Справа № 396/1012/20
Провадження № 5/396/1/20
Іменем України
14.07.2020 року Новоукраїнський районний суд Кіровоградської області у складі:
головуючого судді ОСОБА_1
за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 ,
представника Новоукраїнського ВП ГУНП ОСОБА_3
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Новоукраїнка подання начальника Новоукраїнського ВП ГУНП України в Кіровоградській області ОСОБА_4 про встановлення адміністративного нагляду відносно ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянин України, проживає по АДРЕСА_1 , раніше судимий: 19.01.2009 року Новукраїнським районним судом за ст. 121 ч.2 КК України, до 8 років позбавлення волі, звільненого 30.05.2014 року умовно-достроково та раніше судимого 31.10.2017 року Маловисківським районним судом Кіровоградської області за ч.1 ст. 121 КК України до 7 років позбавлення волі, 06.05.2014 року звільнений умовно-достроково, з невідбутим строком покарання 10 місяців 26 днів,
Начальник Новоукраїнського ВП ГУНП України в Кіровоградській області ОСОБА_4 звернувся до суду з поданням про встановлення адміністративного нагляду відносно ОСОБА_5 , який після звільнення з місць позбавлення волі на шлях виправлення не став, за місцем проживання характеризується негативно, ніде не працює, зловживає алкогольними напоями, порушує громадський порядок, з сусідами не підтримує дружні стосунки, проживає за рахунок випадкових заробітків, товаришує з особами схильними до крадіжок та вживання алкогольних напоїв. Протягом року ОСОБА_5 здійснив п'ять адміністративних правопорушень за що був притягнутий до відповідальності.
ОСОБА_5 в судове засідання не з'явився, подав заяву про розгляд подання без його участі та без фіксації технічними засобами.
Розглянувши матеріали подання, заслухавши пояснення представника Новоукраїнського ВП ГУНП ОСОБА_3 , який подання підтримав, суд вважає, що в поданні слід відмовити з наступних підстав.
ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянин України, проживає по АДРЕСА_1 , раніше судимий: 19.01.2009 року Новукраїнським районним судом за ст. 121 ч.2 КК України, до 8 років позбавлення волі, звільненого 30.05.2014 року умовно-достроково та раніше судимого 31.10.2017 року Маловисківським районним судом Кіровоградської області за ч.1 ст. 121 КК України до 7 років позбавлення волі, 06.05.2014 року звільнений умовно-достроково, з невідбутим строком покарання 10 місяців 26 днів.
В матеріалах подання містяться постанови по справі про адміністративне правопорушення (а.с. 11, 13, 15), згідно яких ОСОБА_5 Новоукраїнським ВП ГУНП в Кіровоградській області 20.05.2020 року та 25.05.2020 року тричі було притягнуто до адміністративної відповідальності за ст. 177 та ч.2 ст. 178 КУпАП.
Крім того, згідно постанови судді Новоукраїнського районного суду Кіровоградської області від 23.06.2020 року (а.с. 17), ОСОБА_5 був притягнутий до адміністративної відповідальності за ст. 178 ч.3 КУпАП, застосувано адміністративне стягнення у виді громадських робіт.
З подання також вбачається, що 23.06.2020 року ОСОБА_5 був притягнутий до адміністративної відповідальності Новоукраїнським районним судом Кіровоградської області за ст.173 КУпАП. Однак, згідно вказаної постанови суду (а.с. 9) адміністративну справу відносно ОСОБА_5 закрито у зв'язку із закінченням строку накладення адміністративного стягнення.
Статтею 5 Закону України «Про встановлення адміністративного нагляду» передбачено, що разом з поданням до суду надсилаються копія вироку та матеріали, що свідчать про необхідність встановлення адміністративного нагляду.
Відповідно до п. в ст. 4 Закону України "Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі ", підставами для встановлення адміністративного нагляду є: матеріали органів Національної поліції - щодо осіб, зазначених у пункті "в" статті 3 цього Закону. Адміністративний нагляд встановлюється: щодо осіб, зазначених у пункті "в" статті 3 цього Закону, - в судовому засіданні одноособово суддею районного, районного у місті, міського та міськрайонного суду за місцем проживання особи, звільненої з місць позбавлення волі, за поданням начальника органу Національної поліції. Разом з поданням до суду надсилаються копія вироку та матеріали, що свідчать про необхідність встановлення адміністративного нагляду за відповідною особою.
Відповідно до роз'яснень, даних в Постанові Пленуму Верховного Суду України № 3 від 28.03.1986 року «Про практику застосування судами України законодавства у справах про порушення правил адміністративного нагляду», суд, при розгляді питання встановлення чи продовження адміністративного нагляду, не може допускати формального підходу, тому слід повно досліджувати всі обставини та перевіряти обґрунтованість встановлення і продовження адміністративного нагляду.
Відповідно ст. 2 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» адміністративний нагляд встановлюється з метою запобігання вчиненню злочинів окремими особами, звільненими з місць позбавлення волі, і здійснення виховного впливу на них.
За матеріалами міськрайвідділів адміністративний нагляд встановлюється щодо осіб, зазначених в п. "в" ст.3 Закону "Про адміністративний нагляд..:"до подання начальника в цьому випадку має бути додано матеріали, які свідчать про те, що, незважаючи на попередження органів внутрішніх справ, особа систематично порушувала громадський порядок і права інших громадян, вчиняла інші правопорушення.
З цього приводу Пленум Верховного Суду України роз'яснив, що під іншими правопору шеннями слід розуміти порушення, які посягають на громадську безпеку чи порядок управління, причому, за кожне правопорушення особа притягувалась до відповідальності у встановленому порядку.
Судом встановлено, що дійсно, ОСОБА_5 неодноразово притягувався до адміністративної відповідальності (чотири рази) за адміністративні правопорушення, двічі притягувався до адміністративної відповідальності, вчиняючи правопорушення, передбачені ст. 177 КУпАП, та двічі - за ч.2 ст.178 та ч.3 ст.178 КУпАП. Проте доказів, що ОСОБА_5 з сусідами не підтримує дружні стосунки, товаришує з особами схильними до крадіжок та вживання алкогольних напоїв не подано, як і не подано належних і допустимих доказів, що ОСОБА_5 систематично порушує громадський порядок і права інших громадян, вчиняє інші правопорушення, як передбачно ст. 3 ч. 1 п. "в" Закону України "Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі".
На піставі досліджених матеріалів, суд вважає, що матеріали подання не містять та в судовому засіданні представником ВП ГУНП не було надано доказів, що ОСОБА_5 систематично порушує громадський порядок, всі вчинені ним правопорушення не тягли за собою тяжких наслідків, права інших громадян не порушувались.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає за необхідне в задоволенні подання необхідно відмовити за необгрунтованістю.
Керуючись ст.ст. 3-4 Закону України “Про адміністративний нагляд за особами, які звільнилися з місць позбавлення волі",
Відмовити в задоволенні подання начальника Новоукраїнського ВП ГУНП України в Кіровоградській області ОСОБА_4 про встановлення адміністративного нагляду відносно ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за необгрунтованістю.
Ухвала може бути оскаржена до Кропивницького апеляційного суду через Новоукраїнський районний суд протягом семи днів з моменту проголошення.
Головуючий: ОСОБА_1