Рішення від 20.07.2020 по справі 280/1723/20

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

20 липня 2020 року Справа № 280/1723/20 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі судді Бойченко Ю.П., розглянувши за правилами спрощеного, в порядку письмового провадження адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 )

до Управління Державної міграційної служби України у Запорізькій області (69005, м. Запоріжжя, вул. Незалежної України, 90)

про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

17.03.2020 до Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач) до Управління Державної міграційної служби України у Запорізькій області (далі - відповідач), в якій позивач просить суд:

визнати протиправними дії відповідача в особі Токмацького районного відділу Державної міграційної служби України в Запорізькій області щодо відмови у вклеюванні до паспорта громадянина України зразка 1994 року, який виданий на ім'я позивача, нової фотокартки у зв'язку з досягненням 45 років;

зобов'язати відповідача в особі Токмацького районного відділу Державної міграційної служби України в Запорізькій області вчинити дії щодо вклеювання до паспорта громадянина України зразка 1994 року, який виданий на ім'я позивача, нової фотокартки у зв'язку з досягненням 45 років.

В обґрунтування позовних вимог ОСОБА_1 зазначає, що у зв'язку із досягненням 45-річного віку звернувся до Токмацького районного відділу Управління Державної міграційної служби України у Запорізькій області із заявою про вклеювання фотокартки у паспорт громадянина України у формі книжечки. Разом із тим, отримав відмову із посиланням на постанову Кабінету Міністрів України від 03.04.2019 № 398 та зазначенням, що для вклеювання фотокартки необхідно подати рішення суду. Позивач вважає таку відмову протиправною, із посиланням на норми Конституції України, Закону України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус» просить задовольнити позовні вимоги.

Ухвалою суду від 19.03.2020 відкрито провадження в адміністративній справі №280/1723/20; ухвалено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.

Відповідач позов не визнав, надав відзив, в якому проти задоволення позовних вимог заперечив та зазначив, що порядок оформлення і видачі паспорта громадянина України регламентовано Законом України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус» від 20.11.2012 №5492-VI (далі - Закон №5492-VI) та Порядком оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.2015 №302, Положенням про паспорт громадянина України, затвердженим постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 N 2503-XII (далі - Положення №2503) та Тимчасовим порядком оформлення і видачі паспорта громадянина України», затвердженим наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.06.2019 №456 (далі - Тимчасовий порядок №456). Частиною п'ятою розділу І Тимчасового порядку № 456 визначено, що заява та документи для оформлення і видачі паспорта (у тому числі для вклеювання фотокартки) подаються заявником до територіального підрозділу ДМС за зареєстрованим місцем проживання особи. За таких обставин, вважає позовні вимоги до Управління Державної міграційної служби України у Запорізькій області необґрунтованими та просить відмовити у задоволенні позову.

09.06.2020 від відповідача надійшло клопотання про долучення доказів до матеріалів справи, до якого додано копію заяви-анкети ОСОБА_1 від 26.05.2020 №4698903 для внесення інформації до Єдиного державного демографічного реєстру. У клопотанні також вказано, що позивач скористався своїм правом на обмін паспорта у формі книжечки на паспорт у формі ID-картки, при цьому особа може мати тільки один паспорт громадянина України.

Враховуючи приписи ч. 5 ст. 262 КАС України справа розглядалася за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд звертає увагу на наступне.

01.10.2019 ОСОБА_1 звернувся до Токмацького районного відділу Управління Державної міграційної служби України в Запорізькій області із заявою про вклеювання фотокартки до паспорта після спливу місячного терміну та відмову від оформлення паспорта у формі ID-картки, у зв'язку із чим отримав відповідь, оформлену листом від 04.10.2019 №2339-2400/2339.1-19, згідно якої для вклеювання фотокартки необхідно подати рішення суду.

Не погоджуючись із такою відмовою, ОСОБА_1 звернувся до суду з даною позовною заявою.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить із такого.

Відповідно до ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Статтею 4 КАС України визначено, що суб'єкт владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг.

Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з пунктом 2 Положення про Державну міграційну службу, затвердженого Постановою Кабінету міністрів України від 20.08.2014 №360, ДМС у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, іншими актами законодавства

Відповідно до пункту 7 Положення про Державну міграційну службу України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 року №360, ДМС здійснює свої повноваження безпосередньо і через утворені в установленому порядку територіальні органи та територіальні підрозділи, у тому числі міжрегіональні.

На утворені територіальні органи та територіальні підрозділи ДМС може покладатися виконання окремих завдань за міжрегіональним принципом.

В позовній заяві зазначено, що 01.10.2019 ОСОБА_1 звернувся до Токмацького районного відділу Управління Державної міграційної служби України в Запорізькій області із заявою про вклеювання фотокартки до паспорта у формі паспортної книжечки, відповідно Положення про паспорт громадянина України, затвердженого постановою Верховної Ради України від 26.02.1992 №2503-ХІІ.

Проте, як встановлено з матеріалів справи, 26.05.2020 ОСОБА_1 особисто звернувся до Токмацького районного відділу Управління Державної міграційної служби України в Запорізькій області для отримання паспорта у формі ІD-картки та заповнив заяву-анкету від 26.05.2020 №4698903 (копія зазначеної заяви долучена до матеріалів справи).

У вказаній заяві-анкеті ОСОБА_1 поставив свій особистий підпис під тим, що «Дає згоду на отримання відцифрованих відбитків пальців рук та внесення до безконтактного електронного носія відцифрованих відбитків пальців рук, відповідно до порядку отримання, вилучення з Єдиного державного демографічного та знищення відцифрованих пальців рук особи».

Також для отримання паспорта у формі ІD-картки ОСОБА_1 надавались інші персональні данні, як то: ПІБ; дата народження; місце народження; місце проживання; серія, дата видачі, орган, що видав паспорт громадянина України; контактний телефон; тощо. Слід зазначити, що він самостійно надав ці дані та погодився на їх обробку, що підтверджується його особистим підписом.

Таким чином, твердження позивача про небажання отримувати паспорт у формі ID-картки спростовуються вищенаведеним доказом.

Наразі порядок оформлення і видачі паспорта громадянина України регламентовано Законом України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус» від 20.11.2012 №5492-VI, Порядком оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України №302 від 25.03.2015 та Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.06.2019 №456 «Про затвердження Тимчасового порядок оформлення і видачі паспорта громадянина України».

Частина п'ята розділу І Тимчасового порядку № 456 визначає, що заява та документи для оформлення і видачі паспорта (у тому числі для вклеювання фотокартки) подаються заявником до територіального підрозділу ДМС за зареєстрованим місцем проживання особи.

Відповідно до частини другої розділу V Тимчасового порядку №456 для вклеювання фотокартки при досягненні відповідного віку особа після спливу тридцятиденного строку заявник подає працівнику територіального підрозділу за місцем проживання заяву про вклеювання фотокартки, паспорт і дві фотокартки розміром 3,5 x 4,5 см із зображенням, яке відповідає досягнутому нею віку, та відповідне рішення суду. Облік заяв про вклеювання фотокартки здійснюється в журналі реєстрації заяв про вклеювання фотокарток.

З аналізу вказаної норми суд зазначає, що одним із документів, який позивач мав надати для вклеювання фотокартки при досягненні віку 45 років, після спливу тридцятиденного строку, є рішення суду. Відтак, орган ДМС, відмовляючи у вклеюванні до паспорта громадянина України зразка 1994 року, який виданий на ім'я позивача, нової фотокартки у зв'язку з досягненням 45 років, діяв у відповідності до вимог чинного законодавства та в межах наданих повноважень.

Стосовно зобов'язання відповідача в особі Токмацького районного відділу Державної міграційної служби України в Запорізькій області вчинити дії щодо вклеювання до паспорта громадянина України зразка 1994 року, який виданий на ім'я позивача, нової фотокартки у зв'язку з досягненням 45 років слід зазначити про таке.

Відповідно до частин 1-5 статті 21 Законом України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус» від 20.11.2012 №5492-VI (далі - Закон №5492-VI), паспорт громадянина України є документом, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України.

Кожен громадянин України, який досяг чотирнадцятирічного віку, зобов'язаний отримати паспорт громадянина України.

Оформлення, видача, обмін паспорта громадянина України, його пересилання, вилучення, повернення державі та знищення здійснюються в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Паспорт громадянина України оформляється особам, які не досягли вісімнадцятирічного віку, на чотири роки, а особам, які досягли вісімнадцятирічного віку, - на кожні 10 років.

Паспорт громадянина України виготовляється у формі картки, що містить безконтактний електронний носій.

Оформлення паспорта громадянина України здійснюється розпорядником Реєстру. Прийняття заяв-анкет для внесення інформації до Реєстру, видача паспорта громадянина України здійснюються розпорядником Реєстру або уповноваженими суб'єктами, передбаченими пунктом 4 частини першої статті 2 цього Закону.

Відповідно до пункту 7 Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України №302 від 25.03.2015 (далі - Порядок №302) оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого), обмін та видача паспорта здійснюються: особі, яка досягла 14-річного віку, - на підставі заяви-анкети, поданої нею особисто.

Суд зазначає, що чинне законодавство України не передбачає можливість видачі особі більш ніж одного паспорту громадянина України.

Відповідно до пункту 2 частини 7 статті 16 Закону №5492-VI, уповноважений суб'єкт, якщо інше не передбачено цим Законом, має право відмовити заявникові у видачі документа виключно у разі, якщо заявник вже отримав документ такого типу, який є дійсним на день звернення (крім випадків, зазначених у частині сьомій цієї статті).

Отже, враховуючи, що позивач звернувся до Токмацького районного відділу Управління Державної міграційної служби України в Запорізькій області для отримання паспорта у формі ІD-картки та заповнив заяву-анкету від 26.05.2020 №4698903, що має наслідком отримання паспорта у формі ІD-картки, і, в свою чергу, унеможливлює вклеювання фотокартки у паспорт громадянина України у формі паспортної книжечки, підстави для задоволення позову відсутні.

Згідно з ч. 1 ст. 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Частиною 1 статті 143 КАС України встановлено, що суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.

В зв'язку з відмовою у задоволенні позовних вимог в повному обсязі, питання щодо розподілу судових витрати судом не вирішувалось.

Керуючись статтями 241, 243-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 до Управління Державної міграційної служби України у Запорізькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржено до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Рішення виготовлено та підписано 20.07.2020.

Суддя Ю.П. Бойченко