Справа №2-2261/2008 року
09 вересня 2008 року Святошинський районний суд м. Києва
в складі головуючого судді Твердохліб В.А.,
при секретарі Івановій І.О.,
за участю представника відповідача Криворук 1.А., представника співвідповідача Тиєнчук І.С. ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві цивільну справу за позовом ОСОБА_3 до Управління праці та соціального захисту населення Святошинської районної у м. Києві державної адміністрації, Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат про стягнення заборгованості по виплаті допомоги по догляду за дитиною по досягненню нею трирічного віку та зобов"язання вчинення певних дій, -
Позивачка 07.05.2008 року звернулася в суд з вищевказаним позовом до Управління праці та соціального захисту населення Святошинської районної у м. Києві державної адміністрації та просила постановити рішення, яким визнати її право на перерахунок допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, виходячи з фактичного розміру цієї допомоги і стягнути з відповідача на її користь суму по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за 2007 рік в розмірі 2 650, 54 грн. а також зобов'язати відповідача, починаючи з 01.01.2008 року і до досягнення дитиною трирічного віку виплачувати допомогу на дитину відповідно до вимог ст. 15 Закону України "Про державну допомогу сім"ям з дітьми", тобто у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років. Також просила стягнути з відповідача на свою користь судові витрати у справі.
В позові зазначає, що відповідно до вимог ст. 15 Закону України "Про державну допомогу сім"ям з дітьми", в редакції від 27.04.2007 року та ст. 43 Закону України "Про загальнообов"язкове державне соціальне страхування у зв"язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" в редакції від 03.05.2007 року, вона - мати ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, повинна була отримувати допомогу на дитину до досягнення нею трирічного віку в розмірі встановленого законом пржиткового мінімуму для дітей віком до 6 років. Законом України "Про державний бюджет України на 2007 рік" прожитковий мінімум для дітей віком до 6 років складає: з 01.04.2007 року - 463, 00 грн; з 01.10.2007 року - 470, 00 грн. В порушення вимог закону відповідач здійснював виплату допомоги не в повному обсязі, чим порушив її права.
В судовому засіданні позивачка підтримала позовні вимоги та просила їх задовольнити, посилаючись на обставини справи, викладені в позовній заяві.
Представники відповідачів заперечували проти задоволення позовних вимог та просили відмовити в позові. Представник Управління праці та соціального захисту населення
Святошинської районної у м. Києві державної адміністрації пояснила, що позивачка з 01.01.2007 року перебуває на обліку в Управлінні в зв"язку з отриманням допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку і виплата вказаної допомоги здійснювалась їй на підставі та в межах визначеними Закону України "Про державний бюджет на 2007 рік", Закону України "Про загальнообов"язкове державне соціальне страхування у зв"язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням".
Представник Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат пояснила, що відповідно до Закону України "Про державний бюджет на 2007 рік" допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України у вигляді субвенцій до місцевих бюджетів у розмірі, що дорівнює різниці між 50% прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім"ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Також зазначала, що Рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007 року визнано неконституційними окремі положення Закону України "Про державний бюджет на 2007 рік", зокрема і щодо розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, а саме: абз.З ч.2 ст. 56, п.7 ст. 71, при цьому Верховною Радою України не внесено відповідних змін до бюджету в частині розподілу видатків бюджету України на 2007 рік, а тому виплати позивачці проводяться відповідно до вимог закону.
Суд, вислухавши пояснення позивачки, представників відповідачів, дослідивши письмові докази по справі, вважає, що позов не підлягає задоволенню виходячи з наступного.
Судом встановлено, що позивачка знаходиться на обліку в Управлінні праці та соціального захисту населення Святошинської районної у м. Києві державної адміністрації і отримує допомогу по догляду за однією дитиною до досягнення нею трирічного віку (а.с. 4 -свідоцтво про народження, а.с. 5 - довідка).
Відповідно до ст. 2 ЦПК України провадження у цивільних справах здійснюється відповідно до законів, чинних на час вчинення окремих процесуальних дій, розгляду і вирішення справи.
Позивачка, як на підставу позовних вимог, посилається на ст. 43 Закону України "Про загальнообов"язкове державне соціальне страхування у зв"язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням", яка на підставі Закону №107-УІ від 28.12.2007 року виключена, та на ст. 15 Закону України "Про державну допомогу сім"ям з дітьми", відповідно до якої допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім"ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень( редакція зЗакону від 28.12.2007 року №107-УІ).
Відповідно до ст. 95 Конституції України будь-які видатки держави на загальносуспільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків визначаються Законом України "Про державний бюджет".
Статтею 56 Закону України "Про державний бюджет України на 2007 рік" встановлено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, яка призначається відповідно до Закону України "Про загальнообов"язкове державне соціальне страхування у зв"язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" та Закону України "Про державну допомогу сім"ям з дітьми" здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України у вигляді субвенцій до місцевих бюджетів у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім"ї з розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до рішення Конституційного Суду України від 09.07.2007 року, яке набрало чинності з дня його ухвалення, абз.3 ч.2 ст. 56, п.7 ст. 71 Закону України "Про державний бюджет України на 2007 рік" визнані неконституційними.
Після прийняття вищевказаного рішення Верховною Радою України не внесені відповідні зміни в положення статтей Закону України "Про державний бюджет України на 2007 рік" щодо розподілу видатків бюджету України на 2007 рік.
Таким чином нарахування та виплата допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку здійснювалась позивачці відповідно до вимог Закону, а тому відсутні правові підстави для задоволення позову.
На підставі викладеного та керуючись ст. 19, 85, 96, 116, 117 Конституції України, ст. ст. 1, 15 Закону України "Про державну допомогу сім"ям з дітьми" ст. ст. 57-60, 209, 212, 213, 215, 223 ЦПК України, суд, -
ОСОБА_3 в задоволенні позову до Управління праці та соціального захисту населення Святошинської районної у м. Києві державної адміністрації, Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат про стягнення заборгованості по виплаті допомоги по догляду за дитиною по досягненню нею трирічного віку та зобов'язання вчинення певних дій відмовити.
Рішення може бути оскаржене до Апеляційного суду м. Києва через районний суд шляхом подання заяви про апеляційне оскарження протягом десяти днів з дня проголошення рішення та подання апеляційної скарги протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження