Рішення від 14.07.2020 по справі 280/806/20

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 липня 2020 року Справа № 280/806/20 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Максименко Л.Я., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами загального позовного провадження адміністративну справу

за позовною заявою Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_1 )

до Департаменту архітектури та містобудування Запорізької міської ради (69001, Запорізька область, м. Запоріжжя, вул. Зелінського, буд. 3, код ЄДРПОУ 37612054)

про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 (далі - позивач) звернулась із позовною заявою до Департаменту архітектури та містобудування Запорізької міської ради (далі - відповідач), в якому позивач просить суд:

визнати протиправним і скасувати рішення про відмову у продовжені терміну паспорту прив'язки тимчасової споруди Департаменту архітектури та містобудування Запорізької міської ради, викладеного у листі №0211 від 29.01.2020;

визнати протиправним і скасувати рішення про відмову у продовжені терміну паспорту прив'язки тимчасової споруди Департаменту архітектури та містобудування Запорізької міської ради, викладеного у листі №0212 від 29.01.2020;

зобов'язати Департамент архітектури та містобудування Запорізької міської ради продовжити дію паспорту прив'язки тимчасової споруди для провадження підприємницької діяльності №00264-Ж, виданий та зареєстрований Департаментом архітектури та містобудування Запорізької міської ради 13.02.2015, строком на 5 (п'ять) років;

зобов'язати Департамент архітектури та містобудування Запорізької міської ради продовжити дію паспорту прив'язки тимчасової споруди для провадження підприємницької діяльності №00265-Ж. виданий та зареєстрований Департаментом архітектури та містобудування Запорізької міської ради 13.02.2015, строком па 5 (п'ять) років.

В обґрунтування заявленого позову посилається на те, що у зв'язку із закінченням строку дії паспортів прив'язки тимчасових споруд, розташованих в районі Прибережної магістралі/вул. Запорізькій у місті Запоріжжя, позивачем до Департаменту архітектури та містобудування Запорізької міської ради подано заяву про продовження строків дії паспортів прив'язки. Проте, згідно листів Департаменту архітектури та містобудування Запорізької міської ради №0211 та 0212 від 29.01.2020, повідомлено про відмову у продовжені терміну паспорту прив'язки тимчасової споруди, оскільки розміщення ТС за адресою: м. Запоріжжя, Прибережна автомагістраль/вул. Запорізька не передбачена Комплексною схемою розміщення ТС, затвердженою рішенням виконавчого комітету Запорізької міської ради від 24.01.2014 №17 зі змінами та доповненнями від 23.08.2019 року №34. Вказує, що відмова відповідача у продовженні строку дії раніше виданого паспорта прив'язки існуючої тимчасової споруди з мотивів невідповідності намірів щодо місця її розташування комплексній схемі розміщення ТС не відповідає вимогам Порядку розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України № 244 від 21.10.2011. На підставі викладеного, просить позовні вимог задовольнити у повному обсязі.

Відповідач позов не визнав, 11.03.2020 до суду надійшов відзив на адміністративний позов (вх. №11319), в якому зазначено, що відповідачем, за результатами розгляду заяв позивача від 16.01.2020 №№ 1,2 про продовження строку дії паспортів прив'язки ТС №ТС-00264-Ж від 13.02.2015, №ТС-00265-Ж від 13.02.2015 підготовлені відповіді від 29.01.2020 №№ 0211,0212, якими відмовлено у продовженні терміну паспортів прив'язки ТС. Посилається на те, що розміщення ТС за адресою: м.Запоріжжя, Прибережна автомагістраль/вул.Запорізька не передбачено Комплексною схемою, затвердженою рішенням виконавчого комітету від 24.01.2014 №17. Також, стверджує, що продовження терміну дії паспортів прив'язки ТС суперечить вимогам пунктам 6.5.1., 6.5.2 Положення про порядок оформлення документів на розміщення стаціонарних тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності у м.Запоріжжі, затвердженого рішенням Запорізької міської ради від 30.01.2019. Зазначає, що при підготовці листів від 29.01.2020 №№ 0211, 0212 відповідачем враховані основні принципи законності рішень суб'єкта владних повноважень, визначені частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України. Тож, вважає позовні вимоги безпідставними та просить у задоволенні позову відмовити.

10 лютого 2020 року відкрито загальне позовне провадження у справі № 280/806/20 та призначено підготовче засідання на 10.03.2020.

Протокольною ухвалою суду від 10.03.2020 відкладено підготовче засідання на 09.04.2020.

Ухвалою суду від 09.04.2020 продовжено строк підготовчого провадження у справі №280/806/20 строком на 30 (тридцять) днів. Відкладено підготовче судове засідання в адміністративній справі №280/806/20 на 12 травня 2020 року.

Протокольною ухвалою суду від 12.05.2020 закрито підготовче та призначено справу до судового розгляду на 01.06.2020.

У судовому засіданні 01.06.2020 за клопотанням представника позивача розгляд справи відкладено на 11.06.2020.

Представник позивача у судове засідання не прибув, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чиним.

11 червня 2020 року від представника відповідача у справі надійшло клопотання (вх. № 27277) про розгляд справи в порядку письмового провадження.

Відповідно до ч.9 ст. 205 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

З огляду на викладене, суд вважає за можливе розглянути справу на підставі наявних у ній доказів у порядку письмового провадження.

Відповідно до ч.4 ст. 243 КАС України, судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.

Згідно з п. 3 Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв'язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)» від 30 березня 2020 року № 540-IX, під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), строки, визначені статтями 47, 79, 80, 114, 122, 162, 163, 164, 165, 169, 177, 193, 261, 295, 304, 309, 329, 338, 342, 363 цього Кодексу, а також інші процесуальні строки щодо зміни предмета або підстави позову, збільшення або зменшення розміру позовних вимог, подання доказів, витребування доказів, забезпечення доказів, а також строки звернення до адміністративного суду, подання відзиву та відповіді на відзив, заперечення, пояснень третьої особи щодо позову або відзиву, залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви, пред'явлення зустрічного позову, розгляду адміністративної справи, апеляційного оскарження, розгляду апеляційної скарги, касаційного оскарження, розгляду касаційної скарги, подання заяви про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами продовжуються на строк дії такого карантину.

Розглянувши матеріали справи, суд встановив:

ОСОБА_1 зареєстрована 10.10.2006 ВК ЗМР фізичною особою-підприємцем, про що свідчить Свідоцтво серія НОМЕР_2 про державну реєстрацію фізичної особи-підприємця.

Позивачу 13.02.2015 Департаментом архітектури та містобудування ЗМР видано паспорти прив'язки №ТС-00264-Ж та №ТС-00265-Ж по продажу товарів народного споживання по Прибережній автомагістралі/вул.Запорізькій дійсні до 13.02.2020.

У зв'язку із закінченням строку дії паспортів прив'язки позивачем 16.01.2020 до Департаменту архітектури та містобудування Запорізької міської ради подано заяву про продовження строків дії паспортів прив'язки.

Листами від 29.01.2020 №0211 та 0212 повернено пакети документів позивачу, оскільки розміщення ТС не передбачено Комплексною схемою розміщення ТС, затвердженою рішенням виконавчого комітету від 24.01.2014 №17.

Не погодившись із відмовами відповідача та з вимогою вчинити дії позивач звернувся до суду з даним позовом.

Дослідивши спірні правовідносини та надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд дійшов наступних висновків.

Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з частиною першої статті 1 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» благоустрій населених пунктів - комплекс робіт з інженерного захисту, розчищення, осушення та озеленення території, а також соціально-економічних, організаційно-правових та екологічних заходів з покращання мікроклімату, санітарного очищення, зниження рівня шуму та інше, що здійснюються на території населеного пункту з метою її раціонального використання, належного утримання та охорони, створення умов щодо захисту і відновлення сприятливого для життєдіяльності людини довкілля.

Територія - сукупність земельних ділянок, які використовуються для розміщення об'єктів благоустрою населених пунктів: парків, скверів, бульварів, вулиць, провулків, узвозів, проїздів, шляхів, площ, майданів, набережних, прибудинкових територій, пляжів, кладовищ, рекреаційних, оздоровчих, навчальних, спортивних, історико-культурних об'єктів, об'єктів промисловості, комунально-складських та інших об'єктів у межах населеного пункту.

Згідно з положеннями статті 2 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» благоустрій населених пунктів передбачає:

1) розроблення і здійснення ефективних і комплексних заходів з утримання територій населених пунктів у належному стані, їх санітарного очищення, збереження об'єктів загального користування, а також природних ландшафтів, інших природних комплексів і об'єктів;

2) організацію належного утримання та раціонального використання територій, будівель, інженерних споруд та об'єктів рекреаційного, природоохоронного, оздоровчого, історико-культурного та іншого призначення;

3) створення умов для реалізації прав та виконання обов'язків суб'єктами у сфері благоустрою населених пунктів.

Статтею 28 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» надано визначення тимчасової споруди торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності, згідно з яким - це одноповерхова споруда, що виготовляється з полегшених конструкцій з урахуванням основних вимог до споруд, визначених технічним регламентом будівельних виробів, будівель і споруд, і встановлюється тимчасово, без улаштування фундаменту.

Розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності здійснюється в порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади з питань будівництва, містобудування та архітектури.

Порядок розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності затверджено наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 21 жовтня 2011 року № 244.

Відповідно до пунктів 2.1 - 2.3 Порядку № 244 підставою для розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності (надалі - ТС) є паспорт прив'язки ТС.

Згідно з пунктом 1.4 Порядку № 244 паспорт прив'язки ТС - це комплект документів, у яких визначено місце встановлення ТС на топографо-геодезичній основі М 1:500, схему Благоустрою прилеглої території.

Пунктом 2.4. Порядку № 244 визначено, що відповідність намірів щодо місця розташування ТС комплексній схемі розміщення ТС (у разі її наявності), будівельним нормам визначає відповідний орган з питань містобудування та архітектури, який утворено у складі виконавчого органу відповідної сільської, селищної, міської ради, районної державної адміністрації, протягом десяти робочих днів з дня подання зазначеної заяви.

Згідно п. 2.18. Порядку № 244, продовження строку дії паспорта прив'язки здійснюється за заявою замовника, шляхом зазначення нової дати, підпису та печатки у паспорті прив'язки органом з питань містобудування та архітектури виконавчого органу відповідної ради, районної державної адміністрації.

Таким чином, відповідно до вимог Порядку наміри суб'єкта підприємницької діяльності щодо місця розташування ТС мають відповідати точкам, визначеним Комплексною схемою.

На підставі законів України «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про регулювання містобудівної діяльності», «Про благоустрій населених пунктів», наказу Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства від 21.10.2011 №244 «Про затвердження Порядку розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності», розроблено Положення про порядок оформлення документів на розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності у м.Запоріжжі, затверджене рішенням Запорізької міської ради від 30.01.2019 №30 (далі - Положення), яке врегульовує відносини між органами місцевого самоврядування та суб'єктами господарювання, незалежно від форм власності, які виникають в процесі розміщення та експлуатації тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності (далі - ТС) на земельних ділянках комунальної власності Запорізької міської ради, що не надані у користування.

Згідно п. 6.1. Положення, строк дії паспорта продовжується на підставі заяви, яка подається до департаменту архітектури та містобудування Запорізької міської ради власником (користувачем) ТС у довільній формі не раніше ніж за один календарний місяць до закінчення строку дії паспорту, але не пізніше ніж за 10 робочих днів до закінчення строку дії паспорту. До такої заяви додається примірник паспорту ТС замовника або дублікат, виданий департаментом архітектури та містобудування Запорізької міської ради у порядку встановленому цим Рішенням. Заява про продовження строку дії паспорту, подана з порушенням строку, встановленого цим пунктом, розгляду не підлягає. В такому випадку власник (користувач) ТС отримує паспорт у загальному порядку, встановленому цим Положенням. 6.2. У разі відсутності підстав для відмови у продовженні строку, департамент архітектури та містобудування Запорізької міської ради подовжує термін дії паспорту ТС

Згідно п.п. 6.5.2 п. 6.5 Положення, підставами для відмови у продовженні строку дії паспорту ТС є внесення змін до Комплексної схеми розміщення ТС, якими не передбачено можливість розміщення ТС на цьому місці.

Як вбачається з матеріалів справи, відмовляючи у продовженні строку дії паспортів прив'язки, відповідач послався на те, що розміщення ТС за адресою: м.Запоріжжя, Прибережна автомагістраль/вул.Запорізька не передбачено Комплексною схемою.

Суд зауважує, що Комплексна схема м. Запоріжжя була затверджена рішенням виконавчого комітету від 24.01.2014 №17, та включала в себе текстові та графічні матеріали.

Рішенням Запорізької міської ради від 28.02.2019 №62 «Про надання згоди на внесення змін до Комплексної схеми розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності в місті Запоріжжі, затвердженої рішенням виконавчого комітету Запорізької міської ради від 24.01.2014 №17, зі змінами та доповненнями» надано згоду, за результатами проведення містобудівного моніторингу, внести зміни до Комплексної схеми в частині:

- виключення з комплексної схеми розміщення ТС точок розміщення ТС, паспорта прив'язки яких скасовані або анульовані рішенням виконавчого комітету Запорізької міської ради та розміщення яких, за визначеними в Комплексній схемі розміщення ТС адресами (координатами), є недоцільним.

- виправлення технічних помилок, виявлених в комплексній схемі розміщення ТС на підставі відповідних аналітичних звітів відділу містобудівного кадастру департаменту архітектури та містобудування Запорізької міської ради, які стосуються визначення площі ТС, її функціонального призначення та архітипу.

На виконання даного рішення Запорізької міської ради від 28.02.2019 №62, за результатом проведення містобудівного моніторингу, на підставі відповідних аналітичних звітів, підготовлених відділом містобудівного кадастру департаменту архітектури та містобудування Запорізької міської ради на засіданні виконавчого комітету Запорізької міської ради, на засіданні виконавчого комітету Запорізької міської ради від 23.08.2019 прийнято рішення №345 «Про внесення змін до рішення виконавчого комітету Запорізької міської ради від 11.08.2017 №427 «Про внесення змін та доповнень до Комплексної схеми розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності в місті Запоріжжі та їх архітектурних типів, затвердженої рішенням виконавчого комітету Запорізької міської ради від 24.01.2014 №17, зі змінами та доповненнями».

За приписами ч. 1 ст. 74 Закону України «Про місцеве самоврядування» акти ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної в місті ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.

Аналізуючи викладене, суд зазначає, що невідповідність намірів замовника щодо місця ТС комплексній схемі розміщення ТС, якщо така схема розроблена, іншій містобудівній документації, будівельним нормам або іншим вимогам законодавства є підставою для відмови у наданні (продовженні дії) паспорта прив'язки розміщення ТС.

Вказана позиція викладена Верховним Судом у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду у постанові від 17.12.2019 у справі № 520/9231/18).

Суд зауважує, що наявність невідповідності розміщення ТС за адресою: м.Запоріжжя, Прибережна автомагістраль/вул.Запорізька Комплексній схемі не заперечується позивачем. Більш того, як зазначає сам позивач, від звертався з проханням про внесення змін до Комплексної схеми розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності у місті Запоріжжя. Проте, йому було повідомлено про неможливість внесення змін, та запропоновано подати документи для внесення нових місць розміщення тимчасових споруд.

При цьому, суд наголошує, що предметом позову у справі не є правомірність відмови у внесенні змін до Комплексної схеми розміщення ТС. Відтак доводи позивача в цій частині судом до уваги не приймаються.

Враховуючи викладене, відмова позивачу у продовженні строку дії паспортів прив'язки у зв'язку з тим, що розміщення ТС за адресою: м.Запоріжжя, Прибережна автомагістраль/вул.Запорізька не передбачено Комплексною схемою м. Запоріжжя є обгрунтованою.

У статті 19 Конституції України зазначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з частиною 1 статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до положень ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Системно проаналізувавши приписи законодавства України, що були чинними на момент виникнення спірних правовідносин між сторонами, зважаючи на взаємний та достатній зв'язок доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовна заява є необґрунтованою та задоволенню не підлягає.

Враховуючи відмову у задоволенні позовних вимог, розподіл судових витрат відповіднодо ст. 139 КАС України не здійснюється.

Керуючись ст.ст. 2, 5, 72, 77, 139, 241, 243-246, 255 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовної заяви Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_1 ) до Департаменту архітектури та містобудування Запорізької міської ради (69001, Запорізька область, м. Запоріжжя, вул. Зелінського, буд. 3, код ЄДРПОУ 37612054) про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити дії , - відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його (її) проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення у повному обсязі складено та підписано 14 липня 2020 року.

Суддя Л.Я. Максименко