Постанова від 25.01.2010 по справі 16-25-27/145-07-4308А

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА

"25" січня 2010 р.Справа № 16-25-27/145-07-4308А

Господарський суд Одеської області

У складі судді Желєзної С.П.

Секретаря судових засідань Скоробрух Т.В.

За участю представників сторін:

Від позивача: Врублевська І.В. за довіреністю 13-9 від 11.01.2010р.;

Від відповідача: не з'явився,

Розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань №9 господарського суду Одеської області (м. Одеса) адміністративну справу за позовом Державної інспекції з контролю за цінами в Одеській області до комунального підприємства „Чорноморське джерело” про стягнення 30600 грн., -

ВСТАНОВИВ:

Державна інспекція з контролю за цінами в Одеській області, керуючись п. 6 розділу VII Кодексу адміністративного судочинства України N 2747-IV від 06.07.2005р. (далі по тексту КАС України), звернулась до господарського суду Одеської області з адміністративним позовом про стягнення з комунального підприємства „Чорноморське джерело” (далі по тексту КП „Чорноморське джерело”) 30600 грн. заборгованості із сплати економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін. Свої вимоги позивач обґрунтовує порушенням з боку відповідача вимог Закону України "Про ціни і ціноутворення" від 03.12.1990 р. N 507-XII із змінами та доповненнями, рішення Чорноморської селищної ради № 79-V від 06.09.2006р. „Про затвердження тарифів на комунальні послуги для споживачів на території Чорноморської селищної ради”.

Відповідач проти задоволення позову заперечував, посилаючись на його безпідставність та необґрунтованість.

Ухвалою від 24.09.2007р. судом було зупинено провадження у даній справі до розгляду Одеським окружним адміністративним судом справи № 2-а-120/07 за позовом комунального підприємства „Чорноморське джерело” до Державної інспекції з контролю за цінами в Одеськiй областi про скасування та визнання нечинним акту № 000061 від 27.02.2007р. та рішення № 79 від 14.03.2007р.

Ухвалою від 11.02.2008р. дану справу було прийнято до провадження іншим складом суду та їй присвоєно номер № 16 -25 -27 /145 -07 -4308А.

16.11.2009р. до господарського суду Одеської області надійшло клопотання позивача про поновлення провадження по даній справі. При цьому, до клопотання було додано копію ухвали Одеського апеляційного адміністративного суду від 24.09.2009р.. Відповідно до вказаної ухвали Одеським апеляційним адміністративним судом було залишено без змін постанову Одеського окружного адміністративного суду від 26.02.2008р. по справі за позовом комунального підприємства „Чорноморське джерело” до Державної інспекції з контролю за цінами в Одеськiй областi про скасування та визнання нечинним акту № 000061 від 27.02.2007р. та рішення № 79 від 14.03.2007р., згідно з якою у задоволенні позову було відмовлено.

Приймаючи до уваги ті обставини, що адміністративну справу № 2-а-120/07 за позовом комунального підприємства „Чорноморське джерело” до Державної інспекції з контролю за цінами в Одеськiй областi про скасування та визнання нечинним акту № 000061 від 27.02.2007р. та рішення № 79 від 14.03.2007р. було розглянуто по суті з прийняттям постанови, яка набрала законної сили, ухвалою від 25.11.2009р. господарським судом Одеської області провадження у справі № 16 -25 -27 /145 -07 -4308А було поновлено.

Після прийняття даної справи до розгляду в іншому складі суду та поновлення провадження по даній справі, відповідач на неодноразові вимоги суду в судове засідання не з'явився, письмових доводів та заперечень проти позову по суті заявлених вимог не надав, у зв'язку з чим справа розглядається за наявними матеріалами в порядку, передбаченому ст. 128 КАС України.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення та доводи представника позивача, суд встановив наступне.

КП „Чорноморське джерело” було зареєстровано Комінтернівською районною державною адміністрацією в якості юридичної особи 23.03.2006р. Відповідно до статуту КП „Чорноморське джерело” дане підприємство було створено з метою вирішення питань з інженерного забезпечення житлово-комунальної інфраструктури та максимально можливого задоволення потреб в житлово-експлуатаційних та комунально-побутових послугах.

Відповідно до ч. 3 ст. 189 Господарського кодексу України № 436-IV від 16.01.2003р. суб'єкти господарювання можуть використовувати у господарській діяльності вільні ціни, державні фіксовані ціни та регульовані ціни - граничні рівні цін або граничні відхилення від державних фіксованих цін.

Згідно із положеннями ст.192 Господарського кодексу України політика ціноутворення, порядок встановлення та застосування цін, повноваження органів державної влади та органів місцевого самоврядування щодо встановлення та регулювання цін, а також контролю за цінами і ціноутворенням визначаються законом про ціни і ціноутворення, іншими законодавчими актами.

Відповідно до положень ст.8 Закону України "Про ціни і ціноутворення” від 03.12.1990 р. № 507-XII із змінами та доповненнями державне регулювання цін і тарифів здійснюється шляхом встановлення: державних фіксованих цін (тарифів); граничних рівнів цін (тарифів) або граничних відхилень від державних фіксованих цін і тарифів. Згідно із ст. 9 Закону України "Про ціни і ціноутворення” № 507-XII від 03.12.1990р. із змінами та доповненнями державні фіксовані та регульовані ціни і тарифи встановлюються державними органами України.

Відповідно до ст. 7 Закону України „Про житлово-комунальні послуги” від 24 червня 2004 року N 1875-IV до повноважень органів місцевого самоврядування у сфері житлово-комунальних послуг належить, зокрема, встановлення цін/тарифів на житлово-комунальні послуги відповідно до закону.

Рішенням № 79-V від 06.09.2006р. „Про затвердження тарифів на комунальні послуги для споживачів на території Чорноморської селищної ради” Чорноморською селищною радою в межах реалізації наданих повноважень затверджено вартість за послуги водопостачання та водовідведення для споживачів. Відповідно до додатку 5 до вказаного рішення до складу базового тарифу на послуги водовідведення було включено, крім іншого, і вартість очистки стоків у розмірі 0,24 грн. з урахуванням ПДВ.

Державна інспекція з контролю за цінами відповідно до директивного наказу № 3-Д від 01.03.2001 “Про відносини з Державною інспекцією з контролю за цінами, діяльність якої спрямовується і координується через Міністра економіки України” має право здійснювати, у межах своїх повноважень, перевірки суб'єктів підприємництва щодо додержання ними порядку формування, установлення та застосування цін (тарифів), застосовувати відповідно до законодавства України до суб'єктів підприємництва економічні (фінансові) санкції.

Державною інспекцією з контролю за цінами в Одеській області було проведено перевірку КП „Чорноморське джерело”, за результатами якої 27.02.2007 року був складений акт за № 000061 / а.с. -6 /, яким встановлено, що у порушення рішення Чорноморської селищної ради від 06.09.2006р. № 79-V „Про затвердження тарифів на комунальні послуги для споживачів на території Чорноморської селищної ради”, вимог постанови Кабінету Міністрів України № 959 від 12.07.2006р. „Про затвердження Порядку формування тарифів на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення” відповідачем за ненадані послуги по очистці стоків, які увійшли до затвердженого радою тарифу, споживачам було зайво нараховано за період з 01.09.2006р. по 01.01.2007р. 29,3 тис. грн.., з яких фактично оплачено 10,2 тис. грн.

Відповідно до положень ст. 14 Закону України "Про ціни і ціноутворення” від 03.12.1990р. № 507-XII із змінами та доповненнями вся необгрунтовано одержана підприємством, організацією сума виручки в результаті порушення державної дисципліни цін та діючого порядку визначення вартості будівництва, що здійснюється із залученням коштів Державного бюджету України, бюджету Автономної Республіки Крим, місцевих бюджетів, а також коштів державних підприємств, установ та організацій підлягає вилученню в доход відповідного бюджету залежно від підпорядкованості підприємства, організації. Крім того, в позабюджетні фонди місцевих Рад стягується штраф у двократному розмірі необгрунтовано одержаної суми виручки. Вказані суми списуються з рахунків підприємств і організацій в банківських установах за рішенням суду.

Відповідно до п.1.4 Інструкції про порядок застосування економічних та фінансових (штрафних) санкцій органами державного контролю за цінами, затвердженої спільним наказом Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України та Міністерства фінансів України № 298/519 від 03.12.2001р., зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 18.12.2001р. за № 1047/6238 (далі по тексту - Інструкція) підставою для застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін є одержання суб'єктами господарювання необґрунтованої виручки в результаті порушення ними чинного в періоді, що перевіряється, порядку встановлення та застосування цін і тарифів, які регулюються уповноваженими органами відповідно до вимог законодавства. В свою чергу порушеннями порядку встановлення і застосування цін, за які накладаються економічні санкції, є, зокрема включення у вартість продукції та послуг, ціни (тарифи) на які регулюються, фактично не виконаних або виконаних не в повному обсязі послуг (робіт).

Згідно з положеннями п. 3.1. Інструкції Державна інспекція з контролю за цінами та державні інспекції з контролю за цінами в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі приймають рішення про вилучення сум економічних та фінансових (штрафних) санкцій у порядку, передбаченому законодавством. Підставою для прийняття рішень про вилучення сум економічних та фінансових (штрафних) санкцій є акти перевірок, які складаються посадовими особами органів державного контролю за цінами.

На виконання наведених вимог законодавства 14.03.2007р., за результатами розгляду матеріалів перевірки, позивачем було винесено рішення №79 про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін, відповідно до якого внаслідок порушення КП „Чорноморське джерело” вимог рішення Чорноморської селищної ради від 06.09.2006р. № 79-V „Про затвердження тарифів на комунальні послуги для споживачів на території Чорноморської селищної ради”, вимог постанови Кабінету Міністрів України № 959 від 12.07.2006р. „Про затвердження Порядку формування тарифів на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення” Державною інспекцією з контролю за цінами в Одеській області нараховано суму штрафу в розмірі 20400 грн. та прийнято рішення про вилучення 10200 грн. необґрунтовано одержаної відповідачем виручки, яку останньому було запропоновано сплатити в доход державного бюджету у добровільному порядку в 10-денний термін відповідно до положень п. 1.6 Інструкції.

На виконання вимог п. 3.5 Інструкції один примірник рішення, а також претензія № 13-618 від 15.03.2007р. були направлені на адресу КП „Чорноморське джерело”, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення №28747, але в порушення вимог Закону України "Про ціни і ціноутворення" від 03.12.1990 р. N 507-XII, із змінами та доповненнями, та Інструкції КП „Чорноморське джерело” суму економічний санкцій погашено не було, внаслідок чого на час подачі позову до господарського суду за відповідачем утворилась заборгованість перед бюджетом в розмірі 36000 грн.

В свою чергу, КП „Чорноморське джерело” скористалося наданим чинним законодавством України правом на оскарження вищезазначеного рішення.

За результатами розгляду адміністративної справи за позовом комунального підприємства „Чорноморське джерело” до Державної інспекції з контролю за цінами в Одеськiй областi про скасування та визнання нечинним акту № 000061 від 27.02.2007р. та рішення № 79 від 14.03.2007р., Одеський окружний адміністративний суд, дійшовши висновку про правомірність рішення Державної інспекції з контролю за цінами в Одеській області №79 про застосування до відповідача економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін, відмовив у задоволенні позову комунального підприємства „Чорноморське джерело”. Ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 24.09.2009р., постанову Одеського окружного адміністративного суду від 26.02.2008р. по вищевказаній адміністративній справі було залишено без змін.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. Згідно ст. 69 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів. При цьому, докази суду надають особи, які беруть участь у справі. Суд може також запропонувати надати додаткові докази або витребувати додаткові докази за клопотанням осіб, які беруть участь у справі, або з власної ініціативи. В свою чергу, належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмету доказування (ч. 1 ст. 70 КАС України).

Відповідач після прийняття даної справи до розгляду в іншому складі суду та поновлення провадження по даній справі на неодноразові вимоги суду в судове засідання не з'явився, письмових доводів та заперечень проти позову по суті заявлених вимог не надав.

Відповідно до ст. 72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

З огляду на викладене, вищевказані судові рішення в адміністративній справі за позовом комунального підприємства „Чорноморське джерело” до Державної інспекції з контролю за цінами в Одеськiй областi про скасування та визнання нечинним акту № 000061 від 27.02.2007р. та рішення № 79 від 14.03.2007р. мають преюдиціальне значення при розгляді даної справи.

Враховуючи вищенаведене, суд доходить висновку щодо правомірності, обґрунтованості заявленого Державною інспекцією з контролю за цінами в Одеській області позову та наявності підстав для його задоволення відповідно до приведених вище положень ст.ст. 13, 14 Закону України „Про ціни і ціноутворення” від 03.12.1990р. № 507-XII із змінами та доповненнями, Інструкції про порядок застосування економічних та фінансових (штрафних) санкцій органами державного контролю за цінами, затвердженої спільним наказом Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України та Міністерства фінансів України № 298/519 від 03.12.2001р., зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 18.12.2001 за № 1047/6238.

У відповідності до п. 4 ч. 2 ст. 162 КАС України у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про стягнення з відповідача коштів, у зв'язку з чим з комунального підприємства „Чорноморське джерело” слід стягнути до державного бюджету 30600 грн. загальної заборгованості по сплаті економічних санкцій, у тому числі: 10200 грн. необґрунтовано одержаної суми виручки; 20400 грн. штрафу, накладеного за порушення державної дисципліни цін.

Судові витрати по сплаті судового збору розподілити згідно зі ст.ст. 87, 94 КАС України.

Керуючись ст.ст. 87, 94, 98, 158, 160 -163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

1. Позов задовольнити.

2. Стягнути з комунального підприємства „Чорноморське джерело” /67570, Одеська область, Комінтернівський район, смт Черноморське, вул.. Гвардійська, код ЄДРПОУ 34269624 / до державного бюджету України через Державну інспекцію з контролю за цінами в Одеській області /65107, м. Одеса, вул.. Канатна, 83, код ЄДРПОУ 23214979/ на код бюджетної класифікації 21081100, р/р 31110106700270 в ГУ Держказначейства в Одеській області, МФО 828011 необґрунтовано одержану виручку у сумі 10200грн. /десять тисяч двісті грн. 00коп. /; штраф у сумі 20400 грн. /двадцять тисяч чотириста грн.. /.

Відповідно до ст. 185 Кодексу адміністративного судочинства України сторони та інші особи, які беруть участь у справі, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси чи обов'язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку постанову суду першої інстанції повністю або частково в порядку та у строки, передбачені ст. 186 цього Кодексу.

Постанова набирає законної сили в порядку ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанову підписано 01.02.2010р.

Суддя