Постанова від 07.12.2011 по справі 2а/1570/7717/2011

Справа № 2а/1570/7717/2011

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 грудня 2011 року м.Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Іванова Е.А.

секретар Чиженко А.О.

за участю представників: позивача Клочко С.І. (за довіреністю)

відповідача Козак Ф.І., Кученкової І.М. (за довіреністю) розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду в м. Одесі адміністративну справу за позовом Котовського міськрайонного центру зайнятості населення до Публічного акціонерного товариства «Південтехгаз» про стягнення коштів, -

ВСТАНОВИВ:

Котовський міськрайонний центр зайнятості звернувся до суду з позовом до Публічного акціонерного товариства «Південьтехгаз», в якому просив стягнути з відповідача ПАТ «Південьтехгаз на користь Котовського міськрайонного центру зайнятості заборгованість у сумі 36692,82 грн.

Свої позовні вимоги мотивував тим, що відповідно до результатів перевірки ПАТ «Південьтехгаз'була виявлена сума виплат працюючого інваліда, з якої у 2007-2008 роках відповідачем всупереч визначеного законодавства не утримувалися страхові внески до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття у сумі 36698,82 грн. За результатами перевірки відповідачу було донараховано страхових внесків на суму 61,12 грн., пеню у сумі 7,61 грн. на штраф у сумі 36692,82 грн. Результати перевірки оформлені актом. Крім даних результатів перевірки, факт приховування суми виплат підтверджується тим, що у розрахункових відомостях про нарахування та перерахування страхових внесків до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, наданих у 2007-2008 роках в п. 1 та п. 3 кількість працюючих інвалідів та сума виплат, на які їм нараховувались страхові внески, відповідачем не зазначено взагалі. За результатами перевірки Котовським міськрайонним центром зайнятості було прийнято рішення про стягнення з відповідача простроченої заборгованості за сплати страхових внесків, у тому числі донарахованих сум страхових внесків (недоїмки) пені та штрафу, а саме донарахованих страхових внесків на суму 61,12 грн., пені на суму 7,61 грн. та штрафу на суму 36692,82 грн. Вказане рішення було надіслано відповідачу поштою, на добровільне виконання вказаного рішення відповідачу було надано 10-денний термін для сплати недоїмки, пені та штрафу, однак відповідачем було сплачено тільки недоїмку у сумі 61,12 грн. та пеню у сумі 7,61 грн. Проте штраф у сумі 36692,82 грн. відповідач у добровільному порядку не сплатив. На підставі вищевикладеного позивач просить задовольнити позовні вимоги та стягнути з відповідача суму заборгованості зі сплати штрафних санкцій.

Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав, просив його задовольнити з підстав, викладених в позовній заяві.

Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнав, надав заперечення проти позову письмовому вигляді, у яких зазначав, що в розрахункових відомостях про нарахування і перерахування страхових внесків до Фонду загальнообов'язкового державного страхування України на випадок безробіття, наданих в 2007 -2008 роках в розділі 1 «загальна сума виплат, на які нараховуються страхові внески'показана вся сума виплат, на які були нараховані страхові внески. Але в розділі 1 та 3 розрахункових відомостей за 2007-2008 роки не була окремо показана сума виплат за працюючого інваліда, оскільки вона увійшла до загальної суми виплат на які нараховуються страхові внески. Тому, як зазначає представник відповідача, всі суми виплат, на які нараховуються страхові внески у розрахункових відомостях за 2007-2008 роки відповідачем показані та факту їх приховування немає. За таких обставин представник відповідача просив відмовити в задоволенні позовних вимог.

Судом встановлено, що Котовський міськрайонний центр зайнятості, відповідно до абз. 1 ч. 2 ст. 12 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття'є робочим органом виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, в зв'язку з чим він виступає органом, уповноваженим державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах, а тому відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 17 КАС України дана справа є справою адміністративної юрисдикції.

Судом встановлено, що Публічне акціонерне товариство «Південьтехгаз'зареєстроване Котовськом районною державною адміністрацією Одеської області 10.07.1995 року, про що свідчить свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи серії НОМЕР_1 (а.с.15).

Також судом встановлено, що не заперечувалося представником позивача, що ПАТ «Південьтехгаз'перебуває на обліку у Фонді загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття як платник страхових внесків.

03.06.2011 року Котовським міськрайонним центром зайнятості було проведено перевірку ПАТ «Південьтехгаз'з питань дотримання вимог законодавства щодо правильності нарахування та своєчасності сплати внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття за період з 01.04.2006 року до 30.12.2010 року.

За результатами вказаної перевірки Котовським міськрайонним центром зайнятості складено акт № 39 від 03.06.2011 року, яким встановлено порушення п. 2 ст. 35 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», а саме: в 2007-2008 роках виявлена сума виплат працюючому інваліду в розмірі 36692,82 грн. з якої не утримувались страхові внески -0,5 % до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття у сумі 183,46 грн. Але через те, що була виявлена сума виплат 8021,35 грн. на яку у липні 2008 року, серпні 2009 року, жовтні 2010 року зайво нараховувались страхові внески у сумі 122,33 грн., загальна сума виплат, з якої не утримувались страхові внески, склала 28671,47 грн. В зв'язку з чим відповідачу донараховано страхових внесків 61,12 грн., нарахована пеня за несвоєчасну сплату внесків 7,61 грн. До того ж, факт прихованої суми виплат підтверджується тим, що в розрахункових відомостях про нарахування та перерахування страхових внесків наданих до Фонду, в 2007-2008 роках в п. 1 та п. 3 кількість працюючих інвалідів та сума виплат, на які їм нараховувались страхові внески, підприємством не зазначено взагалі (а.с.19-22).

На підставі вказаного акту директором Котовського міськрайонного центру зайнятості ОСОБА_1 прийнято рішення від 30.08.2011 року № 6 про стягнення з ПАТ «Південьтехгаз'простроченої заборгованості зі сплати страхових внесків у сумі 61,12 грн., пеня в розмірі 7,61 грн. та штраф у розмірі 36692,82 грн. (а.с.29).

Згідно із п.3. прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 08.07.2010 року № 2464 з дня набрання чинності цим Законом платники страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття, загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, вважаються платниками єдиного внеску.

Відповідно до п.п. 6 п. 7 прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" на період до повного стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі нарахованих внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, та відповідних штрафних санкцій за фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування зберігаються повноваження щодо контролю за правильністю нарахування, своєчасністю сплати страхових внесків, застосування фінансових санкцій, якими вони були наділені до набрання чинності цим Законом.

Правові, фінансові та організаційні засади загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття визначає Закон України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття».

Відповідно до ч. 2 ст. 4 Закону роботодавці набувають статусу платника страхових внесків до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, зокрема юридичні особи - з дня взяття їх на облік.

Згідно ч. 2 ст. 12 Закону, функції робочих органів виконавчої дирекції Фонду покладаються на центр зайнятості Автономної Республіки Крим, обласні, Київський і Севастопольський міські, районні, міськрайонні, міські та районні у містах центри зайнятості. Виконавча дирекція Фонду та її робочі органи, серед іншого, провадять збір страхових внесків, контролюють правильність нарахування, своєчасність сплати страхових внесків.

Частиною 3 ст. 17 Закону передбачено, що перерахування страхових внесків здійснюється страхувальниками одночасно з одержанням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплату доходу), у тому числі в безготівковій чи натуральній формі, або виручки від реалізації товарів (послуг). При цьому фактичним одержанням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплату доходу) вважається одержання відповідних сум готівкою, зарахування на банківський рахунок одержувача, перерахування за дорученням одержувача на будь-які цілі, одержання товарів (послуг) або будь-яких інших матеріальних цінностей в рахунок зазначених виплат (доходу), фактичне здійснення з цих виплат (доходу) відрахувань, передбачених законодавством або за виконавчими документами, чи будь-яких інших відрахувань.

Відповідно до ч. 2 ст. 35 Закону, роботодавець зобов'язаний, зокрема, своєчасно та в повному розмірі сплачувати страхові внески.

Відповідно до ч. 3 ст. 17 Закону, якщо роботодавці несвоєчасно чи не в повному обсязі сплачують страхові внески, до них застосовуються санкції, передбачені статтею 38 цього Закону.

Відповідно до ч. 2 ст. 38 Закону, за порушення порядку використання роботодавцем коштів Фонду накладається штраф у розмірі наданої Фондом суми, використаної з порушенням.

Відповідно до п. 9 Інструкції про порядок обчислення і сплати внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття та обліку їх надходження до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, затвердженої наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18 грудня 2000 р. N 339 роботодавець несе відповідальність за несвоєчасність сплати та неповну сплату страхових внесків, у тому числі страхових внесків, що сплачують застраховані особи через рахунки роботодавців. У разі несвоєчасної сплати страхових внесків страхувальниками або неповної їх сплати страхувальники сплачують суму простроченої заборгованості зі сплати страхових внесків, суми донарахованих контролюючим органом страхових внесків (недоїмки), штраф та пеню. Штраф накладається у розмірі прихованої суми виплат, на які нараховуються страхові внески, а в разі повторного порушення - у трикратному розмірі зазначеної суми.

Як встановлено судом згідно розрахункових відомостей про нарахування і перерахування страхових внесків до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття за 2007 та 2008 роки у графі 3 вказаних відомостей не була зазначена середньооблікова чисельність штатних працівників інвалідів та відповідно не була окремо показана сума виплат страхових внесків за цих працюючих інвалідів, та як встановлено судом на суму заробітної плати інвалідів, отриману протягом року, страхові внески для застрахованих осіб (0,5%) не нараховувались (а.с.44,46-47).

Відповідно до 6.7 Інструкції в редакції, що діяла до 01.01.2011 року роботодавці щокварталу складають у двох примірниках розрахункову відомість про нарахування і перерахування страхових внесків до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття (додаток 6), один екземпляр якої подається до центру зайнятості, у якому він перебуває на обліку, до: до 20 (а за рік - 25) числа місяця, наступного за звітним періодом. Якщо платник страхових внесків до Фонду припустився в Розрахунковій відомості помилки за минулі звітні періоди та виявив їх самостійно, то він повинен відкоригувати такі показники у наступному звітному періоді та самостійно сплатити суми донарахованих внесків (недоїмки) та пені, якщо такі є. У тому випадку, коли роботодавець самостійно до початку перевірки виявив помилки, правильно донарахував страхові внески, нарахував пеню та перерахував до Фонду відповідні суми, то на такого роботодавця штраф не накладається.

В даному випадку відповідач не надав суду доказів того, що він самостійно виявив помилку та виправив її а також донарахував страхові внески та пеню, а тому вданому випадку до відповідача правомірно донарахований штраф, який підлягає сплаті.

При винесенні рішення суд не приймає до уваги заперечення представник відповідача, оскільки вони не ґрунтуються на фактичних обставинах справи та на Законі.

Відповідно до абз. 2 ч. 1 ст. 37 Закону, у разі несвоєчасної сплати страхових внесків страхувальниками або неповної їх сплати страхувальники сплачують суму донарахованих контролюючим органом страхових внесків (недоїмки), штраф та пеню.

Судом встановлено, що також підтверджується відповідними платіжними дорученнями, відповідачем були сплачені нараховані відповідно до рішення Котовського міськрайонного центру зайнятості № 6 сума недоїмки у розмірі 61,12 та пеня у розмірі 7,61 грн. (а.с.32).

Сторонами не заперечується, що позивач не оскаржував рішення № 6 від 30.08.2011 року та воно скасоване не було, а отже є чинним.

Статтею 39 Закону передбачено, що спори, що виникають із правовідносин за цим Законом, вирішуються в судовому порядку.

Відповідно до ч. 2 ст. 38 Закону, строк давності у разі стягнення страхових внесків, пені, та фінансових санкцій, передбачених цією статтею, не застосовується.

Таким чином, оскільки на час розгляду судом справи, відповідачем не сплачений штраф, суд вважає за необхідне позов задовольнити.

Керуючись ст.ст. 158-163 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов Котовського міськрайонного центру зайнятості населення до Публічного акціонерного товариства «Південтехгаз» задовольнити.

. Стягнути з Публічного акціонерного товариства «Південтехгаз» (ідент. номер 05761867, місцезнаходження: Одеська обл. Котовський р-н., с.Борщі вул.Лісова б.14) на користь Котовського міськрайонного центру зайнятості населення кошти у розмірі -36692,82грн. на р/р 37175300900019, одержувач Котовський міськрайонний центр зайнятості код 20992050, банк одержувача ГУ ДКУ в Одеській області МФО 828011

Постанова набирає законної сили відповідно до ст.254КАС України.

Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана протягом десяти днів після отримання копії постанови. Апеляційна скарга подається до Одеського апеляційного адміністративного суду через Одеський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Одеського апеляційного адміністративного суду.

Постанова виготовлена в повному обсязі 07.12.2011 року.

Суддя Е.А.Іванов

07 грудня 2011 року