Постанова від 16.07.2020 по справі 1.380.2019.003107

ВОСЬМИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 липня 2020 рокуЛьвівСправа № 1.380.2019.003107 пров. № А/857/2566/20

Восьмий апеляційний адміністративний суд в складі:

головуючого судді - Носа С. П.,

суддів - Кухтея Р. В., Сеника Р.П.;

за участю секретаря судового засідання - Смолинця А. В.;

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Державного реєстратора Чернівської сільської ради Мостиського району Поліщак Марії Василівни на рішення Львівського окружного адміністративного суду від 13 січня 2020 року в справі № 1.380.2019.003107 (головуючий суддя Мричко Н. І., м. Львів, повний текст рішення складено 23 січня 2020 року) за позовом Державного реєстратора Чернівської сільської ради Мостиського району Поліщак Марії Василівни до Міністерства юстиції України за участі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Товариства з обмеженою відповідальністю "Фармекс" про визнання протиправним і скасування наказу, -

ВСТАНОВИВ:

Державний реєстратор Чернівської сільської ради Мостиського району Поліщак Марія Василівна звернулася до Львівського окружного адміністративного суду із позовом до Міністерства юстиції України про визнання протиправним та скасування пунктів 1, 2 наказу Міністерства юстиції України від 21.12.2018 № 4046/5 "Про скасування рішень про державну реєстрацію прав та їх обтяжень", якими скасовано рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень від 14.02.2018 № 39684569, 39684671, 39684385, 39684705, від 16.02.2018 № 39710810, 39712969, 39712406, 39713359, від 19.02.2018 № 39746640, 39747585, 39747036, 39747308 прийняті державним реєстратором Чернівської сільської ради Мостиського району Поліщак М.В.

В обґрунтування вимог позовної заяви зазначено, що розгляд скарги відповідачем проведено з порушенням вимог пунктів 10 та 11 Порядку розгляду скарг у сфері державної реєстрації, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1128 від 25.12.2015. Крім цього, позивач зазначає, що ТзОВ "Фармекс" в своїй скарзі вказало недостовірну інформацію щодо строків коли воно дізналось про порушення своїх прав.

Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 13 січня 2020 року в задоволенні позову відмовлено.

Не погоджуючись з прийнятим рішенням, позивачем - Державним реєстратором Чернівської сільської ради Мостиського району Поліщак Марією Василівною, подано апеляційну скаргу, в якій висловлено прохання оскаржуване рішення та прийняти нове рішення, яким адміністративний позов задовольнити в повному обсязі.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги вказано, що судом першої інстанції при прийнятті оскаржуваної постанови було порушено норми матеріального та процесуального права. Також зазначено, що державний реєстратор здійснюючи свою діяльність керувалася Законами України, підстав для скасування рішень про державну реєстрацію прав та їх обтяжень від 14.02.2018 № 39684569, 39684671, 39684385, 39684705, від 16.02.2018 № 39710810, 39712969, 39712406, 39713359, від 19.02.2018 № 39746640, 39747585, 39747036, 39747308 прийняті державним реєстратором Чернівської сільської ради Мостиського району Поліщак М.В. у відповідача не було.

Неявка сторін або інших учасників справи, належним чином повідомлених про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає розгляду справи відповідно до ч. 2 ст. 313 КАС України, тому відповідно до ч.4 ст. 229 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Заслухавши суддю-доповідача, проаналізувавши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів не знаходить підстав для її задоволення.

Встановлено, що 10.12.2018 ТзОВ "Фармекс" звернулося до Міністерства юстиції України із скаргою на рішення та дії державного реєстратора Чернівської сільської ради Мостиського району Поліщак М.В. від 10.12.2018 № 1/зв_к, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 10.12.2018 за № 39120-33-18, із вимогами скасувати рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень від 14.02.2018 №№ 39684569, 39684671, 39684385, 39684705; від 16.02.2018 №№ 39710810, 39712969, 39712406, 39713359; від 19.02.2018 №№ 39746640, 39747585, 39747036, 39747308, прийняті державним реєстратором Чернівської сільської ради Мостиського району Поліщак М.В. та записи внесені на підставі цих рішень, щодо: адміністративно-виробничого корпусу, корпусу № 12 літ. "Е-4", загальною площею 9271,8 кв. м.; виробничого цеху виготовлення труб, корпусу № 12 літ. "А-4" № 30-103, загальною площею 8998,7 кв. м.; виробничого цеху, корпусу № 12, літ. "А-4" № 15а-123, загальною площею 9241,8 кв. м.; виробничого цеху ремонту електродвигунів, корпусу №12 літ. "А-4" № 59а-119, загальною площею 15057 кв. м., що розташовані за адресою: м. Львів, вул. Т. Шевченка, буд. 321 (реєстраційні номери: 1485875146101, 1485881046101, 1485879446101, 1485883646101 та притягнення до відповідної міри відповідальності державного реєстратора Чернівської сільської ради Мостиського району Поліщак М.В., а також анулювання такій доступу до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень.

Відповідно до супровідного листа Міністерства юстиції України від 13.12.2018 № 7/39120-33-18/19К, Відповідач направив Позивачу повідомлення про те, що до Міністерства юстиції України надійшла скарга ТзОВ "Фармекс" від 10.12.2018 № 1/зв_к щодо деяких питань, пов'язаних з державною реєстрацією речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, надіслана в порядку оскарження рішень, дій або бездіяльності у сфері державної реєстрації прав відповідно до статті 37 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", та на виконання пункту 11 Порядку розгляду скарг у сфері державної реєстрації, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2015 № 1128, направлено Позивачу копію зазначеної скарги з додатками. Також повідомлено про те, що про дату, час та місце розгляду скарги Комісією з питань розгляду скарг у сфері державної реєстрації, буде опубліковано в рубриці "Комісія з питань розгляду скарг у сфері державної реєстрації" (https://minjust.gov.ua/pages/commision_civil_register) за посиланням з офіційного сайту Міністерства юстиції України (https://minjust.gov.ua/)(арк. справи 149).

14.12.2018 на сайті Міністерства юстиції України (https://miniust.gov.ua) було розміщено оголошення про те, що 17.12.2018 о 14 год. 00 хв. за адресою: м. Київ, вул. Євгена Сверстюка, 15, кабінет № 1103 відбудеться засідання Комісії з питань розгляду скарг у сфері державної реєстрації, запрошуються скаржники/їх представники та заінтересовані особи/їх представники для розгляду наступних скарг, зокрема, розгляд по суті скарги, ТзОВ "Фармекс" від 10.12.2018 № 1/зв_к, зареєстрованої у Міністерстві юстиції України 10.12.2018 за № 39120-33-18, з доповненнями до неї від 12.12.2018, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 12.12.2018 за № 39448-33-18. Предметом розгляду скарги є об'єкт нерухомого майна: адміністративно-виробничий корпус № 12 літ. "Е-4", виробничий цех виготовлення труб, корпусу № 12 літ. "А-4" (№ 30-103), виробничий цех, корпусу № 12, літ. "А-4" (№ 15а-123), виробничий цех ремонту електродвигунів, корпусу №12 літ. "А-4" (№ 59а-119). Адреса: м. Львів, вул. Т Шевченка, буд. 321 (арк. справи 202).

Згідно з листом Державного підприємства "Національні інформаційні системи" від 15.04.2019 № 1554/06.3-11, оголошення на офіційному веб-сайті Міністерства юстиції України про засідання Комісії з питань розгляду скарг у сфері державної реєстрації, яке відбулось 17.12.2018, було розміщено 14.12.2018 о 15:18 год. (арк. справи 169).

За результатом розгляду скарги ТзОВ "Фармекс" від 10.12.2018 № 1/зв_к, зареєстрованої у Міністерстві юстиції України 10.12.2018 за № 39120-33-18, з доповненнями до неї від 12.12.2018, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 12.12.2018 за № 39448-33-18, 17.12.2018 Комісією з питань розгляду скарг у сфері державної реєстрації складено висновок. Згідно з таким висновком, Комісія відповідно до частин другої, п'ятої статті 26, підпункту "а" пункту 2 частини шостої статті 37 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", Порядку розгляду скарг у сфері державної реєстрації, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2015 № 1128 рекомендує задовольнити скаргу ТзОВ "Фармекс" від 10.12.2018 № 1/зв_к частково; скасувати рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень від 14.02.2018 №№ 39684569, 39684671, 39684385, 39684705, від 16.02.2018 №№ 39710810, 39712969, 39712406, 39713359, від 19.02.2018 №№ 39746640, 39747585, 39747036, 39747308, прийняті державним реєстратором Чернівської сільської ради Мостиського району Поліщак М.В., та внести до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно записи про скасування записів, які внесені на підставі цих рішень; у задоволенні інших вимог відмовити (арк. справи 130-155).

21.12.2018 на підставі висновків Комісії з питань розгляду скарг у сфері державної реєстрації від 17.12.2018, за результатами розгляду скарги ТзОВ "Фармекс" від 10.12.2018 № 1/зв_к, зареєстрованої у Міністерстві юстиції України 10.12.2018 за № 39120-33-18, з доповненнями до неї від 12.12.2018, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 12.12.2018 за № 39448-33-18, Міністерством юстиції України відповідно до частини 2, 5 статті 26, підпункту "а" пункту 2 частини 6 статті 37 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", Порядку розгляду скарг у сфері державної реєстрації затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2015 № 1128, виданий наказ №4046/5 "Про скасування рішень про державну реєстрації прав та їх обтяжень", відповідно до якого задоволено скаргу ТзОВ "Фармекс" від 10.12.2018 № 1/зв_к частково; скасовано рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень від 14.02.2018 №№ 39684569, 39684671, 39684385, 39684705, від 16.02.2018 №№ 39710810, 39712969, 39712406, 39713359, від 19.02.2018 №№ 39746640, 39747585, 39747036, 39747308, прийняті державним реєстратором Чернівської сільської ради Мостиського району Поліщак М.В., та внесено до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно записи про скасування записів, які внесені на підставі цих рішень; у задоволенні інших вимог відмовлено. Виконання наказу покладено на Департамент державної реєстрації та нотаріату (арк. справи 156).

Згідно із ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Судом апеляційної інстанції здійснено перевірку висновків суду першої інстанції щодо відповідності дій відповідача вимогам ч. 2 ст. 2 КАС України, внаслідок чого суд апеляційної інстанції погоджується з такими та вважає за необхідне зазначити наступне.

Відповідно до частин 3 та 4 статті 37 вказаного Закону рішення, дії або бездіяльність державного реєстратора, суб'єкта державної реєстрації прав можуть бути оскаржені до Міністерства юстиції України та його територіальних органів протягом 60 календарних днів з дня прийняття рішення, що оскаржується, або з дня, коли особа дізналася чи могла дізнатися про порушення її прав відповідною дією чи бездіяльністю.

Рішення, дії або бездіяльність територіальних органів Міністерства юстиції України можуть бути оскаржені до Міністерства юстиції України протягом 15 календарних днів з дня прийняття рішення, що оскаржується, або з дня, коли особа дізналася чи могла дізнатися про порушення її прав відповідною дією чи бездіяльністю.

У разі якщо розгляд та вирішення скарги потребують перевірки діяльності державного реєстратора, суб'єкта державної реєстрації прав, а також залучення скаржника чи інших осіб, Міністерство юстиції України та його територіальні органи можуть подовжити строки розгляду та вирішення скарги, повідомивши про це скаржника. При цьому загальний строк розгляду та вирішення скарги не може перевищувати 45 календарних днів.

Днем подання скарги вважається день її фактичного отримання Міністерством юстиції України або його територіальним органом, а в разі надсилання скарги поштою - дата отримання відділенням поштового зв'язку від скаржника поштового відправлення зі скаргою, яка зазначена відділенням поштового зв'язку в повідомленні про вручення поштового відправлення або на конверті. У разі якщо останній день строку для подання скарг, зазначеного у частині третій цієї статті, припадає на вихідний або святковий день, останнім днем строку вважається перший робочий день, що настає за вихідним або святковим днем.

Частиною 6 статті 37 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" визначено, що за результатами розгляду скарги Міністерство юстиції України та його територіальні органи приймають мотивоване рішення про відмову у задоволенні скарги; задоволення (повне чи часткове) скарги шляхом прийняття рішення про скасування рішення про державну реєстрацію прав, скасування рішення територіального органу Міністерства юстиції України, прийнятого за результатами розгляду скарги; скасування рішення про відмову в державній реєстрації прав та проведення державної реєстрації прав; внесення змін до записів Державного реєстру прав та виправлення помилки, допущеної державним реєстратором; тимчасове блокування доступу державного реєстратора до Державного реєстру прав; анулювання доступу державного реєстратора до Державного реєстру прав; скасування акредитації суб'єкта державної реєстрації; притягнення до дисциплінарної відповідальності посадової особи територіального органу Міністерства юстиції України; направлення до Вищої кваліфікаційної комісії нотаріату при Міністерстві юстиції України подання щодо анулювання свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю.

Рішення, передбачені підпунктами "а", "ґ", "д" і "е" пункту 2 цієї частини, приймаються виключно Міністерством юстиції України.

У рішенні Міністерства юстиції України чи його територіального органу за результатами розгляду скарги можуть визначатися декілька шляхів задоволення скарги.

Рішення, прийняте за результатами розгляду скарги, надсилається скаржнику протягом трьох робочих днів з дня його прийняття.

Згідно з частиною 7 статті 37 вказаного Закону рішення, передбачені підпунктами "а" - "в" пункту 2 частини шостої цієї статті, виконуються не пізніше наступного робочого дня після прийняття такого рішення шляхом внесення відповідного запису до Державного реєстру прав. Для виконання таких рішень повторне подання документів для проведення державної реєстрації прав та сплата адміністративного збору не вимагаються.

Технічний адміністратор Державного реєстру прав у день надходження рішень, передбачених підпунктами "г" та "ґ" пункту 2 частини шостої цієї статті, забезпечує їх негайне виконання. Порядок тимчасового блокування та анулювання доступу до Державного реєстру прав визначається Міністерством юстиції України.

Рішення, передбачене підпунктом "д" пункту 2 частини шостої цієї статті, виконується у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Рішення, передбачені підпунктами "е" та "є" пункту 2 частини шостої цієї статті, виконуються Міністерством юстиції України, його територіальними органами невідкладно, але не пізніше п'яти робочих днів з дня їх прийняття.

У разі прийняття рішення про тимчасове блокування або анулювання доступу нотаріуса до Державного реєстру прав, скасування акредитації суб'єкта державної реєстрації прав Міністерство юстиції України вирішує питання про передачу на розгляд суб'єкту державної реєстрації прав, що забезпечує зберігання реєстраційних справ у паперовій формі, документів, що подані для проведення реєстраційних дій та перебувають на розгляді у відповідного нотаріуса, акредитованого суб'єкта державної реєстрації прав.

Процедуру розгляду скарг на рішення, дії або бездіяльність державного реєстратора, суб'єкта державної реєстрації, територіального органу Мін'юсту, що здійснюється Мін'юстом та його територіальними органами визначає Порядок розгляду скарг у сфері державної реєстрації, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2015 № 1128 (далі - Порядок).

Пунктом 2 Порядку встановлено, що для забезпечення розгляду скарг суб'єктом розгляду скарги утворюються постійно діючі комісії з питань розгляду скарг у сфері державної реєстрації (далі - комісія), положення та склад яких затверджуються Мін'юстом або відповідним територіальним органом.

Згідно з пунктом 3 Порядку розгляд скарг здійснюється за заявою особи, яка вважає, що її права порушено (далі - скаржник), що подається виключно у письмовій формі та повинна містити обов'язкові відомості та документи, що долучаються до скарги, передбачені Законами, а також відомості про бажання скаржника та / або його представника взяти участь у розгляді відповідної скарги по суті та про один із способів, зазначених у пункті 10 цього Порядку, в який скаржник бажає отримати повідомлення про зазначений розгляд.

Така скарга у день її надходження реєструється суб'єктом розгляду скарги відповідно до вимог законодавства з організації діловодства у державних органах.

Відсутність обов'язкових відомостей у скарзі та документів, що долучаються до скарги, передбачених Законами, не є підставою для відмови у її реєстрації.

Скаржник може відкликати подану скаргу на будь-якому етапі її розгляду. У такому випадку скарга залишається без розгляду.

Пунктом 5 Порядку визначено, що перед розглядом скарги по суті комісія вивчає скаргу для встановлення чи віднесено розгляд скарги відповідно до Законів до повноважень суб'єкта розгляду скарги (належний суб'єкт розгляду скарги); чи дотримано вимоги Законів щодо строків подання скарги, вимог щодо її оформлення та/або щодо документів, що долучаються до скарги; чи наявні (відсутні) інші скарги у суб'єкта розгляду скарги.

Відповідно до пункту 8 Порядку під час розгляду скарги по суті комісія встановлює наявність чи відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення скаржника, зазначених у скарзі, та інші обставини, які мають значення для об'єктивного розгляду скарги, у тому числі шляхом перевірки відомостей, що містяться в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно чи Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань (далі - реєстри), та у разі необхідності витребування документів, пояснень тощо у суб'єкта оскарження, і вирішує чи мало місце прийняття оскаржуваного рішення суб'єктом оскарження, чи мала місце оскаржувана дія або бездіяльність суб'єкта оскарження; чи було оскаржуване рішення прийнято суб'єктом оскарження на законних підставах, чи здійснювалася дія або вчинялася бездіяльність суб'єктом оскарження на законних підставах; чи належить задовольнити кожну з вимог скаржника або відмовити в їх задоволенні; чи можливо поновити порушені права або законні інтереси скаржника іншим способом, ніж визначено ним у своїй скарзі (зокрема внесення шляхом виправлення технічних помилок у записах реєстрів взамін скасування рішення державного реєстратора); які рішення підлягають скасуванню або які дії, що випливають з факту скасування рішення або з факту визнання оскаржуваних дій або бездіяльності протиправними, підлягають вчиненню.

Згідно з пунктом 9 Порядку під час розгляду скарги по суті обов'язково запрошується скаржник та / або його представник (за умови якщо ним зазначено про це у скарзі), суб'єкт оскарження та інші заінтересовані особи, зазначені у скарзі або встановлені відповідно до відомостей реєстрів. Неприбуття таких осіб, яким було належним чином повідомлено про розгляд скарги, а також неотримання такими особами повідомлень про час та місце розгляду скарги з причин, що не залежать від суб'єкта розгляду скарги, не перешкоджає її розгляду.

Пунктами 10 та 11 Порядку встановлено, що суб'єкт розгляду скарги своєчасно, але не пізніше ніж за два дні до дня розгляду скарги по суті, повідомляє особам, запрошеним до розгляду скарги по суті, про час і місце розгляду скарги в один з таких способів телефонограмою (якщо номер телефону зазначено у скарзі); шляхом розміщення оголошення на офіційному веб-сайті Мін'юсту; засобами електронної пошти (якщо адресу електронної пошти зазначено у скарзі та/або інших документах, що додаються до скарги).

Копії скарги та доданих до неї документів надаються особам, запрошеним до розгляду скарги по суті (крім скаржника), не пізніше ніж за два дні до дня розгляду скарги по суті. Суб'єкт оскарження та інші заінтересовані особи, зазначені у скарзі або встановлені відповідно до відомостей реєстрів, мають право подавати письмові пояснення по суті скарги, які обов'язково приймаються комісією до розгляду.

У разі повідомлення скаржником та/або його представником, іншими особами, які беруть участь у розгляді скарги по суті, про наявність судового спору між тими самими сторонами, з того ж предмета, з тих же підстав, про які зазначено у скарзі, вони подають комісії засвідчену копію відповідного рішення суду. Відповідно до пунктів 12 та 13 Порядку за результатами розгляду скарги суб'єкт розгляду скарги на підставі висновків комісії приймає мотивоване рішення про задоволення скарги або про відмову в її задоволенні з підстав, передбачених Законами, у формі наказу.

Якщо у скарзі заявлено дві або більше вимог, комісія надає правову оцінку кожній із них, яка включається до висновку комісії.

Згідно з пунктом 14 Порядку висновок комісії, на підставі якого суб'єктом розгляду скарги приймається рішення про задоволення скарги, обов'язково містить інформацію про те, що рішення, дії або бездіяльність суб'єкта оскарження не відповідають законодавству у сфері державної реєстрації; скарга підлягає задоволенню в повному обсязі чи частково (з обов'язковим зазначенням у якій частині) шляхом прийняття суб'єктом розгляду скарги рішень, передбачених пунктом 2 частини шостої статті 37 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" та пунктом 2 частини шостої статті 34 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань".

Встановлено, що 10.12.2018 ТзОВ "Фармекс" звернулося до Міністерства юстиції України із скаргою на рішення та дії державного реєстратора Чернівської сільської ради Мостиського району Поліщак М.В. від 10.12.2018 № 1/зв_к, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 10.12.2018 за № 39120-33-18, із вимогами скасувати рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень від 14.02.2018 №№ 39684569, 39684671, 39684385, 39684705; від 16.02.2018 №№ 39710810, 39712969, 39712406, 39713359; від 19.02.2018 №№ 39746640, 39747585, 39747036, 39747308, прийняті державним реєстратором Чернівської сільської ради Мостиського району Поліщак М.В. та записи внесені на підставі цих рішень, щодо: адміністративно-виробничого корпусу, корпусу № 12 літ. "Е-4", загальною площею 9271,8 кв. м.; виробничого цеху виготовлення труб, корпусу № 12 літ. "А-4" № 30-103, загальною площею 8998,7 кв. м.; виробничого цеху, корпусу № 12, літ. "А-4" № 15а-123, загальною площею 9241,8 кв. м.; виробничого цеху ремонту електродвигунів, корпусу №12 літ. "А-4" № 59а-119, загальною площею 15057 кв. м., що розташовані за адресою: м. Львів, вул. Т Шевченка, буд. 321 (реєстраційні номери: 1485875146101, 1485881046101, 1485879446101, 1485883646101 та притягнення до відповідної міри відповідальності державного реєстратора Чернівської сільської ради Мостиського району Поліщак М.В., а також анулювання такій доступу до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень.

Одночасно, ТзОВ "Фармекс" просило притягнути до відповідальності державного реєстратора Приймак Галину Романівну при Мостиській районній державній адміністрації Львівської області, у зв'язку з допущеними порушеннями під час здійснення державної реєстрації припинення юридичних осіб ПП "ЕЛЕН +" та ТОВ "МАРКА Т", які полягають у державній реєстрації припинення вказаних юридичних осіб шляхом їх реорганізації без реєстрації юридичної особи - правонаступника, а також анулювання такій доступу до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

З супровідного листа Міністерства юстиції України від 13.12.2018 № 7/39120-33-18/19К, вбачається, що відповідач направив Позивачу повідомлення, в якому повідомив, що до Міністерства юстиції України надійшла скарга ТзОВ "Фармекс" від 10.12.2018 № 1/зв_к щодо деяких питань, пов'язаних з державною реєстрацією речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, надіслана в порядку оскарження рішень, дій або бездіяльності у сфері державної реєстрації прав відповідно до статті 37 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", та на виконання пункту 11 Порядку розгляду скарг у сфері державної реєстрації, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2015 № 1128, направлено Позивачу копію зазначеної скарги з додатками. Також повідомлено про те, що про дату, час та місце розгляду скарги Комісією з питань розгляду скарг у сфері державної реєстрації, буде опубліковано в рубриці "Комісія з питань розгляду скарг у сфері державної реєстрації" за посиланням з офіційного сайту Міністерства юстиції України (https://minjust.gov.ua/).

Також встановлено та підтверджується матеріалами справи, що з метою повідомлення всіх учасників про розгляд скарги ТзОВ "Фармекс" від 10.12.2018 № 1/зв_к, на виконання пунктів 10 та 11 Порядку, Відповідачем 14.12.2018 на сайті Міністерства юстиції України (https://miniust.gov.ua) було розміщено оголошення про те, що 17.12.2018 о 14 год. 00 хв. за адресою: м. Київ, вул. Євгена Сверстюка, 15, кабінет № 1103 відбудеться засідання Комісії з питань розгляду скарг у сфері державної реєстрації. Запрошуються скаржники/їх представники та заінтересовані особи/їх представники для розгляду наступних скарг, зокрема, розгляд по суті скарги, ТзОВ "Фармекс" від 10.12.2018 № 1/зв_к, зареєстрованої у Міністерстві юстиції України 10.12.2018 за № 39120-33-18, з доповненнями до неї від 12.12.2018, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 12.12.2018 за № 39448-33-18. Предметом розгляду скарги є об'єкт нерухомого майна: адміністративно-виробничий корпус № 12 літ. "Е-4", виробничий цех виготовлення труб, корпусу № 12 літ. "А-4" (№ 30-103), виробничий цех, корпусу № 12, літ. "А-4" (№ 15а-123), виробничий цех ремонту електродвигунів, корпусу №12 літ. "А-4" (№ 59а-119), за адресою: м. Львів, вул. Т Шевченка, буд. 321 (арк. справи 202).

Розміщення оголошення на офіційному веб-сайті Міністерства юстиції України про засідання Комісії з питань розгляду скарг у сфері державної реєстрації, зокрема, про розгляд по суті скарги ТзОВ "Фармекс" від 10.12.2018 № 1/зв_к, яке відбулось 17.12.2018, було розміщено 14.12.2018 о 15:18 год., тобто за три дні до дня розгляду скарги по суті, що підтверджується листом Державного підприємства "Національні інформаційні системи" від 15.04.2019 № 1554/06.3-11 (арк. справи 169).

Крім цього, як видно з супровідного листа Міністерства юстиції України від 13.12.2018 № 7/39120-33-18/19К, Відповідачем були направлені копії скарги та доданих до неї документів Позивачу. Позивач під час судового розгляду справи не надала суду доказів, що такі документи нею не отримані.

Таким чином, Міністерство юстиції України своєчасно та в спосіб, перебачений Порядком розгляду скарг державної реєстрації, повідомило Позивача про розгляд скарги ТзОВ "Фармекс".

Щодо твердження Позивача на те, що скарга ТзОВ "Фармекс" подана з порушенням законодавчо встановлених строків, суд зазначає, що відповідно до частини 3 статті 37 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" рішення, дії або бездіяльність державного реєстратора, суб'єкта державної реєстрації прав можуть бути оскаржені до Міністерства юстиції України та його територіальних органів протягом 60 календарних днів з дня прийняття рішення, що оскаржується, або з дня, коли особа дізналася чи могла дізнатися про порушення її прав відповідною дією чи бездіяльністю.

Пунктом 5 Порядку визначено, що перед розглядом скарги по суті комісія вивчає скаргу для встановлення: 1) чи віднесено розгляд скарги відповідно до Законів до повноважень суб'єкта розгляду скарги (належний суб'єкт розгляду скарги); 2) чи дотримано вимоги Законів щодо строків подання скарги, вимог щодо її оформлення та/або щодо документів, що долучаються до скарги; 3) чи наявні (відсутні) інші скарги у суб'єкта розгляду скарги.

Як видно з поданої скарги ТзОВ "Фармекс" від 10.12.2018 № 1/зв_к, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 10.12.2018 за № 39120-33-18, на дії державного реєстратора Чернівської сільської ради Мостиського району Поліщак М.В., ТзОВ "Фармекс" у такій зазначило, що про порушення своїх прав йому стало відомо 03.11.2018, тобто після реєстрації за ним права власності на об'єкти нерухомого майна. Одночасно ТзОВ "Фармекс" довідалось про існування "паралельних" записів в Державному реєстрі речових прав, вчинених Позивачем, щодо одних і тих же об'єктів нерухомого майна за адресою: Львівська область, місто Львів, вулиця Шевченка Т., 321, власниками яких згідно з інформаційної довідки №148572301 від 07.12.2018 є різні суб'єкти. Вказана обставина підтверджується листом приватного нотаріуса Львівського міського нотаріального округу Барбуляк Х.М. вих. № 136/01-16 від 04.05.2019 (арк. справи 209).

Крім того, ТзОВ "Фармекс" стверджує, що державний реєстратор Чернівської сільської ради Мостиського району Поліщак М.В. не повідомляла його про вчинення нею в проміжку 16-19 лютого 2018 в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень реєстраційних дій (із відкриттям окремого розділу та присвоєнням нового реєстраційного номеру, а також реєстрацією наступних переходів права власності) щодо об'єктів нерухомого майна за адресою: Львівська область, місто Львів, вулиця Шевченка Т. , 321, які, водночас, були предметом іпотеки згідно з Договором іпотеки від 12.01.2016, що посвідчений приватним нотаріусом Львівського міського нотаріального округу Юзвою Н.Б. та зареєстрований в реєстрі за №65.

Також суд звертає увагу Позивача на те, що зі змісту ухвали Львівського окружного адміністративного суду від 10.05.2018 у справі № 813/1922/18 видно, що ТзОВ "Фармекс" оскаржує дії державного реєстратора при Мостиській районній державній адміністрації Львівської області Приймак Галини Романівни в частині здійснення нею реєстраційних дій щодо ПП "Фірма Галич-Кабель" в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

Підсумовуючи вищенаведене, колегія суддів суду апеляційної інстанції погоджується з висновками суду першої інстанції, що наказ Міністерства юстиції України від 21.12.2018 № 4046/5 "Про скасування рішень про державну реєстрацію прав та їх обтяжень" в частині пунктів 1, 2 є правомірним та скасуванню не підлягає.

Згідно з ст.316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

З огляду на викладене, суд апеляційної інстанції приходить до переконання, що суд першої інстанції дійшов правильного висновку про відмову у задоволенні позовних вимог, доводи апеляційної скарги висновків суду першої інстанції не спростовують, тому підстав для скасування рішення суду першої інстанції немає.

Керуючись статтями 241, 243, 308, 310, 316, 321, 322, 325, 328 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Державного реєстратора Чернівської сільської ради Мостиського району Поліщак Марії Василівни - залишити без задоволення, а рішення Львівського окружного адміністративного суду від 13 січня 2020 року в справі № 1.380.2019.003107 - без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Головуючий суддя С. П. Нос

судді Р. В. Кухтей

Р. П. Сеник

Повне судове рішення складено 20 липня 2020 року.