Справа №521/971/20
Провадження № 2/521/1694/20
14 липня 2020 року м. Одеса
Малиновський районний суд міста Одеси у складі:
головуючого судді: Мирончук Н.В.,
при секретарі судового засідання: Манюк Д.В.,
за участю представника позивача: Бродецької С.Б. ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Одесі цивільну справу за позовом Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради до ОСОБА_2 про стягнення надміру виплачених коштів житлових субсидій,
До Малиновського районного суду м. Одеси звернувся Департамент праці та соціальної політики Одеської міської ради з позовом до ОСОБА_2 про стягнення надміру виплачених коштів житлових субсидій.
В обґрунтування заявлених позовних вимог, представник позивача зазначив, що відповідач ОСОБА_2 перебуває на обліку в управлінні соціального захисту населення в Малиновському районі департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради та отримувала житлову субсидію з грудня 2015 року. ОСОБА_2 зареєстрована разом з онукою, ОСОБА_3 , 1990 р.н. (яка перебуває у шлюбі), та правнуками: ОСОБА_4 , 2014 р. н. та ОСОБА_5 , 2016 р. н.. На наступні періоди субсидія розраховувалась автоматично без особистого звернення. Постановою Кабінету Міністрів України № 329 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України від 28.12.2016 року № 1022», якою затверджено нову редакцію Положення про порядок призначення житлових субсидій та передбачено призначення субсидій на наступний період лише на підставі нових заяв і декларацій окремим категоріям осіб, зокрема, тим, члени сім'ї яких не зареєстровані за адресою домогосподарства. Відповідачка, порушуючи вимоги діючого законодавства, не звернулася вчасно до управління та не надала відомості про членів сім'ї, які не зареєстровані за адресою домогосподарства, а саме персональні дані чоловіка онуки - ОСОБА_6 , який зареєстрований за іншою адресою, що вплинуло на право отримувати субсидію в період з 01.05.2018 року по 30.04.2019 рік.
З травня 2018 р. субсидія була розрахована автоматично без урахування доходів чоловіка онуки і підлягає поверненню. За період з 01.05.2018 р. по 31.01.2019 р. суму надміру перерахованої субсидії утримано з особових рахунків організацій надавачів послуг. З 01.02.2019 р. по 30.04.2019 р. виплата субсидії була проведена готівкою через Пенсійний фонд України в сумі 4538 грн. 19 коп.
01.08.2019 року, 21.08.2019 р. управлінням було відправлено повідомлення ОСОБА_2 про обсяг надмірно виплачених коштів, однак, на теперішній час надміру виплачені кошти на рахунок департаменту не повернулися, у зв'язку з чим позивач звернувся з даним позовом до суду.
Представник позивача в судовому засіданні підтримала позовні вимоги та просила їх задовольнити.
У судове засідання відповідач не прибула, надала заяву до суду про розгляд справи без її участі. В своїй заяві відповідач також вказала, що умислу на отримання незаконно субсидії у неї не було (а.с. 69).
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов до наступного висновку.
Відповідно до ч. 1 ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Судом встановлено, що ОСОБА_2 перебуває на обліку в управлінні соціального захисту населення в Малиновському районі департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради. 18 грудня 2015 року відповідачка звернулася до управління соціального захисту населення в Малиновському районі департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради із заявою про призначення житлової субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг (а. с. 51)
Разом із заявою, ОСОБА_2 подала декларацію про доходи та витрати осіб, які звернулись за призначенням житлової субсидії, як того вимагає чинне законодавство, в якій зазначила у складі зареєстрованих у житловому приміщенні/будинку: себе - ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_6 (а. с. 48).
При цьому відповідачка була попереджена про відмову в призначенні або припиненні виплати призначеної соціальної допомоги та/або повернення надміру нарахованих коштів у разі подання неповних чи недостовірних відомостей про доходи та майновий стан сім'ї, що підтверджується її особистим підписом у заяві (а. с. 48, 51).
На підставі поданих документів відповідачці було призначено субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг на опалювальний період, з жовтня 2015 року по квітень 2016 року включно.
27 квітня 2016 року ОСОБА_2 звернулася до управління соціального захисту населення в Малиновському районі департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради із заявою про призначення житлової субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг у зв'язку із зміною складу осіб, які зареєстровані у житловому приміщенні/будинку.(а. с. 50)
Разом із заявою вона подала декларацію про доходи та витрати осіб, які звернулись за призначенням житлової субсидії, в якій зазначила у складі зареєстрованих у житловому приміщенні/будинку: себе - ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_6 , ОСОБА_5 (а. с. 49).
При цьому, відповідачка була попереджена про відмову в призначенні або припиненні виплати призначеної соціальної допомоги та/або повернення надміру нарахованих коштів у разі подання неповних чи недостовірних відомостей про доходи та майновий стан сім'ї, що підтверджується її особистим підписом у заяві (а. с. 49 - 50).
На наступні періоди, починаючи з травня 2016 року по квітень 2018 року включно, субсидію ОСОБА_2 було призначено без її звернень, оскільки нею не повідомлялося про будь-які зміни обставин, які впливають на призначення субсидії, що вбачається з рішень позивача, від 16.05.2016 року (а. с. 8), 13.06.2016 року (а. с. 19), 15.03.2017 року (а. с. 7), 03.10.2017 року (а. с. 11, 14), 09.10.2017 року (а. с. 10), 14.09.2018 року (а. с. 9, 16), 13.12.2018 року (а. с. 12), 21.01.2019 року (а. с. 15, 18), та 17.04.2019 року (а. с. 13, 17).
Постановою Кабінету Міністрів України № 329 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України, від 28.12.2016 року № 1022» затверджено нову редакцію Положення про порядок призначення житлових субсидій та передбачено призначення субсидій на наступний період лише на підставі нових заяв і декларацій окремим категоріям осіб, зокрема тим, члени сім'ї яких не зареєстровані за адресою домогосподарства.
В порушення зазначеної Постанови, ОСОБА_2 не звернулася вчасно до управління та не надала відомості про членів сім'ї, які не зареєстровані за адресою домогосподарства, а саме персональні дані чоловіка онуки - ОСОБА_6 , який зареєстрований за іншою адресою, що вплинуло на право отримувати субсидію, в період з 01.05.2018 року по 30.04.2019 рік.
За період з 01.05.2018 р. по 31.01.2019 р. суму надміру перерахованої субсидії утримано з особових рахунків організацій надавачів послуг.
Згідно довідки УСЗН в Малиновському районі Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради, ОСОБА_2 отримала житлову субсидію у готівковій формі через Пенсійний фонд України, за період з лютого 2019 року по квітень 2019 року (включно), в загальному розмірі 4538 грн. 19 коп. (а. с. 33)
Протоколом № 15/с засідання комісії по розгляду заяв з призначення населенню субсидій, від 25 липня 2019 року, ОСОБА_2 було відмінено з травня 2019 року раніше призначену субсидію, за поданням, оскільки нею не була подана уточнена інформація щодо складу членів сім'ї домогосподарства (а. с. 30)
Також, 21.08.2019 року та 21.08.2019 року УСЗН в Малиновському районі Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради відповідачу було направлено повідомлення про обсяг надмірно виплачених коштів з пропозицією повернути їх добровільно на визначені реквізити Мінсоцполітики. (а. с. 31)
Однак, надміру виплачені кошти житлової субсидії відповідачкою не були повернуті.
Ухвалюючи рішення, суд приймає до уваги те, що умови призначення та порядок надання громадянам щомісячної житлової субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг на час виникнення спірних правовідносин, регулювались Положенням про порядок призначення житлових субсидій, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України, від 21 жовтня 1995 р. № 848 (в редакції Постанови Кабінету Міністрів України від 27 квітня 2018 р. № 329).
Відповідно до п. 8 Положення, субсидія призначається одному із членів домогосподарства, які зареєстровані і фактично проживають в житловому приміщенні.
Згідно п. 9 вказаного Положення, житлова субсидія розраховується на всіх членів домогосподарства. До складу домогосподарства включаються особи, що зареєстровані і фактично проживають в житловому приміщенні (будинку). Під час призначення житлової субсидії враховуються також доходи членів сім'ї особи із складу домогосподарства у разі, коли їх зареєстроване (фактичне) місце проживання відмінне від адреси домогосподарства.
Крім того, згідно абз. 16, 17 п. 16 Положення, громадянин, якому призначено житлову субсидію, зобов'язаний протягом 30 календарних днів проінформувати структурний підрозділ з питань соціального захисту населення про обставини для перерахунку призначеної житлової субсидії, зокрема, зміни у складі члена домогосподарства.
Згідно приписів п. 22 Положення про порядок призначення житлових субсидій за рішенням комісії надання раніше призначеної житлової субсидії припиняється за поданням структурного підрозділу з питань соціального захисту населення, управителів, об'єднання, виконавців комунальних послуг у разі, коли громадянин не повідомив структурному підрозділу з питань соціального захисту населення про обставини, зазначені у пункті 16 цього Положення, протягом 30 календарних днів з дня їх виникнення.
За правилами ч. ч. 1 - 3 ст. 12, ч. 1 ст. 81 ЦПК України, цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до ч. 1 ст. 76 ЦПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Виходячи з системного аналізу наведених норм права та доказів, вивчених у судовому засіданні, суд приходить до висновку про задоволення вимог позивача про стягнення з ОСОБА_2 надміру виплаченої житлової субсидії в сумі 4538 грн. 19 коп.
Крім того, відповідно до ст. 264 ЦПК України, під час ухвалення рішення, суд вирішує, у тому числі, питання щодо розподілу між сторонами судових витрат.
На підставі ст. 141 ЦПК України, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Позивачем при зверненні до суду було сплачено судовий збір, в розмірі 2102 грн., тому дані виплати підлягають стягненню з відповідача. (а. с. 1)
Керуючись ст. ст. 2-5, 76-81, 258-259, 263-265 ЦПК України, суд, -
Позовні вимоги Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради до ОСОБА_2 про стягнення надміру виплачених коштів житлових субсидій, задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП - НОМЕР_1 , адреса реєстрації: АДРЕСА_1 ), на користь Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради (65017, м. Одеса, вул. Косовська, 2-Д, код ЄДРПОУ - 36290160) суму надміру виплачених коштів житлової субсидії, у розмірі 4538 грн. 19 коп..
Стягнути з ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП - НОМЕР_1 , адреса реєстрації: АДРЕСА_1 ), на користь Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради (65017, м. Одеса, вул. Косовська, 2-Д, код ЄДРПОУ - 36290160) суму сплаченого судового збору у розмірі 2102 грн. 00 коп..
Рішення може бути оскаржено в порядку та строки, передбачені ст. ст. 354, 355 ЦПК України.
Повний текст рішення складено та підписано 20 липня 2020 року.
Суддя: Н.В. Мирончук