№2-а-786/2010
09 квітня 2010 року Джанкойський міськрайонний суд Автономної Республіки Крим у складі:
головуючого, судді - Старової Н.А.,
при секретарі - Донець М.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Джанкой адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до начальника ОДАІ по обслуговуванню адміністративної території м. Джанкой та Джанкойського району ОСОБА_2 про скасування постанови про притягнення до адміністративної відповідальності, -
встановив:
Позивач звернувся до суду з позовом до начальника ОДАІ по обслуговуванню адміністративної території м. Джанкой та Джанкойського району ОСОБА_2 про скасування постанови про притягнення до адміністративної відповідальності.
Свої вимоги мотивує наступним. Він відповідно до постанови Джанкойського міськрайонного суду від 02.09.2009 року був позбавлений права керування автотранспортними засобами строком на 12 місяців. На праві власності йому належить мопед моделі VM 49-3 А з об'ємом двигуна 49 куб. см. 02.12.2009 року відповідач начальник ОДАІ по обслуговуванню адміністративної території м. Джанкой та Джанкойського району ОСОБА_2 ухвалив постанову серії АК № 068740 по справі про адміністративне правопорушення, якою застосував до нього заходи адміністративного стягнення у вигляді штрафу в сумі 510,00 грн. на підставі ч. 3 ст. 126 КУпАП. Вважає, що зазначене рішення відповідача не відповідає вимогам закону, просить його скасувати, правдження у справі закрити.
В судовому засіданні позивач позов підтримав у повному обсязі. Пояснив, що він згідно постанови Джанкойського міськрайонного суду від 02.09.2009 року був позбавлений права керування автотранспортними засобами строком на 12 місяців. 30.11.2009 року він рухався на належному йому мопеді моделі VM 49-3 А з об'ємом двигуна 49 куб. см., був зупинений інспектором ДАЇ та відносно нього був складений протокол про адміністративне правопорушення, згідно якого він будучі позбавленим права керування керував мопедом, 02.12.2010 року начальник ОДАІ по обслуговуванню адміністративної території м. Джанкой та Джанкойського району ОСОБА_2 ухвалив постанову серії АК № 068740 по справі про адміністративне правопорушення, якою застосував до нього заходи адміністративного стягнення у вигляді штрафу в сумі 510,00 грн. на підставі ч. 3 ст. 126 КУпАП. Вважає, що постанова підлягає скасуванню, посилався на наступне. Згідно Правил дорожнього руху водій механічного транспортного засобу повинен мати при собі посвідчення на право керування транспортним засобом відповідної категорії та доданий до посвідчення талон. Зазначені вимоги поширюються лише водіїв механічних транспортних засобів, а не на водіїв мопедів та велосипедів, які відносяться до транспортних засобів. Правила дорожнього руху не передбачають, що водій мопеда повинен мати посвідчення на право керування, умовою керування мопедом є досягнення 16-річного віку. Тому керування мопедом, будучі позбавленим права керування не складає складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 126 КУпАП. Просить скасувати постанову серії АК № 068740 від 02.12.2009 року, провадження у справі закрити.
Відповідач в судове засідання не з'явився, повідомлений належним чином, про причини неявки суд не повідомив. На підставі ч.4 ст. 128 КАС України, у разі не прибуття відповідача - суб'єкта владних повноважень, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин або без повідомлення ним про причини неприбуття розгляд справи не відкладається і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.
Суд, заслухавши позивача, вивчивши та дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав:
ОСОБА_1 на праві приватної власності належить мопед моделі VM 49-3 А, який 11.10.2009 року він придбав в ПП «Іванов», що підтверджується талоном на ім'я ОСОБА_3
За місцем продажу мопеду в ПП «Іванов» позивачу на його ім'я виданий талон власника за реєстраційним номером 6 від 11.10.2009 року із зазначенням технічних характеристик мопеду: модель - VM 49-3 А, рама L 28JPA3A680000199, колір чорний, об'єм двигуна 49 куб.см.
Судом встановлено, що 02.12.2009 року відповідач начальник ОДАІ по обслуговуванню адміністративної території м. Джанкой та Джанкойського району ОСОБА_2 ухвалив постанову серії АК № 068740 по справі про адміністративне правопорушення, якою застосував до позивача заходи адміністративного стягнення у вигляді штрафу в сумі 510,00 грн. на підставі ч.3 ст. 126 КУпАП.
Згідно постанови від 02.12.2009 року на автомобільній дорозі Херсон-Керч, 195 км, 30.11.2009 року ОСОБА_4 керував мопедом «Викинг», будучи позбавленим права керування всіма видами транспортних засобів строком на 12 місяців, чим порушив вимоги пункту 2.1 Правил дорожнього руху України.
Згідно до вимог ст. 18 ч.1 п.1 КАС України місцевим загальним судам, як адміністративним судам підсудні адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності.
Постанова про притягнення фізичних осіб до адміністративної відповідальності є правовим актом індивідуальної дії (п.3 Постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України № 2 від 06.03.2008 року).
Відповідно до ст.19 Конституції України, органи державної влади, та органи місцевого самоврядування, їх посадови особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та Законами України.
Порядок притягнення осіб до адміністративної відповідальності встановлений Кодексом України про адміністративні правопорушення. Згідно п.1 ст.247 КУпАП, обов'язковою умовою притягнення особи до адміністративної відповідальності є наявність події та складу адміністративного правопорушення.
Оцінюючи правомірність дій відповідача, суд керувався критеріями, закріпленими у частині 3 статті 2 КАС України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури, які повинні дотримуватися при реалізації дискреційних повноважень владного суб'єкта.
Статтею 53 Закону України "Про дорожній рух" визначено, що юридичні та фізичні особи, винні в порушенні законодавства про дорожній рух, відповідних правил, нормативів і стандартів, несуть відповідальність згідно з законодавством України.
У відповідності до ст. 34 Закону України «Про дорожній рух» державній реєстрації та обліку підлягають призначені для експлуатації на вулично-дорожній мережі загального користування автомобілі, автобуси, самохідні машини, сконструйовані на шасі автомобілів, мотоцикли всіх типів, марок і моделей, причепи, напівпричепи та мотоколяски.
Єдиний на території України порядок державної реєстрації та обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів та мотоколясок (далі - транспортні засоби) та видачі реєстраційних документів і номерних знаків встановлений постановою Кабінету Міністрів України від 07.09.1998 № 1388 "Про затвердження Правил державної реєстрації та обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів та мотоколясок").
Дія цих Правил державної реєстрації та обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів та мотоколясок не поширюється на мопеди, отже мопеди не потребують будь-якої державної реєстрації в Україні.
Відповідно до п.1.10 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України, від 10.10.2001 № 1306 мопед - це двоколісний транспортний засіб, що має двигун з робочим об'ємом до 50 куб. см., тобто мопеди не відносяться до механічних транспортних засобів.
У відповідності до п.6.1. Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України, від 10.10.2001 № 1306 рухатися по дорозі на мопедах дозволяється особам, які досягли 16-річного, на велосипедах - 14-річного віку. Для водіїв мопедів і велосипедів місцевими органами виконавчої влади може бути встановлена картка, в яку заноситься інформація про водія і яку водії мопедів чи велосипедів у такому разі повинні мати при собі.
У відповідності до п.30.2. Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України, від 10.10.2001 № 1306 за рішенням Ради міністрів Автономної Республіки Крим, місцевих органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування може проводитися реєстрація мопедів, велосипедів і гужового транспорту.
Судом встановлено, що рішення щодо реєстрації мопедів органами місцевого самоврядування АР Крим не приймалися.
Відповідно до ст. 15 Закону України «Про дорожній рух» право на керування транспортними засобами надається:
- мототранспортними засобами і мотоколясками - з шістнадцятирічного віку;
- автомобілями всіх видів і категорій (за винятком автобусів і вантажних автомобілів, обладнаних для перевезення більше восьми пасажирів), трамваями і тролейбусами - з вісімнадцятирічного віку;
- автобусами і вантажними автомобілями, обладнаними для перевезення більше восьми пасажирів, - з дев'ятнадцятирічного віку.
Право на керування транспортними засобами підтверджується відповідним посвідченням. На території України діють національні і міжнародні посвідчення на право керування транспортними засобами, що відповідають Конвенції про дорожній рух. Порядок видачі цих посвідчень установлюється Кабінетом Міністрів України (ч.6 ст.15 Закону України «Про дорожній рух»).
Відповідно до п.3 Положення про порядок видачі посвідчень водія та допуску громадян до керування транспортними засобами, затвердженого постановою КМ України від 08.05.1993 № 340 транспортні засоби, керування якими здійснюється за наявності посвідчення водія, залежно від їх типів і призначення поділяються на категорії:
А - мотоцикли, моторолери, мотонарти й інші мототранспортні засоби;
В - автомобілі, дозволена максимальна маса яких не перевищує 3500 кг (7700 фунтів) і кількість сидячих місць яких, крім сидіння водія, не перевищує восьми;
С - автомобілі, які призначені для перевезення вантажів і дозволена максимальна маса яких перевищує 3500 кг (7700 фунтів);
D - автомобілі, які призначені для перевезення пасажирів і мають більше восьми сидячих місць, крім сидіння водія;
Е - состави транспортних засобів з тягачем, що відноситься до категорії В, С або D, яким водій має право керувати, але які самі не входять в одну із цих категорій або в ці категорії;
трамваї;
тролейбуси;
мотоколяски.
Отже мопеди не включені до цього переліку транспортних засобів, керування якими здійснюється за наявності посвідчення водія.
Таким чином суд встановив, що для водіїв мопедів на передбачено обов'язку мати посвідчення на право керування транспортними засобами.
Ч. 3 ст. 126 КУпАП передбачає адміністративну відповідальнгість за керування транспортним засобом особою, позбавленою права керування транспортними засобами. Ця норма закона є підсилочною та відсилає до Правил дорожнього руху України.
Згідно змісту оскаржуваної позивач порушив вимоги п.2.1 Правил дорожнього руху.
Пункт 2.1. Правил дорожнього руху України встановлює, що водій механічного транспортного засобу повинен мати при собі:
а) посвідчення на право керування транспортним засобом відповідної категорії і талон, що додається до посвідчення;
б) реєстраційний документ на транспортний засіб (для транспортних засобів Збройних Сил - технічний талон), а у разі відсутності в транспортному засобі його власника, крім того, - свідоцтво про право спільної власності на цей транспортний засіб або реєстраційний чи інший засвідчений в установленому порядку документ, що підтверджує право керування, користування чи розпорядження таким транспортним засобом;
в) у разі встановлення на транспортних засобах проблискових маячків і (або) спеціальних звукових сигнальних пристроїв - дозвіл, виданий Державтоінспекцією МВС, у разі розміщення реклами, - погодження, що видається підрозділами Державтоінспекції МВС;
г) у встановлених законодавством випадках дорожній лист і документацію на вантаж, що перевозиться; на маршрутних транспортних засобах - схему маршруту та розклад руху; на великовагових і великогабаритних транспортних засобах та транспортних засобах, що здійснюють дорожнє перевезення небезпечних вантажів, - документацію відповідно до вимог спеціальних правил;
ґ) поліс (сертифікат) обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів. Водії, які відповідно до законодавства звільняються від обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів на території України, повинні мати при собі відповідні підтвердні документи (посвідчення).
Таким чином, оскільки на право керування мопедом не вимагається посвідчення на право керування, не має й порушення вимог п. 2.1 Правил дорожнього руху України, позбавлення права керування транспортними засобами не поширюється на керування мопедом.
Згідно п.1 ст.247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочате, а розпочате підлягає закриттю у разі відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
Згідно ч.2 ст.71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
У зв'язку з викладеним вище, суд приходить до висновку, що постанова АК № 068740 від 02.12.2009 року про накладення адміністративного стягнення у виді штрафу на ОСОБА_1 у розмірі 510 грн. складена відповідачем з порушенням норм чинного законодавства, а тому така що підлягає скасуванню.
Враховуючи необхідність повного захисту прав, свобод та інтересів позивача, керуючись приписами статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає за необхідне вийти за межі позову та визнати постанову серії АК № 068740 від 02.12.2009 року по справі про адміністративне правопорушення, якою до ОСОБА_1 застосовано адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 510,00грн., протиправною, провадження у справі закрити.
Підстав для відмови у задоволенні позову судом не встановлено.
Відповідно до вимог ст. 94 КАС України суд відшкодовує позивачеві понесені ним витрати по сплаті судового збору в розмірі 03 гривні 40 копійок за рахунок держави.
В судовому засідання 09.04.2010 року оголошені вступна та резолютивна частини постанови. Повний текст постанови виготовлений та підписаний 13.04.2010 року.
На підставі наведеного та керуючись ст.ст.6, 9, 10, 11, 70, 71, 86, 159-163 КАС України, суд,
Позов ОСОБА_1 до начальника ОДАІ по обслуговуванню адміністративної території м. Джанкой та Джанкойського району ОСОБА_2 про скасування постанови про притягнення до адміністративної відповідальності - задовольнити повністю.
Визнати неправомірною та скасувати постанову серії АК № 068740 по справі про адміністративне правопорушення від 02.12.2009 року, ухвалену начальником ОДАІ по обслуговуванню адміністративної території м. Джанкой та Джанкойського району ОСОБА_2 про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 126 Кодексу про адміністративні правопорушення ОСОБА_1 з застосуванням адміністративного стягнення у вигляді штрафу в розмірі 510 грн. 00 коп.
Провадження в адміністративній справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 3 ст. 126 Кодексу про адміністративні правопорушення з застосуванням адміністративного стягнення у вигляді штрафу в розмірі 510 грн. 00 коп. - закрити.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня оголошення у разі неподання заяви про апеляційне оскарження (апеляційної скарги).
Якщо після подачі заяви про апеляційне оскарження апеляційна скарга не подана, постанова набирає законної сили через 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Протягом 10 днів з дня оголошення через Джанкойський міськрайонний суд Автономної Республіки Крим до Севастопольського апеляційного адміністративного суду може бути подана заява про апеляційне оскарження, після подачі якої протягом 20 днів може бути подана апеляційна скарга.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження (10 днів).
Суддя Н.А.Старова