Рішення від 16.07.2020 по справі 520/7446/2020

Харківський окружний адміністративний суд

61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Харків

16 липня 2020 р. № 520/7446/2020

Харківський окружний адміністративний суд у складі судді Білової О.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, під. 3, пов. 2, м. Харків, 61022, код ЄДРПОУ14099344) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

До Харківського окружного адміністративного суду звернулася позивач, ОСОБА_1 , з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, в якому просить суд:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо призначення ОСОБА_1 пенсії за віком на підставі ч. 3 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне забезпечення», як переведення (перерахунок) із одного виду пенсії на інший з урахуванням показника середньомісячної заробітної плати за 2014-2016 роки;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком з 10 квітня 2020 року із застосуванням показника середньої плати працівників охорони здоров'я та соціального забезпечення за три роки, що передують року звернення із заявою про призначення пенсії та виплатити різницю між фактично отриманою та призначеною пенсією за віком з 10 квітня 2020 року.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначила, що вона отримує пенсію за вислугу років відповідно до положень п. «а» ч. 1 ст. 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення». З 15.12.2014 у зв'язку з виходом Позивача на роботу виплату такої пенсії припинено. Після досягнення пенсійного віку, маючи необхідний страховий стаж, 10.04.2020 року вона звернулася до відповідача з заявою про призначення пенсії за віком. Рішенням № 963430188717/129 від 14.04.2020 Відділ з питань перерахунку пенсій № 28 управління застосування пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області відмовив ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у застосуванні показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, що передує року звернення, за призначенням пенсії за віком, а саме 6188,89 гри. (2016-2018 р.р.) при переведенні з пенсії за вислугу років на пенсію за віком, а саме 6188,89 грн. (2016-2018 р.р.) при переведенні з пенсії за вислугу років на пенсію за віком відповідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування відповідно заяви від 10.04.2020. Позивач вважає, що дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області є неправомірними, тому вимушена звернутися до суду.

Ухвалою суду від 15.06.2020 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження.

Відповідач не погодився з позовними вимогами, та 24.06.2020 року подав до суду відзив на адміністративний позов, в обґрунтування якого зазначив, що пунктом 3 статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсій справі. а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду. При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватись заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині 1 статті 40 цього Закону із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії. З огляду на що, рішення пенсійного органу є правомірним, а відтак позовні вимоги задоволенню не підлягають.

Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється згідно з вимогами ст. 229 КАС України.

Суд, дослідивши матеріали справи, встановив такі обставини.

Протоколом від 15.12.2014 за № 8827 Управлінням пенсійного фонду України в Московському районі міста Харкова ОСОБА_1 призначена пенсія за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення» (Закон №1788-ХІІ) як працівнику галузі охорони здоров'я згідно з поданою нею заявою від 11.12.2014.

Пенсію за вислугу років було призначено із середньомісячної заробітної плати 7034,54 грн. (із урахуванням показника середньої заробітної плати у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії - 2700,98 грн.) за період роботи з 01.08.1994 по 31.07.1999 на Харківському обласному санітарно-епідеміологічній станції та з 01.07.2000 по 30.11.2014 за даними персоніфікованого обліку. Коефіцієнт заробітної плати 2,60444. Загальний страховий стаж склав 35 років 4 місяці 6 днів у тому числі робота у галузі освіти 4 роки 1 день, робота у галузі охорони здоров'я 23 роки 4 місяці. Стаж було зараховано по 09.12.2014. Пенсію з 11.12.2014 було призначено у розмірі 3402.93 грн.

З 15.12.2014 виплату такої пенсії припинено у зв'язку з виходом Позивача на роботу.

Відповідно до пункту «е» статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення» (в редакції станом на момент призначення Позивачеві пенсії за вислугу років) право на пенсію за вислугу років мають працівники освіти, охорони здоров'я та соціального забезпечений при наявності спеціального стажу роботи від 25 до 30 років за переліком, що затверджується у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України, незалежно від віку.

Згідно з абзацом другим пункту 2.4 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон №1058-ІУ), затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1, пенсії за вислугу років призначаються у разі звільнення з роботи, що дає право на цей вид пенсії. У разі зарахування після призначення пенсії за вислугу років на роботу, яка дає право на цей вид пенсії, виплата пенсії припиняється і поновлюється з дня, що слідує за днем звільнення з роботи.

Позивач 10.04.2020 звернулася до Головного управління пенсійного фонду України в Харківській області з заявою про застосуванням показника середньої плати (доходу) в Україні, що передує року звернення за призначенням пенсії за віком, при переведенні з пенсії за вислугу років на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Рішенням відділу з питань перерахунків пенсій № 28 управління застосування пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області від 14.04.2020 № 963430188717/129 було відмовлено в задоволенні заяви ОСОБА_1 .

В обґрунтування зазначеного рішення відповідач зазначив, що пунктом 3 статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсій справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду. При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватись заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині 1 статті 40 цього Закону із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 10.04.2020 переведено з пенсії за вислугу років на пенсію за віком, обчислену згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з урахуванням середньомісячної заробітної плати за матеріалами пенсійної справи в розмірі 4404,35 грн. (2014-2016 рр.).

Позивач вважає, що таке дії відповідача при переведенні із одного виду пенсії на інший є протиправними та такими, що не відповідають вимогам чинного законодавства.

Надаючи оцінку обґрунтованості заявлених позовних вимог, суд виходить з наступного.

Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до пункту «е» статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення» (в редакції станом на момент призначення позивачу пенсії за вислугу років) право на пенсію за вислугу років мають працівники освіти, охорони здоров'я та соціального забезпечення при наявності спеціального стажу роботи від 25 до 30 років за переліком, що затверджується у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України, незалежно від віку.

Положення Закону України "Про пенсійне забезпечення" застосовуються в частині визначення права на пенсію за вислугу років для осіб, які на день набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" мають вислугу років та стаж, необхідні для призначення такої пенсії.

Статтею 7 Закону України «Про пенсійне забезпечення» визначено, що звернення за призначенням пенсії може здійснюватися у будь - який час після виникнення права на пенсію. При цьому пенсії за віком та по інвалідності призначаються незалежно від того, припинено роботу особою на час звернення за пенсією чи ні. Пенсія за вислугу років призначається лише при залишенні роботи, яка дає право на цю пенсію.

Згідно з абзацом другим пункту 2.4 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон №1058-IV), затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1, пенсії за вислугу років призначаються у разі звільнення з роботи, що дає право на цей вид пенсії. У разі зарахування після призначення пенсії за вислугу років на роботу, яка дає право на цей вид пенсії, виплата пенсії припиняється і поновлюється з дня. що слідує за днем звільнення з роботи.

У частині першій № 1058-ІV передбачено, що за рахунок коштів ПФУ в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства); пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

Частиною третьою статті 45 цього Закону встановлено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами ПФУ.

При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону № 1058-IV, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.

Якщо особа після призначення пенсії по інвалідності продовжувала працювати та набула не менш як 24 місяці страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі, при переведенні вперше з пенсії по інвалідності на пенсію за віком застосовується середня заробітна плата (дохід), визначена частиною другою статті 40 цього Закону для призначення пенсії.

Аналіз наведених норм свідчить про те, що частиною третьою статті 45 Закону № 1058-ІV регламентовано порядок переведення з одного виду пенсії, призначеної саме за цим Законом, на інший. Отже, показник середньої заробітної плати при переведенні на інший вид пенсії має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії, передбаченої Законом № 1058-ІV, однак у випадку із заявою позивача мало місце призначення іншої пенсії за іншим законом.

Так, позивачу було призначено пенсію відповідно до Закону № 1788-ХІІ, який передбачає інші підстави та порядок призначення пенсії, а за призначенням пенсії відповідно до Закону № 1058-ІV позивач звернулася в квітні 2020р. вперше.

Відповідно до ч. 2 ст. 40 Закону № 1058-ІV, заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою:

Зп = Зс х (Ск : К), де:

Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях;

Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики.

Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз 1 + Кз 2 + Кз 3 + ... + Кз n);

К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.

Отже, з огляду на викладене, суд вважає, що при обрахунку позивачу пенсії за віком відповідно до вимог ст. 40 Закону № 1058-ІV підлягає застосуванню показник середньої заробітної плати працівників в галузі економіки України за три календарні роки, що передують року звернення.

Аналогічний висновок викладений у постановах Верховного Суду України від 31.03.15р. у справі №21-612а14, від 09.06.15р. у справі №21-550а14, Верховного Суду від 22.01.2019 по справі № 577/2457/17.

Відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Доводи відповідача про те, що позивача було переведено на інший вид пенсії в межах Закону № 1058, а не призначено нову пенсію, суд вважає необґрунтованими, оскільки Законом № 1058 не встановлено такого виду пенсії як пенсія за вислугу років.

З матеріалів справи вбачається, що позивачу було призначено пенсію відповідно до ст.55 Закону України "Про пенсійне забезпечення", який передбачає інші підстави та порядок призначення пенсії, а за призначенням пенсії відповідно до Закону України " Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" позивач звернулася вперше.

За таких обставин, у даному випадку має місце призначення іншої пенсії за іншим законом, а не переведення з одного виду пенсії на інший, а отже пенсійний орган має враховувати показник середньої заробітної плати за три календарні роки, що передують року призначення нового виду пенсії - пенсії за віком.

З матеріалів справи вбачається, що пенсійним органом рішення про відмову в призначені позивачу пенсії за віком не приймалося, крім того, з 10.04.2020 позивач отримує пенсію за віком. При цьому рішенням відповідача від 14.04.2020 № 963430188717/129 позивачу відмовлено у застосуванні показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, що передує року звернення за призначенням пенсії за віком, при переведенні з пенсії за вислугу років на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» відповідно до поданої заяви від 10.04.2020 та застосовано вказаний показник за 2014-2016 роки.

З позовної заяви вбачається, що позивач фактично не погоджується з прийнятим відповідачем рішенням саме в частині відмови в перерахунку пенсії за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні за три календарні роки, що передують даті звернення за призначенням пенсії.

Згідно з частиною 2 ст. 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Оскільки право позивача на призначення пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" із застосуванням показника середньої заробітної плати (дохід) в Україні, з якої сплачені страхові внески за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, починаючи з 10.04.2020, порушено, то воно підлягає відновленню у спосіб, яким є визнання протиправним та скасування рішення Відділу з питань перерахунку пенсій № 28 управління застосування пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області від 14.04.2020 № 963430188717/129 в частині відмови у застосуванні показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, що передує року звернення за призначенням пенсії за віком, при призначенні пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за заявою від 10.04.2020 та зобов'язання пенсійного органу здійснити позивачу перерахунок пенсії за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, з 10.04.2020, та виплатити різницю між фактично отриманою та призначеною пенсією за віком з 10.04.2020.

Розподіл судових витрат здійснюється відповідно до ч. 3 ст. 139 КАС України шляхом стягнення на користь позивача половини сплаченого ним судового збору.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 6-11, 14, 77, 139, 243-246, 250, 255, 257-263, 295, 297 КАС України, суд,

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, під. 3, пов. 2, м. Харків, 61022, код ЄДРПОУ14099344) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Відділу з питань перерахунку пенсій № 28 управління застосування пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області від 14.04.2020 № 963430188717/129 в частині відмови у застосуванні показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, що передує року звернення за призначенням пенсії за віком та застосуванні вказаного показника за 2014-2016 роки, при призначенні пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за заявою від 10.04.2020.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області здійснити позивачу перерахунок пенсії за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, з 10.04.2020, та виплатити різницю між фактично отриманою та призначеною пенсією за віком з 10 квітня 2020 року.

В задоволенні інших позовних вимог - відмовити.

Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, під. 3, пов. 2, м. Харків, 61022, код ЄДРПОУ 14099344) за рахунок бюджетних асигнувань витрати по оплаті судового збору на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) у розмірі 420,40 грн (чотириста двадцять гривень 40 копійок).

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення складено 16.07.2020.

Суддя Білова О.В.