Справа № 560/2188/20
іменем України
20 липня 2020 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Петричковича А.І. розглянувши адміністративну справу за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Хмельницькій області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,
12.05.2020 позивач звернувся до суду з позовом від 22.04.2020 в якому просить: "Визнати протиправними та скасувати індивідуальні акти, а саме: - податкове повідомлення-рішення від 26.03.2019 форми «Н» №0055215806 яким збільшено суму грошового зобов'язання з податку на додану вартість на суму 115475,49 грн; податкове повідомлення-рішення від 12.07.2019 форми «Н» №0095015806 яким збільшено суму грошового зобов'язання з податку на додану вартість на суму 17748,87 грн; податкове повідомлення-рішення від 30.08.2019 форми «Н» №0111355806 яким збільшено суму грошового зобов'язання з податку на додану вартість на суму 47464,94 гривень.
В обгрунтування позовних вимог вказує, що Податковим кодексом не передбачена можливість проведення повторної камеральної перевірки щодо податку на додану вартість (множинність камеральних перевірок), в тому числі щодо окремої частини справляння податку. Питання своєчасності реєстрації податкових накладних є нерозривно пов'язаним з відображенням таких накладних у додатку 5 до податкових декларацій з податку на додану вартість, тобто досліджується (має досліджуватись) під час камеральної перевірки податкової декларації, в якій була задекларована відповідна податкова накладна. Під час здійснення камеральних перевірок вищевказаної податкової звітності порушень виявлено не було, тому акти не складались. Однак, відповідач фактично повторно провів перевірку питань, які він мав дослідити ще під час камеральної перевірки податкових декларацій. Як наслідок, акт такої повторної камеральної перевірки з викладеними у ньому висновками, є доказом, здобутим з порушенням закону, й не має юридичної значимості, а тому прийняті на його підставі податкові повідомлення-рішення не можуть бути визнані правомірними (арк. спр. 36-38, т.2).
Згідно з ухвалою від 18.05.2020, суд відкрив спрощене провадження без повідомлення учасників справи та витребував докази (арк. спр. 183-184, т. 2).
20.07.2020 відповідач надав Відзив на позовну заяву № 17010/9/22-01-08-02 від 26.05.2020 в якому просить відмовити у задоволенні позовних вимог. Зазначає, що об'єктом перевірки за положеннями підпункту 75.1.1 п. 75.1 ст. 75 ПК України є, серед іншою, дані Єдиного реєстру податкових накладних. Саме аналізуючи дані цього реєстру податковий орган встановив порушення реєстрації податкових накладних позивачем за листопад і грудень 2018р. перелік яких наведено в акті перевірки від 25.02.2019 № 248/22-01-58-06/3053609891, за квітень 2019р. перелік яких наведено в акті перевірки від 29.05.2019 № 647/22-01-58- 06/3053609891, за травень 2019 року, перелік яких наведено в акті перевірки від 18.07.2019р. № 783/22-01-58-06/3053609891, що і стало підставою для застосування штрафу. Зазначає, що предметом камеральної перевірки, окрім питань правильності оформлення податкових декларацій, уточнюючих розрахунків можуть бути й інші питання, зокрема пов'язані із своєчасністю реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних, а тому, з урахуванням положень статті 102 ПК України, такою перевіркою може бути охоплено період в 1095 днів за останнім днем граничного строку реєстрації податкових накладних (арк. спр. 1-6, т. 3).
Відповідно до ухвали від 20.07.2020, суд відмовив у задоволенні заяви відповідача за №17014/9/22-01-08-02 від 26.05.2020, про розгляд справи за правилами загального позовного провадження.
Встановивши обставини на які сторони покликаються як на підставу своїх вимог, так і заперечень, оцінивши надані учасниками докази, суд прийшов до таких висновків, враховуючи наступне.
Згідно з висновком Акту від 25.02.2019 №248/22-01-58-06/3053609891 "Про результати камеральної перевірки з питання своєчасності реєстрації податкових накладних в ЄРПН за листопад, грудень 2018 року по ФОП ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 )" (далі - Акт від 25.02.2019 №248/22-01-58-06/3053609891), камеральною перевіркою підприємця встановлено порушення вимог п.201.10 ст.201 ПК України щодо граничних термінів реєстрації в листопаді, грудні 2018 року 70 податкових/розрахунків коригування до податкових накладних на загальну суму ПДВ 1027900,19 гривень (арк. спр.7-8, т.3).
На підставі Акту від 25.02.2019 №248/22-01-58-06/3053609891, згідно пп.54.3.3 п.54.3 ст.54 ПК України та/або за даними Єдиного реєстру податкових накладних за звітний період листопад, грудень 2018, встановлено порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, визначених ст.201 та згідно із ст.120-1 ПК України, за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних на 15 і менше календарних днів на суму ПДВ, застосовано штраф в розмірі 10% у сумі 90104,65 гривень, за затримку податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних від 16 до 30 календарних днів на суму ПДВ, застосовано штраф у розмірі 20% у сумі 25370,84 гривень, згідно податкового повідомлення-рішення №0055215806 від 26.03.2019 (арк. спр.16, т.3).
Висновком Акту від 29.05.2019 №647/22-01-58-06/3053609891 "Про результати камеральної перевірки з питання своєчасності реєстрації податкових накладних в ЄРПН за квітень 2018 року по ФОП ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 )" (далі - Акт від 29.05.2019 №647/22-01-58-06/3053609891) стверджено, що камеральною перевіркою підприємця встановлено порушення вимог п.201.10 ст.201 ПК України щодо граничних термінів реєстрації в квітні 2019 року 3 податкових/розрахунків коригування до податкових накладних на загальну суму ПДВ 177488,74 гривень (арк. спр.113, т.3).
На підставі Акту від 29.05.2019 №647/22-01-58-06/3053609891, згідно пп.54.3.3 п.54.3 ст.54 ПК України та/або за даними Єдиного реєстру податкових накладних за звітний період - квітень 2019, встановлено порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, визначених ст.201 та згідно із ст.120-1 ПК України, за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних на 15 і менше календарних днів на суму ПДВ, застосовано штраф в розмірі 10% у сумі 17748,87 гривень, відповідно до податкового повідомлення-рішення №0095015806 від 12.07.2019 (арк. спр.119, т.3).
Згідно з висновком Акту від 18.07.2019 №783/22-01-58-06/3053609891 "Про результати камеральної перевірки з питання своєчасності реєстрації податкових накладних в ЄРПН за травень 2019 року по ФОП ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 )" (далі - Акт від 18.07.2019 року №783/22-01-58-06/3053609891), камеральною перевіркою підприємця встановлено порушення вимог п.201.10 ст.201 ПК України щодо граничних термінів реєстрації в травні 2019 року 53 податкових/розрахунків коригування до податкових накладних на загальну суму ПДВ 474649,2 гривень (арк. спр.128-129, т.3).
На підставі Акту від 18.07.2019 №783/22-01-58-06/3053609891, згідно пп.54.3.3 п.54.3 ст.54 ПК України та/або за даними Єдиного реєстру податкових накладних за звітний період - травень 2019, встановлено порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, визначених ст.201 та згідно із ст.120-1 ПК України, за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних на 15 і менше календарних днів на суму ПДВ, застосовано штраф в розмірі 10% у сумі 47464,94 гривень, згідно податкового повідомлення-рішення №0111355806 від 30.08.2019 (арк. спр.131, т.3).
Отже, контролюючий орган в 2019 році провів 3 камеральні перевірки позивача, за результатом яких встановив порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних за звітні періоди: листопад, грудень 2018; квітень 2019; травень 2019, і за це застосував штраф, який визначений оскаржуваними податковими повідомленнями-рішеннями.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Підпунктом 75.1.1 п.75.1 ст.75 Податкового кодексу України (далі - ПК України) визначено, що камеральною вважається перевірка, яка проводиться у приміщенні контролюючого органу виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях (розрахунках) платника податків, та даних системи електронного адміністрування податку на додану вартість (даних центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриваються рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, даних Єдиного реєстру податкових накладних та даних митних декларацій), а також даних Єдиного реєстру акцизних накладних та даних системи електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового. Предметом камеральної перевірки також може бути своєчасність подання податкових декларацій (розрахунків) та/або своєчасність реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних, акцизних накладних та/або розрахунків коригування до акцизних накладних у Єдиному реєстрі акцизних накладних, виправлення помилок у податкових накладних та/або своєчасність сплати узгодженої суми податкового (грошового) зобов'язання виключно на підставі даних, що зберігаються (опрацьовуються) у відповідних інформаційних базах.
Згідно з п.76.3 ст.76 ПК України, камеральна перевірка податкової декларації або уточнюючого розрахунку може бути проведена лише протягом 30 календарних днів, що настають за останнім днем граничного строку їх подання, а якщо такі документи були надані пізніше, - за днем їх фактичного подання. Камеральна перевірка з інших питань проводиться з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу.
Пунктом 102.1 ст.102 ПК України визначено, що контролюючий орган, крім випадків, визначених пунктом 102.2 цієї статті, має право провести перевірку та самостійно визначити суму грошових зобов'язань платника податків у випадках, визначених цим Кодексом, не пізніше закінчення 1095 дня (2555 дня у разі проведення перевірки контрольованої операції відповідно до статті 39 цього Кодексу), що настає за останнім днем граничного строку подання податкової декларації, звіту про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації, визначеної пунктом 133.4 статті 133 цього Кодексу, та/або граничного строку сплати грошових зобов'язань, нарахованих контролюючим органом, а якщо така податкова декларація була надана пізніше, - за днем її фактичного подання. Якщо протягом зазначеного строку контролюючий орган не визначає суму грошових зобов'язань, платник податків вважається вільним від такого грошового зобов'язання (в тому числі від нарахованої пені), а спір стосовно такої декларації та/або податкового повідомлення не підлягає розгляду в адміністративному або судовому порядку. У разі подання платником податку уточнюючого розрахунку до податкової декларації контролюючий орган має право визначити суму податкових зобов'язань за такою податковою декларацією протягом 1095 днів з дня подання уточнюючого розрахунку.
Отже, предметом камеральної перевірки, також може бути своєчасність подання податкових декларацій (розрахунків) та/або своєчасність реєстрації податкових накладних та/або коригування до податкових накладних в ЄРПН. При цьому, проведення камеральної перевірки платника податків щодо своєчасності реєстрації податкових накладних та/або коригування до податкових накладних в ЄРПН на підставі даних, що зберігаються (опрацьовуються) у відповідних інформаційних базах, та з урахуванням вимог ст.102 ПК України, такою перевіркою може бути охоплено період в 1095 днів, що настали за останнім днем граничного строку реєстрації. Як наслідок, суд не встановлює порушень контролюючого органу щодо проведених в 2019 році трьох камеральних перевірок позивача з урахуванням факту відсутності спору про порушення термінів реєстрації податкових накладних в ЄРПН, що також підтверджується матеріалами адміністративної справи.
Відповідно до п.201.1 ст.201 ПК України, на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Пунктом 201.10 ст.210 ПК України визначено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Також, цим же пунктом стверджено, що реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків: для податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені; для податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені; для зведених податкових накладних та/або розрахунків коригування до таких зведених податкових накладних, складених за операціями, визначеними пунктом 198.5 статті 198 та пунктом 199.1 статті 199 цього Кодексу, - протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем місяця, в якому вони складені; для розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, - протягом 15 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем). У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.
Верховний Суд у постанові від 20.05.2020 по справі №400/1392/19 (провадження К/9901/1505/20) ствердив: "Так, положеннями пункту 120-1.1 статті 120-1 Податкового кодексу України передбачено, що порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю), складеної на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі, встановленому цим пунктом (від 10 до 40 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, в залежності від тривалості порушення).
Системний аналіз норм статті 201, пункту 120-1.1 статті 120-1 Податкового кодексу України дає підстави для висновку, що порушення платником податку на додану вартість граничного строку реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних є підставою для застосування до такого платника штрафу, за виключенням випадку порушення строку реєстрації податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю) та складена на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою.".
Відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин, суд враховує висновки, щодо застосування норм права, викладених у постановах Верховного Суду.
Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Таким чином, з урахуванням встановлених обставин у цій адміністративній справі та висновку Верховного Суду у постанові від 20.05.2020 по справі №400/1392/19 (провадження К/9901/1505/20), суд прийшов до висновку, що позивач не довів позовні вимоги, а суб'єкт владних повноважень, який заперечує проти позову, довів, що діяв у межах закону без порушень прав позивача при винесенні податкових повідомлень рішень від 26.03.2019 форми «Н» №0055215806, від 12.07.2019 форми «Н» №0095015806 та від 30.08.2019 форми «Н» № НОМЕР_2 , що підтверджено доказами, перевіреними в суді, тому позов не задовольняється.
Оскільки, судом відмовлено у задоволенні позовних вимог фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 , з урахуванням вимог ст.139 КАС України, судових витрат, які визначені ст. 132 КАС України, і підлягають розподілу, немає.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 від 22.04.2020, залишити без задоволення.
Судових витрат, які визначені ст.132 КАС України і підлягають розподілу немає.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 20 липня 2020 року
Позивач:Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 )
Відповідач:Головне управління ДПС у Хмельницькій області (вул. Пилипчука, 17, м. Хмельницький, Хмельницька область, 29000 , код ЄДРПОУ - 43142957)
Головуючий суддя А.І. Петричкович