від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються учасники бойових дій, постраждалі учасники Революції Гідності, Герої України - у справах, пов'язаних з порушенням їхніх прав.

Правову оцінку питанню стягнення судового збору з особи, яка має статус учасника бойових дій надано, зокрема, Великою Палатою Верховного Суду (надалі - Суд) в ухвалі від 06.05.2020 по справі №9901/70/20 (провадження №11-128заі20) (http://reestr.court.gov.ua/Review/89180574). Так, Суд зазначив, що пунктом 13 частини 1 статті 5 Закону №3674-VI звільнення від сплати судового збору осіб, які мають, зокрема статус ветеранів війни - учасників бойових дій, обмежено справами, пов'язаними з порушенням їхніх прав. Тобто встановлені цим Законом положення стосуються випадків звернення до адміністративного суду за захистом прав, пов'язаних винятково зі статусом учасника бойових дій, і не поширюються на подання позовних заяв до суду із вимогами, що виходять за межі таких спірних правовідносин.

Правовий статус ветеранів війни, забезпечення створення належних умов для їх життєзабезпечення та членів їх сімей, встановлені Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22.10.1993 №3551-XII (надалі - Закон №3551-XII). У статті 22 цього ж Закону передбачено, що особи, на яких поширюється дія цього нормативного акта, отримують безоплатну правову допомогу щодо питань, пов'язаних з їх соціальним захистом, а також звільняються від судових витрат, пов'язаних з розглядом цих питань.

Перелік пільг учасникам бойових дій та особам, прирівняним до них, визначені у статті 12 цього Закону. Пунктом 14 абзацу 1 статті 12 Закону №3551-XII учасникам бойових дій надаються такі пільги: першочергове забезпечення жилою площею осіб, які потребують поліпшення житлових умов, та першочергове відведення земельних ділянок для індивідуального житлового будівництва, садівництва і городництва, першочерговий ремонт жилих будинків і квартир цих осіб та забезпечення їх паливом.

Натомість, наведена норма не містить положень, що стосувалися б надання учасникам бойових дій будь-яких пільг, пов'язаних із відведенням земельних ділянок для будівництва індивідуальних гаражів.

Зважаючи на те, що предмет позову в даній справі стосується реалізації позивачем права на отримання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки на загальних підставах, тобто за відсутності будь-яких встановлених Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» пільг, правових підстав для звільнення ОСОБА_1 від сплати судового збору за подання до суду цієї позовної заяви не вбачається.

Згідно із частиною 1 статті 4 Закону України "Про судовий збір", судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Відповідно до пункту 3 абзацу 1 статті 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2020 рік", встановлено прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць для працездатних осіб з 1 січня 2020 року у розмірі 2 102 гривні.

Зі змісту прохальної частини позовної заяви суддею встановлено, що позивачем заявлено одну позовну вимогу немайнового характеру.

Підпунктом 1 пункту 3 частини 2 статті 4 Закону №3674-VI за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру фізичною особою встановлена ставка судового збору - 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Отже, сума судового збору, що підлягає сплаті ОСОБА_1 за подання до суду даної позовної заяви становить 840 гривень 80 копійок.

Окрім зазначеного, суддя звертає увагу позивача на приписи пункту 4 частини 1 статті 5 КАС України, відповідно до якого, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.

З матеріалів позовної заяви вбачається, що підставою звернення до суду ОСОБА_1 слугувала допущена відповідачем бездіяльність, що проявилась у нерозгляді на сесії міської ради 09.06.2020 питання надання ОСОБА_1 дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки на АДРЕСА_1 , для будівництва індивідуальних гаражів.

Однак, суддя зазначає, що обраний позивачем спосіб захисту його прав, у випадку задоволення позову за наслідком розгляду справи, не призведе до повного відновлення порушених, на його переконання, прав, свобод або законних інтересів.

Натомість, належним та ефективним способом захисту і поновлення прав позивача, окрім визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною, є зобов'язання вчинити певні дії.

За таких обставин, слід запропонувати позивачу уточнити заявлені ним позовні вимоги в частині зобов'язання відповідача до вчинення дій.

Відповідно до частин 1 та 2 статті 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. Якщо ухвала про залишення позовної заяви без руху постановляється з підстави несплати судового збору у встановленому законом розмірі, суд в такій ухвалі повинен зазначити точну суму судового збору, яку необхідно сплатити (доплатити).

На підставі наведеного, керуючись частиною 3 статті 161, частинами 1, 2 статті 169, статями 171, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, -

ПОСТАНОВИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 до Коломийської міської ради про визнання неправомірною бездіяльність стосовно невирішення питання надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва індивідуальних гаражів - залишити без руху.

Надати позивачу десятиденний строк з дня отримання копії цієї ухвали для усунення недоліків, шляхом подання документу про сплату судового збору в розмірі 840 (вісімсот сорок) гривень 80 копійок.

Роз'яснити, що в разі не усунення недоліків у вище зазначений строк, позовна заява буде повернена позивачу.

Запропонувати позивачу уточнити позовні вимоги в частині зобов'язання Коломийської міської ради до вчинення певних дій

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не підлягає оскарженню.

Суддя /підпис/ Тимощук О.Л.