Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Харків
08 липня 2020 р. № 520/4409/2020
Харківський окружний адміністративний суд у складі
головуючого судді Зоркіна Ю.В.
при секретарі судового засідання Пройдак С.М.
у присутності
представника
позивача Бочарової О.М.
відповідача Гаспарян А.Н.
розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами загального провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Українська спеціалізована м'ясопереробна компанія" (проспект Науки, буд. 36, м. Харків, 61166, код ЄДРПОУ 378961122) до Головного управління ДПС у Харківській області (вул. Пушкінська, буд. 46, м. Харків, 61057, код ЄДРПОУ 43143704) про скасування податкового повідомлення-рішення
встановив
Позивач звернувся до суду з зазначеним адміністративним позовом, у якому просить скасувати податкове повідомлення-рішення № 0036735604 про застосування до Товариство з обмеженою відповідальністю «Українська спеціалізована м'ясопереробна компанія» штрафу в розмірі 200700.76 грн. за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, визначених пунктом 201.10 статтею 201 та згідно із пунктом 1201.1 статтею 1201 Податкового Кодексу України за платежем податок на додану вартість за звітний період 10.2017 р., 11.2017 р., 12.2017 р. за звітний період: листопад 2019 року, прийняте Головним управлінням ДФС у Харківській області 28.02.2020 року.
Ухвалою від 03.04.2020 у справі відкрито провадження та призначено підготовче судове засідання.
Протокольною ухвалою від 08.07.2020 у справі закрито підготовче провадження та з урахуванням положень ч.7 ст.181 КАС України розпочато розгляд справи по суті.
У судовому засіданні представник позивача заявлений позов підтримала, просила позовні вимоги задовольнити, пославшись на те, що підприємством помилково зареєстровані податкові накладні, в подальшому вказана помилка виправлена шляхом реєстрації розрахунків коригування кількісних та вартісних показників. Оскільки на момент проведення перевірки контролюючим органом помилково зареєстровані податкові накладні були «анульовані» в ЄРПН у відповідача були відсутні підстави для нарахування штрафу за порушення строків їх реєстрації.
Представник відповідача в судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечував з тих підстав, що норми Податкового кодексу України не містять приписів щодо звільнення від відповідальності за несвоєчасну реєстрацію податкової накладної в ЄРПН у разі помилковості її складення та подання розрахунку коригування до такої податкової накладної після закінчення граничного строку для реєстрації податкової накладної в ЄРПН. Помилковість складення податкової накладної, у зв'язку з чим позивачем у подальшому сформовано розрахунок коригування до податкової накладної, не може покладатися в основу звільнення платника податків від відповідальності за несвоєчасність реєстрації податкової накладної.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши долучені до матеріалів справи документи , суд встановив наступні обставини.
Між позивачем та підприємством ТЕМЦ-АЛЬЯНС ХООВОІ СОІУ укладено договори поставки від 28.05.2015 № 77/2015 та від 01.08.2018 № 01/08/18 .
За вказаними договорами позивачем сформовано та зареєстровано у ЄРПН податкові накладні, в подальшому, встановивши помилковість реєстрації вказаних накладних позивачем складено та зареєстровано у ЄРПН розрахунки коригування кількісних та вартісних показників до зазначених податкових накладних (а.с.24-249 т.1, а.с.1-100, т.2)
Фахівцями податкового органу проведено камеральну перевірку ТОВ «Українська спеціалізована м'ясопереробна компанія» з питань дотримання граничних термінів реєстрації податкових накладних /розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних за листопад 2019, про що складено акт від 24.01.2020 № 314/20-40-56-04-05/37896122, яким зафіксовано встановлено порушення вимог п.201.10 ст.201 ПК України.
Порушення, встановлені актом перевірки стали підставою для винесення податкового повідомлення рішення від 28.02.2020 № 0036735604, яким з урахуванням положень п.1201.1 ст.1201 ПК України до позивача застосовано штрафну санкцію у розмірі 200700.76 грн.
Перевіряючи оскаржуване рішення відповідача на відповідність положенням ч.2.ст.2 КАС України, суд зазначає наступне.
За приписами пункту 109.1 статті 109 ПК України податковими правопорушеннями є протиправні діяння (дія чи бездіяльність) платників податків, податкових агентів, та/або їх посадових осіб, а також посадових осіб контролюючих органів, що призвели до невиконання або неналежного виконання вимог, установлених цим Кодексом та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
Підпунктом 14.1.60 пункту 14.1 статті 14 ПК України визначено, що єдиний реєстр податкових накладних - реєстр відомостей щодо податкових накладних та розрахунків коригування, який ведеться центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, в електронному вигляді згідно з наданими платниками податку на додану вартість електронними документами.
Пунктом 192.1 статті 192 ПК України визначено, що якщо після постачання товарів/послуг здійснюється будь-яка зміна суми компенсації їх вартості, включаючи наступний за постачанням перегляд цін, перерахунок у випадках повернення товарів/послуг особі, яка їх надала, або при поверненні постачальником суми попередньої оплати товарів/послуг, суми податкових зобов'язань та податкового кредиту постачальника та отримувача підлягають відповідному коригуванню на підставі розрахунку коригування до податкової накладної, складеному в порядку, встановленому для податкових накладних, та зареєстрованому в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Розрахунок коригування, складений постачальником товарів/послуг до податкової накладної, яка складена на отримувача - платника податку, підлягає реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних: постачальником (продавцем) товарів/послуг, якщо передбачається збільшення суми компенсації їх вартості на користь такого постачальника або якщо коригування кількісних та вартісних показників у підсумку не змінює суму компенсації; отримувачем (покупцем) товарів/послуг, якщо передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, для чого постачальник надсилає складений розрахунок коригування отримувачу.
Пункт 201.1, 201.10 статті 201 ПК України визначає, що платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи, та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних.
При здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Податкові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків:
для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені; для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені.
У разі порушення цього терміну застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.
Порушення платниками податку на додану вартість граничних термінів реєстрації податкових накладних, що підлягають наданню покупцям - платникам податку на додану вартість, та розрахунків коригування до таких податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених статтею 201 цього Кодексу, тягнуть за собою накладення на платників податку на додану вартість, на яких відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу в тому числі в розмірі 10 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації до 15 календарних днів (п.1201.1 статті 1201 ПК України).
Враховуючи викладене вище, суд приходить до висновку, що на платника податків покладено обов'язок щодо реєстрації податкової накладної Єдиному реєстрі податкових накладних у термін встановлений податковим законодавством.
Порушення встановленого терміну реєстрації податкової накладної свідчить про наявність порушення, за яке передбачена відповідальність у вигляді штрафу в залежності від терміну такого порушення. Податковий кодекс України не містить норм щодо звільнення від відповідальності за несвоєчасну реєстрацію податкової накладної в ЄРПН у разі помилковості її складення та подання розрахунку коригування до такої податкової накладної після закінчення граничного строку для реєстрації податкової накладної в ЄРПН.
Тобто, помилковість складення податкової накладної, у зв'язку з чим позивачем у подальшому було сформовано розрахунок коригування до податкової накладної, не може покладатися в основу звільнення платника податків від відповідальності за несвоєчасність реєстрації такої податкової накладної.
Суд зазначає, що у разі складення позивачем податкової накладної така має бути зареєстрована у ЄРПН, і у разі виявлення в подальшому помилок платник податків складає відповідний розрахунок коригування до податкової накладної, який підлягає реєстрації в ЄРПН.
Таке правозастосування відповідає правовій позиції Верховного Суду висловленій у постановах від 16.04.2020 у справі №804/5969/16, від 22.05.2020 у справі №820/5563/16
Отже, враховуючи те, що вказані податкові накладні позивачем зареєстровано в ЄРПН несвоєчасно, з порушення встановленого законом 15-тиденного строку реєстрації, що фактично позивачем не заперечувалось, суд приходить до висновку, що контролюючим органом правомірно застосовано до позивача штрафні санкції у відповідності до п. 1201.1 ст.1201 ПК України.
Надані позивачем під час розгляду справи докази на підтвердження обґрунтованості позовних вимог спростовано відповідачем у повному обсязі.
Отже, адміністративний позов задоволенню не підлягає у повному обсязі.
З огляду на відмову в задоволенні позовних вимог підстави для вирішення питання щодо судових витрат у цій справі відсутні.
Керуючись ст. ст. 13, 14, 241, 243, 246, 250, 255, 293, 295 КАС України, суд,
вирішив
Адміністративний позов залишити без задоволення.
Роз'яснити, що рішення підлягає оскарженню згідно з ч.1 ст.295 КАС України (протягом 30 днів з дати складення повного судового рішення); набирає законної сили відповідно до ст. 255 КАС України.
Строки оскарження, визначені у рішенні суду обчислюються з урахуванням п.3 Прикінцевих положень КАС України.
У повному обсязі рішення виготовлено 13.07.2020
Суддя Зоркіна Ю.В.