Справа № 686/14648/20
Провадження № 3/686/4790/20
іменем України
23.06.20
м. Хмельницький
Суддя Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області Салоїд Н.М., розглянувши справу про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , непрацюючого,
за ч. 1 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
встановила:
З матеріалів протоколу про адміністративне правопорушення серії ДПР118 № 331407 складеного поліцейським взводу №1 роти № 3 БУПП УПП в Хмельницькій області Мельничуком О.В. за ознаками частини 1 статті 130 КУПАП ОСОБА_1 , інкримінується, що він 26 травня 2020 року о 10 год. 25 хв. керував транспортним засобом марки «Ford Focus» реєстраційний номерний знак НОМЕР_1 по вул. Прибузькій, 32/1 у м. Хмельницькому в стані наркотичного сп'яніння (виражене тремтіння ральців рук, порушення мови, звужені зіниці очей, які не реагують на світло), Огляд на стан сп'яніння у встановленому законом порядку проводився лікаря нарколога за адресою: Ярмолинецький р-н с. Скаржинці, КНП ХОЗ НПД, і зігудно висновку лікаря-нарколога № 1627 знаходився у стані наркотичного сп'яніння, внаслідок чого вчинив правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 130 КУПАП.
В судовому засіданні ОСОБА_1 вини не визнав та пояснив, що наркотичних засобів не вживав та у стані наркотичного сп'яніння не знаходився.
Дослідивши матеріали справи, приходжу до висновку, що провадження у справі підлягає закриттю за відсутності в діях особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, складу інкримінованого правопорушення.
Так, відповідно до п.2.9 «а» Правил дорожнього руху України, затверджених Постановою КМУ №1306 від 10.10.2001 року, водій зобов'язаний на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції.
Диспозиція ч.1 ст.130 КУпАП передбачає три окремих склади адміністративного правопорушення, в тому числі і такий склад як керування транспортним засобом в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом лікарських препаратів.
Порядок огляду водія на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції встановлений ст.266 КУпАП, згідно якої :
« ч.2 - огляд водія на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції проводиться з використанням спеціальних технічних засобів поліцейським у присутності двох свідків;
ч.3 - у разі незгоди водія на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладі охорони здоров'я:
ч.4 - огляд осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, здійснюється в закладах охорони здоров'я не пізніше двох годин з моменту встановлення підстав для його здійснення в присутності поліцейського;
ч.5 огляд осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, проведений з порушенням вимог цієї статті, вважається недійсним;
ч.6 - направлення особи для огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції і проведення такого огляду здійснюється в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України».
Як слідує з п.п. 1, 2, 3, 4 6, 7, 8 Порядку направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння, або перебувають під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.12.2008 року №1103:
- поліцейський забезпечує проведення огляду водія транспортного засобу в закладі охорони здоров'я не пізніше двох годин з моменту виявлення відповідних підстав;
Розділом III Інструкції про виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої спільним наказом Міністерства внутрішніх справ України та Міністерства охорони здоров'я від 9.11.2015 року №142/735, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 11.11.2015 року №1413/27858 визначено, що:
- п. 7. Проведення лабораторних досліджень на визначення наркотичного засобу або психотропної речовини обов'язкове;
- п. 12. Предметом дослідження біологічного середовища можуть бути слина, сеча та змиви з поверхні губ, шкірного покриву обличчя і рук;
- п. 13 Для дослідження біологічного середовища може використовуватися кров, якщо в обстежуваної особи неможливо взяти зразки біологічних середовищ, вказаних у пункті 12 цього розділу.
У висновку щодо результатів медичного огляду ОСОБА_1 з метою виявлення стану наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції від 26.05.2020 року в п.2 графи 10 зазначено «наркотичне сп'яніння» .
Медичним закладом суду не надано лабораторних досліджень стосовно визначення стану ОСОБА_1 у стані наркотичного сп'яніння, оскільки такі лабораторне дослідження не проводилось взагалі, а висновок лікарем зроблено на основі швидких тестів, що не передбачено Інструкцією.
Частина п'ята ст.266 КУпАП встановлює, що огляд особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, проведений з порушенням вимог цієї статті, вважається недійсним.
"Інструкція про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції", затверджена спільним наказом Міністерства внутрішніх справ України та Міністерства охорони здоров'я від 9.11.2015 №142/735, визначає, що:
- проведення лабораторних досліджень на визначення наркотичного засобу або психотропної речовини обов'язкове (п.7 розд.3);
- метою лабораторного дослідження є виявлення або уточнення наявних речовин, що здатні спричинювати стан сп'яніння (п.8 розд.3);
- за результатами огляду на стан сп'яніння та лабораторними дослідженнями встановлюється діагноз, який вноситься до акта медичного огляду (п.15 розд.3);
- висновок щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції видається на підставі акта медичного огляду (п.16 розд.3);
- висновки щодо результатів медичного огляду осіб на стан сп'яніння, складені з порушенням вимог цієї Інструкції, вважаються недійсними (п.22 розд.3).
Також, згідно акту № 1627 від 26.05.2020 року та висновку КПНП "Хмельницький обласний заклад з надання психіатричної допомоги" ОСОБА_1 будь-яких лабораторних досліджень проведено не було, а такі висновки ґрунтувались на основі результатів швидких тестів сечі, лабораторне дослідження біоматеріалу ОСОБА_1 , не проводилось, що підтверджується листом за № 1990 від 17.06.2020 року. Тому порядок виявлення у водія транспортного засобу стану наркотичного сп'яніння, визначений Інструкцією №142/735 порушений, що не може бути підставою для притягнення до адміністративної відповідальності за означеною нормою закону.
Наведене свідчить, що направлення та проведення медичного огляду ОСОБА_1 на стан наркотичного сп'яніння відбулось з порушенням вищевказаних нормативних актів, через що провадження у справі підлягає закриттю на підставі п.1 ч.1 ст.247 КУпАП у зв'язку з відсутністю в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Керуючись ст.ст.283, 284, 247, 294 КУпАП, суд
постановила:
Провадження у справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за частиною 1 ст. 130 КУпАП закрити за відсутністю в його діях складу інкримінованого адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Хмельницького апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення. Апеляційна скарга подається через Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області.
Суддя: