Рішення від 10.07.2020 по справі 520/7284/2020

Харківський окружний адміністративний суд

61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Харків

10 липня 2020 р. № 520/7284/2020

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Зоркіної Ю.В. розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, під. 3, пов. 2, м. Харків, 61022, код ЄДРПОУ 14099344) про визнання дії (бездіяльності) протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом та просить :

визнати дії (бездіяльність) Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, які полягають у неперерахунку пенсії у відповідності з наданою Управлінням Держспецзв'язку Харківській області довідкою (супровідний лист від 17 липня 2019 року № 46/08-759) - протиправними;

зобов'язати Головне управління Пенсійного Фонду України в Харківській області перерахувати та виплачувати пенсію у відповідності з наданою Управлінням Держспецзв'язку Харківській області довідкою (супровідний лист від 17 липня 2019 року № 46/08-759) з урахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення з 01.04.2018 року, без обмеження максимальним розміром;

зобов'язати Головне управління Пенсійного Фонду України в Харківській області виплатити суму недоплаченої частини основного розміру пенсії з 01.04.2018 року по момент вирішення справи по суті, яка виникла як різниці між пенсією яку позивач отримує та тій яку мав би отримувати;

вирішити питання щодо судових витрат.

В обґрунтування позовних вимог позивач вказав, що відповідач всупереч вимог Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" протиправно не перерахував йому з 01.04.2018 року пенсію на підставі довідки управління Держспецзв'язку Харківській області довідкою (супровідний лист від 17 липня 2019 року № 46/08-759) з урахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення.

Ухвалою суду відкрито спрощене провадження по справі в порядку, передбаченому статтею 263 Кодексу адміністративного судочинства України та запропоновано відповідачеві надати відзив на позов.

Копія ухвали про відкриття спрощеного провадження була надіслана відповідачу, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення.

Представником відповідача надано відзив на позовну заяву, в якому він просив відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог в повному обсязі та зазначив, що на виконання вимог ч. 4 ст. 63 Закону № 2262-ХІІ, постанови КМУ від 21.02.2018 року №103 «Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» на підставі довідки, виданої управлінням Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України в Харківській області зроблено перерахунок з 01 січня 2018 року.

Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.

Позивач проходив службу у Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України на посаді начальника управління.

У грудні 2010 року наказом Голови Держспецзв'язку № 745-ос від 10.12.2010 р. позивача звільнено зі служби за підпунктом 3 пункту 92 (за станом здоров'я) у запас ЗС України відповідно до «Положення про проходження служби в Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації особами рядового і начальницького складу», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2006р. №1828, а 30 грудня 2010 р. наказом Голови Держспецзв'язку №792-ос від 21.12.2010р. виключено із списків особового складу у званні полковника.

3 31 грудня 2010 р., на підставі документів, наданих управлінням Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України в Харківській області до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області позивачу призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-XII від 09.04.2009р., про що позивача повідомлено листом про призначення пенсії.

Судом встановлено, що у червні 2018 року позивач отримав лист від Головного управління Пенсійного фонду в Харківській області, яким поінформовано, що на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» здійснено перерахунок пенсії з 1 січня 2018 року на підставі довідки про грошове забезпечення станом на 01.03.2018 року, виданої управлінням Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України в Харківській області, з врахуванням таких видів грошового забезпечення: посадовий оклад 9160,0 грн.; оклад за спеціальним званням (полковник) 1480,0 грн.; надбавка за вислугу років (50%) 5320,0 грн. Всього: 15 960,00 грн. Розмір пенсії позивача після проведеного перерахунку становив 12 768,00 грн.

Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 19.03.2019 року по справі № 520/11920/18 залишеною без змін постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 03 червня 20198 року, задоволено адміністративний позов ОСОБА_1 до управління Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України в Харківській області про визнання дій (бездіяльності) протиправними та зобов'язання вчинити певні, в тому числі визнано протиправними дії (бездіяльність) управління Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України в Харківській області, які полягають у не включенні до довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії щомісячних додаткових видів грошового забезпечення: надбавки за виконання особливо важливих завдань, надбавки за роботу в умовах режимних обмежень, надбавки за безперервний стаж шифрувальної роботи, надбавки за класну кваліфікацію та премії. Зобов'язано управління Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України в Харківській області надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківський області довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з урахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення: - надбавки за службу в умовах режимних обмежень у розмірі 20 % від посадового окладу; - надбавки за виконання особливо важливих завдань у розмірі 50 % від посадового окладу, окладу за спеціальним званням та надбавки за вислугу років; - надбавки за безперервний стаж шифрувальної роботі у розмірі 20 % від посадового окладу; - грошової премії у розмірі 100 % від посадового окладу; - надбавки за класну кваліфікацію у розмірі 11 % від посадового окладу. Рішення набрало законної сили.

Матеріалами справи підтверджено, що на виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 19.03.2019 року по справі № 520/11920/18, управлінням Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України в Харківській області сформувало довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій з врахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення позивача , з урахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, а саме: надбавка за службу в умовах режимних обмежень у розмірі 20 % ; надбавка за виконання особливо важливих завдань у розмірі 50 %, надбавка за безперервний стаж шифрувальної роботі у розмірі 20 %, грошова премія у розмірі 100 % ; надбавка за класну кваліфікацію у розмірі 11 %.

Вказану довідку супровідним листом від 17.07.2019 року № 46/08-759 управлінням Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України в Харківській області направлено до ГУПФУ в Харківській області, про що повідомлено позивача листом від 24.07.2019 року № 46/04-776 (а.с. 14).

30.07.2019 року позивач звернувся до ГУПФУ з заявою про перерахунок з 01.01.2018 пенсії у відповідності з довідкою, наданою уповноваженим органом - управлінням Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України в Харківській області з врахування додаткових видів грошового забезпечення та виплатити суму недоплаченої частини основного розміру пенсії (а.с. 15-16).

Проте, пенсійним органом перерахунку пенсії позивача з 01.01.2018 року на підставі довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій з врахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, видану управлінням Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України в Харківській області, здійснено не було.

Позивач оскаржив бездіяльність відповідача до суду та рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 18.10.2019 у справі 520/9371/19 залишеного без змін постановою Другого апеляційного адмінстаритвного суду від 21.01.2020 ОСОБА_1 відмовлено у задоволенні позовних вимог до ГУ ПФУ в Харківській області про визнання протиправними дії (бездіяльність) Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, які полягають у неперерахунку пенсії у відповідності з наданою управлінням Держспецзв'язку Харківській області довідкою (супровідний лист від 17 липня 2019 року № 46/08-759); зобов'язанні Головного управління Пенсійного Фонду України в Харківській області перерахувати та виплачувати пенсію у відповідності з наданою управлінням Держспецзв'язку Харківській області довідкою (супровідний лист від 17 липня 2019 року № 46/08-759) з урахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, а саме: - посадового окладу; - окладу за спеціальним званням; - надбавки за вислугу років (50%); - надбавки за службу в умовах режимних обмежень у розмірі 20 % від посадового окладу; - надбавки за виконання особливо важливих завдань у розмірі 50 % від посадового окладу, окладу за спеціальним званням та надбавки за вислугу років; - надбавки за безперервний стаж шифрувальної роботі у розмірі 20 % від посадового окладу; - грошової премії у розмірі 100 % від посадового окладу; - надбавки за класну кваліфікацію у розмірі 11 % від посадового окладу з 01.01.2018 року; стягненні з Головного управління Пенсійного Фонду України в Харківській області суму недоплаченої частини основного розміру пенсії з 01.01.2018 по момент вирішення справи по суті яка виникла як різниці між пенсією, яку позивач отримує, і тим, яку мав отримувати.

26.02.2020 позивач звернувся до відповдіача з заявою про прерархунок пенсії на підставі довідки Управління Держспецзв'язку в Харківській обалсті направлінеої супровідним листом від 17.07.2019 за № 46/08-759 з 05.03.2019 року та виплатити суму недоплаченої частини основного розміру пенсії, яка виникла на теперішній час.

Листом від 23.03.2020 за вих. номером 955-1241/М-02/8-2000/20 позивачу повідомлено про те, що рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 19.03.2019 № 520/11920/18 на управління не покладено обов'язку здійснити перерахунок пенсії позивача, а отже, провести такий перерахунок на підставі листа від 17.7.2019 № 46/08-759 немає законних підстав.

Не погоджуючись з бездіяльністю ГУПФУ в Харківській області щодо не здійснення перерахунку пенсії з врахуванням додаткових видів грошового забезпечення, позивач звернувся до суду з даним позовом.

По суті спірних правовідносин суд зазначає наступне.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення осіб, які перебували на військовій службі є Закон України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон №2262-ХІІ).

Стаття 51 зазначеного Закону №2262-ХІІ (в редакції на момент перерахунку пенсії) визначає, що при настанні обставин, які тягнуть за собою зміну розміру пенсій, призначених військовослужбовцям строкової служби та їх сім'ям, перерахунок цих пенсій провадиться відповідно до строків, встановлених частиною четвертою статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону № 2262-ХІІ, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.

Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Відповідно до п.1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 (далі - Порядок № 45), перерахунок раніше призначених відповідно до Закону пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.

Згідно п. 2 Порядку №45, на підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.

Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки).

Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

Приписи п. 3 Порядку №45 також визначають, що на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Особам, що відряджалися для виконання службових обов'язків до органів державної влади, органів місцевого самоврядування, інших установ, організацій і підприємств та були звільнені із служби у зв'язку з виходом на пенсію безпосередньо з посад, на яких вони перебували, перерахунок пенсій провадиться на підставі довідок про розмір грошового забезпечення, виданих зазначеними органами, установами, організаціями і підприємствами. Зазначені довідки надсилаються до державних органів, у яких особи проходили службу до відрядження, а їх уповноважені органи подають довідки у п'ятиденний строк головним управлінням Пенсійного фонду України.

Матеріалами справи підтверджено, що такий перерахунок пенсії позивача проведено з 01.01.2018 року.

При цьому суд зазначає, що питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей регулює Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону №2262-ХІІ, затверджений Постановою Правління ПФУ від 30 січня 2007 №3-1 (далі - Порядок №3-1).

Відповідно до пункту 23 Порядку №3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону № 2262-ХІІ. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.

Згідно з пунктом 24 Порядку №3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону № 2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Водночас, абзацом 1 пункту 4 Порядку №3-1 встановлено, що заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії подається до органу, що призначає пенсію, заявником за місцем проживання, а при необхідності - його законним представником за місцем його проживання.

Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють орган ПФУ.

Суд зауважує, що скасування рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року по справі № 826/3858/18, 05.03.2019 року пунктів 1, 2 Постанови №103 у контексті спірних правовідносин визначило порядок перерахунку пенсії з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення з 06.03.2019 не змінює алгоритм дій державних органів під час проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону, передбачений Порядком № 45.

Таким чином, саме активні дії пенсіонера - звернення до пенсійного органу з відповідною заявою, можуть посвідчувати бажання останнього стосовно такого перерахунку пенсії.

Суд зазначає, що повторно з заявою про перерахунок пенсії на підставі довідки від 17 липня 2019 року № 46/08-759 позивач звернувся до тероргану Пенсійного фонду України 26.02.2020 року та відповідно просив провести перерахунок пенсії з 05.03.2019, а не з 01.04.2018 як зазначено в адміністративному позові.

Оскільки позивач 28.02.2020 виявив бажання щодо перерахунку пенсії на підставі довідки від 17.07.2019 № 46/08-759 , суд приходить до висновку, що пенсії позивача підлягає перерахунок саме з дати його звернення із відповідною заявою.

Щодо вимог позову в частині проведення відповідних виплат без обмеження граничного (максимального) розміру пенсії , суд зазначає наступне.

Частиною 1 статті 5 КАС України визначено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.

Згідно з вимогами частини 1 статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ у адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Отже, особа має право звернутись до адміністративного суду з позовом у разі, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю відповідача (суб'єкта владних повноважень) порушено її права, свободи чи інтереси у сфері публічно-правових відносин. При цьому, обставини дійсного (фактичного) порушення відповідачем прав, свобод чи інтересів має довести належними та допустимими доказами саме позивач. Задоволенню в адміністративному судочинстві підлягають лише ті вимоги, які відновлюють порушені права чи інтереси особи в сфері публічно-правових відносин.

Тобто, в розумінні КАС України захист прав, свобод та інтересів осіб підлягає захисту у разі встановленням судом факту їх порушення.

Верховний Суд України, розглядаючи справу № 21-438а12, у своїй постанові від 26.03.2013 прийшов до правового висновку про те, що відповідно до ч. 1 ст. 2, п.п. 6, 8 ч. 1 ст. 3, ч. 1 ст. 6 КАС України, предметом захисту в адміністративному судочинстві є саме порушені рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень або їхніх посадових чи службових осіб права та інтереси позивачів.

Матеріали даної справи не містять доказів того, що розмір пенсії позивача після проведеного перерахунку обмежений максимальним розміром.

Відповідно до частини четвертої статті 9 КАС України суд вживає передбачені законом заходи, необхідні для з'ясування всіх обставин у справі, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи.

Згідно з частиною третьою статті 77 КАС України докази суду надають учасники справи. Суд може пропонувати сторонам надати докази та збирати докази з власної ініціативи, крім випадків, визначених цим Кодексом.

Враховуючи викладене вище, суд приходить до висновку про наявність підстав для часткового задоволення позовних вимог.

Керуючись ст. ст. 2, 6-10, 13, 14, 77, 139, 205, 242-246, 250, 255, 257-263, 293, 295, п.п.15.5 п.15 Перехідних положень КАС України , суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, яка полягають у неперерахунку пенсії ОСОБА_1 у відповідності з наданою Управлінням Держспецзв'язку Харківській області довідкою (супровідний лист від 17 липня 2019 року № 46/08-759) - протиправною.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного Фонду України в Харківській області перерахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію у відповідності з наданою Управлінням Держспецзв'язку Харківській області довідкою (супровідний лист від 17 липня 2019 року № 46/08-759) з урахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення з 26.02.2020 року

В іншій частині вимог позов залишити без задоволення.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно - телекомунікаційної системи шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя Зоркіна Ю.В.