Ухвала від 14.07.2020 по справі 346/2724/20

Справа № 346/2724/20

Провадження № 2-а/346/83/20

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 липня 2020 р.м. Коломия Коломийський міськрайонний суд Івано - Франківської області

Суддя Коломийського міськрайонного суду Івано-Франківської області Веселов В.М. ознайомившись з матеріалами позовної заяви ОСОБА_1 до Коломийського відділу поліції ГУНП в Івано-Франківській області; поліцейського Коломийського ВП ГУНП в Івано-Франківській області сержант поліції Чукур Л.В. про визнання протиправною та скасування постанови про накладення адміністративного стягнення у справі про адміністративне правопорушення , -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся в суд з позовною заявою про скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення.

Ознайомившись з позовною заявою та матеріалами позовної заяви, встановлено, що вона не відповідає вимогам ст.161 КАС України.

Частиною 3статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.

Згідно частини 8статті 160 Кодексу адміністративного судочинства Україниякщо позовна заява подається особою, звільненою від сплати судового збору відповідно до закону, у ній зазначаються підстави звільнення позивача від сплати судового збору.

Втім, в порушення вказаної правової норми, позивачем не долучено до позовної заяви належних доказів про сплату судового збору.

Одночасно, в позовній заяві зазначено посилання позивача на ч.5 ст. 288 КУпАП як підставу звільнення від сплати судового збору.

За змістом вимог частини 1 і 2статті 132 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи. Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.

Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначаєЗакон України «Про судовий збір».

Відповідно до абзацу 1 частини 1статті 3 вказаного Закону судовий збір справляється за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством.

Згідно частини 1статті 2 Закону України «Про судовий збір»платники судового збору - громадяни України, іноземці, особи без громадянства, підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні) та фізичні особи - підприємці, які звертаються до суду чи стосовно яких ухвалене судове рішення, передбачене цим Законом.

Статтею 5 Закону України «Про судовий збір»встановлюються пільги щодо сплати судового збору.

В Постанові від 18 березня 2020 року по справі № 543/775/17, провадження № 11-1287апп18, Велика Палата Верховного Суду дійшла висновку, що за системного, цільового та граматичного тлумачення до наведеного законодавчого регулювання відносин, пов'язаних зі сплатою судового збору, Велика Палата Верховного Суду в контексті фактичних обставин справи та зумовленого ними застосування норм процесуального права зазначає, що у справах щодо оскарження постанов про адміністративне правопорушення у розумінні положень статей287,288 КУпАП, як і в інших справах, які розглядаються судом у порядку позовного провадження, слід застосовувати статті2-5Закону «Про судовий збір», які пільг за подання позовної заяви, відповідних скарг у цих правовідносинах не передбачають.

Частиною 5 ст. 4 ЗУ «Про судовий збір» встановлюються ставки судового збору, зокрема,у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення- 0,2 розміру прожиткового мінімуму на одну працездатну особу.

Суд звертає увагу, що абзацом 4статті 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік», який вступив в дію з 01.01.2020 року, установлено, що прожитковий мінімум на одну працездатну особу в розрахунку на місяць з 1 січня 2020 року складає 2102,00 грн.

Відтак, розмір судового збору за подання до адміністративного суду позову із заявленими позовними вимогами немайнового характеру становить 420,40 грн..

Посилання позивача на ч.5 ст. 288 КУпАП як підставу звільнення від сплати судового збору суд відхиляє з таких підстав.

За Декретом Кабінету Міністрів України від 21 січня 1993 року № 7-93 «Про державне мито»(у редакцій, чинній до набрання чинності Законом № 3674-VI) державне мито справлялося, зокрема, з позовних заяв, заяв (скарг) у справах окремого провадження, з апеляційних скарг на рішення судів і скарг на рішення, що набрали законної сили. Цей нормативний акт не містив положень про сплату державного мита як особою, щодо якої винесено постанову про накладення адміністративного стягнення, так і органом (посадовою) особою, яка прийняла таку постанову.

Частиною четвертоюстатті 288 КУпАПпередбачено, що особа, яка оскаржила постанову у справі про адміністративне правопорушення, звільняється від сплати державного мита.

Аналіз установленогостаттею 288 КУпАПправа на оскарження постанови державного органу (посадової особи) про накладення адміністративного стягнення показує, що коло осіб, які мають право оскаржити таке рішення, порядок їх оскарження визначені і діють у редакціїЗакону України від 24 вересня 2008 року № 586-VI «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення регулювання відносин у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху».

З 11 листопада 2011 року набрав чинностіЗакон №3674-VI «Про судовий збір». Таким чином, на час виникнення спірних правовідносин, що є предметом цього перегляду,за подання заяв, скарг до суду, в тому числі у випадку оскарження рішень, дій чи бездіяльності органів державного управління, сплачується інший платіж - судовий збір, самостійні правові засади справляння якого, платники, об'єкти та розміри його ставок, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення визначеноЗаконом № 3674-VI «Про судовий збір».

Постанова Великої Палати Верховного Суду від 18 березня 2020 року по справі № 543/775/17, провадження № 11-1287апп18,є обов'язкова для суду першої інстанції згідно ст.411 ЦПК України.

На підставі наведеного ст.106 КАС України, правової позиції Великої Палати Верховного Суду від 18 березня 2020 року по справі № 543/775/17, провадження № 11-1287апп18, та керуючись ст.108 КАС України суд, -

УХВАЛИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 до Коломийського відділу поліції ГУНП в Івано-Франківській області; поліцейського Коломийського ВП ГУНП в Івано-Франківській області сержант поліції Чукур Л.В. про визнання протиправною та скасування постанови про накладення адміністративного стягнення у справі про адміністративне правопорушення залишити без руху.

Надати позивачу десятиденний строк з дня вручення (отримання) копії цієї ухвали для усунення недоліків позовної заяви, шляхом - подання документа про сплату судового збору в розмірі 420,40 грн.

Роз'яснити позивачу, що в разі не усунення недоліків у вищезазначений строк позовна заява буде повернена.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не підлягає оскарженню.

Суддя Веселов В. М.