ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
про витребування доказів
14 липня 2020 року м. Київ № 640/22835/19
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Вєкуа Н.Г., розглянувши в порядку письмового провадження клопотання позивача про витребування доказів в адміністративній справі
за позовом ОСОБА_1
до Офісу Генерального прокурора
про визнання дій протиправними, поновлення на роботі, стягнення заробітної
плати,
До Окружного адміністративного суду м. Києва звернулась ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) з позовом до Генеральної прокуратури України (01011, м. Київ, вул. Резницька, 13/15, код ЄДРПОУ 000334051), в якому (з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог від 04.02.2020) просить суд:
- визнати протиправним та скасувати наказ Генеральної прокуратури України № 1226ц від 28 жовтня 2019 року;
- поновити ОСОБА_1 на посаду прокурора відділу Генеральної прокуратури України (Офісу Генерального прокурора);
- стягнути з відповідача на користь ОСОБА_1 середній заробіток за час вимушеного прогулу з 30 жовтня 2019 року до моменту фактичного поновлення на роботі;
- стягнути з відповідача спричинену моральну шкоду в розмірі 99 000 грн.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 27.11.2019 відкрито спрощене позовне провадження у справі, без повідомлення учасників справи.
Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 24.02.2020 визначено відповідачем по справі - Офіс Генерального прокурора.
Разом з тим, 25 червня 2020 року через канцелярію суду від позивача надійшло клопотання про витребування доказів від відповідача, а саме: довідки про середньоденний заробіток прокурора Офісу Генерального прокурора з урахуванням посадових окладів, відповідно до ст. 81 Закону України «Про прокуратуру» та Рішення Конституційного Суду України від 26.03.2020 №6-р/2020, а також всіх належних при цьому доплат.
Вказане клопотання мотивоване тим, що постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 №1155, яка набрала чинності 16.01.2020, передбачено підвищення посадових окладів прокурорам Офісу Генерального прокурора.
Водночас, 26.03.2020 року Конституційний Суд України ухвалив рішення у справі № 6-р/2020 за конституційним поданням 50 народних депутатів України, яким визнав неконституційним окреме положення пункту 26 розділу VI «При кінцеві та перехідні положення» Бюджетного кодексу України в частині, яка передбачає, що норми і положення статті 81 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 №1697-VII зі змінами застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Рішенням передбачено, що заробітна плата прокурорів, як елемент організації та порядку діяльності прокуратури в розумінні статті 131-1 Основного Закону України, має визначатися виключно статтею 81 Закону України «Про прокуратуру».
Відтак, на переконання позивача, оскільки затримка виплати всіх належних при її звільненні сум триває дотепер, середній заробіток за період з 16.01.2020 по день фактичного розрахунку підлягає коригуванню.
Розглянувши клопотання позивача про витребування доказів, суд бере до уваги наступне.
Відповідно до ч. 3 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України суд може пропонувати сторонам надати докази та збирати докази з власної ініціативи, крім випадків, визначених цим Кодексом.
Частиною третьою ст. 80 Кодексу адміністративного судочинства України про витребування доказів за власною ініціативою або за клопотанням учасника справи, або про відмову у витребуванні доказів суд постановляє ухвалу.
Згідно частин сьомої - восьмої ст. 80 Кодексу адміністративного судочинства України особи, які не мають можливості подати доказ, який витребовує суд, або не мають можливості подати такий доказ у встановлені строки, зобов'язані повідомити про це суд із зазначенням причин протягом п'яти днів з дня вручення ухвали.
У випадку неповідомлення суду про неможливість подати докази, витребувані судом, а також за неподання таких доказів без поважних причин, суд застосовує до відповідної особи заходи процесуального примусу, визначені цим Кодексом.
Суд наголошує на тому, що у разі невиконання відповідачем свого процесуального обов'язку, на нього може бути накладений штраф згідно із приписами статей 144, 145, 149 Кодексу адміністративного судочинства України. Так, суд може постановити ухвалу про стягнення в дохід Державного бюджету України з відповідної особи штрафу у сумі від 0,3 до трьох розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб у випадку неповідомлення суду про неможливість подати докази, витребувані судом, або неподання таких доказів без поважних причин суб'єктом владних повноважень. Суд може постановити ухвалу про стягнення в дохід Державного бюджету України з відповідної особи штрафу у сумі від одного до десяти розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб у випадку повторного чи систематичного неподання витребуваних судом доказів без поважних причин або без їх повідомлення.
Враховуючи вищевикладене, з метою забезпечення повного і всебічного з'ясування обставин в адміністративній справі, суд, за результатами розгляду матеріалів справи, дійшов висновку про необхідність витребування доказів від Офісу Генерального прокурора.
Керуючись ст.ст. 77, 80, 241-243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
1. Витребувати від Офісу Генерального прокурора належним чином завірену копію довідки про середньоденний заробіток прокурора Офісу Генерального прокурора з урахуванням посадових окладів, відповідно до ст. 81 Закону України «Про прокуратуру» та Рішення Конституційного Суду України від 26.03.2020 №6-р/2020, а також всіх належних при цьому доплат.
2. Зобов'язати Офіс Генерального прокурора надати вказані матеріали до суду у десятиденний строк з дня вручення даної ухвали.
Ухвала, відповідно до ч. 2 ст. 256 КАС України, набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.
Суддя Н.Г. Вєкуа