Справа № 452/4/20
Іменем України
"09" липня 2020 р. м.Самбір
Самбірський міськрайонний суд Львівської області
у складі: головуючого судді Сенечина В.М.,
з участю секретаря Кухар О.П.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в порядку ч. 4 ст. 229 КАС України адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції у м. Львові про скасування постанови у справі про накладення адміністративного стягнення,
ОСОБА_1 звернувся в суд із позовом до Головного управління Національної поліції у м. Львові про скасування постанови у справі про накладення адміністративного стягнення посилаючись на те, що в оскаржуваній постанові вказується, що він 30 грудня 2019 року о 14 год. 47 хв. в м. Львові на вул. Підвальній, 7, здійснив зупинку транспортного засобу в зоні дії знаку 5.38, таблички 7.17 та розмітки 1.30 без відповідних документів, чим порушив п. 8.4 г правил дорожнього руху.
Позивач зазначає, що є інвалідом третьої групи загального захворювання, відповідач здійснив ряд порушень Закону, зокрема, не з'ясував його статусу у цій ситуації, не зажадав від пояснень з цього приводу, не повідомив про складання постанови, не роз'яснив прав і обов'язків, а також відповідач виніс постанову без доказів, які б підтверджували викладені в ній обставини.
ОСОБА_1 подав до суду заву про підтримання заявлених вимоги та розгляд справи у його відсутності.
Представник Головного управління Національної поліції у м. Львові, який належним чином повідомлений про час та місце розгляду справи, у судове засідання не з'явився, відзив та докази в заперечення позову не надав.
З'ясувавши усі обставини у справі, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ст. 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням визнається винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Згідно ст. 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Статтею 293 КУпАП передбачено, що суд при розгляді скарги по справі про адміністративне правопорушення перевіряє законність і обґрунтованість винесеної постанови і приймає рішення.
Встановлено, що інспектором УПП у Львівській області 30 грудня 2019 року було винесено постанову серії ЕАК № 1921928 про накладення на ОСОБА_1 адміністративного стягнення за ч. 5 ст. 122 КУпАП, у вигляді штрафу у розмірі 1020 грн.
У копії вищезгаданої постанови про накладення адміністративного стягнення зазначено, що ОСОБА_1 30 грудня 2019 року о 14 год. 47 хв. здійснив зупинку в зоні дії знаку 5.38, таблички 7.17 та розмітки 1.30 без відповідних документів, чим порушив п. 8.4 г правил дорожнього руху.
Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Технічними засобами не зафіксовано факту порушень правил дорожнього руху України зазначеного у постанові. Жодних доказів порушення ОСОБА_1 правил дорожнього руху відповідачем не надано.
З урахуванням наведеного, суд дійшов до висновку про те, що відповідачем не доведено вчинення інвалідом третьої групи загального захворювання ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 122 КУпАП.
Керуючись ст. ст. 241, 242, 243, 245, 246, 250 КАС України, суд
Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити.
Скасувати постанову серії ЕАК № 1921928 від 30 грудня 2019 року про адміністративне правопорушення про накладення на ОСОБА_1 адміністративного стягнення за ч. 5 ст. 122 КУпАП у вигляді штрафу у розмірі 1020 грн., а провадження по справі закрити.
На рішення суду може бути подана апеляційна скарга безпосередньо до Львівського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя