Рішення від 13.07.2020 по справі 560/2346/20

Справа № 560/2346/20

РІШЕННЯ

іменем України

13 липня 2020 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Петричковича А.І. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Розсошанської сільської ради Хмельницького району Хмельницької області про визнання рішення протиправним та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом від 05.05.2020, в якому просить: 1) визнати протиправним рішення сесії Розсошанської сільської ради Хмельницького району Хмельницької області № 10 від 13 березня 2020 року про відмову у наданні дозволу ОСОБА_1 на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 0,25 гектарів, цільове призначення для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд (присадибна ділянка); 2) зобов'язати Розсошанську сільську раду Хмельницького району Хмельницької області надати ОСОБА_1 дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, в порядку безоплатної приватизації, у власність для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд (присадибна ділянка).

Позовні вимоги обгрунтовує тим, що 18 лютого 2020 року звернулася до Розсошанської сільської ради Хмельницького району Хмельницької області із клопотанням про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, в якому просила відповідача надати дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 0,25 гектарів, в порядку безоплатної приватизації, у власність для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд (присадибна ділянка), розпоряджатися якими уповноважена Розсошанська сільська рада Хмельницького району Хмельницької області. Однак, на сесії Розсошанської сільської ради Хмельницького району Хмельницької області, рішенням № 10 від 13 березня 2020 року відповідач відмовив у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства у зв'язку із відсутністю вільних земель для ведення особистого селянського господарства. Вказане підтверджується листом Розсошанської сільської ради Хмельницького району Хмельницької області № 434 від 03 квітня 2020 року. Зважаючи на вказане, позивач вважає рішення протиправним, оскільки суперечить заявленому клопотанню ОСОБА_1 , тому звернулася до суду з цим позовом.

Суд ухвалою від 12.05.2020 відкрив провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи та витребував докази (арк. спр. 15-16).

09.06.2020 відповідач подав Відзив на позовну заяву від 25.05.2020 в якому просить відмовити у задоволенні позову та вказує, що відповідно до даних Державного земельного кадастру, що містяться на Публічній кадастровій карті України а також планово-картографічних матеріалів, які містяться технічній документації з нормативної грошової оцінки земель села Ружичанка, вказана ОСОБА_1 на викопіюванні земельна ділянка розташована за межами населеного пункту, а отже не відноситься до земель комунальної власності. Крім того, відповідно до ст. 38 ЗК України, до земель житлової та громадської забудови належать земельні ділянки в межах населених пунктів, які використовуються для розміщення житлової забудови, громадських будівель і споруд, інших об'єктів загального користування. З урахуванням вказаних обставин, Розсошанською сільською радою було прийнято рішення про відмову в наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, у зв'язку із відсутністю повноважень щодо розпорядження земельною ділянкою вказаною у зверненні ОСОБА_1 (арк. спр. 23).

З'ясувавши обставини на які сторони покликаються, як на підставу своїх вимог, так і заперечень, оцінивши надані учасниками справи докази, суд прийшов до наступних висновків.

ОСОБА_1 звернулася до Розсошанської сільської ради з клопотанням від 18.02.2020, в якому просить надати дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо підведення земельної ділянки, в порядку безоплатної приватизації, у власність для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) орієнтовною площею 0,25 гектара, за рахунок земель призначених для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд (присадибна ділянка) розпоряджатися якими, відповідно до ст. 122 Земельного кодексу, уповноважена Розсошанська сільська рада. Також додала, зокрема, графічний матеріал, на якому зазначено бажане місце розташування земельної ділянки (арк. спр. 24, 26).

Згідно з витягом з Рішення Розсошанської сільської ради від 13.03.2020 №10 "Про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок", відмовлено гр. ОСОБА_1 в наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 0.25 га для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), оскільки визначена на викопіюванні земельна ділянка розташована за межами населеного пункту та не відноситься до земель комунальної власності Розсошанської сільської ради (арк. спр. 27).

Листом Розсошанської сільської ради Хмельницького району Хмельницької області № 434 від 03 квітня 2020 року повідомлено позивача, що розглянувши клопотання про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, згідно рішення № 10 від 13.03.2020 сесія сільської ради вирішила відмовити у надані дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства у зв'язку з відсутністю вільних земель (арк. спр. 11).

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.

Згідно з ст. 38 ЗК України, до земель житлової та громадської забудови належать земельні ділянки в межах населених пунктів, які використовуються для розміщення житлової забудови, громадських будівель і споруд, інших об'єктів загального користування.

Відповідно до ч. 2 ст. 83 ЗК України, у комунальній власності перебувають: а) усі землі в межах населених пунктів, крім земельних ділянок приватної та державної власності; б) земельні ділянки, на яких розташовані будівлі, споруди, інші об'єкти нерухомого майна комунальної власності незалежно від місця їх розташування.

Відповідно до ч. 6-7 ст. 118 ЗК України, громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею. Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку. Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки розробляється за замовленням громадян суб'єктами господарювання, що є виконавцями робіт із землеустрою згідно із законом, у строки, що обумовлюються угодою сторін. У разі якщо у місячний строк з дня реєстрації клопотання Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, не надав дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або мотивовану відмову у його наданні, то особа, зацікавлена в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності, у місячний строк з дня закінчення зазначеного строку має право замовити розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки без надання такого дозволу, про що письмово повідомляє Верховну Раду Автономної Республіки Крим, Раду міністрів Автономної Республіки Крим, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування. До письмового повідомлення додається договір на виконання робіт із землеустрою щодо відведення земельної ділянки.

При цьому, згідно з ч. 1 ст. 122 ЗК України, сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.

Судом досліджено: 1) графічний матеріал наданий позивачем до клопотання від 18.02.2020, на якому зазначено бажане місце розташування земельної ділянки; 2) витяг з публічної кадастрової карти України станом на 13.07.2020 (арк. спр. 35); 3) планово-картографічні матеріали з технічної документації про нормативну грошову оцінку земель села Ружичанка, і встановлено, що визначена позивачем на викопіюванні земельна ділянка розташована за межами населеного пункту та не відноситься до земель комунальної власності Розсошанської сільської ради, тому, відповідно Розсошанська сільська рада не є розпорядником зазначеної земельної ділянки.

Отже, Рішення Розсошанської сільської ради від 13.03.2020 №10 "Про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок" прийнято з врахуванням вимог ЗК України, тому відсутні підстави для його скасування.

За відсутності підстав для скасування оскаржуваного рішення, також відсутні підстави для задоволення іншої вимоги позову, яка є похідною.

При цьому, судом встановлено невідповідність підстави відмови, яка вказана відповідачем у листі № 434 від 03 квітня 2020 року, а саме: "... відсутністю вільних земель", адже рішенням № 10 від 13.03.2020 сесія сільської ради вирішила відмовити позивачу по причині: " ... оскільки визначена на викопіюванні земельна ділянка розташована за межами населеного пункту та не відноситься до земель комунальної власності Розсошанської сільської ради.", що протиправно. Тобто, суд вважає, що суб'єкт владних повноважень повинен вказувати дійсну (правдиву) підставу відмови у задоволенні клопотання громадянина (згідно прийнятого рішення), в тому числі у листі, яким інформував заявника про розгляд його звернення, тому суд у рахуванням цього вважає за потрібне вийти за межі позовних вимог, згідно з ч. 2 ст. 9 КАС України.

Згідно ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Таким чином, суд приходить до висновку, що позивач не довів позовні вимоги, що підтверджено доказами, які перевірено судом. Однак, з урахуванням встановленого судом та вимог ч. 2 ст. 9 КАС України, суд виходить за межі позовних вимог з метою захисту прав людини і громадянина, і вважає протиправним вказання відповідачем підстави відмови у листі № 434 від 03 квітня 2020 року, яка не відповідає рішенню № 10 від 13.03.2020 та витягу з протоколу сорок третьої сесії Розсошанської сільської ради від 13.03.2020 (арк. спр. 28-30), тому позов задовольняється частково.

Відповідно до ч. 1, 3 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Згідно з квитанцією №0.0.1696599029.1 від 05.05.2020 позивач сплатив судовий збір у розмірі 840,80 гривень, тому за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача слід присудити судовий збір пропорційно до задоволеної частини вимог в розмірі 420,40 гривень.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити частково.

Визнати у листі Розсошанської сільської ради Хмельницького району Хмельницької області № 434 від 03 квітня 2020 року протиправним повідомлення про розгляд клопотання про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, згідно рішення № 10 від 13.03.2020 в частині висновку щодо відмови у надані дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства у зв'язку з відсутністю вільних земель.

В решті позовних вимог відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 судові витрати в розмірі 420,40 (чотириста двадцять гривень сорок копійок) гривень за рахунок бюджетних асигнувань Розсошанської сільської ради Хмельницького району Хмельницької області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складене 13 липня 2020 року

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 )

Відповідач:Розсошанська сільська рада Хмельницького району Хмельницької області (вул. Центральна, 4, с. Розсоша, Хмельницький район, Хмельницька область, 31362 04402899)

Головуючий суддя А.І. Петричкович