Справа № 500/1380/20
13 липня 2020 рокум.Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд, у складі: головуючого судді Осташа А. В. за участю: секретаря судового засідання Шаблій Ю.П., представника позивача - Іжука Б.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення, сім'ї та праці Чортківської міської ради, про скасування рішення та повідомлення, зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 (надалі - позивач) звернулась до суду з позовом до Управління соціального захисту населення, сім'ї та праці Чортківської міської ради (надалі - відповідач) в якому просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення комісії з питань призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, житлових субсидій та відшкодування частини невикористаної субсидії, тимчасової державної соціальної допомоги непрацюючій особі, яка досягла пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату, про включення до ЄДАРП у інформації про пільговика за місцем фактичного проживання та призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам за фактичним місцем проживання пільговика Управління соціального захисту населення, сім'ї та праці Чортківської міської ради від 12.02.2020, оформлене протоколом №3 в частині припинення ОСОБА_1 виплати житлової субсидії з 01.02.2020 та зобов'язанння повернути суму надміру виплаченої житлової субсидії в розмірі 10 418,87 грн;
- визнати протиправним та скасувати повідомлення №07-03/516 від 19.02.2020 Управління соціального захисту населення, сім'ї та праці Чортківської міської ради про припинення ОСОБА_1 виплати житлової субсидії з 01.02.2020 та зобов'язанння повернути суму надміру виплаченої житлової субсидії в розмірі 10 418,87 грн;
- зобов'язати Управління соціального захисту населення, сім'ї та праці Чортківської міської ради відновити ОСОБА_1 нарахування та виплату субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, з дати припинення виплати.
Обґрунтовуючи позовні вимоги вказує, що 20.11.2018 позивач звернулася із заявою до відповідача про призначення житлової субсидії, а також долучила декларацію про доходи і витрати. В ході перевірки відповідачем заяви та декларації порушень не виявлено та призначено житлову субсидію.
Однак, 19.02.2020 позивачем отримано повідомлення від відповідача про припинення надання житлової субсидії, на підставі того, що позивачем подано неповну/невірну інформацію про доходи при зверненні за призначенням субсидії від 20.11.2018 в наслідок чого, їй надмірно виплачені кошти в сумі 10418,87 грн протягом періоду з 01.10.2018 по 01.02.2020.
Позивач зазначає про протиправність рішення відповідача, оскільки субсидія була призначена їй на підставі документів поданих в установленому порядку і жодних неправдивих чи недостовірних відомостей позивачем подано не було. Щодо не зазначення інформації про наявність у неї транспортного засобу, що підлягає державній реєстрації і з дати випуску якого минуло менше п'яти років, то вказаний транспортний засіб є саме причепом, тобто в розумінні п.п. 2 п.14 Положення №848 для нього встановлено виключення. Позивач 20.11.2018 під час звернення до відповідача вказала, що її син у власності транспортних засобів немає. Також, позивач вказує, що до Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою КМУ від 21.10.1995 №848, було внесено зміни згідно постанови КМУ від 20.10.2019 №878, якими 2 п. 6 доповнено словами «і причепа», а тому в силу положень ст. 58 Конституції України вказані зміни підлягають застосуванню до спірних правовідносин.
Ухвалою суду від 17.06.2020 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін, судове засідання призначено на 13.07.2020.
Відповідач подав 06.07.2020 відзив на позовну заяву, в якому позовні вимоги не визнаються та зазначається, що позивач звертаючись у листопаді 2018 року за призначенням субсидії подав декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії у якій не вказав факт реєстрації транспортного засобу - причіпу, що суперечить вимогам п.п. 2 п. 6 Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою КМУ від 21.10.1995 №848 (в редакції постанови КМУ від 17.10.2018 №841), а тому позивачеві правомірно висунуто вимогу про повернення коштів субсидії за період з 01.11.2018 по 12.02.2020 та прийнято рішення про припинення надання житлової субсидії.
В судовому засіданні представник позивача позов підтримала в повному обсязі, просила задовольнити.
Представник відповідача в судове засідання не прибув, подав 13.07.2020 клопотання про розгляд справи без участі їхнього представника.
Заслухавши вступне слово представника позивача, дослідивши подані сторонами документи і матеріали, з'ясувавши всі фактичні обставини, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи та вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 , 20.11.2018 звернулась до Управління соціального захисту населення, сім'ї та праці Чортківської міської ради із заявою про призначення житлової субсидії, а також долучила декларацію про доходи і витрати.
В ході перевірки відповідачем заяви та декларації порушень не виявлено та призначено житлову субсидію.
Однак, 19.02.2020 позивачем отримано повідомлення від відповідача про припинення надання житлової субсидії з 01.02.2020 на підставі висновків проведеної управлінням соціального захисту населення, сім'ї та праці Чортківської міської ради перевірки від 11.02.2020 та згідно інформації наданої з Міністерства фінансів України згідно листа Департаменту соціального захисту населення Тернопільської ОДА від 13.01.2020 № 04-01/116 щодо проведення верифікації державних виплат виявлено, що позивач подала неповну/невірну інформацію про доходи при зверненні за призначенням субсидії від 20.11.2018.
Внаслідок цього їй надмірно виплачені кошти в сумі 10 418,87 грн протягом періоду з 01.10.2018 по 01.02.2020.
У зв'язку із цим та у відповідності з Положенням про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 року №848:
1. Вам припиняється виплата субсидії, починаючи з 01.02.2020 і Ви позбавляєтесь права на призначення субсидії на наступний термін у разі не повернення суми боргу.
2. Ви зобов'язані повернути переплачену суму субсидії і перерахувати на рахунок управління соціального захисту населення, сім'ї та праці Чортківської міської ради, суму боргу, а саме - 10418,87 грн до 01.04.2020.
Рішення оформлене протоколом № 3 від 12.02.2020 (аркуш справи 18-20).
Позивач не погоджуючись із прийнятим рішенням відповідача, звернувся із даним позовом до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Правові засади формування та застосування державних соціальних стандартів і нормативів, спрямованих на реалізацію закріплених Конституцією України та законами України основних соціальних гарантій, визначаються Законом України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» від 5 жовтня 2000 року № 2017-III.
Відповідно до ст. 5 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» державні соціальні стандарти і нормативи формуються, встановлюються та затверджуються у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України за участю та погодженням з іншими сторонами соціального партнерства, якщо інше не передбачено Конституцією України та законами України.
Згідно ст. 9 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» до державних соціальних нормативів належать, в т.ч., соціальна норма житла та соціальні нормативи користування комунальними послугами, з оплати яких держава надає пільги та встановлює субсидії громадянам.
Постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 року № 848, затверджено Положення про порядок призначення житлових субсидій, (із змінами та доповненнями) яке визначає механізм використання коштів, передбачених у державному бюджеті Мінсоцполітики для виплати пільг і житлових субсидій громадянам на оплату житлово-комунальних послуг у грошовій формі, умови призначення та порядок надання громадянам житлових субсидій (надалі - Положення №848 в редакції чинній на момент звернення позивача за призначенням субсидії - 20.11.2018).
Право на отримання адресної безготівкової субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, а також субсидії готівкою на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива (далі - субсидія) поширюється на громадян, які проживають у житлових приміщеннях (будинках), в частині оплати ними користування житлом; утримання житла; управління багатоквартирним будинком, комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива (п. 2 Положення №848).
Призначення субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюється структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у містах Києві і Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх створення) рад (далі - структурні підрозділи з питань соціального захисту населення) (п. 3 Положення №848).
Житлова субсидія не призначається (у тому числі на наступний період), якщо будь-хто із складу домогосподарства або член сім'ї особи із складу домогосподарства має у своєму володінні транспортний засіб, що підлягає державній реєстрації і з дати випуску якого минуло менше п'яти років (крім мопеда).
При цьому не враховуються транспортні засоби, одержані безоплатно чи придбані на пільгових умовах через структурні підрозділи з питань соціального захисту населення, у тому числі за рахунок грошової допомоги на придбання автомобіля.
Наявність (відсутність) у власності або володінні зазначених осіб транспортних засобів зазначається у декларації про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії. Якщо право власності або володіння на транспортний засіб набуто під час отримання житлової субсидії, громадянин, якому призначено житлову субсидію, протягом 30 календарних днів зобов'язаний повідомити про це структурному підрозділу з питань соціального захисту населення незалежно від розміру вартості транспортного засобу (п.п. 2 п. 6 Положення №848).
Для призначення житлової субсидії громадянин, особа якого посвідчується паспортом або іншим документом, подає структурному підрозділу з питань соціального захисту населення за зареєстрованим місцем проживання (орендарі, внутрішньо переміщені особи - за фактичним місцем проживання): заяву про призначення житлової субсидії за формою, встановленою Мінсоцполітики (далі - заява); декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, за формою, встановленою Мінсоцполітики (далі - декларація); довідки про доходи - у разі зазначення в декларації доходів, інформація про які відсутня у ДФС, Пенсійному фонді України, фондах соціального страхування тощо і відповідно до законодавства не може бути отримана за запитом структурного підрозділу з питань соціального захисту населення у порядку, встановленому цим Положенням. У разі неможливості підтвердити такі доходи довідкою до декларації додається письмове пояснення із зазначенням їх розміру; договір найму (оренди) житла (у разі наявності)
Громадянин несе відповідальність за подані відомості про доходи, майно, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на призначення житлової субсидії та на визначення її розміру (п. 13 Положення №848).
В ході розгляду справи судом встановлено, що 20.11.2018 позивач з метою одержання житлової субсидії звернулась до відповідача подавши, в т.ч. декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії (аркуш справи 21-22).
Розділ IV вказаної декларації не містить відомості про наявність транспортних засобів у власності осіб, які входять до складу домогосподарства, а також членів сім'ї.
У зв'язку з не відображенням у декларації зареєстрованого транспортного засобу (причіп) до позивача було застосовано заходи відповідальності передбачені абз. 4 п. 119 Положення №848 (в редакції чинній на момент виявлення порушення): за рішенням комісії надання раніше призначеної житлової субсидії припиняється за поданням структурного підрозділу з питань соціального захисту населення, управителів, об'єднання, виконавців комунальних послуг у разі, коли у заяві та/або декларації громадянин зазначив недостовірні дані, що вплинуло на встановлення права на житлову субсидію або визначення її розміру на суму, яка перевищує 10 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян на день призначення житлової субсидії.
Крім того, до позивача застосовано заходи відповідальності передбачені п. 125 Положення №848 (в редакції чинній на момент виявлення порушення): у випадках, зазначених в абзацах четвертому - сьомому пункту 119 цього Положення, на вимогу структурного підрозділу з питань соціального захисту населення, який призначив житлову субсидію, сума надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії повертається громадянином, а сума житлової субсидії, яка надавалася не у грошовій формі, повертається управителем, об'єднанням, виконавцем комунальних послуг шляхом зняття відповідних сум з особових рахунків отримувачів субсидії. У разі призначення житлової субсидії громадянину на наступний період структурний підрозділ з питань соціального захисту населення може утримувати суму надміру виплаченої житлової субсидії під час виплати щомісячних сум субсидій шляхом їх зменшення не більш як 20 відсотків.
Зокрема, позивача зобов'язано повернути переплачену суму субсидії і перерахувати на рахунок управління соціального захисту населення, сім'ї та праці Чортківської міської ради, суму боргу, а саме - 10418,87 грн до 01.04.2020.
Суд зазначає, що постановою КМУ №878 «Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 року № 848 і від 27 липня 1998 року № 1156» (набрала чинності 22.10.2019) внесено зміни до Постанови №848, а саме: абз. 1 п.п. 2 п. 14 після слів "крім мопеда" доповнено словами "і причепа".
Отже, з часу набрання чинності постановою КМУ №878 від 20.10.2019 передбачено можливість призначення житлової субсидії особам, які мають у власності транспортний засіб - причіп, що в свою чергу виключає можливість застосування до вказаних осіб заходів відповідальності у вигляді припинення надання призначеної житлової субсидії та повернення суми надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії.
Відповідно ч. 1 до ст. 58 Конституції України Закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Як вказав Конституційний Суд України в резолютивній частині рішення від 09.02.1999р. № 1-7/99, положення частини першої статті 58 Конституції України про те, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи, треба розуміти так, що воно стосується людини і громадянина (фізичної особи).
В даному випадку з часу набрання чинності постановою КМУ №878 від 20.10.2019, редакція Постанови №848 виключає можливість застосування до особи заходів відповідальності у зв'язку з не відображенням у декларації про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, відомостей про транспортний засіб - причіп, що не було враховано відповідачем при прийнятті рішення про припинення надання призначеної житлової субсидії та повернення суми надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії.
Також, суд зазначає, що безпосередньо на відповідача Положенням №848 покладено обов'язок для нарахування субсидій направляти відповідним органам запити на отримання відомостей про наявність в осіб транспортних засобів - уповноваженими органами МВС у порядку, встановленому Мінсоцполітики та МВС.
У спірному випадку матеріали справи не містять доказів направлення відповідачем відповідного запиту до уповноваженого органу МВС з метою отримання відомостей про наявність чи відсутність у позивача чи членів її сім'ї зареєстрованих в установленому законодавством порядку транспортних засобів.
При цьому, слід відмітити, що відповідач під час вирішення питання про призначення житлової субсидії ОСОБА_1 не висловлювало будь-яких зауважень щодо достовірності вказаних останньою у декларації від 20.11.2018 відомостей, в тому числі й щодо наявності у її сина власності транспортних засобів.
Також, суд зазначає, що обов'язковою умовою, яка тягне припинення субсидії, є не зазначення особою, якій призначається субсидія, таких даних, що мають впливати на встановлення у такої особи права на субсидію.
Відповідно до абзацу 4 пункту 22 Положення №848 за рішенням комісії надання раніше призначеної житлової субсидії припиняється за поданням структурного підрозділу з питань соціального захисту населення, управителів, об'єднання, виконавців комунальних послуг у разі, коли: у заяві та/або декларації громадянин зазначив недостовірні дані, що вплинуло на встановлення права на житлову субсидію або визначення її розміру на суму, яка перевищує 10 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян на день призначення житлової субсидії.
Як випливає із матеріалів справи, згідно із відповіді наданої Крупі Михайлу Територіальним сервісним центром №6145 від 04 лютого 2020 року № 31/19/5-К/13о/п повідомляється, що згідно у Єдиному державному реєстрі МВС, зазначена вартість в АПП ТОВ №493140 від 23.12.2016, вартість придбаного ним транспортного засобу марки АМС 650 СТАРОКОНЬ, 2016 року випуску, державний номерний знак НОМЕР_1 становить 9600,00 грн.
Тобто, вартість даного причіпу не перевищує 10 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що не впливає на встановлення права на житлову субсидію.
Також, на момент прийняття рішення у вигляді протоколу №3 від 12.02.2020, відбулися зміни у законодавстві, якими факт наявності причепу вже не є підставою для позбавлення права на призначення субсидії.
Відповідачем при прийнятті спірного рішення не враховані зміни та, на погляд суду, безпідставно прийняте рішення, яким позивачу припинено у виплаті житлової субсидії з 01.02.2020, оскільки особа, яка має у власності причіп, зареєстрований у встановленому законом порядку як транспортний засіб, має право на субсидію.
Статтею 8 Конституції України встановлено, що Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні їй відповідати.
Дослідивши обставини справи, суд дійшов висновку, що у даному випадку позивач є добросовісним набувачем, оскільки надмірне перерахування (виплата) субсидії відбулось, через неналежне виконання відповідачем обов'язків щодо перевірки наданих позивачем відомостей.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що твердження відповідача про те, що позивач отримував житлову субсидію, не маючи права на її отримання, в силу підпункту 2 пункту 6 Положення №848, спростовано в ході розгляду адміністративної справи.
Відповідно до частини першої статті 6 Кодексу адміністративного судочинства України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Згідно частиною першою статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог в повному обсязі.
Судові витрати підлягають розподілу відповідно до приписів ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України.
Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
1. Позов задовольнити.
2. Визнати протиправним та скасувати рішення комісії з питань призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, житлових субсидій та відшкодування частини невикористаної субсидії, тимчасової державної соціальної допомоги непрацюючій особі, яка досягла пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату, про включення до ЄДАРП у інформації про пільговика за місцем фактичного проживання та призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам за фактичним місцем проживання пільговика Управління соціального захисту населення, сім'ї та праці Чортківської міської ради від 12.02.2020, оформлене протоколом №3 в частині припинення ОСОБА_1 виплати житлової субсидії з 01.02.2020 та зобов'язанння повернути суму надміру виплаченої житлової субсидії в розмірі 10 418, 87 грн.
3. Визнати протиправним та скасувати повідомлення №07-03/516 від 19.02.2020 Управління соціального захисту населення, сім'ї та праці Чортківської міської ради про припинення ОСОБА_1 виплати житлової субсидії з 01.02.2020 та зобов'язанння повернути суму надміру виплаченої житлової субсидії в розмірі 10 418, 87 грн.
4. Зобов'язати Управління соціального захисту населення, сім'ї та праці Чортківської міської ради відновити ОСОБА_1 нарахування та виплату субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, з дати припинення виплати - з 01.02.2020.
5. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Управління соціального захисту населення, сім'ї та праці Чортківської міської ради на користь ОСОБА_1 судові витрати у вигляді судового збору сплаченого за подання позову в сумі 840 грн 80 коп.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складено 14 липня 2020 року.
Реквізити учасників справи:
позивач:
- ОСОБА_1 місце проживання АДРЕСА_1 РНОКПП НОМЕР_2
відповідач:
-Управління соціального захисту населення, сім'ї та праці Чортківської міської ради місцезнаходження вул. Шевченка, 21,м. Чортків,Тернопільська область,48500 ЄДРПОУ 38743174;
Головуючий суддя Осташ А.В.