02 липня 2020 р. Справа № 480/644/20
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Діски А.Б.,
за участю секретаря судового засідання - Костюка С.А.,
представника позивача - Петренко Н.А.,
представника відповідача - Петрова Д.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу № 480/644/20 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "А-Муссон" до Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,-
Товариство з обмеженою відповідальністю "А-Муссон" (далі по тексту - позивач, ТОВ "А-Муссон") звернулося до Сумського окружного адміністративного суду з позовом до Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради (далі по тексту - відповідач) та з урахуванням уточнення позовних вимог просить:
- визнати протиправною бездіяльність Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради по відшкодуванню позивачу витрат, пов'язаних з наданням пільг на сплату послуг з поводження з побутовими відходами у сумі 704 445,34 грн.;
- зобов'язати відповідача вчинити дії по відшкодуванню позивачу витрат, пов'язаних з наданням пільг на сплату послуг з поводження з побутовими відходами у сумі 704 445,34 грн., яка складається з суми заборгованості по відшкодуванню з місцевого бюджету 27 074,47 грн., та суми заборгованості по відшкодуванню з державного бюджету 677 372,87 грн.
Позовні вимоги мотивовані тим, що ТОВ "А-МУССОН" на підставі рішення Сумської міської ради від 18.03.2015 № 4128-МР «Про введення в дію рішення конкурсної комісії щодо визначення переможців конкурсу по визначенню суб'єктів господарювання - виконавців комунальних послуг з організації збирання, вивезення, утилізації твердих побутових великогабаритних та ремонтних відходів, що утворюються на території міста Суми» надає ці послуги на визначеній території. У зв'язку з прийняттям нової редакції Закону України «Про житлово-комунальні послуги» з 01.05.2019 назва послуги змінилась на «поводження з побутовими відходами». Рішенням виконавчого комітету Сумської міської ради від 23.07.2019 №397 «Про тарифи на послугу з поводження з побутовими відходами, що утворюються на території міста Суми ТОВ "А-МУССОН"» (далі - Рішення виконкому №397) ТОВ "А-МУССОН" прийнято вважати виконавцем послуги з поводження з побутовими відходами (п. 1 Рішення). Згідно п. 6 Рішення виконкому 397 Департамент соціального захисту населення Сумської міської ради зобов'язано здійснювати відшкодування TOB "А-МУССОН" витрат, пов'язаних з наданням пільг та субсидій на сплату послуг з поводження з побутовими відходами.
Позивач стверджує, що сума неотриманого ним відшкодування пільг за надані у період серпень, вересень, жовтень 2019 року послуги складає 704 445,34 грн., де заборгованість по відшкодуванню з місцевого бюджету 27 074,47 грн., а заборгованість по відшкодуванню з державного бюджету 677 372,87 грн., що підтверджується актами звірки розрахунків між TOB "А-МУССОН" та головним розпорядником коштів місцевого бюджету департаментом соціального захисту населення Сумської міської ради.
Позивач листами № 500 від 01.08.2019, № 538 від 23.08.2019 звертався до Департаменту соціального захисту населення СМР щодо здійснення відшкодування витрат, пов'язаних з наданням пільг на сплату послуг з поводження з побутовими відходами. Листом № 12.01-30/2814/08 від 05.09.2019 у відшкодуванні витрат по пільгам було відмовлено через відсутність законодавчо-визначеного соціального нормативу на послугу з поводження з побутовими відходами.
Позивач вважає, що відповідач зобов'язаний вчинити дії по відшкодуванню ТОВ "А-МУССОН" витрат, пов'язаних з наданням пільг на сплату послуг з поводження з побутовими відходами, оскільки відповідно до Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 04.03.2002 №256 (далі - Порядок № 256) на органи соціального захисту населення місцевих рад покладено обов'язки готувати інформацію про суми нарахованих пільг та житлових субсидій, готувати реєстри сум, що підлягають відшкодуванню, подавати їх до відповідного органу казначейства, та в межах отриманих з держбюджету коштів проводити розрахунки із підприємствами, що надають житлово-комунальні послуги. Оскільки вчиняти названі дії у добровільному порядку відповідач відмовляється, позивач вимушений звернутись до суду з цим позовом.
Ухвалою суду від 03.02.2020 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження, справу призначено до розгляду у підготовчому засіданні.
Відповідач подав до суду відзив на позовну заяву, письмові пояснення, в яких позовні вимоги не визнав, зазначивши, що згідно з пунктом 7 частини першої статті 4 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» до повноважень Кабінету Міністрів України належить встановлення порядку надання пільг та житлових субсидій та пільг. Відповідно до підпункту 8 пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 06.08.2014 № 409 «Про встановлення державних соціальних стандартів у сфері житлово-комунального обслуговування» (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 17.04.2019 № 373, яка була чинна на момент існування спірних правовідносин) (далі - Постанова) було встановлено соціальні нормативи, в межах яких держава надає громадянам пільги або субсидії на оплату послуги з вивезення твердих побутових відходів - 0,4167 куб. метра на одну особу на місяць; рідких побутових відходів - 0,76 куб. метра на одну особу на місяць, тобто не на ту послугу, яку у спірний період надавав позивач. Крім того, пунктом 4.1.1 Положення про умови і порядок надання пільг окремим категоріям громадян та громадським організаціям за рахунок коштів міського бюджету, затвердженого рішенням Сумської міської ради від 19.12.2018 № 4302, яке діяло на момент існування спірних правовідносин, встановлено, що пільги окремим категорія громадян, зазначених в пункті 2.1 розділу II Положення можуть надаватися на оплату житлово-комунальних послуг у межах соціальних норм житла та соціальних нормативів користування житлово-комунальними послугами відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 06.08.2014 № 409 «Про встановлення державних соціальних стандартів у сфері житлово-комунального обслуговування», якщо інше не визначено рішенням Сумської міської ради.
Таким чином, норми законодавства, які врегульовують межі надання пільг, встановлюючи відповідні соціальні норми та нормативи, не визначають такої межі для послуги, яку у спірний період надавав позивач.
Враховуючи відсутність, в спірний період, встановлених державою соціальних нормативів, в межах яких держава надає особам пільги або субсидії на оплату житлово-комунальних послуг на послугу з поводження з побутовими відходами, департамент був позбавлений де юре та де факто підстав та можливості здійснювати нарахування пільг та субсидій на зазначену послугу, адже законодавцем не було визначено межі здійснення таких нарахувань.
Крім того, відповідач вважає, що зобов'язання вчинити дії по відшкодуванню позивачу витрат є втручанням в дискреційні повноваження органу місцевого самоврядування.
Ухвалою суду від 07.04.2020 продовжено строк підготовчого провадження у справі на тридцять днів.
Ухвалою суду від 16.06.2020 закрито підготовче провадження по справі та призначено справу до судового розгляду по суті.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просив їх задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнав в повному обсязі та просив відмовити у їх задоволенні.
Заслухавши доводи представників сторін, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд приходить висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що ТОВ "А-МУССОН" на підставі рішення Сумської міської ради від 18.03.2015 № 4128-МР «Про введення в дію рішення конкурсної комісії щодо визначення переможців конкурсу по визначенню суб'єктів господарювання - виконавців комунальних послуг з організації збирання, вивезення, утилізації твердих побутових великогабаритних та ремонтних відходів, що утворюються на території міста Суми» (а.с. 10) та договорів комунального замовлення на надання послуг з організації збирання, вивезення, утилізації твердих побутових великогабаритних та ремонтних відходів, що утворюються на території міста Суми (а.с. 133-217) надає вказані послуги на території міста Суми.
Відповідно до п. 1 рішення виконавчого комітету Сумської міської ради від 23.07.2019 року № 397 «Про тарифи на послугу з поводження з побутовими відходами, що утворюються на території міста Суми ТОВ "А-МУССОН"» (далі - Рішення виконкому №397) у зв'язку зі змінами у чинному законодавстві, які відбулися 01.05.2019, ТОВ №А-МУССОН№ прийнято вважати виконавцем послуг з поводження з побутовими відходами в м. Суми (а.с. 11-13).
Згідно п. 6 рішення виконкому №397 Департамент соціального захисту населення Сумської міської ради зобов'язано здійснювати відшкодування TOB "А-МУССОН" витрат, пов'язаних з наданням пільг та субсидій на сплату послуг з поводження з побутовими відходами.
Позивач зазначає, що невідшкодування сум пільг з державного бюджету становлять 677372,87 грн., а з місцевого - 27072,47 грн.
При цьому, як вбачається із актів звірки розрахунків за надані населенню послуги, відповідачем будь-яка заборгованість з відшкодування суми пільг за надані послуги взагалі не визнавалась (т.1 а.с.18-32, а.с.242 - т.2 а.с.25). Отже, такі суми ані станом на час виникнення спірних правовідносин, а ні станом на час розгляду справи є неузгодженими.
Позивач листами № 500 від 01.08.2019, № 538 від 23.08.2019 (а.с. 33, 34) звертався до Департаменту соціального захисту населення СМР щодо здійснення відшкодування витрат, пов'язаних з наданням пільг на сплату послуг з поводження з побутовими відходами.
Листом № 12.01-30/2814/08 від 05.09.2019 (а.с. 35) Департамент соціального захисту населення Сумської міської ради повідомив позивача, що Порядок фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 04.03.2002 № 256 (далі - Порядок №256), визначає механізм фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення щодо надання пільг та житлових субсидій населенню на оплату лише послуги з вивезення побутового сміття та рідких нечистот., а не поводження з побутовими відходами. Крім того, соціальні нормативи, в межах яких держава надає громадянам пільги або субсидії па оплату житлово-комунальних послуг, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 06.08.2014 № 409 (зі змінами) (далі - Постанова), відповідно до якої встановлено лише соціальний норматив користування послуги з вивезення твердих побутових відходів у розмірі 0,4167 куб. метр на одну особу на місяць. Тобто, на законодавчому рівні не визначено соціальні нормативи на послугу поводження з побутовими відходами, до складу якої входить вивезення, перероблення та захоронення побутових відходів, а відтак неможливо визначити граничний розмір пільги та житлової субсидії на вказану послугу, а також забезпечити цільове використання бюджетних коштів згідно з механізмом відшкодування, обумовленим у Порядку. Враховуючи вищезазначене вбачається, що на даний час законодавством не передбачена можливість надання пільг та нарахування житлових субсидій на послугу поводження з побутовими відходами (т.1 а.с.35).
Надаючи оцінку правовідносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» послуга з поводження з побутовими відходами відноситься до переліку комунальних послуг.
Згідно із пунктом 3 частини першої статті 8 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» виконавець комунальної послуги має право отримувати компенсацію за надані відповідно до закону окремим категоріям громадян пільги та нараховані субсидії з оплати комунальних послуг.
Отже, право виконавців на отримання компенсації за надані відповідно до законодавства окремим категоріям громадян пільги з оплати послуг з поводження з побутовими відходами виникає безпосередньо з закону.
Відповідно до підпункту «б» пункту 4 частини першої статті 89 Бюджетного кодексу України (станом на час виникнення спірних правовідносин) до видатків, що здійснюються з бюджетів міст республіканського Автономної Республіки Крим та обласного значення, районних бюджетів, бюджетів об'єднаних територіальних громад належать видатки на соціальний захист та соціальне забезпечення, зокрема, додаткові виплати населенню на покриття витрат з оплати житлово-комунальних послуг (житлові субсидії населенню), пільги окремим категоріям громадян.
Частиною першою статті 102 Бюджетного кодексу України передбачено, що видатки місцевих бюджетів, передбачені у підпункті "б" пункту 4 частини першої статті 89 цього Кодексу, проводяться за рахунок субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам на здійснення державних програм соціального захисту у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пункту 3 Порядку № 256, який був чинним до 01.01.2020, головними розпорядниками коштів місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення є керівники головних управлінь, управлінь, відділів та інших самостійних структурних підрозділів місцевих держадміністрацій, виконавчих органів рад, об'єднаних територіальних громад, до компетенції яких належать питання праці та соціального захисту населення.
Отже, до 01.01.2020 головним розпорядником коштів місцевого бюджету щодо здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення був відповідач.
Пунктом 5 Порядку № 256 було передбачено, що головні розпорядники коштів місцевих бюджетів мали готувати щомісяця до 10 числа наступного періоду інформацію про суми нарахованих пільг та житлових субсидій населенню на оплату електроенергії, природного газу (в тому числі послуг з транспортування, розподілу та постачання), тепло-, водопостачання і водовідведення, квартирної плати (утримання будинків і споруд та прибудинкових територій), управління багатоквартирним будинком, вивезення побутового сміття та рідких нечистот, доставки громадянам повідомлень про призначення субсидії, виплати громадянам частини невикористаної субсидії для відшкодування витрат на оплату природного газу (в тому числі послуг з транспортування, розподілу та постачання), послуг з електропостачання для індивідуального опалення та акти звіряння розрахунків за надані послуги з підприємствами, установами та організаціями, що надають житлово-комунальні послуги, балансоутримувачами відомчого житла, гуртожитків, управителями багатоквартирних будинків і надсилають фінансовим органам райдержадміністрацій, виконавчих органів міських рад (міст республіканського Автономної Республіки Крим і обласного значення), об'єднаних територіальних громад.
Згідно із пунктом 6 Порядку № 256, фінансові органи районних держадміністрацій, виконкомів міських рад (міст республіканського Автономної Республіки Крим і обласного значення), об'єднаних територіальних громад на підставі інформації, зазначеної у пункті 5 цього Порядку, щомісяця мали готувати реєстри сум, що підлягали перерахуванню, та подавати їх Міністерству фінансів Автономної Республіки Крим, фінансовим органам обласних, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій, управлінням Державної казначейської служби в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі, протягом місяця, але не пізніше 15 числа місяця, що настає за звітним періодом, - щодо пільг та житлових субсидій населенню на оплату електроенергії, природного газу (в тому числі послуг з транспортування, розподілу та постачання), з тепло-, водопостачання і водовідведення, квартирної плати (утримання будинків і споруд та прибудинкових територій), управління багатоквартирним будинком, вивезення побутового сміття та рідких нечистот, доставки громадянам повідомлень про призначення субсидії, виплати громадянам частини невикористаної субсидії для відшкодування витрат на оплату природного газу (в тому числі послуг з транспортування, розподілу та постачання), послуг з електропостачання для індивідуального опалення.
Відповідно до пункту 8 Порядку № 256 отримані місцевими бюджетами суми субвенцій в межах отриманих коштів за відповідним видом послуг (витрат) перераховувались протягом двох операційних днів на рахунки головних розпорядників коштів, відкриті в територіальних управліннях Державної казначейської служби, для здійснення відповідних видатків. Головні розпорядники коштів місцевих бюджетів в межах отриманих коштів за відповідним видом послуг (витрат) здійснювали протягом двох операційних днів розрахунки з підприємствами, установами та організаціями, що надають житлово-комунальні послуги, балансоутримувачами відомчого житла, гуртожитків, управителями багатоквартирних будинків, об'єднаннями співвласників багатоквартирних будинків та житлово-будівельними кооперативами і ведуть облік за видами пільг та житлових субсидій населенню на оплату електроенергії, природного газу (в тому числі послуг з транспортування, розподілу та постачання), тепло-, водопостачання і водовідведення, квартирної плати (утримання будинків і споруд та прибудинкових територій), управління багатоквартирним будинком, вивезення побутового сміття та рідких нечистот, придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу, тощо.
При цьому, розрахунки за надані пільги та субсидії мали здійснюватися позачергово та у повному обсязі на поточні рахунки, відкриті в банківських установах: з підприємствами, установами та організаціями, управителями багатоквартирних будинків, що надають послуги з управління багатоквартирним будинком, утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, вивезення побутового сміття та рідких нечистот, а також управителями багатоквартирних будинків, які є колективним замовником (споживачем) комунальних послуг (уклали договір про надання комунальних послуг в інтересах споживача).
Суд погоджується із твердженням позивача про те, що Департамент соціального захисту населення Сумської міської ради безпідставно припинив в період з 25.07.2019 по 30.09.2019 перерахування ТОВ "А-Муссон" компенсації вартості послуг, наданих пільговим категоріям населення, та нарахованих субсидій на комунальні послуги, пославшись на відсутність законодавчо-визначеного соціального нормативу на послугу з поводження з побутовими відходами.
Так, право виконавця комунальної послуги отримувати компенсацію за надані відповідно до закону окремим категоріям громадян пільги та нараховані субсидії з оплати комунальних послуг передбачене пунктом 3 частини першої статті 8 Закону України "Про житлово-комунальні послуги".
Закон України "Про житлово-комунальні послуги", в редакції, яка діяла під час спірного періоду, відносить послугу з поводження з побутовими відходами до переліку комунальних послуг.
Той факт, що редакція постанови Кабінету Міністрів України від 06.08.2014 № 409 "Про встановлення державних соціальних стандартів у сфері житлово-комунального обслуговування" до 01.10.2019 не була приведена у відповідність із Законом України "Про житлово-комунальні послуги", а саме містила іншу назву послуги "вивезення твердих побутових відходів" замість "поводження з побутовими відходами" не позбавляла надавача комунальних послуг права на отримання компенсації.
Водночас, суд звертає увагу на те, що обов'язок Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради вчиняти дії щодо відшкодування вартості пільг на оплату комунальних послуг, нарахування субсидій був передбачений Порядком № 256, який втратив чинність з 01.01.2020 на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 24.12.2019 № 1101.
При цьому, ані на час звернення позивача до суду із даним позовом, ані на день розгляду справи, Департамент соціального захисту населення Сумської міської ради вже не є головним розпорядником коштів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету, що було передбачено Порядком № 256, а тому у нього відсутні повноваження на вчинення дій щодо перерахування на рахунок надавача комунальних послуг коштів в рахунок відшкодування вартості пільг на оплату комунальних послуг, нарахування субсидій.
Таким чином, суд вважає, що протиправна бездіяльність з боку Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради відсутня, а тому у суду немає підстав для зобов'язання відповідача вчинити певні дії.
Позивач просить визнати бездіяльність протиправною та зобов'язати відповідача вчинити дії, при цьому не конкретизує, які саме дії, на його думку, відповідач повинен вчинити з метою відновлення прав ТОВ "А-Муссон". Проте, суд зазначає, що належним способом захисту прав позивача, у зв'язку із втратою чинності Порядку №256, є стягнення понесених товариством збитків, пов'язаних із наданням послуг.
Саме в межах розгляду спору про стягнення позивач має довести суму збитків, яка не визнається відповідачем.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги про визнання протиправною бездіяльності Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради по відшкодуванню позивачу витрат, пов'язаних з наданням пільг на сплату послуг з поводження з побутовими відходами у сумі 704 445,34 грн., зобов'язання відповідача вчинити дії по відшкодуванню позивачу витрат, пов'язаних з наданням пільг на сплату послуг з поводження з побутовими відходами у сумі 704 445,34 грн., є безпідставними та не підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю "А-Муссон" (вул. Леваневського, 10/1, м. Суми, 40004, код ЄДРПОУ 35068151) до Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради (вул. Харківська, 35, м. Суми, 40035, код ЄДРПОУ 26440890) про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити дії - відмовити.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Відповідно до п. 3 розділу VI "Прикінцеві положення" Кодексу адміністративного судочинства України під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), строки апеляційного оскарження продовжуються на строк дії такого карантину.
Повний текст рішення складений 13.07.2020.
Суддя А.Б. Діска