Справа № 560/3594/19
16 липня 2020 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Ковальчук О.К. розглянувши заяву Управління Державної міграційної служби України в Хмельницькій області про відстрочення виконання рішення суду в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 в інтересах неповнолітньої ОСОБА_2 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача - Служба у справах дітей Шепетівської районної державної адміністрації до Шепетівського районного відділу Управління Державної міграційної служби України в Хмельницькій області про зобов'язання вчинити дії,
Управління Державної міграційної служби України в Хмельницькій області звернулось до суду з заявою про відстрочення виконання рішення суду в адміністративній справі №560/3801/19.
В обґрунтування заяви вказує, що рішенням від 13 січня 2020 року у справі №560/3594/19 Хмельницький окружний адміністративний суд задовольнив адміністративний позов ОСОБА_1 в інтересах неповнолітньої ОСОБА_2 . Визнав протиправною відмову Шепетівського районного відділу УДМСУ в Хмельницькій області у видачі ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 паспорта громадянина України у формі книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26 червня 1992 року № 2503-ХІІ, та зобов'язав Шепетівський районний відділ УДМСУ в Хмельницькій області оформити та видати ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 паспорт громадянина України у формі книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України № 2503-ХІІ. Зазначає, що постанова суду зобов'язує Шепетівський районний відділ Управління ДМС України у Хмельницькій області оформити та видати ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 паспорт громадянина України у формі книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 року №2503-ХІІ, однак право на оформлення паспорта громадянина України у формі книжечки відповідно до Положення №2503-ХІІ виникає у особи після досягнення 16-річного віку. Оскільки ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на дату ухвалення рішення, та на даний час не досягнула 16 річного віку, просить відстрочити виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 13.01.2020 у справі №560/3594/19 до досягнення нею 16-ти річного віку ІНФОРМАЦІЯ_2.
Сторони в судове засідання не з'явились, про розгляд заяви повідомлені належним чином.
За змістом статті 378 Кодексу адміністративного судочинства України, неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.
Відповідно до частини 4 статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Вирішуючи заяву Управління Державної міграційної служби України в Хмельницькій області про відстрочення виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду у справі №560/3594/19, суд враховує таке.
Постановою від 13 січня 2020 року у справі №560/3594/19 Хмельницький окружний адміністративний суд задовольнив адміністративний позов ОСОБА_1 в інтересах неповнолітньої ОСОБА_2 . Визнав протиправною відмову Шепетівського районного відділу УДМСУ в Хмельницькій області у видачі ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 паспорта громадянина України у формі книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26 червня 1992 року № 2503-ХІІ, та зобов'язав Шепетівський районний відділ УДМСУ в Хмельницькій області оформити та видати ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 паспорт громадянина України у формі книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України № 2503-ХІІ.
Рішення Хмельницького окружного адміністративного суду у справі №560/3594/19 набрало законної сили 21 травня 2020 року.
Згідно з частиною 2 статті 14 КАС України судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.
Частиною 1 статті 378 КАС України визначено, що за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.
Відповідно до частини 3 статті 378 КАС України підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.
Згідно з частиною 5 статті 378 КАС України відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення не може перевищувати одного року з дня ухвалення рішення, ухвали, постанови.
Отже, відстрочення виконання рішення суду спрямоване на забезпечення виконання судового рішення протягом певних визначених проміжків часу у разі наявності виняткових обставин, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.
В поданій заяві Управління Державної міграційної служби України у Хмельницькій області просить відстрочити виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 13.01.2020 у справі №560/3594/19 до досягнення 16-річного віку ОСОБА_2 , тобто до ІНФОРМАЦІЯ_2 . Однак даний термін є більшим 1 року з дня ухвалення рішення, що не узгоджується з вимогами частини 5 статті 378 КАС України.
Крім того, суд враховує, що згідно з частинами 1 та 2 статті 21 закону України "Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус" №5492-VI від 20.11.2012 (далі - Закону №5492-VI) паспорт громадянина України є документом, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України. Кожен громадянин України, який досяг чотирнадцятирічного віку, зобов'язаний отримати паспорт громадянина України.
Право позивача, який не досягнув 16 - річного віку, на отримання паспорта громадянина України у вигляді книжечки встановлене рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду у справі №560/3594/19, яке набрало законної сили.
Тому, посилання відповідачем, як на підставу для відстрочення виконання зазначеного рішення, на Положення про паспорт громадянина України, затвердженого постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 року №2503-ХІІ, суд вважає необґрунтованим.
Враховуючи викладене, у задоволенні заяви про відстрочення виконання рішення суду у справі №560/3594/19 необхідно відмовити.
Керуючись статтями 248, 256, 378 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
у задоволенні заяви Управління Державної міграційної служби України в Хмельницькій області про відстрочення виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду у справі №560/3594/19 відмовити.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її підписання.
Головуючий суддя О.К. Ковальчук