08 січня 2020 року Справа № 215/6478/19
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Тулянцевої І.В.
розглянувши у місті Дніпрі в порядку спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про зобов'язання вчинити певні дії, -
06.11.2019 року до Тернівського районного суду міста Кривого Рогу Дніпропетровської області надійшли матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якому він просить:
- зобов'язати відповідача перерахувати пенсію з 01.03.2019 року;
- стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області на користь ОСОБА_1 не донараховану частку пенсії за березень, квітень, травень, червень, липень, серпень, вересень, жовтень місяць 2019 року у сумі 12 944,16 грн.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивач звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії за березень, квітень, травень, червень, липень, серпень, вересень місяць 2019 року у зв'язку із неправильним застосуванням при проведенні перерахунку з 01.03.2019 року розрахункового коефіцієнту страхового стажу, а саме, замість величини оцінки одного року страхового стажу - 1,35%, застосовано - 1%, що безпосередньо вплинуло на розмір перерахованої пенсії. Відповідач листом від 11.10.2019 року за вих. №7368/Т-09 повідомив позивача про те, що з 01.03.2019 року проведено масовий перерахунок пенсій в автоматизованому режимі з 01.03.2019 року у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні. При цьому, індивідуальний коефіцієнт страхового стажу (0,49583) розраховано за формулою в якій правомірно застосовано величину оцінки одного року страхового стажу - 1%, оскільки при проведенні перерахунку пенсій, починаючи з 01.10.2017 року, застосовується саме такий відсоток цього показника. Не погодившись з відмовою пенсійного органу у проведенні перерахунку пенсії, позивач звернувся до суду з позовом.
Ухвалою Тернівського районного суду міста Кривого Рогу Дніпропетровської області від 11.11.2019 року адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фону України в Дніпропетровській області про зобов'язання вчинити певні дії - передано за підсудністю до Дніпропетровського окружного адміністративного суду.
05.12.2019 року вказана справа надійшла до Дніпропетровського окружного адміністративного суду та згідно з витягом з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 05.12.2019 року розподілена головуючому судді Тулянцевій І.В.
Ухвалою суду від 09 грудня 2019 року відкрито провадження по справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Цією ж ухвалою відповідачу було надано строк для подання письмового відзиву на позовну заяву - протягом 15 днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі та витребувано у Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області належним чином засвідчену копію пенсійної справи ОСОБА_1 .
09 січня 2020 року від відповідача до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області заперечує проти позовних вимог, посилаючись на те, що постановою Кабінету Міністрів України «Про питання проведення індексації пенсій у 2019 році» від 20.02.2019 року № 124, затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», згідно з яким перерахунок пенсій проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 1,17. У зв'язку із цим, з 01.03.2019 року автоматизовано проведено масовий перерахунок пенсій у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії - 4404,35 грн. (3764,40 грн. х 1,17). Заробітна плата позивача для обчислення пенсії, після збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні складає 9443,85 грн. та розрахована за формулою, встановленою ст. 40 Закону. Розрахунковий розмір пенсії складає 4682,54 грн., який розраховано виходячи з показників заробітної плати - 9443,85 грн. Х 0,4958 (КС коефіцієнт страхового стажу), з урахуванням доплати за понаднормативний стаж - 375,36 грн., розмір пенсії до сплати з 01.03.2019 року складає - 5041,82 грн. За таких обставин, пенсійний орган при проведенні перерахунку пенсії позивача діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України, у зв'язку із чим, відсутні підстави для задоволення позову.
За правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності (частина 1 статті 257 Кодексу адміністративного судочинства України)
Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Справи, визначені частиною першою цієї статті, суд розглядає у строк не більше тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі. У справах, визначених частиною першою цієї статті, заявами по суті справи є позов та відзив (частини 2, 3 статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України).
Датою ухвалення судового рішення є дата його проголошення (незалежно від того, яке рішення проголошено - повне чи скорочене). Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення (частина 5 статті 250 Кодексу адміністративного судочинства України).
Дослідивши матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються вимоги позову, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини справи та надав їм правову оцінку.
ОСОБА_1 , 1956 року народження, є пенсіонером і перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області з 2006 року та отримує пенсіє за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-IV від 09.07.2003 року (далі - Закон № 1058).
З матеріалів пенсійної справи судом встановлено, що обчислення пенсії позивача проводиться відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 07.07.2006 року з урахуванням загального страхового стажу роботи 31 рік 11 місяців 27 днів (станом на 10.05.2006 року) та заробітної плати, визначеної за 60 календарних місяців роботи підряд за період з 01.01.1992 року по 31.12.1996 року, та згідно індивідуальних відомостей про застраховану особу за період роботи з 01.07.2000 року по 31.07.2008 року.
Матеріалами пенсійної справи також підтверджено, що протягом 2010 - 2015 років при проведенні перерахунку пенсії позивача при визначенні коефіцієнту страхового стажу застосовувався показник - величина оцінки одного року страхового стажу - 1,35.
Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» від 03.10.2017 року № 2148-VIII передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 1 жовтня 2017 року перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки (3764,40 грн.) із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%, тобто, з 01.10.2017 року для обчислення розміру пенсії коефіцієнт 1,35 знижено до 1%.
Сторонами не заперечується той факт, що з 01.10.2017 року перерахунок пенсії позивача здійснено з урахуванням загального стажу, який складав 49 років 7 місяців 4 дні (станом на 13.05.2016 року - 595 місяців). Коефіцієнт страхового стажу складає - 0,4958, який було розраховано у відповідності до положень ст. 25 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за формулою:
, де
Кс - коефіцієнт страхового стажу;
См - сума місяців страхового стажу (595 місяців);
Вс - визначена відповідно до цього Закону величина оцінки одного року страхового стажу (у відсотках). За період участі в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування величина оцінки одного року страхового стажу дорівнює - 1%.
При цьому, суд також зазначає, що позивачем дії пенсіонного органу щодо проведеного перерахунку з 01.10.2017 року із використанням коефіцієнту страхового стажу -0,4958, який був розрахований з показником «величина оцінки одного року страхового стажу- 1%», не оскаржувались.
Відповідно до п. 2 постанови Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 року № 124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році», встановлено, що у 2019 році перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим цією постановою, проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 1,17.
Так, з матеріалів пенсійної справи вбачається, що з 01.03.2019 року відповідачем проведено перерахунок пенсії позивача у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески та який враховується для обчислення пенсії - 4404,35 грн. (3764,40 грн. (середня заробітна плата в Україні, з якої сплачено страховий внесок як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки) х 1,17).
Розмір пенсії обчислено виходячи із:
- загального стажу роботи - 49 років 5 місяців 17 днів. Індивідуальний коефіцієнт стажу - 0,4958;
- заробітної плати, із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник - 4404,35 грн., за періоди роботи з 01.01.1992 по 31.12.1996 та з 01.07.2000 по 31.07.2008 (149 місяців), індивідуальний коефіцієнт заробітної плати складає - 2,14421. Середній заробіток для обчислення пенсії - 9443,85 грн. (4404,35 х 2,14421).
Таким чином, розрахунковий розмір пенсії складає 4682,54 грн., який розраховано виходячи з показників заробітної плати - 9443,85 грн. Х 0,4958 (КС коефіцієнт страхового стажу), з урахуванням доплати за понаднормативний стаж - 375,36 грн., розмір пенсії до сплати з 01.03.2019 року складав - 5041,82 грн.
Судом також встановлено, що у зв'язку із збільшенням з 01.07.2019 року розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність з 1497,00 грн. до 1564,00 грн., позивачу збільшено розмір доплати за понаднормовий стаж (за 24 роки) - 375,36 грн., і розмір пенсії складав 5057,90 грн. (4682,54 грн. (розмір пенсії за віком) + 375,36 грн. (доплата за понаднормовий стаж)).
30.09.2019 року позивач звернувся з заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області з проханням перерахувати йому пенсію за березень, квітень, травень, червень, липень, серпень місяць 2019 року.
30.10.2019 року позивач отримав від Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області відповідь, оформлену листом відповідь від 11.10.2019 року за вих. № 7368/Т-09 в якому його було повідомлено про те, що Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» від 03.10.2017 року № 2148-VIII передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 1 жовтня 2017 року перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки (3764,40 грн.) із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%, тобто, з 01.10.2017 року для обчислення розміру пенсії коефіцієнт 1,35 до коефіцієнту страхового стажу не застосовується.
Також, відповідач повідомив, що постановою Кабінету Міністрів України «Про питання проведення індексації пенсій у 2019 році» від 20.02.2019 року № 124, затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», згідно з яким перерахунок пенсій проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 1,17. У зв'язку із цим, з 01.03.2019 року автоматизовано проведено масовий перерахунок пенсій у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії - 4404,35 грн. (3764,40 грн. х 1,17). Заробітна плата позивача для обчислення пенсії, після збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні складає 9443,85 грн. та розрахована за формулою, встановленою ст. 40 Закону. Розрахунковий розмір пенсії складає 4682,54 грн., який розраховано виходячи з показників заробітної плати - 9443,85 грн. Х 0,4958 (КС коефіцієнт страхового стажу), з урахуванням доплати за понаднормативний стаж - 375,36 грн., розмір пенсії до сплати з 01.03.2019 року складає - 5041,82 грн.
Не погодившись з відмовою у перерахунку пенсії, позивач звернувся з цим позовом до суду.
Перевіривши доводи сторін та матеріали справи, суд приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог позивача, враховуючи наступне.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до статті 4 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», законодавство про пенсійне забезпечення базується на Конституції України, складається з Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, цього Закону, законів України «Про недержавне пенсійне забезпечення», «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», міжнародних договорів з пенсійного забезпечення, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, а також інших законів та нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до законів про пенсійне забезпечення, що регулюють відносини у сфері пенсійного забезпечення в Україні.
Для обчислення розміру пенсії позивача до 01.10.2017 відповідно до статті 25 Закону № 1058-IV (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) враховано коефіцієнт страхового стажу, який визначається із заокругленням до п'яти знаків після коми за формулою: Кс = (См х Вс) : (100% х 12), де: Кс - коефіцієнт страхового стажу; См - сума місяців страхового стажу; Вс - визначена, відповідно до цього Закону, оцінки одного року страхового стажу (у відсотках). За період участі тільки в солідарній системі величина оцінки одного року страхового стажу дорівнює 1,35 %.
З матеріалів справи судом з'ясовано, що з урахуванням наведених норм при перехунку пенсії позивачу, який здійснювався протягом 2010 - 2015 років, для обчислення розміру пенсії враховано коефіцієнт страхового стажу з урахуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35%.
Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» від 03.10.2017 року №2148-VІІІ, який набрав чинності з 11.10.2017 року, до частини першої статті 25 Закону № 1058-IV були внесені зміни та визначено, що за період участі в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування величина оцінки одного року страхового стажу дорівнює 1%.
З урахуванням внесених Законом №2148-VIII змін до статті 25 Закону № 1058-IV з 01.01.2017 року коефіцієнт страхового стажу, що застосовується для обчислення розміру пенсії, визначається із заокругленням до п'яти знаків після коми за формулою: Кс - коефіцієнт страхового стажу; См - сума місяців страхового стажу; Вс - визначена відповідно до цього Закону величина оцінки одного року страхового стажу (у відсотках). За період участі в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування величина оцінки одного року страхового стажу дорівнює 1%.
Також, Законом №2148-VIII доповнено Розділ XV «Прикінцеві положення» Закону №1058-IV пунктом 43, яким передбачено, що пенсії, призначені відповідно до цього Закону до набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій», з 1 жовтня 2017 року перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки (3764,40 грн.) із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%.
Пунктом 44 Розділу XV «Прикінцеві положення» Закону №1058-IV передбачено, що з 01 жовтня 2017 року по 31 грудня 2017 року при призначенні пенсії застосовується середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислена як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року, страхового стажу в розмірі 1,35%.
Аналіз вищезазначених норм Розділу XV «Прикінцеві положення» Закону № 1058-IV свідчить про те, що у разі перерахунку призначених пенсій застосовується величина оцінки одного року страхового стажу - 1%, а у разі первинного призначення пенсії, застосовується величина 1,35%.
Оскільки пенсія позивачу була призначена в 2006 році, відповідач здійснив її перерахунок з 01 жовтня 2017 року відповідно до пункту 43 Розділу XV «Прикінцеві положення» Закону №1058-IV із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%.
Відтак, відповідач діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, визначений пунктом 43 Розділу ХV «Прикінцеві положення» Закону №1058-IV, тому перерахунок пенсії позивача з 01.10.2017 року із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу у розмірі 1%, є правомірним.
Крім того, позивачем не надано будь-яких доказів того, що внаслідок проведеного перерахунку пенсії із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу у розмірі 1 % відбулось зменшення розміру виплачуваної пенсії останньої, оскільки внаслідок проведеного перерахунку пенсія позивача збільшилася, а не зменшилася.
При цьому, суд критично ставиться до тверджень позивача з приводу того, що відповідачем при проведенні перерахунку пенсії з 01.03.2019 року було неправильно визначено коефіцієнт страхового стажу (величина оцінки одного року страхового стажу застосовано у розмірі - 1%, замість 1,35%), у зв'язку із чим, він замість 0,66713 був визначений у розмірі 0,49583, оскільки величина оцінки одного року страхового стажу при проведенні перерахунку призначених пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим цією постановою, проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 1,17.
Тобто, з 01.03.2019 року механізм проведення перерахунку раніше призначених пенсій здійснювався шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, а не за рахунок перерахунку коефіцієнту страхового стажу.
З урахуванням наведеного, підстави для проведення перерахунку пенсії позивача за період з 01.03.2019 року та виплати недонарахованої частини пенсії за період з березня по жовтень 2019 року, відсутні.
Відповідно до приписів статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
В ході розгляду справи відповідачем доведено правомірність дій щодо проведення перерахунку призначеної ОСОБА_1 пенсії, у зв'язку із чим, відсутні підстави для задоволення позову.
На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 9, 73-78, 90, 139, 241 - 246, 291 Кодексу адміністративного судочинства України суд, -
У задоволенні адміністративного позоу ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги буд. 26, код ЄДРПОУ 21910427) про зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в порядку та у строки, встановлені статтями 295 та 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя І.В. Тулянцева