07 липня 2020 р.Справа № 480/3648/19
Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
Головуючого судді: Бегунца А.О.,
Суддів: Рєзнікової С.С. , Мельнікової Л.В. ,
за участю секретаря судового засідання Машури Г.І.
представника позивача Ветоха А.С.,
представника відповідача Без'язичного В.Ф.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Другого апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг на рішення Сумського окружного адміністративного суду від 26.02.2020 року, головуючий суддя І інстанції: С.М. Гелета, вул. Герасима Кондратьєва, 159, м. Суми, 40021, повний текст складено 10.03.20 року по справі № 480/3648/19
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Шосткинське підприємство "Харківенергоремонт"
до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг
про визнання протиправною та скасування постанови в частині,
Позивач Товариство з обмеженою відповідальністю "Шосткинське підприємство "Харківенергоремонт" звернулося до Сумського окружного адміністративного суду з адміністративний позовом до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, в якій просив суд:
- визнати протиправною та скасувати постанову від 01.08.2019 № 1644 в частині накладення штрафу в розмірі 34000,00 грн. та зобов'язання до 31.12.2019 здійснити перерахунок для категорій споживачів "бюджетні організації", "інші споживачі", "релігійні організації" надмірно нарахованих коштів за спожиту теплову енергію за період з 28.10.2018 по 31.12.2018, про що повідомити НКРЕКП з наданням підтверджуючих документів протягом 15 днів з дня закінчення терміну виконання.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що плановою перевіркою встановлено порушення позивачем ліцензійних умов провадження господарської діяльності з постачання теплової енергії. На підставі акту перевірки прийнято спірну постанову про застосування до ТОВ "ШП "Харківенергоремонт" штрафу. Також підприємство зобов'язано здійснити перерахунок нарахованих коштів за спожиту теплову енергію.
Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 26.02.2020 позовні вимоги задоволено частково.
Визнано протиправною та скасовано постанову Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 01.08.2019 №1644 в частині зобов'язання товариства з обмеженою відповідальністю "Шосткинське підприємство "Харківенергоремонт" у термін до 31.12.2019 здійснити перерахунок для категорій споживачів "бюджетні організації", "інші споживачі", "релігійні організації" надмірно нарахованих коштів за спожиту теплову енергію за період з 28.10.2018 по 31.12.2018.
В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Стягнуто на користь товариства з обмеженою відповідальністю "Шосткинське підприємство "Харківенергоремонт" за рахунок бюджетних асигнувань Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг судовий збір у розмірі 960,50 грн.
Не погодившись з вказаним рішенням, відповідачем подано апеляційну скаргу, в якій, вказуючи на порушення норм матеріального та процесуального права та невідповідність висновків суду першої інстанції обставинам справи, просить рішення Сумського окружного адміністративного суду від 26.02.2020 скасувати та ухвалити нове рішення, яким відмовити ТОВ "Шосткинське підприємство "Харківенергоремонт" у задоволенні позовних вимог.
В обґрунтування апеляційної скарги відповідач зазначив, що постанова №239 прийнята 27.02.2018, опублікована 27.10.2018 та набрала чинності 28.10.2018. Разом з тим, Постанова № 819 прийнята 07.08.2018, опублікована 17.10.2018 та набрала чинності 18.10.2018. Тобто, в газеті "Урядовий кур'єр" вказані постанови опубліковані з порушенням черговості. У НКРЕКП відсутні повноваження щодо здійснення контролю за діяльністю газети "Урядовий кур'єр". Зазначив, що з 28.10.2018 почала діяти Постанова №239, тому позивач у період з 28.10.2018 по 31.12.2018 протиправно відпускало теплову енергію за тарифами, встановленими Постановою №819, що є порушенням вимог підпункту 9 пункту 3.2 глави 3 Ліцензійних умов №308. Також відповідач зазначив, що рішення Регулятора з питань встановлення тарифів набирають чинності з дня, наступного за днем їх опублікування в офіційному друкованому виданні - газеті "Урядовий кур'єр". Зазначав, що Постанова №239 та №819 не діяли одночасно, як помилково вважає позивач, враховуючи рішення Конституційного Суду України від 03.10.1997 №4-зп. Постанова №819 автоматично скасована з набранням чинності Постановою №239, а отже Постанова №819 не діяла з 28.10.2018.
Відповідно до відзиву на апеляційну скаргу, позивач зазначає, посилання відповідача в апеляційній скарзі, що рішення суду першої інстанції суперечить Рішенню Конституційного Суду України від 03.10.1997 № 4-зп, є без підставним та не відповідає обставинам справи. Судом першої інстанції вірно встановлено, що НКРЕКП прийнято постанову, якою сам Регулятор визначив дату втрати чинності як постанови № 239 від 27.02.2018, так і постанови № 819 від 07.08.2018. Зокрема, 10.12.2018 прийнята постанова № 1737, яка набрала чинності з 01.01.2019. Саме постановою № 1737, зокрема п. 3 визнано, крім іншого, такою, що втратила чинність постанова № 819 від 07.08.2018. Також п. 4 цієї постанови внесено зміни, зокрема виключено пп. 1 п. 1, додатку 1 до постанови № 239. Проте, зазначені обставини відповідач свідомо не зазначає з метою використання їх "відсутності" як однієї з підстав для апеляційного оскарження.
В судовому засіданні представник відповідача просив рішення суду першої інстанції скасувати з підстав, наведених в апеляційній скарзі та у задоволенні позовних вимог відмовити.
Представник позивача в судовому засіданні просив у задоволенні апеляційної скарги відмовити, а рішення суду першої інстанції залишити без змін.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення сторін, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла до висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено наявними в матеріалах справи доказами, що згідно з планом перевірок, на підставі постанови НКРЕКП від 31.05.2019 №917 "Про проведення планових перевірок суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, у IІI кварталі 2019 року" та посвідчень про проведення планової перевірки від 18.06.2019 №235 з 08.07.2019 по 19.07.2019 НКРЕКП провела планову виїзну перевірку щодо дотримання ТОВ ШП "Харківенергоремонт" Ліцензійних умов з постачання Ліцензійних умов з виробництва, Ліцензійних умов з транспортування, Ліцензійних умов з постачання теплової енергії.
За результатами перевірки складені акт планового заходу щодо дотримання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері теплопостачання та Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з виробництва теплової енергії від 19.07.2019 №251.
01.08.2019 за результатами розгляду вказаних актів НКРЕКП прийняла постанову №1644 "Про накладення штрафу на ТОВ ШП "Харківенергоремонт" за порушення Ліцензійних умов з виробництва, Ліцензійних умов з транспортування, Ліцензійних умов з постачання теплової енергії та здійснення заходів державного регулювання", якою:
1. Відповідно до пунктів 11, 12 частини 1 статті 17, статті 22 закону України від 22.09.2016 №1540-VIII "Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг" наклала на ТОВ ШП "Харківенергоремонт" штраф у розмірі:
- 34000 (тридцять чотири тисячі) гривень за порушення: пункту 3.1 глави 3 Ліцензійних умов з виробництва № 308 щодо дотримання вимог законів України "Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг", "Про теплопостачання", інших актів законодавства, якими регулюється діяльність у сфері природних монополій та у сфері теплопостачання, а саме:
- пункту 2.1 Правил організації звітності, що подається суб'єктами господарювання у сферах теплопостачання, централізованого водопостачання та водовідведення до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, затверджених постановою НКРЕКП від 31 травня 2017 року № 717, щодо ґрунтування усіх показників звітів на достовірних даних первинного (бухгалтерського) та внутрішньогосподарського (управлінського) обліку, що забезпечує можливість порівняння і контролю даних;
- абзацу другого пункту 4.2 Методики формування, розрахунку та встановлення тарифів на електричну та (або) теплову енергію, що виробляється на теплоелектроцентралях, теплових електростанціях та когенераційних установках, затвердженої постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 01 серпня 2017 року № 991, у частині неухильного дотримання переліку заходів та запланованих обсягів витрат на проведення ремонтних робіт, що були включені НКРЕКП до структури тарифів на виробництво теплової енергії;
- підпункту 9 пункту 3.2 глави 3 Ліцензійних умов з виробництва № 308 щодо дотримання структури витрат згідно зі статтями, затвердженими у тарифі на виробництво теплової енергії;
- підпункту 17 пункту 3.2 глави 3 Ліцензійних умов з виробництва № 308 у частині оприлюднення на власному веб-сайті інформації щодо тарифу на виробництво теплової енергії та його зміни та іншої інформації відповідно до Закону України "Про особливості доступу до інформації у сферах постачання електричної енергії, природного газу, теплопостачання, централізованого постачання гарячої води, централізованого питного водопостачання та водовідведення";
- підпункту 18 пункту 3.2 глави 3 Ліцензійних умов з виробництва № 308 у частині виконання інвестиційної програми в затверджених об'ємах за відповідними напрямками, розробленої, погодженої та схваленої відповідно до вимог Порядку формування інвестиційних програм ліцензіатів з виробництва електричної та теплової енергії на теплоелектроцентралях та когенераційних установках, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 15 жовтня 2015 року № 2585;
- підпункту 19 пункту 3.2 глави 3 Ліцензійних умов з виробництва № 308 у частині перерахування коштів на поточний рахунок зі спеціальним режимом використання для проведення розрахунків за інвестиційними програмами в обсязі, передбаченому в установленому тарифі для виконання інвестиційної програми, відкритий в уповноваженому банку;
- підпункту 22 пункту 3.2 глави 3 Ліцензійних умов з виробництва №308 у частині надання до органу ліцензування звітності, необхідної для виконання органом ліцензування своїх повноважень, в обсягах та у строки, встановлені органом ліцензування;
- 85000 (вісімдесят п'ять тисяч) гривень за порушення: пункту 3.1 глави 3 Ліцензійних умов з транспортування № 308 щодо дотримання вимог законів України "Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг", "Про теплопостачання", інших актів законодавства, якими регулюється діяльність у сфері природних монополій та у сфері теплопостачання, а саме пункту 2.1 Правил організації звітності, що подається суб'єктами господарювання у сферах теплопостачання, централізованого водопостачання та водовідведення до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, затверджених постановою НКРЕКП від 31 травня 2017 року № 717, щодо ґрунтування усіх показників звітів на достовірних даних первинного (бухгалтерського) та внутрішньогосподарського (управлінського) обліку, що забезпечує можливість порівняння і контролю даних;
- підпункту 9 пункту 3.2 глави 3 Ліцензійних умов з транспортування № 308 щодо дотримання структури витрат згідно зі статтями, затвердженими у тарифі на транспортування теплової енергії;
- підпункту 10 пункту 3.2 глави 3 Ліцензійних умов з транспортування № 308 у частині оприлюднення на власному веб-сайті інформації щодо тарифу на транспортування теплової енергії та його зміни та іншої інформації відповідно до Закону України "Про особливості доступу до інформації у сферах постачання електричної енергії, природного газу, теплопостачання, централізованого постачання гарячої води, централізованого питного водопостачання та водовідведення";
- підпункту 16 пункту 3.2 глави 3 Ліцензійних умов з транспортування № 308 щодо розроблення інвестиційної програми, затвердження та здійснення її погодження, схвалення відповідно до вимог Порядку розроблення, погодження та затвердження інвестиційних програм суб'єктів господарювання у сфері теплопостачання, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства від 14 грудня 2012 року № 630, постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг, від 14 грудня 2012 року № 381, виконання інвестиційної програми в затверджених об'ємах за відповідними напрямками;
- підпункту 17 пункту 3.2 глави 3 Ліцензійних умов з транспортування № 308 у частині перерахування коштів на поточний рахунок зі спеціальним режимом використання для проведення розрахунків за інвестиційними програмами в обсязі, передбаченому в установленому тарифі для виконання інвестиційної програми, відкритий в уповноваженому банку;
- підпункту 22 пункту 3.2 глави 3 Ліцензійних умов з транспортування № 308 у частині надання до органу ліцензування звітності, необхідної для виконання органом ліцензування своїх повноважень, в обсягах та у строки, встановлені органом ліцензування;
- підпункту 23 пункту 3.2 глави 3 Ліцензійних умов з транспортування № 308 у частині розміщення річної фінансової звітності на веб-сайті ліцензіата у встановленому законом порядку;
-34000 (тридцять чотири тисячі) гривень за порушення: пункту 3.1 глави 3 Ліцензійних умов з постачання № 308 щодо дотримання вимог законів України "Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг", "Про теплопостачання", інших актів законодавства, якими регулюється діяльність у сфері природних монополій та у сфері теплопостачання, а саме:
частини першої статті 19-1 Закону України "Про теплопостачання" та пункту 8 Порядку розподілу коштів, що надходять на поточні рахунки із спеціальним режимом використання для проведення розрахунків з постачальником природного газу, на якого покладено спеціальні обов'язки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 18 червня 2014 року № 217, у частині перерахування плати за теплову енергію та/або комунальні послуги з централізованого опалення та централізованого постачання гарячої води від усіх категорій споживачів виключно на спеціальні рахунки, відкриті теплопостачальними і теплогенеруючими організаціями та їх структурними підрозділами в уповноваженому банку для відповідної категорії споживачів,
- пункту 2.1 Правил організації звітності, що подається суб'єктами господарювання у сферах теплопостачання, централізованого водопостачання та водовідведення до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, затверджених постановою НКРЕКП від 31 травня 2017 року № 717, щодо ґрунтування усіх показників звітів на достовірних даних первинного (бухгалтерського) та внутрішньогосподарського (управлінського) обліку, що забезпечує можливість порівняння і контролю даних;
- підпункту 9 пункту 3.2 глави 3 Ліцензійних умов з постачання № 308 у частині здійснення постачання теплової енергії за тарифами, що встановлюються НКРЕКП у межах наданих повноважень;
- підпункту 10 пункту 3.2 глави 3 Ліцензійних умов з постачання № 308 щодо дотримання структури витрат згідно зі статтями, затвердженими у тарифі на постачання теплової енергії;
- підпункту 14 пункту 3.2 глави 3 Ліцензійних умов з постачання № 308 у частині оприлюднення на власному веб-сайті інформації щодо тарифу на постачання теплової енергії та його зміни та іншої інформації відповідно до Закону України "Про особливості доступу до інформації у сферах постачання електричної енергії, природного газу, теплопостачання, централізованого постачання гарячої води, централізованого питного водопостачання та водовідведення";
- підпункту 18 пункту 3.2 глави 3 Ліцензійних умов з постачання № 308 щодо забезпечення обліку реалізованої споживачам теплової енергії ліцензіата з використанням відповідних приладів обліку теплової енергії;
- підпункту 22 пункту 3.2 глави 3 Ліцензійних умов з постачання № 308 у частині перерахування коштів на поточний рахунок зі спеціальним режимом використання для проведення розрахунків за інвестиційними програмами в обсязі, передбаченому в установленому тарифі для виконання інвестиційної програми, відкритий в уповноваженому банку;
- підпункту 25 пункту 3.2 глави 3 Ліцензійних умов з постачання № 308 у частині надання до органу ліцензування звітності, необхідної для виконання органом ліцензування своїх повноважень, в обсягах та у строки, встановлені органом ліцензування.
2. Відповідно до пункту 1 частини 1 та пункту 1 частини 2 статті 17 закону України від 22.09.2016 №1540-VIII "Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг", у межах здійснення заходів державного регулювання зобов'язала ТОВ ШП "Харківенергоремонт" у термін
- до 01 грудня 2019 року довиконати заходи Інвестиційної програми на 2018 рік у сумі 1 648,84 тис. грн. без ПДВ, про що з дня закінчення зазначеного терміну виконання протягом 15 робочих днів письмово повідомити (з наданням належним чином завірених та структурованих копій підтвердних документів, у тому числі актів виконаних робіт та актів вводу в експлуатацію, окремо по кожному заходу) НКРЕКП та територіальний орган НКРЕКП;
- до 31 грудня 2019 року здійснити перерахунок для категорій споживачів "бюджетні організації", "інші споживачі", "релігійні організації" надмірно нарахованих коштів за спожиту теплову енергію за період з 28 жовтня 2018 року по 31 грудня 2018 року, про що повідомити НКРЕКП з наданням підтверджуючих документів протягом 15 днів з дня закінчення терміну виконання.
- ТОВ ШП "Харківенергоремонт" зазначену постанову оскаржує частково, зокрема, щодо накладення штрафу в розмірі 34000,00 грн. та зобов'язання до 31.12.2019 здійснити перерахунок для категорій споживачів "бюджетні організації", "інші споживачі", "релігійні організації" надмірно нарахованих коштів за спожиту теплову енергію за період з 28.10.2018 по 31.12.2018, про що повідомити НКРЕКП з наданням підтверджуючих документів протягом 15 днів з дня закінчення терміну виконання.
Частково задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що підлягає визнанню протиправною та скасуванню спірна постанова в частині зобов'язання ТОВ ШП "Харківенергоремонт" у термін до 01.10.2019 здійснити перерахунок для категорій споживачів "бюджетні організації", "інші споживачі", "релігійні організації" надмірно нарахованих коштів за спожиту теплову енергія за період з 28.10.2018 по 31.12.2018.
Колегія суддів погоджується з вказаною постановою, з урахуванням наступного.
Відповідно до частини 1-3 статті 1 Закону України від 22.09.2016 №1540-VIII "Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг" (далі по тексту - Закон №1540-VIII) Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - Регулятор), є постійно діючим незалежним державним колегіальним органом, метою діяльності якого є державне регулювання, моніторинг та контроль за діяльністю суб'єктів господарювання у сферах енергетики та комунальних послуг. Регулятор є юридичною особою публічного права, має відокремлене майно, що є державною власністю, рахунки в органах, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів, печатку із зображенням Державного Герба України та своїм найменуванням. Роботу Регулятора забезпечують його центральний апарат і територіальні органи.
Пунктом 1 частини 1 статті 2 Закону №1540-VIII передбачено, що Регулятор здійснює державне регулювання, моніторинг та контроль за діяльністю суб'єктів господарювання у сферах енергетики та комунальних послуг, зокрема, у сфері енергетики: діяльності з транспортування, розподілу, зберігання (закачування, відбору), надання послуг установки LNG, постачання природного газу.
Згідно з статтею 3 Закону №1540-VIII Регулятор здійснює державне регулювання з метою досягнення балансу інтересів споживачів, суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, і держави, забезпечення енергетичної безпеки, європейської інтеграції ринків електричної енергії та природного газу України.
Регулятор здійснює державне регулювання шляхом: 1) нормативно-правового регулювання у випадках, коли відповідні повноваження надані Регулятору законом; 2) ліцензування діяльності у сферах енергетики та комунальних послуг; 3) формування цінової і тарифної політики у сферах енергетики та комунальних послуг та реалізації відповідної політики у випадках, коли такі повноваження надані Регулятору законом; 4) державного контролю та застосування заходів впливу; 5) використання інших засобів, передбачених законом.
Основними завданнями Регулятора є: 1) забезпечення ефективного функціонування та розвитку ринків у сферах енергетики та комунальних послуг; 2) сприяння ефективному відкриттю ринків у сферах енергетики та комунальних послуг для всіх споживачів і постачальників та забезпечення недискримінаційного доступу користувачів до мереж/трубопроводів; 3) сприяння інтеграції ринків електричної енергії, природного газу України з відповідними ринками інших держав, зокрема в рамках Енергетичного Співтовариства, співпраці з Радою регуляторів Енергетичного Співтовариства, Секретаріатом Енергетичного Співтовариства та національними регуляторами енергетики інших держав; 4) забезпечення захисту прав споживачів товарів, послуг у сферах енергетики та комунальних послуг щодо отримання цих товарів і послуг належної якості в достатній кількості за обґрунтованими цінами; 5) сприяння транскордонній торгівлі електричною енергією та природним газом, забезпечення інвестиційної привабливості для розвитку інфраструктури; 6) реалізація цінової і тарифної політики у сферах енергетики та комунальних послуг; 7) сприяння впровадженню заходів з енергоефективності, збільшенню частки виробництва енергії з відновлюваних джерел енергії та захисту навколишнього природного середовища; 8) створення сприятливих умов для залучення інвестицій у розвиток ринків у сферах енергетики та комунальних послуг; 9) сприяння розвитку конкуренції на ринках у сферах енергетики та комунальних послуг; 10) інші завдання, передбачені законом.
За змістом пунктів 11, 12 частини 1 статті 17 Закону №1540-VIII для ефективного виконання завдань державного регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг Регулятор, зокрема, контролює додержання ліцензіатами законодавства у відповідній сфері регулювання і ліцензійних умов провадження господарської діяльності та вживає заходів до запобігання порушенням ліцензійних умов; розглядає справи про порушення ліцензійних умов, а також справи про адміністративні правопорушення і за результатами розгляду приймає рішення про застосування санкцій, накладення адміністративних стягнень у випадках, передбачених законом, приймає у межах своєї компетенції рішення про направлення до відповідних державних органів матеріалів про виявлені факти порушення законодавства.
Досліджуючи правомірність спірної постанови, колегія суддів враховує, що у період з 28.10.2018 по 31.12.2018 одночасно діяли Постанови №239 та №819, які встановлювали тариф на теплову енергію для категорій "бюджетні установи", "інші споживачі", "релігійні організації".
У рішенні від 03.10.97 №4-зп Конституційний Суд України надав роз'яснення стосовно порядку набрання чинності Конституцією України та іншими нормативно-правовими актами. У цьому рішення суд зазначив, що конкретна сфера суспільних відносин не може бути водночас врегульована однопредметними нормативними правовими актами однакової сили, які за змістом суперечать один одному. Звичайною є практика, коли наступний у часі акт містить пряме застереження щодо повного або часткового скасування попереднього. Загальновизнаним є й те, що з прийняттям нового акта, якщо інше не передбачено цим актом, автоматично скасовується однопредметний акт, який діяв у часі раніше, тобто діє правило Lex posterior derogat priori - "наступний закон скасовує попередній".
Конституційний Суд України використав поняття "прийняття акта", а не набрання чинності, оскільки бувають випадки суттєвого розходження в часі цих двох юридичних фактів стосовно однопредметних актів.
Постанова №239 прийнята 27.02.2018, однак набрала чинності 28.10.2018. Разом з тим, Постанова №819 прийнята 07.08.2018 та набрала чинності 18.10.2018. Тобто, незалежно від моменту набрання чинності, Постанова №819 прийнята після Постанови №239.
Колегія суддів зазначає, що у період з 28.10.2018 по 31.12.2018 ТОВ ШП "Харківенергоремонт" правомірно застосовувало тарифи на теплову енергію для категорій споживачів "бюджетні установи", "інші споживачі", "релігійні організації" відповідно до Постанови №819.
Крім того, слід зазначити, що посилання відповідача на те, що порушення термінів опублікування Постанови № 239 та № 819 відбулося від незалежних від відповідача обставин, зокрема невчасне друкування газети "Урядовий кур'єр" колегія суддів вважає безпідставним, враховуючи те, що дані обставини стосується виключно взаємовідносин між Регулятором та офіційним друкованим виданням, і жодним чином на впливають на дату прийняття постанов Регулятором.
Так, Постанова № 239 прийнята 27.02.2018, і у зв'язку із зміною складових в подальшому прийнято НКРЕКП 07.08.2018 Постанову № 819.
Відповідно до постанови №819 НКРЕКП прийняла її відповідно до статті 17 Закону України "Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг", статей 5, 6 Закону України "Про державне регулювання у сфері комунальних послуг", Порядку формування тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з централізованого опалення і постачання гарячої води, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 24 березня 2016 року № 377, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 09 червня 2016 року за № 835/28965, Процедури встановлення тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування, постачання, затвердженої постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 31 березня 2016 року № 528, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 20 липня 2016 року за № 993/29123.
Відповідачем під час перевірки не надано доказів того, що встановлені Постановою №239 тарифи на теплову енергію в період з 28.10.2018 по 31.12.2018 є економічно обґрунтованими, ніж тарифи на теплову енергію, встановлені Постановою № 819, враховуючи дату їх прийняття та затвердження тарифу Регулятором. Відповідачем не надано доказів того, що при затвердженні Регулятором 07.08.2018 тарифу, що стало підставою для прийняття Постанови №819 і в подальшому застосування позивачем такого тарифу передбаченого Постановою №819 не відповідало ціні природного газу, який є основною її складовою, по укладеному договору із НАК "Нафтогаз України", в період з 28.10.2018 по 31.12.2018.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що посилання відповідача на те, що після опублікування Постанови № 239 в автоматичному режимі з 28.10.2018 скасована Постанова №819 є необґрунтованими, з огляду на наступне.
Відповідачем - НКРЕКП прийнято постанову, якою сам Регулятор визначив дату втрати чинності як Постанови № 239, так і Постанови № 819. Зокрема, 10.12.2018 прийнята Постанова №1737, яка набрала чинності з 01.01.2019. Саме Постановою №1737, а саме п. 3 визнано, крім іншого, такою, що втратила чинність Постанова № 819 від 07.08.2018. Також в п. 4 цієї Постанови внесено зміни, зокрема виключено пп.1 п.1, додаток 1 до Постанови № 239.
Таким чином, саме з 01.01.2019 Постанова № 819 втратила чинність, а Постанова № 239, в частині, що стосувалася спірного періоду, взагалі виключена. З 01.01.2019 ТОВ ШП "Харківенергоремонт" застосовувалися інші тарифи, ніж визначені Постановою № 239 та Постановою № 819.
Суд першої інстанції дійшов вірного висновку, що підлягає визнанню протиправною та скасуванню спірна постанова в частині зобов'язання ТОВ ШП "Харківенергоремонт" у термін до 01.10.2019 здійснити перерахунок для категорій споживачів "бюджетні організації", "інші споживачі", "релігійні організації" надмірно нарахованих коштів за спожиту теплову енергія за період з 28.10.2018 по 31.12.2018.
Відповідно до ч. 1 ст. 308 КАС України, суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 315 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін.
Згідно із ст. 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процессуального права.
Таким чином, колегія суддів, переглянувши рішення суду першої інстанції, дійшла висновку, що при прийнятті рішення, суд першої інстанції дійшов вичерпних юридичних висновків щодо встановлення обставин справи і правильно застосував до спірних правовідносин сторін норми матеріального права
Наведені в апеляційній скарзі доводи правильність висновків суду не спростовують. .
Керуючись ст. ст. 242, 243, 250, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 328 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг залишити без задоволення.
Рішення Сумського окружного адміністративного суду від 26.02.2020 року по справі № 480/3648/19 залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.
Головуючий суддя А.О. Бегунц
Судді С.С. Рєзнікова Л.В. Мельнікова
Повний текст постанови складено 16.07.2020 року