16 липня 2020 р.Справа № 520/5618/19
Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
Головуючого судді: Чалого І.С.,
Суддів: Подобайло З.Г. , Григорова А.М. ,
за участю секретаря судового засідання Олійник А.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Другого апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на ухвалу Харківського окружного адміністративного суду від 13.04.2020, головуючий суддя І інстанції: Бідонько А.В., м. Харків, повний текст складено 13.04.20 по справі № 520/5618/19 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області
про зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 (надалі - заявник, ОСОБА_1 ) звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з заявою, в якій просить суд роз'яснити рішення Харківського окружного адміністративного суду від 02.07.2019 про зобов'язання суб'єкта владних повноважень здійснити перерахунок та виплату державної пенсії по інвалідності, що настала внаслідок захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи, обчисленої виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, відповідно до ч. 3ст. 59 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та Рішення Конституційного Суду України від 25.04.2019 № 1-р(11)/2019, з 25.04.2019 за визначеною Законом і Конституційним Судом України формулою розрахунку "виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01 січня відповідного року" у розмірі 20865 грн (4173х5) за розрахунком "виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01 січня відповідного року" чи тлумачення органу Пенсійного фонду України в співвідношенні до "відсотку втрати працездатності" на підставі постанови Кабінету Міністрів України.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 13.04.2020 у задоволенні заяви ОСОБА_1 про роз'яснення судового рішення відмовлено.
Не погодившись з ухвалою суду першої інстанції, ОСОБА_1 подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить скасувати оскаржувану ухвалу та прийняти нове рішення, яким задовольнити його заяву про надання роз'яснення.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги вказав, що рішення суду першої інстанції потребує роз'яснення, адже орган Пенсійного фонду здійснює перерахунок пенсії на виконання рішення суду відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України у співвідношенні до відсотку втрати працездатності. Тобто, всупереч Закону застосовується підзаконний акт, який не має вищої юридичної сили, в порушення принципу "зворотньої дії закону в часі". Стверджує, що норма частини 3статті 59 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", що підтверджується рішенням Конституційного Суду України від 25 квітня 2019 року № 1-рп(11)/2019, не містить визначення розрахунку пенсії у співвідношенні до відсотку втрати працездатності, а чітко визначено обчислення "виходячи з п'ятикратногорозміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року". Тобто Закон чітко визначив гарантований розмір пенсійної виплати особам, що втратили здоров'я та стали інвалідами під час виконання військового обов'язку, що встановлено та доведено судовим рішенням.
У судове засідання суду апеляційної інстанції учасники справи не прибули, були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання.
Неявка сторін або інших учасників справи, належним чином повідомлених про дату, час і місце розгляду справи, відповідно до ст. 313 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) , не перешкоджає розгляду справи.
Відповідно до ч. 4 ст. 229 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, переглянувши справу за наявними у ній доказами та перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на таке.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено в суді апеляційної інстанції, що рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 02.07.2019 по справі № 520/5618/19 адміністративний позов ОСОБА_1 до Ізюмського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської областіпро визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії задоволено частково.
Визнано протиправним та скасовано Рішення від 17 травня 2019 року № 42 Ізюмського об'єднаного управління ПФУ Харківської області "Про відмову в перерахунку пенсії згідно Рішення Другого сенату Конституційного Суду України від 25.04.2019 №1- рп ( П )2019".
Зобов'язано Ізюмське об'єднане управління ПФУ Харківської області провести ОСОБА_1 з 25.04.2019 перерахунок та виплату державної пенсії по інвалідності, що настала внаслідок захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи обчисленої з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, відповідно до частини 3статті 59 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та Рішення Конституційного Суду України від 25 квітня 2019 року № 1-р(11)/2019, справа №3-14/2019(402/19, 1737/19).
Вказане рішення суду набрало законної сили 02.08.2019.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 28 жовтня 2019 року замінено сторону виконавчого провадження по справі № 520/5618/19 його правонаступником - Головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківської області.
14.11.2019 державним виконавцем відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Харківській області відкрито виконавче провадження ВП № 60582198 з виконання виконавчого листа Харківського окружного адміністративного суду № 520/5618/19, виданого 01.11.2019 (т. 1 а.с. 13, 114).
У зв'язку з тим, що, на думку позивача, відповідач не виконує рішення Харківського окружного адміністративного суду від 02.07.2019, оскільки при проведенні перерахунку за рішенням суду відповідачем не застосовано формулу перерахунку пенсії, виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01 січня відповідного року, тобто в розмірі 20865 грн. (4173 х 5), звернувся до суду з вказаною заявою про роз'яснення судового рішення. У заяві просить суд надати роз'яснення, в якому вказати на помилковість тлумачення органом Пенсійного фонду рішення суду в частині здійснення перерахунку пенсії на його виконання в співвідношенні до відсотку втрати працездатності на підставі постанови Кабінету Міністрів України.
Приймаючи ухвалу про залишення без задоволення заяви, поданої в порядку ст. 254 КАС України, суд першої інстанції виходив з того, що вказане рішення Харківського окружного адміністративного суду від 02.07.2019 року по справі №520/5618/19 прийняте у межах заявлених позовних вимог та з мотивувальної та резолютивної частини рішення Харківського окружного адміністративного суду від 02.07.2019 року вбачається, що його текст труднощів для розуміння не викликає, суть його ясна та не двозначна, тому розширеного тлумачення шляхом його роз'яснення не потребує. Доказів того, що винесене судом рішення є незрозумілим, що перешкодить його належному виконанню, заявником не подано
Колегія суддів погоджується із висновком суду першої інстанції про відмову в задоволенні заяви з огляду на таке.
Відповідно до ч.1ст. 254 КАС України, за заявою учасника справи, державного виконавця суд роз'яснює ухвалене ним судове рішення, яке набрало законної сили, не змінюючи змісту судового рішення, шляхом постановлення ухвали.
Подання заяви про роз'яснення судового рішення допускається, якщо воно ще не виконано або не закінчився строк, протягом якого судове рішення може бути подане для примусового виконання (ч.2ст. 254 КАС України).
Роз'яснення судового рішення зумовлено його нечіткістю за змістом, коли воно є неясним та незрозумілим для осіб, стосовно яких воно ухвалене, так і для тих, що будуть здійснювати його виконання. Тобто, це стосується випадків, коли судом недотримані вимоги ясності, визначеності рішення. Невизначеність судового рішення означає, що таке рішення містить положення, які викликають суперечки щодо його розуміння та під час його виконання.
Зрозумілість судового рішення полягає в логічному, чіткому, переконливому викладенні змісту рішення. Чіткість викладення передбачає, зокрема, що: терміни, вжиті у судовому рішенні, відповідають тому змісту, який вони мають за законодавством України; такі терміни чітко співвідповідають з поняттями, які вони позначають; текст правової норми, застосованої судом, відтворюється без перефразування і при цьому зрозуміло, де наводиться правова норма, а де суд дає своє тлумачення її змісту.
Отже, в ухвалі про роз'яснення судового рішення суд викладає більш повно та зрозуміло ті частини рішення, розуміння яких викликає труднощі, не змінюючи при цьому суть рішення і не торкаючись питань, які не були предметом судового розгляду. При цьому суд, роз'яснюючи рішення, не вправі вносити будь-які зміни в існуюче рішення.
Крім того, роз'яснення полягає в тому, що суд не повинен давати відповідь на нові вимоги або на невирішені вимоги, він лише пояснює положення постановленого ним рішенням, які нечітко сформульовані, або є незрозумілими для заінтересованих осіб.
Аналогічна правова позиція була викладена Великою Палатою Верховного Суду в ухвалі від 27.02.2019 у справі № 806/3265/17.
З огляду на матеріали справи, в рішенні Харківського окружного адміністративного суду у справі № 520/5618/19 від 02.07.2019 надавалася правова оцінка правомірності відмови органу Пенсійного фонду в перерахунку пенсії позивачу як особі, яка під час проходження військових зборів брала участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи і внаслідок цього стала особою з інвалідністю, тобто досліджувалося в цілому право позивача на перерахунок пенсії відповідно до ч. 3ст. 59 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи " та не вирішувалося питання щодо того із застосуванням якого механізму та за якою формулою необхідно проводити перерахунок пенсії.
В подальшому після проведення перерахунку пенсії на виконання рішення суду між позивачем та відповідачем виник спір щодо тлумачення норми ч. 3 ст. 59 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в аспекті застосування з кореспондуючою нормою п. 9-1Постанови Кабінету Міністрів України "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 23.11.2011 № 1210 (зі змінами згідно Постанови КМУ від 26.06.2019 № 543), що не було предметом судового розгляду у справі № 520/5618/19.
В контексті розгляду цієї справи заявник просить роз'яснити рішення суду від 02.07.2019, вказавши на те, що перерахунок та виплату державної пенсії по інвалідності на виконання рішення суду необхідно проводити за визначеною Законом і Конституційним Судом України формулою розрахунку, виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01 січня відповідного року, у розмірі 20865 грн (4173х5).
Колегія суддів зазначає, що ані частина 3статті 59 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", ані Рішення Конституційного Суду України від 25 квітня 2019 року № 1-р(11)/2019, справа №3-14/2019(402/19, 1737/19) не встановлюють порядку проведення перерахунку пенсії.
В свою чергу, позивачем не заявлялася позовна вимога про проведення йому перерахунку пенсії за формулою розрахунку, виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01 січня відповідного року, у розмірі 20865 грн. (4173х5), відповідач не висловлював свою правову позицію щодо питання проведення перерахунку пенсії за таким алгоритмом, відповідно ця позовна вимога не була предметом судового розгляду та рішення Харківського окружного адміністративного суду по справі № 520/5618/19 від 02.07.2019 не містить висновків зобов'язального характеру про перерахунок пенсії за формулою, наведеною позивачем у заяві.
Отже, правильним є висновок суду першої інстанції про те, що порядок проведення перерахунку пенсії не входив до предмету доказування по справі та не досліджувався судом, а між сторонами на час розгляду справи не існувало спірних правовідносин щодо порядку проведення перерахунку пенсії.
За таких обставин, колегія суддів уважає, що рішення суду є чітким і зрозумілим та не потребує роз'яснення.
Із врахуванням вищевикладеного, суд апеляційної інстанції вважає, що відсутні підстави для задоволення заяви про роз'яснення рішення Харківського окружного адміністративного суду від 02.07.2019 по справі № 520/5618/19, у зв'язку з чим погоджується із висновком суду першої інстанції про відмову в задоволенні такої заяви.
Згідно зі статтею 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Отже, колегія суддів, переглянувши справу, дійшла висновку, що суд першої інстанції постановив ухвалу з дотриманням норм процесуального права на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
Наведені в апеляційній скарзі доводи правильність висновків суду не спростовують.
Відповідно до ч. 2 ст.328, п. 16 ч. 1 ст.294 КАС України ухвала щодо відмови в роз'ясненні судового рішення не підлягає оскарженню в касаційному порядку.
Питання про розподіл судових витрат не вирішується з огляду на те, що позивач звільнений від сплати судового збору.
Керуючись ст. ст. 242, 243, 250, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 328 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.
Ухвалу Харківського окружного адміністративного суду від 13.04.2020 по справі № 520/5618/19 залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та не підлягає касаційному оскарженню.
Головуючий суддя І.С. Чалий
Судді З.Г. Подобайло А.М. Григоров