Рішення від 20.07.2020 по справі 280/3874/20

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 липня 2020 року Справа № 280/3874/20 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді: Семененко М.О., за участю секретаря судового засідання Стовбур А.Ю., розглянувши в порядку статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України адміністративну справу за позовною заявою

ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 )

до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, м.Запоріжжя, пр.Соборний, буд.158-б; код ЄДРПОУ 20490012)

про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

До Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (далі - відповідач, Управління), в якій, з урахуванням уточненого позову, просить суд:

1) визнати протиправними дії відповідача щодо призначення пенсії позивачу відповідно до статті 1-2, 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції України» без урахування складових, визначених в довідці Департаменту персоналу, організації освітньої та наукової діяльності МВС України про розмір грошового забезпечення, що враховується для призначення пенсії від 10.10.2019 №22/6-652;

2) зобов'язати відповідача провести перерахунок раніше призначеної позивачу пенсії згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції України» з грошового забезпечення, визначеного в довідці Департаменту персоналу, організації освітньої та наукової діяльності МВС України про розмір грошового забезпечення для призначення пенсії від 10.10.2019 року №22/6-652 та здійснити виплату з дати призначення - 31.08.2019 з урахуванням раніше виплачених сум.

Також просить стягнути з відповідача витрати зі сплати судового збору.

Позовна заява подана представником позивача О.Д. Малишем, який діє на підставі довіреності від 28.05.2020 №817.

Обґрунтовуючи позовні вимоги представник позивача зазначає, що позивач отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-XII (далі - Закон №2262-XII). Під час розрахунку розміру пенсії ОСОБА_1 відповідачем не враховано довідку Міністерства внутрішніх справ України від 10.10.2019 про розмір грошового забезпечення позивача. Позивач звернувся до Управління із заявою про проведення розрахунку та призначення пенсії, виходячи з розміру його грошового забезпечення, визначеного у довідці Міністерства внутрішніх справ України від 10.10.2019, однак відповідач відмовив у такому розрахунку. Вважає дії відповідача щодо призначення пенсії без урахування складових грошового забезпечення, визначених у вказаній довідці, протиправними. Просить позов задовольнити.

Ухвалою суду від 16.06.2020 відкрито провадження у справі, призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи в порядку ст.263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), відмовлено у залученні до участі в справі Міністерства внутрішніх справ України в особі Департаменту персоналу, організації освітньої та наукової діяльності МВС України в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, на стороні позивача.

Ухвалою суду від 16.06.2020 витребувано у відповідача матеріали пенсійної справи ОСОБА_1

03.07.2020 відповідач подав до суду документи на виконання вимог ухвали про витребування доказів та відзив на позовну заяву (вх.№30598), в якому зазначає, що 05.11.2015 позивача звільнено з органів Міністерства внутрішніх справ та в подальшому останній працював за нормами Кодексу законів про працю, тобто позивач не проходив службу. Пенсію позивачу призначено відповідно до пункту «ж» статті 1-2 Закону №2262-XII, у свою чергу нормами зазначеного Закону передбачено, що особам, зазначеним у пункті "ж" статті 1-2, пенсія обчислюється з розміру грошового забезпечення, яке вони мали на день звільнення зі служби в органах внутрішніх справ. Таким чином пенсію позивачу обчислено виходячи з розміру грошового забезпечення, яке він мав на день звільнення зі служби в органах внутрішніх справ. Законні підстави для врахування при призначенні пенсії позивачу розміру грошового забезпечення згідно з довідкою Міністерства внутрішніх справ України від 10.10.2019 відсутні, оскільки на час звільнення позивача зі служби в органах внутрішніх справ таке грошове забезпечення не виплачувалось. На підставі викладеного просить у задоволенні позову відмовити.

06.07.2020 позивач подав уточнений позов (вх.№30928), за змістом якого уточнив формулювання позовних вимог в частині зобов'язання відповідача вчинити певні дії, без зміни підстав та предмету позову. Копія уточненого позову отримана відповідачем 08.07.2020 за інформацією сервісу відстеження поштових відправлень АТ «Укрпошта» за посиланням https://track.ukrposhta.ua/tracking_UA.html.

У період з 06.07.2020 по 19.07.2020 головуючий суддя Семененко М.О. перебував у відпустці відповідно до наказу №218 від 26.06.2020 «Про надання відпустки».

На підставі наданих сторонами письмових доказів судом встановлено такі обставини.

Відповідно до наказу Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Запорізькій області від 05.11.2015 №455 о/с звільнено з 06.11.2015 у запас Збройних Сил за пунктом 64 «г» Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ (через скорочення штатів) підполковника міліції Богдашкіна О.М., головного експерта сектору комплексного дослідження транспортних засобів і документів, що їх супроводжують відділу інженерно-технічної, економічної та товарознавчої експертизи науково-дослідного експертно-криміналістичного центру при ГУМВС.

Відповідно до даних трудової книжки ОСОБА_1 07.11.2015 позивача призначено на посаду головного судового експерта сектору криміналістичного дослідження транспортних засобів і документів, що їх супроводжують відділу інженерних, економічних, товарознавчих, видів досліджень та оціночної діяльності Запорізького науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України.

З 01.08.2018 ОСОБА_1 переведено головним судовим експертом сектору криміналістичного дослідження транспортних засобів і реєстраційних документів, що їх супроводжують, відділу автотехнічних досліджень та криміналістичного дослідження транспортних засобів.

Згідно з наказом Запорізького науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України від 27.08.2019 №40 о/с звільнено відповідно до статті 38 Кодексу законів про працю України (за власним бажанням, у зв'язку із досягненням вислуги років, що дає право на пенсійне забезпечення відповідно до Закону №2262-XII з урахуванням вимог пункту 15 розділу ХІ Закону України «Про Національну поліцію») ОСОБА_1 головного судового експерта сектору криміналістичного дослідження транспортних засобів і реєстраційних документів, що їх супроводжують, відділу автотехнічних досліджень та криміналістичного дослідження транспортних засобів.

Відповідно до протоколу за пенсійною справою №0803014254 (МВС) від 31.08.2019 ОСОБА_1 призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону №2262-XII з 31.08.2019 довічно.

З протоколу вбачається, що пенсію обчислено виходячи з наступних складових: посадовий оклад - 950 грн.; оклад за військове звання - 130.00 грн.; процентна надбавка за вислугу років 35% - 378,00 грн; середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці, у тому числі надбавка за особливо важливі завдання 50%, премія 73%, в тому числі сума грошового забезпечення для обчислення пенсії - 1458,00 грн.

Основний розмір пенсії 65% грошового забезпечення (вислуга років 25) у розмірі 947,70 грн. З урахуванням мінімального розміру пенсії: 1 564,00 грн.

Як вбачається з відзиву на позовну заяву та підтверджується матеріалами справи, пенсію позивачу обраховано виходячи зі складових грошового забезпечення, визначених у грошовому атестаті №1 Запорізького науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України. Пунктом 16 вказаного документу передбачено, що атестат видано у зв'язку з наказом №455 о/с від 05.11.2015.

Зі змісту заяв по суті справи встановлено та не заперечується сторонами, що для призначення пенсії за вислугу років позивач надав до Управління, крім іншого, довідку Департаменту персоналу, організації освітньої та наукової діяльності Міністерства внутрішніх справ України від 10.10.2019 №22/6-652 про розмір грошового забезпечення, що враховується для призначення пенсії особам, зазначеним у пункті «ж» статті 1-2 Закону №2262-XII (далі - Довідка про розмір грошового забезпечення від 10.10.2019 №22/6-652).

За змістом Довідки про розмір грошового забезпечення від 10.10.2019 №22/6-652 відповідно статті 43 Закону №2262-XII, абзацу 2 пункту 6 постанови Кабінету Міністрів України «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони та членам їхніх сімей» від 17.07.1992 №393 (далі - Постанова №393), постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» від 11.11.2015 №988 (далі - Постанова №393) розмір грошового забезпечення позивача за нормами за прирівняною посадою поліцейського становить -12 964,19 грн. (посадовий оклад - 2700,00 грн.; оклад за спеціальним званням (підполковник поліції) - 2 200,00 грн.; надбавка за стаж служби 40% - 1960,00 грн.; надбавка за специфічні умови проходження служби - 30 % 2 058,00 грн.; премія 45,371 % - 4 046,19 грн.)

26.05.2020 позивач звернувся до відповідача із заявою, у якій просив провести розрахунок та призначити пенсію з розміру грошового забезпечення, визначеного МВС України, а саме з суми 12 964 грн.

Листом від 26.05.2020 №4200-4104/Б-02/8-0800 відповідач надав відповідь, за змістом повідомив, що відповідно до статті 43 Закону №2262-XII особам, зазначеним у пункті "ж" статті 1-2, пенсія обчислюється відповідно до частини третьої цієї статті з розміру грошового забезпечення, яке вони мали на день звільнення зі служби в органах внутрішніх справ. У разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку. Оскільки на день набуття позивачем права на пенсію на умовах Закону передбачених цим законом змін до Постанови №988 не відбулося, а пункт 3 постанови Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» №103 від 21.02.2018 року (далі - Постанова №103) скасовано у судовому порядку, то підстави для проведення невідкладного перерахунку пенсії позивача відсутні.

Не погодившись з такою позицією, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з такого.

07.11.2015 набув чинності Закон України «Про Національну поліцію» від 02.07.2015 №580-VIII (далі - Закон №580-VIІI).

Пунктом 15 розділу XI Прикінцеві та перехідні положення Закону №580-VIІI встановлено, що працівники міліції, які на день набрання чинності цим Законом мали календарну вислугу не менше 5 років та продовжили службу в Міністерстві внутрішніх справ України або поліції (їх територіальних органах, закладах та установах) на посадах, що заміщуються державними службовцями (а в навчальних, медичних закладах та науково-дослідних установах - на будь-яких посадах), після досягнення вислуги років, що дають право на пенсійне забезпечення відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", мають право на пенсійне забезпечення згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Згідно зі статтею 1 Закону №2262-ХІІ (тут і в подальшому - на час виникнення спірних правовідносин) особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи, які мають право на пенсію за цим Законом, при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони і в державній пожежній охороні, службі в Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, в органах і підрозділах цивільного захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби України мають право на довічну пенсію за вислугу років.

Відповідно до пункту «ж» статті 1-2 Закону №2262-ХІІ, право на пенсійне забезпечення на умовах цього Закону мають звільнені зі служби (крім випадків призначення пенсії в разі втрати годувальника дружині (чоловіку) з урахуванням вимог частини п'ятої статті 30 цього Закону, яка призначається незалежно від звільнення зі служби) зокрема державні службовці та працівники навчальних, медичних закладів та науково-дослідних установ Міністерства внутрішніх справ України або поліції з числа колишніх працівників міліції, які станом на день опублікування Закону України «Про Національну поліцію» проходили службу в органах внутрішніх справ та мали календарну вислугу не менше п'яти років і продовжили роботу в Міністерстві внутрішніх справ України або поліції (їх територіальних органах, закладах та установах) на посадах, що заміщуються державними службовцями відповідно до Закону України «Про державну службу», а в навчальних, медичних закладах та науково-дослідних установах - на будь-яких посадах.

Пунктом «а» статті 12 Закону №2262-ХІІ, передбачено, що пенсія за вислугу років призначається: особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах «б» - «д», «ж» статті 1 - 2 цього Закону (крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону), незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби, зокрема, з 1 жовтня 2018 року по 30 вересня 2019 року і на день звільнення мають вислугу 24 календарних роки і більше.

До календарної вислуги років зараховується також період, зазначений у частині другій статті 17 цього Закону.

Статтею 17 Закону №2262-ХІІ визначені види служби та періоди часу, які зараховуються до вислуги років для призначення пенсії.

Положеннями зазначеної статті визначено, що до вислуги років осіб, зазначених у пункті «ж» статті 1-2 цього Закону, додатково зараховується час безперервної роботи (з дня призначення після звільнення зі служби в органах внутрішніх справ (міліції) на посадах у Міністерстві внутрішніх справ України або Національній поліції (їх територіальних органах, закладах та установах), що заміщуються державними службовцями, а в навчальних, медичних закладах та науково-дослідних установах - на будь-яких посадах.

Постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1 затверджено порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Порядок №3-1).

Пунктом 1 Порядку №3-1 визначено, що заяви про призначення пенсії за вислугу років та по інвалідності особам, звільненим зі служби, які мають право на пенсію згідно із Законом №2262-ХІІ, та особам, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до міжнародних договорів у галузі пенсійного забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, подаються цими особами до головних управлінь Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - органи, що призначають пенсії) через уповноважені структурні підрозділи Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства надзвичайних ситуацій України, Міністерства інфраструктури України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Державної прикордонної служби України, Державної податкової служби України, Державної пенітенціарної служби України, Державної інспекції техногенної безпеки України (далі - міністерства та інші органи).

Міністерства та інші органи, їх територіальні підрозділи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі визначають уповноважені структурні підрозділи, на які за їх рішенням покладаються функції щодо підготовки та подання до органів, що призначають пенсії, необхідних для призначення пенсії документів (далі - уповноважені структурні підрозділи).

Відповідно до пункту 7 Порядку №3-1 для призначення пенсії за вислугу років і по інвалідності подаються такі документи:

заява про призначення пенсії (додаток 1);

грошовий атестат, або довідка про розмір грошового забезпечення, і довідка про додаткові види грошового забезпечення, які заявник отримував протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільнення з військової служби;

військово-медичні документи про стан здоров'я звільненої особи (за винятком осіб, які не проходили військово-лікарську комісію);

документи про страховий стаж (при призначенні пенсії згідно з пунктом "б" статті 12 Закону ( 2262-12 );

довідка МСЕК про визнання особи інвалідом;

копія документа про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган державної податкової служби і мають відмітку у паспорті);

довідка ВАТ "Ощадбанк" або інший документ, що підтверджує відкриття рахунку, назву та номер відділення ВАТ "Ощадбанк";

Згідно з пунктом 12 Порядку №3-1 уповноважений структурний підрозділ у 10-денний термін з дня одержання заяви про призначення пенсії оформляє всі необхідні документи і своє подання про призначення пенсії (додаток 2), ознайомлює з ним особу, якій оформлюється пенсія, і направляє до органу, що призначає пенсії за місцем проживання особи

Як зазначено у пункті 14, 17 Порядку №3-1 орган, що призначає пенсії, розглядає питання про призначення пенсії або про відновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою.

Не пізніше 10 днів після надходження заяви з необхідними для призначення, переведення з одного виду пенсії на інший та відновлення раніше призначеної пенсії документами орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, переведення з одного виду пенсії на інший та відновлення раніше призначеної пенсії або про відмову в призначенні, переведенні з одного виду пенсії на інший та відновленні раніше призначеної пенсії.

З матеріалів справи слідує, що у зв'язку з наявністю у позивача на день звільнення 25 років 00 місяців 16 днів вислуги років (у тому числі не менше 5 років на день опублікування Закону №580) на підставі поданих уповноваженим органом відповідних документів, ОСОБА_1 призначено 31.08.2019 пенсію за пунктом «ж» статті 1-2 Закону №2262-ХІІ.

Вказані обставини не заперечується сторонами, спірним у даному випадку є розмір грошового забезпечення, з якого має бути обчислена пенсія позивача.

Статтею 43 Закону №2262-ХІІ передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України (абзац 3 статті 43 Закону №2262-ХІІ).

Особам, зазначеним у пункті "ж" статті 1-2, пенсія обчислюється відповідно до частини третьої цієї статті з розміру грошового забезпечення, яке вони мали на день звільнення зі служби в органах внутрішніх справ (абзац 17 статті 43 Закону №2262-ХІІ).

У разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку (абзац 18 статті 43 Закону №2262-ХІІ).

Порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони та членам їхніх сімей визнач визначено Постановою №393.

Пунктом 6 Постанови №393 визначено що пенсії, які призначаються особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови (особи офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони, особам, зазначеним у пункті "ж" статті 1-2 Закону №2262-ХІІ), обчислюються із суми грошового забезпечення, що виплачується таким особам або виплачувалося державним службовцям, працівникам закладів освіти, закладів охорони здоров'я, науково-дослідних установ Міністерства внутрішніх справ або Національної поліції з числа колишніх працівників міліції, які станом на день опублікування Закону України "Про Національну поліцію" проходили службу в органах внутрішніх справ та мали календарну вислугу не менше п'яти років і продовжили роботу в Міністерстві внутрішніх справ або Національній поліції (їх територіальних органах, закладах та установах) на посадах, що заміщуються державними службовцями відповідно до Закону України "Про державну службу", а в закладах освіти, закладах охорони здоров'я та науково-дослідних установах Міністерства внутрішніх справ або Національної поліції - на будь-яких посадах на день звільнення із служби, а звільненим із служби до набрання чинності Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" - із суми грошового забезпечення, установленого для відповідних категорій військовослужбовців, поліцейських, осіб начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ на день набрання чинності таким Законом.

Отже з вказаною норми вбачається, що особам зазначеним у пункті "ж" статті 1-2 Закону №2262-ХІІ, пенсія обчислюється із суми грошового забезпечення що виплачувалося зокрема, працівникам науково-дослідних установ Міністерства внутрішніх справ з числа колишніх працівників міліції, які станом на день опублікування Закону України "Про Національну поліцію" проходили службу в органах внутрішніх справ та мали календарну вислугу не менше п'яти років і продовжили роботу в Міністерстві внутрішніх справ (їх територіальних органах, закладах та установах) на будь-яких посадах на день звільнення із служби.

Суд зазначає, що на дату звільнення позивач був працівником науково-дослідної установи Міністерства внутрішніх справ України, а тому пенсія повинна була призначатись йому виходячи із грошового забезпечення на дату звільнення - 27.08.2019.

Натомість відповідач всупереч вищенаведеної норми обрахував пенсію позивача виходячи з розміру грошового забезпечення станом на день звільнення зі служби в органах внутрішніх справ - 15.11.2015.

В обґрунтування правомірності своїх дій відповідач посилається на абзац 17 статті 43 Закону №2262-ХІІ, за змістом якого, особам, зазначеним у пункті "ж" статті 1-2, пенсія обчислюється з розміру грошового забезпечення, яке вони мали на день звільнення зі служби в органах внутрішніх справ.

Разом з тим, відповідачем безпідставно не враховано положення абзацу 18 статті 43 Закону №2262-ХІІ, яка передбачає, що у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень.

Кабінет Міністрів України Постановою №988 встановив розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, що значно перевищують посадові оклади та оклади за спеціальні звання колишніх працівників міліції.

Відповідно до абзацу 2 пункту розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону №580-VIІI за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Згідно з пунктом 6 розділу XVIІ Переліку посад осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», що прирівнюються посадам поліцейських, затвердженої наказом МВС України від 17.02.2017 №138, посада головного експерта науково-дослідної установи МВС (науково-дослідні експертно-криміналістичні центри, що діють при головних управліннях, управліннях МВС України в Автономній Республіці Крим, областях, місті Севастополі, на залізницях) прирівнюються посаді поліцейського - старшому інспектору з особливих доручень апарату Головних управлінь Національної поліції.

Таким чином на момент призначення позивачу пенсії відбулись зміни в грошовому забезпеченні, передбачені Постановою №988, у зв'язку з чим в силу абзацу 18 статті 43 Закону №2262-ХІІ пенсія позивача підлягала призначенню з урахуванням вказаних змін.

Крім того, розмір грошового забезпечення, належного до врахування при призначенні позивачу пенсії, був визначений уповноваженим органом, адже відповідно до Довідки про розмір грошового забезпечення від 10.10.2019 №22/6-652 розмір грошового забезпечення позивача визначено у відповідності до вимог чинного законодавство з урахуванням Постанови №988 за прирівняною до посади працівника поліції.

Однак відповідач при обрахунку розміру пенсії позивача за вислугу років безпідставно не врахував таку Довідку про розмір грошового забезпечення від 10.10.2019 №22/6-652, у зв'язку з чим такі дії відповідача є протиправними.

Враховуючи те, що на момент розгляду даної справи позивачу вже призначено пенсію, суд вважає, що належним та ефективним способом захисту порушеного права позивача є зобов'язання відповідача здійснити з 31.08.2019 перерахунок призначеної позивачу пенсії відповідно до Закону №2262-XII з урахуванням грошового забезпечення, визначеного в Довідці про розмір грошового забезпечення від 10.10.2019 №22/6-652, та здійснити виплату з урахуванням раніше виплачених сум.

Слід зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі Серявін та інші проти України від 10.02.2010, заява 4909/04, відповідно до п.58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі Руїс Торіха проти Іспанії від 9 грудня 1994 року, серія A, N 303-A, п.29).

Частинами 1, 2 статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Приписами статті 90 КАС України встановлено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

За наведеного вище суд вважає, що заявлені позовні вимоги знайшли своє підтвердження матеріалами справи, є обґрунтованими, а надані сторонами письмові докази є належними та достатніми для постановлення судового рішення про задоволення адміністративного позову.

Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд зазначає таке.

Згідно з частиною 1 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

У зв'язку із викладеним, понесені позивачем судові витрати на оплату судового збору в розмірі 840,80 грн. підлягають стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області.

Керуючись ст.ст. 2, 5, 72, 77, 139, 241, 243-246, 255, 263, 295 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо призначення пенсії ОСОБА_1 без урахування грошового забезпечення, визначеного в довідці Департаменту персоналу, організації освітньої та наукової діяльності Міністерства внутрішніх справ України від 10.10.2019 №22/6-652 про розмір грошового забезпечення, що враховується для призначення пенсії особам, зазначеним у пункті «ж» статті 1-2 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області здійснити з 31.08.2019 перерахунок пенсії ОСОБА_1 з урахуванням грошового забезпечення, визначеного в довідці Департаменту персоналу, організації освітньої та наукової діяльності Міністерства внутрішніх справ України від 10.10.2019 №22/6-652 про розмір грошового забезпечення, що враховується для призначення пенсії особам, зазначеним у пункті «ж» статті 1-2 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та здійснити виплату з урахуванням раніше виплачених сум.

Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області судові витрати зі сплати судового збору сумі 840,80 грн. (вісімсот сорок гривень 80 коп.).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга може бути подана до Третього апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд.

Повне найменування сторін та інших учасників справи:

Позивач - ОСОБА_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 .

Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, місцезнаходження: 69057, м.Запоріжжя, пр.Соборний, буд.158-Б; код ЄДРПОУ 20490012.

Повне судове рішення складено 20.07.2020.

Суддя М.О. Семененко