Рішення від 14.07.2020 по справі 540/159/20

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 липня 2020 р.м. ХерсонСправа № 540/159/20

Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Варняка С.О., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Автономній Республіці Крим та м. Севастополі про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,

встановив:

Звернувшись до суду позивач зазначає, що з 21.08.1995 року проходив службу в органах внутрішніх справ, з 07.11. 2015 року - в Національній поліції і 16.09.2016 року був звільнений зі служби в органах поліції.

Згідно розрахунку вислуги років для призначення пенсії, вислуга років на день звільнення складала в календарному обчисленні 24 роки 00 місяців 24 дня, а за пільговим обчисленням - 27 роки 05 місяці 23 дні.

У грудні 2019 року звернувся до Головного управління Національної поліції в АР Крим та м. Севастополі із заявою про внесення змін до розрахунку вислуги років для призначення пенсії від 16.09.2019 року, зокрема зарахувати час проходження служби на посаді заступника начальника відділу - начальника міліції громадської безпеки на пільгових умовах один місяць служби за півтора місяця, внести зміни до наказу ГУНП в АР Крим та м. Севастополі в частині вислуги років в пільговому обчисленні, зазначивши 30 років 01 місяць 13 днів. У відповідності до п. 3 постанови КМУ від 7 листопада 2018 р. № 925 здійснити всі необхідні дії для видачі посвідчення і вручення нагрудного знаку "Ветеран Національної поліції".

У задоволенні звернення відповідачем відмовлено. Позивач вважає рішення незаконним.

Позивач просить суд:

- визнати бездіяльність Головного управління Національної поліції в Автономній Республіці Крим та м. Севастополі щодо внесення змін до розрахунку ОСОБА_1 вислуги років для призначення пенсії від 16.09.2019 та зобов'язати внести зміни до розрахунку вислуги років для призначення пенсії від 16.09.2019, зокрема зарахувати час проходження служби на посаді заступника начальника відділу - начальника міліції громадської безпеки на пільгових умовах один місяць служби за півтора місяця;

- визнати бездіяльність Головного управління Національної поліції в Автономній Республіці Крим та м. Севастополі щодо внесення змін до наказу Головного управління Національної поліції в Автономній Республіці Крим та м. Севастополі від 16.09.2019 № 85 о/с та зобов'язати внести зміни до наказу Головного управління Національної поліції в Автономній Республіці Крим та м. Севастополі від 16.09.2019 № 85 о/с в частині вислуги років в пільговому обчисленні, зазначити 30 років 01 місяць 13 днів;

- зобов'язати Головне управління Національної поліції в Автономній Республіці Крим та м. Севастополі у відповідності до постанови КМУ від 7 листопада 2018 р. № 925 здійснити всі необхідні дії для видачі ОСОБА_1 посвідчення і вручення нагрудного знаку "Ветеран Національної поліції".

Ухвалою суду від 27.01.2020 року відкрито спрощене провадження в адміністративній справі та призначено судове засідання на 12.02.2020 року.

Ухвалою суду від 12.02.2020 року вирішено адміністративну справу розглядати за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання на 12.03.2020 року.

Ухвалою суду від 12.03.2020 року закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті на 01.04.2020 року.

30.03.2020 року до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач позовні вимоги не визнає, вважає їх необґрунтованими. Зазначає, що позивач з 08.12.2005 року по 06.04.2011 року проходив службу на посаді "Заступника начальника відділу - начальника міліції громадської безпеки" Дніпровського РВ ХМВ УМВС України у Херсонській області.

Посада, на якій проходив службу позивач не внесена до Переліку посад № 250, а тому до неї не застосовуються пільгові умови вислуги років.

Щодо позовної вимоги про зобов'язання ГУ НП здійснити всі необхідні дії для видачі позивачу посвідчення і вручення нагрудного знака "Ветеран Національної поліції", відповідач зазначає, що Постановою КМУ від 07 листопада 2018 № 925 "Про посвідчення і нагрудний знак "Ветеран Національної поліції" установлено, що видача посвідчення і вручення нагрудного знака "Ветеран Національної поліції" здійснюється органом, установою, закладом Національної поліції за місцем проходження служби. За наявності підстав передбачених ст. 5 ЗУ "Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ, ветеранів Національної поліції і деяких інших осіб та їх соціальний захист" ГУНП буде прийняте відповідне рішення щодо видачі позивачу посвідчення і вручення нагрудного знаку "Ветеран Національної поліції".

Ухвалою суду від 01.04.2020 року провадження у справі було зупинено до завершення обмежувальних протиепідемічних заходів.

10.07.2020 року поновлено провадження в адміністративній справі.

10.07.2020 року сторони надали клопотання про розгляд справи у порядку письмового провадження без їхньої участі.

Відповідно до ч. 3 ст. 194 КАС України учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження на підставі наявних у суду матеріалів.

Відповідно до положень частини четвертої статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Виходячи з викладеного, суд вважає за можливе розглянути адміністративну справу в порядку письмового провадження.

Дослідивши докази, суд встановив такі обставини.

ОСОБА_1 з 21.08.1995 року проходив службу в органах внутрішніх справ, з 07.11.2015 року - в Національній поліції.

16.09.2016 року ОСОБА_1 був звільнений зі служби в органах поліції.

Відповідно до розрахунку вислуги років для призначення пенсії від 16.09.2019 року вислуга років, що дає право на призначення пенсії становить 24 роки 00 місяців 24 днів у пільговому обчисленні становить 27 років 05 місяців 23 днів.

23.12.2019 року ОСОБА_1 звернувся до начальника ГУ НП в АР Крим та м. Севастополі із заявою, у якій просив:

1) внести зміни до розрахунку вислуги років для призначення пенсії від 16.09.2019, зокрема зарахувати час проходження мною служби на посаді Заступника начальника відділу - начальника міліції громадської безпеки на пільгових умовах один місяць служби за півтора місяця;

2) внести зміни до наказу ГУНП в АР Крим та м. Севастополі в частині вислуги років в пільговому обчисленні, зазначити 30 років 01 місяць 13 днів;

3) у відповідності до п. 3 постанови КМУ від 7 листопада 2018 р. № 925 здійснити всі необхідні дії для видачі посвідчення і вручення нагрудного знаку "Ветеран Національної поліції".

Відповідно до листа Головного управління Національної поліції в Автономній Республіці Крим та м. Севастополі від 17.01.2020 року № 227/100/01-2019 ОСОБА_1 повідомлено про те, що на момент проходження служби на посаді заступника начальника відділу - начальника міліції громадської безпеки Дніпровського районного відділу Херсонського міського управління, у райвідділі були відсутні спеціальні установи такі як конвой та спец приймальники, підстав для зарахування періоду проходження служби на вказаній посаді на пільгових умовах не має.

Вирішуючи спір, суд застосовує такі норми права.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" .

Відповідно до ст. 17-1 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України .

Пунктом 3 Постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони та членам їхніх сімей" передбачені пільгові умови зарахування вислуги років та порядок їх обчислення.

Постановою Кабінету Міністрів України від 17 листопада 2004 р. № 1525 було доповнено підпункт "в" пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. N 393 абзацом такого змісту: "час проходження служби особами начальницького складу органів внутрішніх справ на посадах дільничних, старших дільничних інспекторів міліції та працівників підрозділів з керівництва дільничними інспекторами міліції (крім центрального апарату Міністерства внутрішніх справ)". Ця постанова набрала чинності з 01.01.2005 року, в подальшому Постановою Кабінету Міністрів України від 20 липня 2011 р. N 780, яка набрала чинності 27.07.2011, вказаний абзац виключений.

Відповідно до приписів ст. 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Згідно підпункту "в" пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. N 393, з урахуванням змін, внесених Постановою Кабінету Міністрів України від 17 листопада 2004 р. N 1525, до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах: один місяць служби за півтора місяця: час проходження служби особами начальницького складу органів внутрішніх справ на посадах дільничних, старших дільничних інспекторів міліції та працівників підрозділів з керівництва дільничними інспекторами міліції (крім центрального апарату Міністерства внутрішніх справ).

Наказом МВС України від 29.05.2008 року № 250 "Про затвердження Переліку посад дільничних, старших дільничних інспекторів міліції та працівників підрозділів з керівництва дільничними інспекторами міліції (крім центрального апарату Міністерства внутрішніх справ), яким час проходження служби зараховується на пільгових умовах" (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 25 червня 2008 р. за N 558/15249) затверджено Перелік посад дільничних, старших дільничних інспекторів міліції та працівників підрозділів з керівництва дільничними інспекторами міліції (крім центрального апарату Міністерства внутрішніх справ), час проходження служби на яких зараховується до вислуги років для призначення пенсій на пільгових умовах один місяць служби за півтора місяця.

Наказом МВС України від 29.05.2008 року № 250 до переліку внесено у підрозділах служби дільничних інспекторів міліції міських, районних, міськрайонних управлінь та відділів, відділів (відділень, секторів, груп) спеціальної міліції зокрема посаду "заступник начальника районного управління (відділу) з керівництва дільничними інспекторами міліції".

Завдання, основні напрямки організації роботи, обов'язки і права працівників служби дільничних інспекторів міліції визначались Положенням про службу дільничних інспекторів міліції в системі Міністерства внутрішніх справ, затвердженим наказом МВС України від 20.10.2003 № 1212 (далі - Наказ № 1212) та наказом МВС від 11.11.2010 № 550 (далі - Наказ № 550).

Організація роботи дільничного інспектора покладалась на начальника міського, районного органу (управління) внутрішніх справ, його заступника - начальника міліції громадської безпеки. Безпосереднє керівництво його роботою здійснює начальник відділення (відділу) дільничних інспекторів та старший дільничний інспектор (п. 6.8 наказу № 1212 та п. 10.1 наказу № 550).

Відповідно до витягу зі штату (07.09.2010-06.04.2011) Дніпровського районного відділу Херсонського міського управління УМВС України в Херсонській області дільничні інспектори входили до структури міліції громадської безпеки, керівником якої є заступник начальника відділу - начальник міліції громадської безпеки.

Судом встановлено, що у період з 08.12.2005 року по 06.04.2011 року ОСОБА_1 проходив службу на посаді заступника начальника відділу - начальника міліції громадської безпеки Дніпровського районного відділу Херсонського міського відділу (управління) УМВС України в Херсонській області, з 06.04.2011 року по 05.08.2011 року - на посаді заступника начальника управління - начальника відділу дільничних інспекторів міліції управління громадської безпеки УМВС України в Херсонській області.

При розрахунку вислуги років для призначення пенсії відповідачем безпідставно не зарахований час проходження служби на посадах працівників підрозділів з керівництва дільничними інспекторами міліції в період з 08.12.2005 року по 26.07.2011 року , тобто за 5 років 7 місяців 18 днів, тобто до розрахунку має бути додатково включено час служби в пільговому обчисленні 2 роки 10 місяців 3 дні.

Період служби на посаді заступника начальника відділу - начальника міліції громадської безпеки зараховується до вислуги років для призначення пенсій на пільгових умовах один місяць служби за півтора місяця.

Таким чином, вислуга років ОСОБА_1 станом на 16.09.2019 року (день звільнення) становить 30 років 3 місяці 26 днів.

Щодо позовної вимоги про зобов'язання Головне управління Національної поліції в Автономній Республіці Крим та м. Севастополі здійснити всі необхідні дії для видачі позивачу посвідчення і вручення нагрудного знаку "Ветеран Національної поліції", суд зазначає таке.

Законом України "Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ, ветеранів Національної поліції і деяких інших осіб та їх соціальний захист" (далі - Закон України № 203/98-ВР) встановлений статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ, Національної поліції, ветеранів податкової міліції, ветеранів державної пожежної охорони, ветеранів Державної кримінально-виконавчої служби України, ветеранів служби цивільного захисту, ветеранів Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, визначає основні засади державної політики щодо соціального захисту громадян, звільнених з військової служби, служби в органах внутрішніх справ, Національної поліції, державній пожежній охороні, Державній кримінально - виконавчій службі України, органах і підрозділах цивільного захисту, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, та членів їх сімей, визначає гарантії, які забезпечують їм гідне життя, активну діяльність, шану та повагу в суспільстві.

Відповідно до приписів п. 1 ч. 1 ст. 5 Закону України № 203/98-ВР ветеранами органів внутрішніх справ та ветеранами Національної поліції визнаються громадяни України, які бездоганно прослужили на військовій службі, в органах внутрішніх справ, Національній поліції, податковій міліції, державній пожежній охороні, Державній кримінально-виконавчій службі України, органах і підрозділах цивільного захисту, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України 25 і більше років у календарному або 30 та більше років у пільговому обчисленні (з яких не менше 20 років становить вислуга у календарному обчисленні) і звільнені в запас або у відставку відповідно до законодавства України або колишнього Союзу РСР чи держав СНД.

Тобто, в розумінні вказаної правової норми набуття громадянином України статусу ветерана органів внутрішніх справ та ветерана Національної поліції можливе за наявності таких умов: бездоганна служба; наявність 25 і більше років вислуги у календарному або 30 та більше років у пільговому обчисленні (з яких не менше 20 років становить вислуга у календарному обчисленні); звільнення в запас або у відставку відповідно до законодавства України або колишнього Союзу РСР чи держав СНД.

Відповідно до постанови КМ України "Про посвідчення і нагрудний знак "Ветеран Національної поліції" від 7 листопада 2018 р. № 925 на видачу посвідчення і вручення нагрудного знака "Ветеран Національної поліції" поширено дію Порядку видачі посвідчення і вручення нагрудного знака "Ветеран військової служби", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 1999 р. N 1601.

Як зазначено в п.3 вказаної постанови КМ України від 30 серпня 1999 р. N 1601, підставою для видачі відповідного посвідчення і вручення нагрудного знака є один з таких документів:

наказ про звільнення з військової служби в запас або у відставку;

довідка медико-соціальної експертної комісії про встановлення інвалідності І чи II групи, яка настала внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, пов'язаних з виконанням обов'язків військової служби;

посвідчення про нагородження медаллю "Ветеран Збройних Сил СРСР".

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що дана позовна вимога є передчасною та такою, що не підлягає задоволенню.

Згідно із частин 1-3 статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Відповідно до частини першої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною другою статті 77 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З урахуванням системного аналізу правових норм, наведених вище, досліджених судом доказів, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню частково.

Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242 - 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

Позовні вимоги задовольнити частково.

Визнати бездіяльність Головного управління Національної поліції в Автономній Республіці Крим та м. Севастополі (код ЄДРПОУ 40108756, просп. Сенявіна Адмірала, 128, м. Херсон, 73034) щодо внесення змін до розрахунку вислуги років ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) для призначення пенсії від 16.09.2019 року протиправною.

Зобов'язати Головне управління Національної поліції в Автономній Республіці Крим та м. Севастополі (код ЄДРПОУ 40108756, просп. Сенявіна Адмірала, 128, м. Херсон, 73034) внести зміни до розрахунку вислуги років ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) для призначення пенсії від 16.09.2019 року, зарахувавши час проходження служби на посаді заступника начальника відділу - начальника міліції громадської безпеки на пільгових умовах один місяць служби за півтора місяця.

Визнати бездіяльність Головного управління Національної поліції в Автономній Республіці Крим та м. Севастополі (код ЄДРПОУ 40108756, просп. Сенявіна Адмірала, 128, м. Херсон, 73034) щодо внесення змін до наказу Головного управління Національної поліції в Автономній Республіці Крим та м. Севастополі від 16.09.2019 року № 85 о/с протиправною.

Зобов'язати Головне управління Національної поліції в Автономній Республіці Крим та м. Севастополі (код ЄДРПОУ 40108756, просп. Сенявіна Адмірала, 128, м. Херсон, 73034) внести зміни до наказу Головного управління Національної поліції в Автономній Республіці Крим та м. Севастополі від 16.09.2019 року № 85 о/с в частині вислуги років в пільговому обчисленні, зазначити 30 років 01 місяць 13 днів.

У задоволенні позовних вимог про зобов'язання Головного управління Національної поліції в Автономній Республіці Крим та м. Севастополі у відповідності до постанови КМУ від 7 листопада 2018 року № 925 здійснити всі необхідні дії для видачі ОСОБА_1 посвідчення і вручення нагрудного знаку "Ветеран Національної поліції" відмовити.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення, при цьому відповідно до п.п. 15.5 п. 15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються через суд першої інстанції, який ухвалив відповідне рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), строки, визначені статтями 47, 79, 80, 114, 122, 162, 163, 164, 165, 169, 177, 193, 261, 295, 304, 309, 329, 338, 342, 363 цього Кодексу, а також інші процесуальні строки, продовжуються на строк дії такого карантину.

Суддя С.О. Варняк

кат. 112010000