Постанова від 13.07.2020 по справі 1.380.2019.005298

ВОСЬМИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 липня 2020 рокуЛьвівСправа № 1.380.2019.005298 пров. № А/857/4838/20

Восьмий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючий-суддя Довга О.І.,

суддя Глушко І.В.,

суддя Запотічний І.І.

секретар судового засідання Гнатик А.З.

за участю:

представник позивача Хомин Ю.В.

відповідач Байко Т.Я.

представник третьої особи Лосин О.Б.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Прем'єр Логістика» на рішення Львівського окружного адміністративного суду від 18 лютого 2020 року (головуючий суддя Крутько О.В., м.Львів, проголошено 11:13:57) у справі № 1.380.2019.005298 за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Прем'єр Логістика" до державного реєстратора Малехівської сільської ради Жовківського району Львівської області Байко Тетяни Ярославівни, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних на предмет спору на стороні відповідача Малехівської сільської ради Жовківського району Львівської області про визнання протиправним та скасування рішення, -

ВСТАНОВИВ:

16.10.2019 року позивач звернувся в суд першої інстанції з адміністративним позовом до державного реєстратора Малехівської сільської ради Жовківського району Львівської області Байко Тетяни Ярославівни, в якому просив визнати протиправним та скасувати рішення державного реєстратора Малехівської сільської ради Жовківського району Львівської області Байко Тетяни Ярославівни про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, індексний номер: 44607595 від 14.12.2018 10:16:13.

Позов обґрунтовує тим, що рішення державного реєстратора є незаконним та протиправним, оскільки прийняте на підставі та з урахуванням рішення суду, яке не набрало законної сили. Зокрема, згідно відомостей з Єдиного державного реєстру судових рішень рішення Господарського суду Львівської області від 25.10.2018 року у справі №914/1087/18 набрало законної сили 06.03.2019 року. Таким чином, відповідачем, всупереч вимогам п.9 ч.1 ст.27 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», не дослідивши повно та всебічно подані документи, було передчасно прийнято оскаржуване рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, індексний номер: 44607595 від 14.12.2018 10:16:13.

Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 18 лютого 2020 року в задоволенні адміністративного позову відмовлено.

Не погоджуючись з прийнятим судовим рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, в якій, покликаючись на порушенням норм матеріального та процесуального права просив скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги.

Представник позивача у судовому засіданні підтримує вимоги апеляційної скарги.

Відповідач проти вимог апеляційної скарги у судовому засіданні заперечує, просить у задоволенні скарги відмовити.

Представник третьої особи надав суду пояснення по суті апеляційної скарги.

Заслухавши суддю-доповідача, пояснення представників сторін, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, суд приходить до висновку, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення з огляду на наступні підстави.

Судом встановлені наступні обставини.

Рішенням Господарського суду Львівської області від 25.10.2018 у справі № 914/1087/18 за позовом Малехівської сільської ради Жовківського району Львівської області до Товариства з обмеженою відповідальністю "Прем'єр Логістика" про визнання укладеним договору оренди земельної ділянки позов задоволено повністю. Визнано укладеним Малехівською сільською радою Жовківського району Львівської області та Товариством з обмеженою відповідальністю "Прем'єр Логістика" договір оренди землі №06/2008.

11.12.2018 року сільський голова с.Малехів Жовківського району Львівської області звернувся до відповідача із заявою про державну реєстрацію прав та їх обтяжень до якої було додано: оригінал рішення Господарського суду Львівської області від 25.10.2018 у справі №914/1087/18 з відміткою суду про набрання законної сили 27.11.2018 (прошите та пронумероване); примірник договору оренди землі №06/2018 від 27.11.2018, а також документи, що посвідчують особу та підтверджують її повноваження.

За результатом розгляду поданих документів, відповідачем прийнято рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, індексний номер: 44607595 від 14.12.2018 10:16:13, згідно з яким зареєстровано договір оренди землі №06/2018, виданий 27.11.2018 року. Підставою для виникнення іншого речового права зазначено рішення Господарського суду Львівської області від 25.10.2018 у справі №914/1087/18.

10.12.2018 року Товариством з обмеженою відповідальністю "Прем'єр Логістика" подано апеляційну скаргу на рішення Господарського суду Львівської області від 25.10.2018 у справі №914/1087/18 та клопотання про поновлення пропущеного процесуального строку на апеляційне оскарження.

Постановою Західного апеляційного господарського суду від 06.03.2019 у справі № 914/1087/18 в задоволенні вимог апеляційної скарги Товариства з обмеженою відповідальністю "Прем'єр Логістика" вих.№б/н від 10.12.2018 відмовлено. Рішення Господарського суду Львівської області від 25.10.2018 у справі № 914/1087/18 залишено без змін.

29.03.2019 сільський голова с.Малехів Жовківського району Львівської області звернувся до відповідача із заявою про внесення змін до запису Державного реєстру речових прав на нерухоме майно до якої долучено, зокрема постанову Західного апеляційного господарського суду від 06.03.2019 у справі №914/1087/18.

Рішенням державного реєстратора Малехівської сільської ради Жовківського району Львівської області Байко Тетяни Ярославівни від 29.03.2019р., індексний номер 46212802, внесено зміни до запису про інше речове право за номером 29490608 розділу Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, відкритого на об'єкт нерухомого майна з реєстраційним номером 755552346227, а саме доповнено постановою Західного апеляційного господарського суду від 06.03.2019 у справі № 914/1087/18.

Приймаючи оскаржуване рішення, суд першої інстанції дійшов висновку, що відповідач діяв у спосіб та в межах повноважень, передбачених Конституцією та чинним законодавством при прийнятті рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, індексний номер: 44607595 від 14.12.2018 10:16:13.

Суд апеляційної інстанції погоджується з таким висновком з огляду на наступне.

Згідно із положеннями частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.

Правові, економічні, організаційні засади проведення державної реєстрації речових та інших прав, які підлягають реєстрації за цим Законом, та їх обтяжень і спрямований на забезпечення визнання та захисту державою цих прав, створення умов для функціонування ринку нерухомого майна визначені Законом України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" від 01.07.2004 року №1952-VI (Закон).

Згідно з п.3 ч.1 ст.2 Закону заявник - це власник, інший правонабувач, сторона правочину, у яких виникло речове право, або уповноважені ними особи - у разі подання документів для проведення державної реєстрації набуття, зміни або припинення права власності та інших речових прав; особа, за якою закріплений особовий рахунок в погосподарській книзі відповідної сільської, селищної, міської ради, або уповноважена нею особа - у разі проведення державної реєстрації права власності на індивідуальні (садибні) житлові будинки, садові, дачні будинки, господарські (присадибні) будівлі і споруди, прибудови до них, що були закінчені будівництвом до 5 серпня 1992 року та розташовані на територіях сільських, селищних, міських рад, якими відповідно до законодавства здійснювалося ведення погосподарського обліку.

Відповідно до ст. 2 Закону державна реєстрація речових прав на нерухоме майно (державна реєстрація прав) - офіційне визнання і підтвердження державою фактів виникнення, переходу або припинення прав на нерухоме майно, обтяження таких прав шляхом внесення відповідного запису до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно. Державний реєстр речових прав на нерухоме майно (Державний реєстр прав) - єдина державна інформаційна система, що містить відомості про права на нерухоме майно, їх обтяження, а також про об'єкти та суб'єктів цих прав.

Згідно з ч.1 ст.6 Закону систему органів державної реєстрації прав становлять: Міністерство юстиції України та його територіальні органи; суб'єкти державної реєстрації прав: виконавчі органи сільських, селищних та міських рад, Київська, Севастопольська міські, районні, районні у містах Києві та Севастополі державні адміністрації; акредитовані суб'єкти; державні реєстратори прав на нерухоме майно (державні реєстратори).

Згідно з ч.3 ст.10 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», державний реєстратор: 1)встановлює відповідність заявлених прав і поданих документів вимогам законодавства, а також відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими речовими правами на нерухоме майно та їх обтяженнями, зокрема: відповідність обов'язкового дотримання письмової форми правочину та його нотаріального посвідчення у випадках, передбачених законом; відповідність повноважень особи, яка подає документи для державної реєстрації прав; відповідність відомостей про речові права на нерухоме майно та їх обтяження, що містяться у Державному реєстрі прав, відомостям, що містяться у поданих документах; наявність обтяжень прав на нерухоме майно; наявність факту виконання умов правочину, з якими закон та/або відповідний правочин пов'язує можливість виникнення, переходу, припинення речового права, що підлягає державній реєстрації; 2)перевіряє документи на наявність підстав для зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, зупинення державної реєстрації прав, відмови в державній реєстрації прав та приймає відповідні рішення; 3)під час проведення державної реєстрації прав, що виникли в установленому законодавством порядку до 1 січня 2013 року, запитує від органів влади, підприємств, установ та організацій, які відповідно до законодавства проводили оформлення та/або реєстрацію прав, інформацію (довідки, копії документів тощо), необхідну для такої реєстрації, у разі відсутності доступу до відповідних інформаційних систем, документів та/або у разі, якщо відповідні документи не були подані заявником. Органи державної влади, підприємства, установи та організації зобов'язані безоплатно протягом трьох робочих днів з моменту отримання запиту надати державному реєстратору запитувану інформацію в паперовій та (за можливості) в електронній формі; 4)під час проведення державної реєстрації прав на земельні ділянки використовує відомості Державного земельного кадастру шляхом безпосереднього доступу до нього у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України; 5)відкриває та/або закриває розділи в Державному реєстрі прав, вносить до нього записи про речові права на нерухоме майно та їх обтяження, про об'єкти та суб'єктів таких прав; 6)присвоює за допомогою Державного реєстру прав реєстраційний номер об'єкту нерухомого майна під час проведення державної реєстрації прав; 7)виготовляє електронні копії документів та розміщує їх у реєстраційній справі в електронній формі у відповідному розділі Державного реєстру прав (у разі якщо такі копії не були виготовлені під час прийняття документів за заявами у сфері державної реєстрації прав); 8)формує документи за результатом розгляду заяв у сфері державної реєстрації прав; 9)формує та веде реєстраційні справи у паперовій формі. Ведення реєстраційної справи у паперовій формі здійснюється виключно державними реєстраторами, які перебувають у трудових відносинах з виконавчими органами міських рад міст обласного та/або республіканського Автономної Республіки Крим значення, Київською, Севастопольською міськими, районними, районними у містах Києві та Севастополі державними адміністраціями, за місцезнаходженням відповідного майна; 10) здійснює інші повноваження, передбачені цим Законом.

Відповідно до ч.1 ст.11 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" державний реєстратор самостійно приймає рішення за результатом розгляду заяв у сфері державної реєстрації прав.

Згідно до ст.18 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" державна реєстрація прав та їх обтяжень проводиться в такому порядку: 1) прийняття/отримання документів для державної реєстрації прав, формування та реєстрація заяви в базі даних заяв; 2)виготовлення електронних копій документів, поданих для державної реєстрації прав, шляхом сканування (у разі подання документів у паперовій формі) та їх розміщення у Державному реєстрі прав; 3) встановлення черговості розгляду заяв, зареєстрованих у базі даних заяв; 4) перевірка документів на наявність підстав для зупинення розгляду заяви, зупинення державної реєстрації прав, відмови у проведенні державної реєстрації прав та прийняття відповідних рішень; 5)прийняття рішення про державну реєстрацію прав (у разі відсутності підстав для зупинення розгляду заяви, зупинення державної реєстрації прав, відмови у проведенні державної реєстрації прав); 6) відкриття розділу в Державному реєстрі прав та/або внесення до відкритого розділу або спеціального розділу Державного реєстру прав відповідних відомостей про речові права на нерухоме майно та їх обтяження, про об'єкти та суб'єктів цих прав; 7) формування витягу з Державного реєстру прав про проведену державну реєстрацію прав для подальшого використання заявником; 8) видача/отримання документів за результатом розгляду заяви. Перелік документів, необхідних для державної реєстрації прав, та порядок державної реєстрації прав визначаються Кабінетом Міністрів України у Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень.

Відповідно до ст.27 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" державна реєстрація права власності та інших речових прав, крім державної реєстрації права власності на об'єкт незавершеного будівництва, проводиться на підставі, зокрема, судового рішення, що набрало законної сили, щодо набуття, зміни або припинення права власності та інших речових прав на нерухоме майно.

Відповідно до статті 124 Конституції України судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов'язковими до виконання на всій території України.

Згідно з ч.1 ст.256 Господарського процесуального кодексу України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів, а на ухвалу суду - протягом десяти днів з дня його (її) проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Відповідно до ч.1 ст.241 Господарського процесуального кодексу України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Оглядаючи матеріали справи, суд апеляційної інстанції наголошує, що рішенням Господарського суду Львівської області від 25.10.2018 у справі № 914/1087/18 за позовом Малехівської сільської ради Жовківського району Львівської області до Товариства з обмеженою відповідальністю "Прем'єр Логістика" про визнання укладеним договору оренди земельної ділянки позов задоволено повністю. Визнано укладеним Малехівською сільською радою Жовківського району Львівської області та Товариством з обмеженою відповідальністю "Прем'єр Логістика" договір оренди землі №06/2008. У зв'язку з не поданням у встановлений строк апеляційної скарги ТзОВ «Прем'єр-Логістика» на рішення Господарського суду Львівської області від 25.10.2018 у справі №914/1087/18 Малехівській сільській раді Жовківського району Львівської області видано належним чином засвідчену копію зазначеного рішення з відміткою про набрання ним законної сили. Вказане рішення стало підставою для прийняття державним реєстратором Малехівської сільської ради Жовківського району Львівської області Байко Т.Я. рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, індексний номер: 44607595 від 14.12.2018 10:16:13 та внесення до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно запису № 29490608 від 11.12.2018 про реєстрацію речового права - права оренди земельної ділянки на підставі договору оренди землі, серія та номер: 06/2018, виданий 27.11.2018, видавник: Малехівська сільська рада Жовківського району Львівської області та Товариство з обмеженою відповідальністю «Прем'єр-Логістика», рішення суду, серія та номер: 914/1087/18, виданий 25.10.2018, видавник: Господарський суд Львівської області.

Колегія суддів вказує, що при прийнятті оскаржуваного рішення державним реєстратором прав на нерухоме майно досліджено в повному обсязі підстави та обставини, з якими Закон України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" визначає підстави для державної реєстрації права власності та інших речових прав. Виходячи з поданих заявником документів, у державного реєстратора були відсутні законодавчо мотивовані підстави для зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав чи відмови у проведенні державної реєстрації прав. Таким чином, при прийнятті оскаржуваного рішення державний реєстратор діяв правомірно, підстави визнавати рішення державного реєстратора Малехівської сільської ради Жовківського району Львівської області Байко Тетяни Ярославівни про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, індексний номер: 44607595 від 14.12.2018 10:16:13 протиправним відсутні, а отже, відсутні підстави і для його скасування.

Разом з тим, ТзОВ «Прем'єр-Логістика» апеляційну скаргу на рішення Господарського суду Львівської області від 25.10.2018 у справі № 914/1087/18 подано з пропуском строку на апеляційне оскарження, строк на подання апеляційної скарги було поновлено апеляційним господарським судом. Постановою Західного апеляційного господарського суду від 06.03.2019 залишено без змін рішення Господарського суду Львівської області від 25.10.2018 справі № 914/1087/18. Згідно рішення державного реєстратора Малехівської сільської ради Жовківського району Львівської області Байко Тетяни Ярославівни від 29.03.2019р., індексний номер 46212802, внесено зміни до запису про інше речове право за номером 29490608 розділу Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, відкритого на об'єкт нерухомого майна з реєстраційним номером 755552346227, а саме доповнено запис та зазначено у графі «підстава для виникнення речового права» також покликання на постанову Західного апеляційного господарського суду від 06.03.2019 у справі № 914/1087/18. Отже, вчинений державним реєстратором запис є достовірним, вірно посвідчує виникнення речового права - права оренди земельної ділянки, яке виникло за договором оренди землі, серія та номер: 06/2018, виданий 27.11.2018, видавник: Малехівська сільська рада Жовківського району Львівської області та Товариство з обмеженою відповідальністю «Прем'єр-Логістика».

Отже, суд першої інстанції дійшов вірного висновку про відмову в задоволенні позовних вимог, а тому доводи апеляційної скарги слід відхилити.

Згідно з ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Зазначене положення поширюється на доказування правомірності оскаржуваного рішення (дії чи бездіяльності). Окрім доказування правових підстав для рішення (тобто правомірності), суб'єкт владних повноважень повинен доказувати фактичну підставу, тобто наявність фактів, з якими закон пов'язує можливість прийняття рішення, вчинення дії чи утримання від неї.

В розумінні ст. 242 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним, обґрунтованим та відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.

За наведених обставин колегія суддів дійшла висновку, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та прийняв рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду, тому оскаржуване рішення слід залишити без змін.

Відповідно до ст. 316 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ст. ст.242, 243, 315, 316, 321, 322, 325, 328 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Прем'єр Логістика» залишити без задоволення, а рішення Львівського окружного адміністративного суду від 18 лютого 2020 року у справі № 1.380.2019.005298 - без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття, та може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня проголошення, у разі якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Головуючий суддя О. І. Довга

судді І. В. Глушко

І. І. Запотічний

Повне судове рішення складено 13 липня 2020 року.