17 липня 2020 року Справа № 808/328/16
м. Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Батрак І.В.
за участю секретаря судового засідання Лялько Ю.В.
розглянувши у порядку письмового провадження заяву позивача про здійснення процесуального правонаступництва у справі
за позовом Публічного акціонерного товариства «ДТЕК Дніпроенерго»
до Офісу великих платників податків ДФС
про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №0000294100 від 25.11.2015
09 липня 2020 року на адресу суду надійшла заява Акціонерного товариства «ДТЕК Дніпроенерго» (вх. №31566 від 09.07.2020), у якій просить:
замінити відповідача у справі Офіс великих платників податків ДФС на правонаступника - Офіс великих платників податків ДПС (ідентифікаційний код 43141471);
замінити позивача у справі Публічне акціонерне товариства «ДТЕК Дніпроенерго» на Акціонерне товариства «ДТЕК Дніпроенерго».
У зв'язку із припиненням здійснення повноважень судді Запорізького окружного адміністративного суду ОСОБА_1 відповідно до рішення Вищої ради правосуддя від 12.09.2017 №2764/0/15-17 «Про звільнення ОСОБА_1 з посади судді Запорізького окружного адміністративного суду у відпустку» та на підставі розпорядження т.в.о. керівника апарату від 09.07.2020 №347, проведено повторний розподіл додаткових матеріалів до справи, за результатами якого заява по справі № 808/328/16 передана на розгляд судді Батрак І.В.
Для розгляду питання щодо заміни сторін по справі, судом було призначене судове засідання на 17 липня 2020 року о 10 год. 00 хв., про що повідомлено учасників справи, а також заінтересовану особу.
Представник позивача (заявника) у судове засідання не з'явився, проте у поданій заяві просить проводити її розгляд без участі представника АТ «ДТЕК Дніпроенерго».
Представник відповідача і заінтересованої особи у судове засідання також не з'явились, про дату, час та місце слухання справи повідомлялись належним чином, про причини неявки суд не повідомили. Заперечення проти поданої заяви на адресу суду не надходили.
У відповідності до частини 9 статті 205 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
За таких обставин, суд вважає за можливе провести судове засідання без участі учасників справи, за наявними у справі матеріалами, в порядку письмового провадження.
Згідно з частиною 4 статті 229 КАС України при розгляді справи в порядку письмового провадження фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Розглянувши наявні матеріали справи судом встановлено наступне.
Публічне акціонерне товариство «ДТЕК Дніпроенерго» (далі - ПАТ «ДТЕК Дніпроенерго», позивач) звернулося з позовом до Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Запоріжжі Міжрегіонального Головного управління ДФС про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 25.11.2015 №0000294100.
Постановою Запорізького окружного адміністративного суду від 22.12.2016 позов задоволено: визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення №0000294100 від 25.11.2015, винесене Спеціалізованою державною податковою інспекцією з обслуговування великих платників у м. Запоріжжі Міжрегіонального Головного управління ДФС відносно ПАТ «ДТЕК Дніпроенерго».
Ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 17.07.2017 у справі за позовом ПАТ «ДТЕК Дніпроенерго» до Офісу великих платників податків ДФС про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №0000294100 від 25.11.2015 апеляційну скаргу Офісу великих платників податків ДФС залишено без задоволення, постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 22.12.2016 у справі - без змін.
Постановою Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 10.06.2020 касаційну Офісу великих платників податків ДФС залишено без задоволення, постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 22.12.2016 та ухвалу Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 17.07.2017 залишено без змін.
У зв'язку із проведеною зміною найменування позивача та проведеною реорганізацією відповідача, АТ «ДТЕК Дніпроенерго» звернулось до суду із даною заявою.
Всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується заява, суд вважає її такою, що підлягає задоволенню з наступних підстав.
Стаття 129-1 Конституції України та стаття 14 КАС України встановлюють, що судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Невиконання судових рішень тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Відповідно до частини 1 статті 257 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
За приписами статті 52 КАС України у разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії судового процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником. Усі дії, вчинені в адміністративному процесі до вступу правонаступника, обов'язкові для нього в такій самій мірі, у якій вони були б обов'язкові для особи, яку він замінив.
При цьому, відповідно до визначення судового процесу, наведеного у статті 4 КАС України, це правовідносини, що складаються під час здійснення адміністративного судочинства.
Таким чином, процесуальним правонаступництвом є заміна у справі сторони чи третьої особи у разі переходу повноважень (для суб'єкта владних повноважень), прав і обов'язків від однієї особи до іншої (правонаступника) у відносинах, щодо яких виник спір.
Зі змісту офіційних відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань вбачається, що найменування позивача на даний час є Акціонерне товариство «ДТЕК Дніпроенерго» (ідентифікаційний код 00130872.
Таким чином, судом встановлено, що юридична особа ПАТ «ДТЕК Дніпроенерго» перетворена шляхом зміни організаційно-правової форми на АТ «ДТЕК Дніпроенерго».
Крім того, 30 березня 2016 року Кабінетом Міністрів України було прийнято постанову № 247 «Про деякі питання територіальних органів Державної фіскальної служби», відповідно до якої всі спеціалізовані державні податкові інспекції з обслуговування великих платників, у тому числі і відповідача, реорганізовано шляхом їх приєднання до Офісу Великих платників податків Державної фіскальної служби. На виконання наказу Державної фіскальної служби України від 26.04.2016 № 377 "Про реорганізацію територіальних органів ДФС з обслуговування великих платників" та наказу Міністерства фінансів України від 24.12.2012 № 1407 «Про затвердження Порядку казначейського обслуговування державного бюджету за витратами» Державною фіскальною службою України здійснено заходи щодо вилучення відповідача з мережі як розпорядника коштів державного бюджету.
Офіс великих платників податків Державної фіскальної служби (ідентифікаційний код 39440996) зареєстрований 14 жовтня 2014 року як юридична особа, місцезнаходження юридичної особи: 04119, м. Київ, вул. Дегтярівська, буд. 11-г, про що свідчать відомості з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
12.05.2017 до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців внесений запис №11031120007038089 про проведення державної реєстрації припинення юридичної особи Спеціалізована державна податкова інспекція з обслуговування великих платників податків у м. Запоріжжі Міжрегіонального Головного управління Державної фіскальної служби (ідентифікаційний код 39819605), яку було припинено шляхом приєднання до Офісу великих платників ДФС.
Проте, постановою Кабінету Міністрів України від 18.12.2018 № 1200 утворено Державну податкову службу України як центральний орган виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра фінансів і який реалізує державну податкову політику, державну політику з адміністрування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а також встановлено, що Державна податкова служба України є правонаступником майна, прав та обов'язків Державної фіскальної служби у відповідних сферах діяльності.
В подальшому, Постановою Кабінету Міністрів України №537 від 19.06.2019 «Про утворення територіальних органів Державної податкової служби» утворено територіальні органи Державної податкової служби, в тому числі Офіс великих платників податків ДПС. Пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України від 19.06.2019 № 537 визначено, що територіальні органи Державної податкової служби є правонаступниками майна, прав та обов'язків територіальних органів Державної фіскальної служби, що реорганізуються згідно з пунктом 2 цієї постанови, у відповідних сферах діяльності.
30 липня 2019 року відбулась державна реєстрація юридичної особи - Офісу великих платників податків ДПС (04119, м. Київ, вул. Дегтярівська, 11г, код ЄДРПОУ 43141471), яка є правонаступником Офісу великих платників податків ДФС, як орган виконавчої влади.
Згідно з наказом Офісу великих платників податків ДПС №9 від 29.08.2019 «Про початок діяльності Офісу великих платників податків ДПС» розпочато виконання Офісом великих платників податків ДПС повноважень Офісу великих платників податків ДФС.
Таким чином, починаючи з 29 серпня 2019 року Офіс великих платників податків ДПС почав діяльність, як орган виконавчої влади та є правонаступником Офісу великих платників податків ДФС.
Обов'язковість судових рішень гарантується, згідно з практикою Європейського суду з прав людини, а саме: рішенням у справі "Хорнсбі проти Греції" від 19.03.1997 в п.40-41 зазначено, що передбачений статтею 6 Конвенції про захист прав і основоположних свобод: право на судовий захист було б примарним, якби правова система держави дозволяла, щоб остаточне, обов'язкове судове рішення залишалось недіючим на шкоду одній із сторін.
Ураховуючи вищевикладене, а також ту обставину, що процесуальне правонаступництво допускається на будь-якій стадії судового процесу - під час розгляду справи у суді першої інстанції, суді апеляційної інстанції, суді касаційної інстанції, під час перегляду справи за винятковими чи нововиявленими обставинами, правонаступництво допускається і на стадії виконання судового рішення в адміністративній справі (стаття 379 КАС України), суд вважає, що позивач та відповідач по справі підлягають заміні на їх правонаступників.
Керуючись ст.ст. 52, 241, 248 КАС України, суд
Заяву Акціонерного товариства «ДТЕК Дніпроенерго» (вх. №31566 від 09.07.2020) задовольнити.
Замінити первинного позивача (стягувача) по справі Публічне акціонерне товариство «ДТЕК Дніпроенерго» на його правонаступника Акціонерне товариство «ДТЕК Дніпроенерго» (69006, м. Запоріжжя, вул. Добролюбова, 20, код ЄДРПОУ 00130872).
Замінити відповідача (боржника) по справі Офіс великих платників податків ДФС, яке є правонаступником Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Запоріжжі Міжрегіонального Головного управління ДФС, на його правонаступника Офіс великих платників податків ДПС (04119, м. Київ, вул. Дегтярівська, 11г, код ЄДРПОУ 43141471).
Ухвала, постановлена судом в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, у відповідності до ч.2 ст. 256 КАС України набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи шляхом подачі апеляційної скарги протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя І.В.Батрак