15 липня 2020 року м. Чернігівсправа № 927/452/20
Господарський суд Чернігівської області у складі судді Книш Н.Ю., у судовій справі 927/452/20 розгляд якої здійснюється у порядку загального позовного провадження
Позивача: Товариства з обмеженою відповідальністю «Творець»
вул. Носівський шлях, 52-а, м. Ніжин, 16600
tvorec1@ukr.net
v.kubrak@ukr.net
До відповідача: Головного управління ДПС у Чернігівській області
вул. Реміснича, 11, м. Чернігів, 14000
ch.official@sfs.ov.ua
про стягнення 695765 грн 30 коп.
За участю представників учасників справи:
від позивача: Аніщенко О.Г. адвокат, довіреність від 02.05.2020
від відповідача: Лисиця О.С. самопредставництво
У судовому засіданні, відповідно до ч. 6 ст. 233 Господарського процесуального кодексу України, оголошено вступну та резолютивну частини ухвали.
Товариством з обмеженою відповідальністю «Творець» подано позов до Головного управління ДПС у Чернігівській області про стягнення 695765 грн 30 коп., а саме: 649866,00 грн боргу, 28160,86 грн процентів, 9747,99 грн інфляційних нарахувань, 7990,45 грн три проценти річних.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на порушення Головним управлінням ДПС у Чернігівській області зобов'язань, визначених умовами договору підряду №440 від 22.10.2019, щодо проведення у повному обсязі розрахунку за виконані роботи. Також позивач вказує, що договірні зобов'язання за договором № 440 були встановлені з Головним управлінням Державної фіскальної служби у Чернігівській області. В той же час, постановою Кабінету Міністрів України № 537 від 19.06.2019 року «Про утворення територіальних органів Державної податкової служби» як юридичну особу публічного права утворено територіальний орган Державної податкової служби - Головне управління ДПС у Чернігівській області, яке визначено правонаступником майна, прав та обов'язків територіальних органів Державної фіскальної служби, тобто Головного управління Державної фіскальної служби у Чернігівській області.
Ухвалою Господарського суду Чернігівської області від 22.06.2020 відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження. Підготовче засідання призначено на 15.07.2020.
Ухвала суду від 22.06.2020 направлена сторонам на електронні адреси. Крім того, представники позивача та відповідача отримали копію ухвали, про що свідчить відмітка на звороті відповідної ухвали.
07.07.2020 від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач проти позову заперечує та просить відмовити в задоволенні позовних вимог. Так, відповідач звертає увагу на те, що в позові зазначено, що договірні зобов'язання за договором №440 від 22.10.2019 були встановлені з Головним управлінням ДФС у Чернігівській області. Головне управління ДФС у Чернігівській області знаходиться у стадії припинення. За таких обставин, належним відповідачем за даним позовом є Головне управління ДПС у Чернігівській області. Відповідач вказує, що станом на листопад-грудень 2019 року та на сьогоднішній день існує дві різні юридичні особи - Головне управління ДПС у Чернігівській області та Головне управління ДФС у Чернігівській області, кожна зі своїм обсягом повноважень та функцій. Також відповідач додатково надає інформацію щодо підтвердження відсутності кредиторської заборгованості перед ТОВ «Творець».
15.07.2020 від позивача надійшло клопотання від 14.07.2020 про заміну відповідача. В поданому клопотанні позивач просить замінити первісного відповідача - Головне управління ДПС у Чернігівській області, на належного відповідача - Головне управління Державної фіскальної служби у Чернігівській області.
В обґрунтування поданого клопотання позивач зазначає, що на даний час відсутні документи, які підтверджують припинення Головного управління Державної фіскальної служби у Чернігівській області. Крім того, позивач вказує, що у відзиві на позовну заяву Головне управління ДПС у Чернігівській області зазначило, що станом на момент подання відзиву на позовну заяву реорганізацію Головного управління Державної фіскальної служби у Чернігівській області не завершено.
У судове засідання 15.07.2020 прибули уповноважені представники позивача та відповідача.
Представник відповідача не заперечувала проти клопотання позивача щодо заміни відповідача на належного та повідомила, що реорганізація Головного управління Державної фіскальної служби у Чернігівській області не завершена.
Розглянувши заявлене клопотання позивача про заміну неналежного відповідача, суд зазначає наступне.
Постановою Кабінету Міністрів України № 1200 від 18.12.2018 року «Про утворення Державної податкової служби України та Державної митної служби України», утворено Державну податкову службу України та Державну митну службу України, реорганізувавши Державну фіскальну службу шляхом поділу.
За змістом п. 2 вищевказаної постанови Кабінету Міністрів України установлено, що Державна податкова служба є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра фінансів і який реалізує державну податкову політику, державну політику з адміністрування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок). Державна податкова служба та Державна митна служба є правонаступниками майна, прав та обов'язків реорганізованої Державної фіскальної служби у відповідних сферах діяльності. Забезпечення діяльності Державної податкової служби та Державної митної служби у 2018 та 2019 роках здійснюватиметься в межах видатків, передбачених Державній фіскальній службі. Державна фіскальна служба продовжує здійснювати повноваження та виконувати функції у сфері реалізації державної податкової політики, державної політики у сфері державної митної справи, державної політики з адміністрування єдиного внеску, державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового, митного законодавства, а також законодавства з питань сплати єдиного внеску до завершення здійснення заходів з утворення Державної податкової служби, Державної митної служби та центрального органу виконавчої влади, на який покладається обов'язок забезпечення запобігання, виявлення, припинення, розслідування та розкриття кримінальних правопорушень, об'єктом яких є фінансові інтереси держави та/або місцевого самоврядування, що віднесені до його підслідності відповідно до Кримінального процесуального кодексу України. Державна фіскальна служба до часу утворення центральних органів виконавчої влади, зазначених у цьому пункті, має повний доступ до Державного реєстру фізичних осіб - платників податків, інших реєстрів, банків і баз даних, ведення яких покладено законодавством на Державну податкову службу та Державну митну службу.
Постановою Кабінету Міністрів України № 537 від 19.06.2019 року «Про утворення територіальних органів Державної податкової служби» утворено як юридичні особи публічного права територіальні органи Державної податкової служби, зокрема, Головне управління ДПС у Чернігівській області. Реорганізовано деякі територіальні органи Державної фіскальної служби шляхом їх приєднання до відповідних територіальних органів Державної податкової служби, а саме реорганізовано Головне управління ДФС у Чернігівській області шляхом приєднання до Головного управління ДПС у Чернігівській області.
Разом з ти, вищевказаною постановою Кабінету Міністрів України № 537 від 19.06.2019 установлено, що територіальні органи Державної фіскальної служби, які реорганізуються, продовжують здійснювати свої повноваження до передачі таких повноважень територіальним органам Державної податкової служби та центрального органу виконавчої влади, на який покладається обов'язок забезпечення запобігання, виявлення, припинення, розслідування та розкриття кримінальних правопорушень, об'єктом яких є фінансові інтереси держави та/або місцевого самоврядування, що віднесені до його підслідності відповідно до Кримінального процесуального кодексу України.
Згідно з інформацією з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань відомості про припинення Головного управління Державної фіскальної служби у Чернігівській області (ідентифікаційний код 39392183, місцезнаходження: м. Чернігів, вул.Реміснича, 11), відсутні та знаходиться в стані припинення.
Відповідно до ч.1, 5 статті 104 Цивільного кодексу України юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. У разі реорганізації юридичних осіб майно, права та обов'язки переходять до правонаступників. Юридична особа є такою, що припинилася, з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення.
За змістом частини 8 статті 4 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» у разі приєднання юридичних осіб здійснюється державна реєстрація припинення юридичних осіб, що припиняються у результаті приєднання, та державна реєстрація змін до відомостей, що містяться в Єдиному державному реєстрі, щодо правонаступництва юридичної особи, до якої приєднуються. Приєднання вважається завершеним з дати державної реєстрації змін до відомостей, що містяться в Єдиному державному реєстрі, щодо правонаступництва юридичної особи, до якої приєднуються.
Відповідно до абзацу 1 пункту 12 Порядку здійснення заходів, пов'язаних з утворенням, реорганізацією або ліквідацією міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.10.2011 №1074, орган виконавчої влади, утворений в результаті реорганізації, здійснює повноваження та виконує функції у визначених Кабінетом Міністрів України сферах компетенції з дня набрання чинності актом Кабінету Міністрів України щодо можливості забезпечення здійснення таким органом повноважень та виконання функцій органу виконавчої влади, що припиняється.
Разом із тим в абзаці 1 пункту 7 Порядку від 20.10.2011 визначено, що майнові права та обов'язки органів виконавчої влади у разі їх злиття, приєднання або перетворення переходять правонаступникові на підставі передавального акту, а у разі їх поділу - згідно з розподільчим балансом.
Отже, системний аналіз положень статті 104 Цивільного кодексу України, статті 4 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» і пунктів 7, 12 Порядку від 20.10.2011 свідчить, що реорганізація Головного управління ДФС у Чернігівській області (ідентифікаційний код 39392183) шляхом його приєднання до Головного управління ДПС у Чернігівській області (ідентифікаційний код 43143966) вважатиметься такою, що відбулася, із дати державної реєстрації змін до відомостей, які містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, щодо правонаступництва юридичної особи, до якої здійснюється приєднання, натомість перехід майнових прав та обов'язків реорганізованого (приєднаного) органу виконавчої влади до його правонаступника має підтверджуватися передавальним актом, затвердженим у встановленому порядку.
Слід зазначити, що наразі у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань немає відповідних відомостей і позивач, як і відповідач не надали належних і допустимих доказів, зокрема, передавального акта, як на підтвердження завершення реорганізації Головного управління ДФС у Чернігівській області шляхом його приєднання до Головного управління ДПС у Чернігівській області, так і щодо державної реєстрації припинення Головного управління ДФС у Чернігівській області як юридичної особи.
Сторонами не надано, а матеріали справи не місять будь-яких доказів внесення змін щодо заміни замовника у договорі № 440 від 22.10.2019, який укладений між Головним управлінням ДФС у Чернігівській області (замовник) та ТОВ «Творець» (підрядник).
Відповідно до ч. 2 ст. 48 Господарського процесуального кодексу України, якщо позов подано не до тієї особи, яка повинна відповідати за позовом, суд до закінчення підготовчого провадження, а у разі розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження - до початку першого судового засідання, за клопотанням позивача замінює первісного відповідача належним відповідачем, не закриваючи провадження у справі.
За таких обставин, враховуючи що станом на день розгляду клопотання позивача, Головне управління ДФС у Чернігівській області не є припиненим, лише знаходиться у стані припинення, а відповідно до договору № 440 від 22.10.2019 Головне управлінням ДФС у Чернігівській області є замовником, суд дійшов висновку про задоволення клопотання позивача та заміну первісного відповідача Головне управління ДПС у Чернігівській області (ідентифікаційний код 43143966, місцезнаходження: м. Чернігів, вул.Реміснича, 11) на належного відповідача Головне управління ДФС у Чернігівській області (ідентифікаційний код 39392183, місцезнаходження: м. Чернігів, вул.Реміснича, 11).
При цьому, суд звертає увагу, що відповідно до ч. 4 та ч. 5 ст. 48 Господарського процесуального кодексу України, про залучення співвідповідача чи заміну неналежного відповідача постановляється ухвала. За клопотанням нового відповідача або залученого співвідповідача розгляд справи починається спочатку. Відповідач, замінений іншим відповідачем, має право заявити вимогу про компенсацію судових витрат, здійснених ним внаслідок необґрунтованих дій позивача. Питання про розподіл судових витрат вирішується в ухвалі про заміну неналежного відповідача.
Відповідно до приписів ч. 3 ст. 177 Господарського процесуального кодексу України, підготовче провадження має бути проведене протягом шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі. У виняткових випадках для належної підготовки справи для розгляду по суті цей строк може бути продовжений не більше ніж на тридцять днів за клопотанням однієї із сторін або з ініціативи суду.
Відповідно до п. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов'язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення.
Однак, шістдесяти денний строк проведення підготовчого провадження у справі №927/452/20 спливає 21.08.2020.
Таким чином, з огляду на матеріали справи, для належної підготовки справи для розгляду по суті, з огляду на заміну первісного відповідача на належного відповідача, з метою надання належному відповідачу реалізувати право ознайомлення з позовними вимогами та подачі відзиву на позовну заяву, а також те, що Господарський процесуальний кодекс України передбачає розгляд та вирішення спору на підставі зібраних у підготовчому засіданні матеріалів і обмежує учасників справи подавати докази, а також заявляти клопотання чи заяви після відкриття розгляду справи по суті, для постановлення у справі законного, обґрунтованого та справедливого рішення, суд дійшов висновку про доцільність продовження строку підготовчого провадження на 30 днів до 21.09.2020.
Відповідно до ч.2 ст.183 Господарського процесуального кодексу України, суд відкладає підготовче засідання в межах визначеного цим Кодексом строку підготовчого провадження у випадках, визначених частиною другою статті 202 цього Кодексу; в інших випадках, коли питання, визначені частиною другою статті 182 цього Кодексу, не можуть бути розглянуті у даному підготовчому засіданні.
Відкладення розгляду справи є правом та прерогативою суду, основною умовою для якого є не відсутність у судовому засіданні представників сторін, а неможливість вирішення спору у відповідному судовому засіданні.
Отже, з метою реалізації права належного відповідача ознайомитися з позовними вимогами до нього, подачі відзиву на позовну заяву та клопотання про розгляд справи спочатку, а також права позивача надати суду відповідь на відзив, а також для дотримання принципу змагальності сторін, повного і всебічного встановлення всіх обставин справи господарський суд дійшов висновку щодо доцільності відкладення підготовчого засідання.
Керуючись ст. 42, 48, 177, 182, 183, 234, 235 Господарського процесуального кодексу України, суд
1. Клопотання Товариства з обмеженою відповідальністю «Творець» від 14.07.2020 про заміну відповідача задовольнити.
2. Замінити первісного відповідача - Головне управління ДПС у Чернігівській області (ідентифікаційний код юридичної особи 43143966, адреса: 14000, м. Чернігів, вул. Реміснича, буд. 11) на належного відповідача - Головне управління Державної фіскальної служби у Чернігівській області (ідентифікаційний код юридичної особи 39392183, адреса: 14000, м. Чернігів, вул. Реміснича, буд. 11).
3. Продовжити строк підготовчого провадження на 30 днів до 21.09.2020.
4. Відкласти підготовче засідання на 08 вересня 2020 р. на 09:30. Підготовче засідання відбудеться у приміщенні Господарського суду Чернігівської області за адресою: проспект Миру, 20, м. Чернігів, 14000, зал судових засідань № 307.
5. Позивачу не пізніше двох днів з дня вручення даної ухвали направити (вручити) копію позовної заяви з додатками належному відповідачу, а докази такого направлення (вручення) надати суду до початку підготовчого засідання.
6. Відповідачу, відповідно до ст. 165 Господарського процесуального кодексу України, не пізніше 20 днів з дня вручення даної ухвали надіслати (надати) суду відзив на позовну заяву разом з усіма доказами, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються його заперечення, якщо такі докази не надані позивачем; одночасно надіслати (надати) позивачу копію відзиву та доданих до нього документів, а докази такого направлення надати суду до початку судового засідання.
Попередити відповідача, що у разі ненадання відзиву у встановлений строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.
7. Позивачу, відповідно до статті 166 Господарського процесуального кодексу України, протягом п'яти днів з дня отримання відзиву на позовну заяву надіслати (надати) до суду відповідь на відзив відповідача із доказами направлення її відповідачу, у якій викласти свої пояснення, міркування та аргументи щодо наведених відповідачем у відзиві заперечень та мотиви їх визнання або відхилення.
8. Запропонувати відповідачу в п'ятиденний строк з дня отримання відповіді на відзив на позовну заяву в порядку ст. 167 Господарського процесуального кодексу України надати суду заперечення на відповідь на відзив позивача, в яких викласти свої пояснення, міркування та аргументи щодо наведених позивачем у відповіді на відзив пояснень, міркувань та аргументів і мотиви їх визнання або відхилення; одночасно надіслати (надати) позивачу копію заперечень та доданих до нього документів, а докази такого направлення надати суду до початку судового засідання.
9. Явка уповноважених представників сторін у судове засідання обов'язковою не визнається.
При направленні у судове засідання уповноважених представників сторін, останнім мати при собі документи, що підтверджують повноваження представників, відповідно до ст.60 Господарського процесуального кодексу України.
Повідомити учасників справи про можливість подати процесуальні документи (заяви, клопотання, скарги, відзиви тощо), письмові та електронні докази на електронну адресу суду або поштою, вчинити інші процесуальні дії в електронній формі з використанням власного електронного цифрового підпису, прирівняного до власноручного підпису з урахуванням вимог Закону України «Про електронні довірчі послуги».
Ухвала набирає законної сили після її оголошення та може бути оскаржена у порядку і строк, встановлені ст. ст. 256, 257 Господарського процесуального кодексу України, з урахуванням положень п. 4 розділу Х Прикінцевих положень Господарського процесуального кодексу України.
Повідомити учасників справи про можливість одержання інформації по справі зі сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за веб-адресою http://www.court.gov.ua. або в Єдиному державному реєстрі судових рішень: http://www.reyestr.court.gov.ua.
Повний текст ухвали складено 17.07.2020.
Суддя Н.Ю.Книш